İngiltere’de Üniversite & Yüksek Lisans Sistemi

İNGİLTERE’DEKİ ÜNİVERSİTELER

Bournemouth Universitesini incelemek için tıklayınız..

Bournemouth Universitesini incelemek için tıklayınız..

Cardiff Universitesini incelemek için tıklayınız..

London M. Universitesini incelemek için tıklayınız..

City London Üniversitesi incelemek için tıklayınız..

Durham Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

 

Coventry Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

 

 

London South Bank Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

King’s College Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Manchester Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Queen Marry Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Brighton Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

East Anglia Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

East London Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Exeter Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Liverpool Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Nottingham Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Southampton Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Sussex Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

University of West Üniversitesini incelemek için tıklayınız.

Edinburgh Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

İNGİLTERE’DE EĞİTİM SİSTEMİ 

Yurtdışında eğitim denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri şüphesiz ki İngiltere’dir.  İngilizce eğitiminin merkezi haline gelen İngiltere’ ye her yıl 500,000′ in üzerinde insan İngilizce dil eğitimi için gitmektedir. Bu sayı İngiltere’de birçok farklı milletten insanının bulunduğunun da göstergesidir.

İngiltere’ de dil eğitimi sunan okulların eğitim kalitesi, konaklama seçenekleri, sosyal yapısı “British Council” tarafından denetlenmekte olup her bütçeye uygun dil eğitimi imkanları sunmaktadırlar.

Dünyanın en çok konuşulan dili olan İngilizce’yi İngiltere’de öğrenmek için birçok alternatif lokasyon bulunmaktadır. Öğrenciler dil eğitimlerini Britsh Council onaylı bir dil okulunda ve tercih ettikleri şehirde alabilirler. Genelde; Londra, Brighton, Oxford, Cambridge, Liverpool gibi şehirler diğer İngiltere şehirlerine oranla daha çok tercih edilmektedir.

İngiltere ‘de bulunan okullar her yaş grubu için eğitim programları sundukları gibi akademik alanda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için de birçok program sunmaktadır. Bunlar; Sertifika Programları, Lisans, Yüksek Lisans gibi programlardır.

İngiltere’de akademik eğitim lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate) şeklinde ayrılmaktadır. 

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Yurtdışında eğitim denildiğinde İngiltere, eğitim sistemine güvenen ve yatırım yapan bir ülke olarak, dünya üniversite sıralamasında çok iyi derecelere ulaşmış üniversiteleri bünyesinde barındıran bir ülkedir. Eğitim sisteminin birçok ülkeden farklı olması ve yüksek kalitede eğitim olanakları sayesinde İngiltere Üniversite eğitimi alan öğrenciler dünya standartlarında bir ülkede eğitim almış olurlar.

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir. Sadece mühendislik, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar okulla bağlı olarak daha uzun süreli olabilmektedir. İngiltere’de üniversiteler genellikle her yıl Eylül ayında başlarlar. Ancak bazı okulların başlama tarihi yıl içerisinde iki kez olabilir. Bu her okul için geçerli olmamakla birlikte öğrenciler ocak- şubat aylarında da üniversiteler eğitime başlayabilirler.

İngiltere’de üniversitelere kabul alabilmek için öğrencilerin İngilizce dil seviyelerine ve lise not ortalamasına bakılmaktadır. İngiltere üniversiteleri IELTS sınavından en az 6 ortalama istemektedir. (5.5 ortalama ile şartlı kabul veren üniversiteler de bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz) IELTS sınavından genel ortalamadan en az 6 alan ve Lise diploması 75 ve üstü olan öğrenciler Foundation almadan yani bir yıl akademik hazırlık eğitimi almadan İngiltere’de üniversiteye başlayabilirler.

Bu şartları sağlayamayan Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. Foundation Programın amacı ise, Türkiye’de farklı olan eğitim sistemi nedeniyle İngiltere’de Lisans eğitimi alacak öğrencilerin aradaki farkları ortadan kaldırmak amacıyla İngiliz sistemine adapte olmalarını kolaylaştırmak ve eksik kredilerini tamamlamak için var olan bir programdır.

Foundation eğitimi almak isteyen öğrencilerin 2 yöntemi bulunmaktadır. Öğrenci lisans eğitimini almak istediği üniversitenin Foundation programlarına katılabileceği gibi “Independent” yaparak yani üniversiteden bağımsız bir şekilde de bölümüyle alakalı foundation eğitimi alabilir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce alacağı diplomanın mutlaka hangi üniversitelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için orta seviye üzeri bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Bazı Foundation programı veren okullar bu programa katılmak için minimum IELTS 5.5 seviyesinde İngilizce dil bilgisini şart koşar.

Foundation eğitimini “Independent” yoluyla yapmak isteyen öğrenciler, Kaplan Language School, INTO, Study Gruop gibi şirketler aracılığıyla foundation alabilirler. Bu tarz kuruluşlarla foundation eğitimi alan öğrenciler mezun olduklarında IELTS sınavına girmeden, kurum bünyesinde olan üniversitelerde lisans eğitimine başlayabilirler.

İngiltere’de Üniversite başvurusunda gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Öğrencinin mezun olduğu liseye ait lise diploması
 • Transkript
 • İngilizce olarak yazılmış, kapalı zarfta, imzalı iki farklı hocadan referans mektubu
 • İngilizce neden eğitim almak istediğini en ince ayrıntısına kadar anlatılmış olan öğrenci niyet mektubu
 • IELTS Skoru

Öğrencilere İngiltere’de ki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS (Universities & Colleges Admissions Service) adlı kuruluş yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme sevisi olup, üniversite başvurusu yapacak olan öğrencilerinin dosyalarını dikkatlice inceleyerek, öğrencilerin dosyalarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağına dair yönlendirmelerde bulunmaktadır. 

İngitere’de Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek lisans denilince ilk akla gelen ülkelerin başında İngiltere gelmektedir. Gerek sunmuş olduğu sürenin 1 yıl olması gerekse de üniversitelerin prestiji yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen her öğrenciyi İngiltere düşünmeye itmiştir. Yukarında bahsetmiş olduğum gibi İngiltere’de yüksek lisans süresi bir çok bölüm için 1 yıldır. Ancak lisans not ortalaması düşük olan ya da İngilizce seviyesi IELTS 5.00 – 5.5 bandlarında olan öğrencilere pre – master tavsiye edilmektedir. Pre Master tıpkı lisans öğrenci foundation programı gibi öğrenciyi yüksek lisans programına hazırlayan ve İngilizcesini istenen noktaya getirilmesini sağlayan bir akademik hazırlık yılıdır. Bu hazırlık yılını üniversite bünyesinde ya da üniversitelerin pathway anlaşmasının bulunduğu partner kurumlarda alabilirsiniz. Bu kurumlardan bazıları; Kaplan International, StudyGroup, Into, Cats Education vb…

Yüksek lisans için genel kabul şartları

 • Öğrencinin mezun olduğu üniversiteye ait üniversite diploması
 • Transkript
 • İngilizce olarak yazılmış, kapalı zarfta, imzalı iki farklı hocadan referans mektubu
 • İngilizce neden eğitim almak istediğini en ince ayrıntısına kadar anlatılmış olan öğrenci niyet mektubu
 • CV
 • Varsa iş referans
 • IELTS Skoru

İngitere’de Sertifika Programları

Yurt dışında sertifika programları arasında yine en çok tercih edilen ülkeden biri de İngiltere’dir. Yüksek lisans programlarına alternatif oluşturan yurt dışında sertifika programları, İngiltere’de oldukça yaygın olup 3- 24 hafta arasında değişen sertifika programları sayesinde eğitim almak isteyen öğrencilere süre konusunda alternatifler sunmaktadır.

Yüksek lisans programlarına göre daha ekonomik olan sertifika programlarına katılmak için öğrencilerin en az Upper Intermadiate seviyesinde olması gerekmektedir.

İngiltere’de en çok tercih edilen sertifika programları şu alanlardadır,

 • Hukuk
 • Ekonomi
 • Finans
 • Bankacılık
 • İşletme
 • Reklamcılık
 • Moda ve Tasarım
 • Muhasebe
 • Fotoğrafcılık

Bu bölümlere ek olarak farklı bölümlerde sertfika programları bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı eğitim almak için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.