Yüksek Lisans İngilizcesi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alabilmek için yabancı dil yeterliliğini sağlamak en önemli koşuldur. ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde yüksek lisans başvurusu için IELTS ya da TOEFL yeterlilik belgesi istenmektedir. Diğer ülkelerde de benzer özel yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekebilir. Premaster gibi köprü programlar sayesinde hem dilinizi iyileştirmeniz hem de istediğiniz programa geçiş yapmanız kolaylaşmaktadır. Bazı üniversiteler GRE, GMAT gibi sınavları şart koşarken özellikle AB ülkelerinde bu sınavlara eş okullar bünyesinde yapılan sınav ile kabul sağlanabilmektedir. Yurtdışında yüksek lisans programlarının bir diğer avantajı da yüksek lisanstan sonra staj yapma olanağınızın olmasıdır. Ayrıca bazı ülkeler yüksek lisans yaparken de çalışma imkânı sunar.

Yüksek lisans programınızı İngilizce almak istiyorsanız öncelikle eğitim almayı tercih ettiğiniz üniversitenin şart koştuğu TOEFL ya da IELTS seviyesine ulaşmanız gerekecektir. Bu nedenle ilk etapta dil eğitimi almak iyi bir fikirdir. İrlanda, Malta, İngiltere gibi ülkelerde birçok seçenek ve fiyat aralığında dil eğitimi alarak yüksek lisans için dil yeterliliğine ulaşabilirsiniz. Eğer İngilizce yüksek lisans eğitiminizi İngilizce konuşulmayan İtalya, İspanya, Ukrayna vb. bir ülkede alacaksanız; İngilizce hazırlık eğitiminizi önce İrlanda, Malta, İngiltere gibi bir ülkede alıp sonrasında yüksek lisans programınıza devam etmeniz tavsiye edilir.

Yurtdışında yüksek lisans sadece okula gidip eğitim alma olarak görülmemelidir. Çalıştığınız alanla ilgili her ayrıntıyı başka bir kültürde ve dilde ayrıntılı bir şekilde öğrenmek inanılmaz bir deneyimdir. Yurtdışında alacağınız eğitim sayesinde sizinle aynı anda mezun olmuş milyonlarca kişiden bir adım öne geçmiş olacaksınız.

Yüksek Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Evraklar

  • Lisans diploması(iyi derecede) – 4. sınıf öğrencileri eğer Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler.
  • Transkript(Not dökümü)
  • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL 213/550) – IELTS en az 6 puan) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi.
  • 2 adet referans kendinizi ve yüksek lisans amaçlarınızı tanıtan bir niyet mektubu.

En çok tercih edilen ülkeler İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya’dır. Ayrıca; Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa, İsviçre, İtalya ve İsveç’te İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans eğitimleri verilmektedir.

Sizde Endless Abroad farkıyla yurtdışında yüksek lisans ingilizcesi konusunda detaylı bilgi almak isterseniz, Sizi Arayalım sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir yada Lisans & Yüksek Lisans Programları sayfamızı inceleyebilirsiniz.