Amerika’da Üniversite & Yüksek Lisans Sistemi

Amerika’daki Üniversiteler

Oregon Universitesini incelemek için tıklayınız..

Texas A&M Universitesini incelemek için tıklayınız..

South F. Universitesini incelemek için tıklayınız..

Amerika’da üniversite okumak şüphesiz hemen her öğrencinin hayalidir! Hayal gibi görünen Amerika’da eğitim aslında sanılanın aksine kolay ulaşılabilen hatta Türkiye’de girilmesi zorunlu üniversite sınavlarına girmeden, lise başarı puanınıza göre kabul alabileceğiniz 4000’den fazla üniversitesi ile bir eğitim cennetidir.

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite bünyesinde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümler eğitim süresince bazı bölümler ise eğitim sonrasında öğrencilere staj yapma hakkı ya da zorunluluğu sunmaktadır.

Üniversite bünyesi haricinde devlet kolejlerinde de (Comminity College) 2 yıl mesleki eğitim tamamlandıktan sonra kolejde alınan derslerin üniversiteye transferi ile üniversite de 2 yıl eğitim alınarak 2+2’lik sistem ile öğrenciler lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedir.

Amerika’da Kolej Eğitimi ve Üniversite Eğitimi Arasındaki Farklar?

Kolejlerin Türkiye’de tam bir karşılığı bulunmamaktadır ancak kısaca yüksekokul gibi düşünülebilir.

Öğrencileri tamamen iş hayatına hazırlayan kariyer okulları olarak kurulmuştur. Eğitim müfredatı iş hayatına, öğrencinin seçmiş olduğu mesleğe yönelik olarak hazırlanır. Öğrenci 2 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra dilerse iş hayatına devam edebilir dilerse de üniversiteye transfer olarak +2 yıl daha eğitim alarak lisans eğitimini tamamlamış olur.

Üniversiteler tüm dünyada daha çok araştırma görevlisi, akademisyen ve bilim insanları yetiştirmek üzere kurulmuştur. Ancak bu asla kişiyi iş hayatına hazırlamayacağı anlamına gelmemektedir. Öğrenci bu durumda şuna karar vererek ilerlemelidir; Daha kolay giriş koşulları ile daha uygun maliyetlerle, direkt iş yaşamına göre hazırlanmış bir müfredatla eğitim almak mı? Yoksa Köklü bir üniversite bünyesinde sonrasında akademisyen olabilme şansına sahip olarak eğitime devam etmek mi?

Üniversite öğrencilerinin hemen hepsi mezuniyet sonrasın seçmiş oldukları bölüme göre staj programları ile tam zamanlı çalışma iznine sahip olmaktadır, bu durum da eğitim sonrası, kendi alanında iş bularak Amerika’da uzun süre yaşama hatta oturum izni alıp vatandaşlığa geçme sürecine girmiş olurlar.

Amerika’da Üniversite eğitimi için genel başvuru şartları;

Öğrencinin lise mezuniyet not ortalaması (Transcript), niyet mektubu, iki akademik referans ve diğer sahip oldukları özellikleri gösteren evraklar temel dokümanlardır. Öğrencinin İngilizce seviyesini gösteren TOEFL sınav belgesi mevcut değil ise öğrenci birçok üniversiteden şartlı kabul alabilmektedir, şartlı kabul sonrası İngilizce yeterliliği için öğrenciler dil okulu programına devam edebilirler, eğitim alınan dil okulu üniversitelerin anlaşmalı olduğu dil okulu ise TOEFL belgesine ihtiyaç olmadan öğrenci direk bölüme başlayabilmektedir. Şayet üniversiteler ile anlaşmalı bir dil okulu değil ise öğrenci TOEFL belgesini üniversiteye ibraz etmek zorundadır. Öğrenciler yüksek sıralama da bir üniversiteye başvuru yapmak istediklerin de aynı zamanda SAT sınav sonuçları da ek olarak istenmekle beraber bazı üniversiteler kendi mülakatlarını da gerçekleştirmektedir.

Ortalama yıllık Üniversite maliyetleri: 15.000 – 45.000 USD

Ortalama yıllık kolej maliyetleri: 9.000 – 15.000 USD

Ortalama aylık yaşam maliyetleri: 1000 – 1500 USD arası değişmektedir.

 
Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da genel olarak yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı tezsiz programlar ya da sıkıştırılmış programlar ile süre 1 yıla kadar düşebilmektedir. Genel itibari ile öğrenciler ya lisans eğitimi almış oldukları alanda ya da teknik bölümden mezun olan öğrenciler yöneticilik taraflarını geliştirebilecekleri alanlarda yüksek lisans yapmaktadır. Özellikle son yıllarda kariyer hedeflerini yöneticilik üzerine kuran öğrenciler ise İşletme yüksek lisansını tercih etmektedir.

Amerika’da yüksek lisansın en büyük avantajı eğitim alırken sahip olunan çalışma izni ve eğitim sonrasında alınan tam zamanlı çalışma iznidir. Bu durum öğrencilere iş yaşamında tecrübe kazanmalarını da sağlamaktadır.

Amerika’da Yüksek Lisans eğitimi için genel başvuru şartları;

Lisans not ortalaması, niyet mektubu, akademik referanslar, CV, TOEFL belgesi, seçilen bölüme ve üniversitenin sıralamasına göre GRE, GMAT skorları da istenmektedir. Amerika’da prestijli üniversitelerde verilen İşletme yüksek lisansı (MBA) programlarının birçoğu minimum 2 yıl iş tecrübesi de aramaktadır.

Genel olarak programlar Eylül ayında başlar ve Haziran ayında akademik yıl son bulur, Erken başvuru Kasım – Aralık tarihlerinde başlar, standart başvurular ise Haziran’a kadar devam eder.

Popüler bölümler:

  • Mühendislik,
  • İşletme,
  • MBA,
  • Hukuk,
  • Psikoloji,
  • İletişim,
  • Pazarlama,
  • Bilgisayar teknolojileri vb..

Ortalama yıllık yüksek lisans maliyetleri: 10.000 – 40.000 USD arası değişmektedir.

Ortalama aylık yaşam maliyetleri: 1000 – 1500 USD arası değişmektedir.