Erasmus Nedir?

Erasmus, 250.000’e yakın öğrencinin faydalandığı ve toplam bütçesi yarım milyar dolar civarında olan bir Avrupa Birliği programıdır. Avrupa Birliği’nin katılımcı ülkelere ayırdığı fonlar tarafından finanse edilir. En az 3 en fazla 12 ay olmak üzere, toplam 24 ay katılınabilir. Fakat yalnızca 1 defa, Avrupa hibe programından yararlanılabilir. Erasmus programı, farklı Avrupa ülkelerinde hem akademisyen hem de öğrenci olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli isimlerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan almıştır.

Erasmus Programı ile en çok öğrenci kabul eden ülkeler İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’dır. Yurt dışına en çok öğrenci gönderen ülkeler ise İspanya, Fransa, Almanya, İtalya ve Polonyadır. En fazla Erasmus öğrencisi kabul eden 5 üniversiteden 4’ü de İspanya’da yer almaktadır. Bunlar Sevilla Üniversitesi, Valencia Üniversitesi, Madrid Complutense Üniversitesi ve Granada Üniversitesidir. İlk 5’e İspanya dışında giriş yapabilen tek üniversite ise İtalya’da bulunan Bologna Üniversitesidir.

Üniversite hayatının 3 ay ile 1 yıl arasında değişen bir süreyi yurtdışında geçirmek önemli bir karardır. Bu kararı vermeden önce yurtdışında geçireceğiniz dönemin size getireceği artıları ve eksileri düşünmeniz gerekiyor. Ülke dışında geçireceğiniz süre boyunca yeni bir dil öğrenebilir ve iş hayatında size yardımcı olacak ilişkiler kurabilirsiniz. Erasmus programının bir parçası olmaya karar verdikten sonraki adım hangi ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçeceğinizdir. Yurtdışında geçireceğiniz süreyi kendinize en faydalı olacak şekilde yaşayabilmek için sistematik bir biçimde düşünmelisiniz.

Tüm bunlardan sonra Erasmus Programının idari kısmı olan başvuru ve koşulları gelmektedir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

Aranan akademik başarı ortalaması şartlarına uymak (her üniversite için farklı olsa da genelde 2.00-2.50/4.00 veya 70-75/100’den yüksek bir ortalamaya sahip olmak),

  • Dil sınavından minimum 70 almak (TOEFL, IELTS, ÜDS, vb. sınavlardan yeterli puanı almış olmak),
  • Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinden birinin vatandaşı olmak, 
  • Hazırlık sınıfı hariç üniversitede 1 yılı dolmuş olmak,
  • Erasmus Programı’na dahil olan bir bölümde okumak,
  • Belirlenen süreler içerisinde üniversitenin, enstitünün ya da dengi bir eğitim kurumunun Erasmus Koordinatörlüğü’ne başvurmuş olmak şartları aranmaktadır.

Erasmus Programına katılmaya hak kazanan öğrencilerin bilmesi gereken bazı önemli özellikler:

Erasmus Programı ile 1 dönemi ya da yılı dolan öğrenciler, anlaşmalarını ve belgelerini yenileyerek bir sonraki dönem veya yıl gittikleri üniversitede eğitimlerine devam edebilmektedir; ancak Avrupa hibesinden yararlanamıyorlar.

Erasmus Programı ile gidilen staj ya da eğitim programı kapsamındaki çalışma ve dersler, öğrencinin üniversitesinde tanınmaktadır,

Programa katılan öğrenciler en az 30 ECTS Kredisi ders almak zorundadırlar. Ders seçimi için ise ECTS Koordinatörlüğü’ne başvurmalıdırlar,

Programa katılan öğrenciler her ay, ülkeye göre 300, 400, 500 ve 600 Euro olarak değişen Erasmus hibesi alabilmektedir,

Öğrencinin gideceği üniversite kesinleştikten sonra, Avrupa hibesinin %80’i öğrenciye ödenmektedir, kalan %20’si ise öğrenci dönüp, gerekli belgelerini teslim ettikten sonra ödenmektedir,

Erasmus programına katılan öğrenciler kalacakları yeri kendileri bulmalıdırlar; ancak genelde gittikleri üniversite bu konuda yardımcı olmaktadır.