Malta Hakkında

Dünyanın en küçük ve yoğun nüfuslu ülkelerinden biri olan Malta Akdeniz’in ortasında, Sicilya ve Kuzey Afrika ‘nın arasında yer alan ülke 3 büyük, 2 küçük adadan oluşan bir ülkedir. İlk yerleşimin Neolitik Döneme kadar uzandığı bir Avrupa ülkesi olan Malta çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe sahiptir. Tarih boyunca Romalılar, İngilizler, Fransızlar gibi milletler tarafından işgal edilen ve paylaşılamayan Malta tarihi M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanıyor.

1964 yılına kadar İngiliz sömürgesinde kalan Malta bağımsızlığını ilan edip 2004 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır. Zengin tarihi, muhteşem tapınakları, eşsiz plajları, gece hayatı ile turistler tarafından gözde ülkelerden biridir. Ekonomisinde turizmin ve yurtdışı eğitimin büyük payı olan Malta’ya her yıl yaz aylarında binlerce turist ziyaret etmektedir.

Ülke en büyük adası Malta olarak anılmakla birlikte Gozo ve Comino diğer büyük adalarındandır. Başkenti Valletta olan ülke nüfusunun yarısı burada yaşamaktadır.Yerli halkın oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olması, buraya dil eğitimine giden öğrencilerin çok zorluk çekmeden ülkeye hızlı bir şekilde adapte olmalarını sağlamaktadır.

Malta’da eğitim dili İngilizcedir. Nüfusun %99’u İngilizce konuşmaktadır; ancak ana dilleri Maltaca’dır. Dil okulları St. Julians şehrinde yoğunlaşmıştır.Malta’nın kalbi olan bu bölge tüm sosyal aktivite merkezlerine yürüme mesafesindedir. Otobüs ve feribot ülkenin başlıca toplu taşıma aracıdır ancak yürüyerek ve bisiklet ile de ulaşım son derece rahat sağlanabilmektedir.1951 yılında kurulan Malta Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.1980 yılında Malta ‘da Temel Reis çekimleri için kurulan set, günümüzde Temel Reis Köyü ( Popeye Village ) adı ile anılan bir açık hava müzesi olarak turistlerin ilgisini çekmektedir.Malta ince kumları ve turkuaz renkli denizleri ile ünlüdür , özellikle St.George ‘s Bay , Golden Bay ,Paradise Bay başı çeken Malta plajlarıdır.

Malta’da yabancı öğrenciler için eğitim, FELTOM adı verilen (açılımı Federation of English Language Teaching Organisations Malta olan) kurum tarafından takip edilmektedir. Feltom sistemi vize merkezleriyle okullar arasındaki köprü ve destek görevi görmektedir. Türk öğrenciler vize uzatma işlemlerini direkt Malta’da yapabilmektedir.Bunun için vize süresi bitmeden 8 hafta öncesinden başvuru yapması gerekmektedir.