Malta’da Work & Study

Malta Hükümeti, 24 hafta ve üzeri dil eğitimine kayıt olan öğrencilere yasal olarak yarı zamanlı çalışma izni sunmaktadır. Resmi duyuruda ilk 90 günden sonraki süre için çalışma izni verileceği duyurulmuş olmasına rağmen uygulamada ilk 12 haftasını (yani 84 gün) doldurmasından sonra çalışmalarına izin verilmektedir.

Öğrencilerin geldikleri gibi iş aramaya başlamaları ve de buldukları işe başvuruda bulunmak için 12 haftanın dolmasını beklememeleri tavsiye edilmektedir. Anlaştıkları iş yeri öğrenci adına 12 hafta dolmadanda başvuruyu yapabilmektedir.

Part-time çalışma müsadesi onayı yaklaşık 4 hafta sürmektedir. Vakitlice yapılan başvuru neticesinde ilk 12 hafta dolduğunda zaman kaybetmeden çalışmaya başlanılabilmektedir. Böylelikle, öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca çalışıp yaşam giderlerini karşılayabilirler.

Malta Hükümeti, Malta’da 24 haftalık dil eğitimine kayıt olan öğrencilere haftada 20 saat yarı zamanlı (part-time) çalışma izni sağlamaktadır. Bu izin tatil dönemlerinde 40 saate (tam zamanlı) çıkmaktadır. Yani öğrenciler yarı zamanlı çalışma izinlerini, tatillerde tam zamanlı olarak kullanabilmekteler. Malta’da saatlik ücretler 9.25 €’dan başlayıp öğrencilerin bulacağı iş ve alanlara göre artış göstermektedir.