Work and Travel

Work and Travel, ABD’nin dünyanın çeşitli yerlerinden öğrencilere tanıdığı çalışma izni ve konaklama izni sağladığı kültürel değişim programıdır. Öğrenciler Work and Travel programı sayesinde yaz aylarını ABD ‘de çalışarak, gezerek geçirirler ve dil seviyelerini geliştirme imkânı bulurlar. Bu program 1961’den beri düzenlenmektedir ve öğrencilere hem çalışıp hem gezme hakkı veren J1 vizesi uygulanır. Üniversite öğrencisi ve Yüksek lisans öğrencisi olunup 27 yaş sınırı aşılmadığı taktirde Work and Travel Programı’ndan yararlanılır ve bir defadan fazla katılma hakkı vardır. Vize alabilmek için not ortalamasının en az 2 veya üzeri olması ve öğrencilerin kendilerini ifade edebilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Peki, çalışma alanları nelerdir;

Work and Travel da deneyim ve uzmanlık gerektirmeyen işler mevcuttur. Öğrenciler çalıştıkları saat üzerinden ücretlerini alırlar. Haftalık 30-40 saat arasında çalışılır ve 40 saatten sonrası fazla mesai olmaktadır ve çalışılan her saat için 1,5 katı fazla ücret ödenmektedir. İşe yerleşilen yerler genel olarak Turizm Sektöründe olmaktadır. Eğlence Parkları, su parkları, oteller, rastaurantlar, fast-food alanları gibi yerlerde iş imkânları vardır. Saatlik ortalama 9-10$ kazanılmaktadır. Yasal çalışma süresi 1 Ekim’e kadardır.

Konaklama seçenekleri ise; paylaşımlı apartman daireleri, yurtlar gibi imkânlar sunulmaktadır. Paylaşımlı apartman dairesinde konaklamada evler; eşyalı ve kullanıma hazırdır. Öğrenciler 2-3 kişilik odalarda kalarak ödeyecekleri tutarı minimuma indirebilirler. Motel konaklama da odalar genellikle 3-4 kişilik olmaktadır ve odalar banyo, tuvalet, televizyon gibi genel ihtiyaçları karşılayacak durumdadır. Yurt Konaklama da çok sayıda çalışanı olan işverenler tarafından sunulmaktadır.