Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışı eğitim süreci planlamasında öğrencilere yol gösteren ve süreci organize eden kişilere yurtdışı eğitim danışmanı denilmektedir. Yurtdışı eğitimde öncelikle öğrencinin profilinin belirlenmesi; talepleri ve hayalleri ile doğru orantılı planlama yapılması gerekmektedir.  Öğrenciye ihtiyaçları ve hayalleri doğrultusunda doğru ülke, doğru program ve kurumun sunulması yurtdışı eğitim danışmanlarının çalışma alanıdır. Öncelikle ülkeden ülkeye vize prosedürü konaklama seçenekleri ve şartları değişiklik göstermektedir.  Bununla birlikte araştırma sürecinde özellikle kurumlar ve verilen hizmetler ile ilgili detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir.  Alınacak eğitimin amacından sürenin belirlenmesine ve bölge seçimine kadar uzman desteği almak öğrenci için oldukça avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışı dil eğitimi, akademik eğitimler, sertifika programları ve staj yerleştirmesi gibi konularda öncelikle danışman tarafından yönlendirilmek hem öğrencinin zaman kazanmasına hem de daha sağlıklı bir araştırma süreci yürütmesini ağlayacaktır.  Özellikle gelecek planlaması ve eğitimin amacına hizmet etmesi için danışman seçimi ve şeffaflık çok önemlidir.  Yurtdışı eğitim planı olan bireyler öncelikle gerçekçi ve sağlam temeller üzerine kurulmuş bir plan üzerinden yönlendirilmelidir. Aksi taktirde hem maddi hem de manevi kayıp yaşanabilmektedir.

Yurtdışı eğitim danışmanları yurtdışı eğitim planı yapan bireylerin eğitim amaçlarını, gelecek planlarını akademik ve sosyal geçmişlerini ve hayallerini analiz ettikten sonrasında öğrenciye uygun olabilecek ülke ve kurum önerilerinde bulunmaktadır. Bireyler kendilerini mutlu hissedebilecekleri ülke seçiminin ardından kurumlar ve sundukları hizmetler konusunda yine danışmanlardan yardım almaktadırlar. Kurum seçiminin ardından ise vize süreci gelmektedir. Vize eğitim planlamasında oldukça önemli bir yere sahiptir.  Danışman, öğrenci profilini analiz ederken daha önceki vize tecrübelerinden ülkelerin vize prosedürlerinden yararlanarak yönlendirme yapmaktadır.  Örneğin herhangi bir sebepten Kanada vize reddi alan bir öğrencinin vize red sebebi düzeltilmeden tekrar Kanada vizesine başvuru yapması yanlıştır. Yada Avustralya vize prosedürlerini sağlayamayacak bir öğrenciyi Avustralya’ya yönlendirmek hayal kırıklığına sebep olabilir. Bu açıdan yurtdışı eğitim planı yapan bireylerin ve danışmanların birbirlerine karşı şeffaf olmaları gerekmektedir.

Vize sürecinden sonrasında ise transfer ve konaklama yerleştirme gibi süreçler organize edilmektedir. İngiltere’ye dil eğitimi almak için gidecek bir bireyin öncelikle talepleri doğrultusunda konaklamasının isteğine uygun bir şekilde organize edilmesi daha sonra hava alanı transferinin seyahat saati ile orantılı olarak ayarlanması gerekmektedir. Bu  sürecin sonrasında ise yurtdışı eğitim danışmanlığı bireylerin mutlu ve verimli bir eğitim geçirmesini desteklemektedir.

Yurtdışı eğitim planlaması yapılmaya başlanılan andan itibaren eğitim tamamlana kadar danışmanlık hizmeti devam etmektedir.