Yurtdışında Nasıl Üniversite Okunur?

Yurt dışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin   öncelikle  aşağıdaki şartları sağlıyor olması  gerekmektedir.

1. Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce seviyesinin olması ;

Öğrencinin TOELF ve IELTS sınav skorlarının yurtdışında üniversiteden üniversiteye değişmek ile birlikte genel olarak üniversiteler TOEFL için 60-80, IELTS için 5,5- 6,5 sınav skoru isterler .

2- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin belirli bir düzeyde not ortalamasına sahip olması;

Öğrenci yurtdışında üniversite lisans eğitimi almak isterse lise diploması ile birlikte, lise not ortalamasının minimum 100 üzerinden  80 , yüksek lisans   almak   isterse , üniversite   diploması  ile  birlikte minimum 5 üzerinden 3 olmalıdır.

3- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin SAT ( Scholastic Aptitude Test ) Skorunun olması;

Yurtdışında üniversite öğreniminde gerekli olan İngilizce olarak okuma, yazma anlama, konuşma, matematik, geometri, kompozisyon  yazma, yorum yapma  yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Öğrenci bu sınava Türkiye’de girebilir, sınav tamamıyla İngilizcedir. Ancak SAT skoru yurtdışındaki her üniversite tarafından istenmeyebilir , fakat bu sınav yurtdışında üniversite yerleşiminde çok büyük avantaj sağlar.

4- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin profosyonel olarak spor ya da sanatsal faaliyetlere katılım sağlaması;

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencinin aktif , sosyal ve yetenekli olmasını istemektedir. Özellikle burslu eğitim almak isteyen öğrencilerde bazı başarılar aranır, örneğin, bir spor faaliyetinde başarı göstermesi yada sanatsal bir başarı alması, kitap yazıyor olması vs.

Yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler yurtdışında direk üniversiteye yerleşebilirler ve aşağıdaki evraklar ile yurtdışında üniversiteye başvuru yapılabilirler , öğrencinin not ortalaması , İngilizce yeterliliği vs. koşullar belirlenerek öğrenciye uygun olabilecek yurt dışındaki  üniversiteler sunulur ve bu üniversitelere başvuru yapılır , gerekirse üniversite öğrenci ile Skype görüşmesi yapabilir, kabul alan öğrenci yurtdışında üniversiteye yerleşimi gerçekleştirilir.

Yurt dışında üniversiteye kayıt için istenilen genel evraklar :

  • Lise ya da üniversite diploması ( Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
  • İngilizce transkript
  • İlgili üniversitenin Online başvuru formu
  • Motivasyon mektubu
  • Referans mektupları ( 3 adet yeterli )
  • Finansal dökümler
  • TOEFL ve ILETS sınav skorları
  • SAT skoru ( bazı üniversiteler istemeyebilir)

**Eğer öğrenci yukarıdaki şartların hiçbirini tam olarak sağlamıyorsa öğrenci bu durumda yurtdışında Pathway programları (Hazırlık Programı) vasıtası ile yerleşim yapılabilir.

***Eğer öğrencilerin not ortalaması uygun ancak sadece İngilizce yeterliliği yok ise yurtdışındaki üniversitelere şartlı kabul ile alınır. Şartlı kabulde öğrencinin İngilizce seviyesi kabul alacak şekilde geliştirilir.

 

Sizde Endless Abroad farkıyla yurtdışında lisans ingilizcesi konusunda detaylı bilgi almak isterseniz, Sizi Arayalım sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir yada Lisans & Yüksek Lisans Programları sayfamızı inceleyebilirsiniz.