Kanada’da Üniversite & Yüksek Lisans Sistemi

Kanada’daki Üniversiteler

Georgian Universitesini incelemek için tıklayınız..

Humber Universitesini incelemek için tıklayınız..

Seneca Universitesini incelemek için tıklayınız..

McGill Universitesini incelemek için tıklayınız..

University of W. Universitesini incelemek için tıklayınız..

 

 

Kanada eğitim sistemine yaptığı yatırım ve desteklerle, yurtdışı eğitim denildiğinde bütün dünya ülkeleri arasından en çok tercih edilen ülkelerin başında gelir. Kanada’da devlet okullarının sayısının özel okullara oranla fazla olmasından ve yaşam koşullarının, refah seviyesinin birçok ülkeye göre çok daha iyi olmasından dolayı Türk öğrencilerin son yıllarda yurtdışında eğitim almak istediği ilk ülke haline gelmiştir. Devletin eğitime verdiği büyük destekler sebebiyle, Kanada bünyesinde dünya top üniversiteleri sıralamasında (QS World University Rankings) ilk 50 sıralamasında olan çok kaliteli okullar bulunmaktadır.

Kanada’da temel eğitim, Türkiye’deki eğitim sistemi gibi 12 yıl sürmektedir. Kanada’da her eyaletin eğitim sistemi ve denetimi kendi içinde özerk olup, özellikle Quebec eyaletinde eğitim diğer bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışı eğitim denildiğinde Kanada, eğitim sistemine güvenen ve yatırım yapan bir ülke olarak, dünya üniversite sıralamasında çok iyi derecelere ulaşmış üniversiteleri bünyesinde barındıran bir ülkedir.

Gerek eğitim sisteminin farklılığı, gerekse okullarının eğitim kalitesinin yüksek olması sebebiyle Kanada’da üniversitelere başvuru kriterleri yüksektir.

Kanada’da lise eğitimi sonrasında lisans eğitimi, Türkiye’den farklı olarak hem kolej hem de üniversitelerde alınabilir. Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler bu tercihi okuyacakları bölüme göre yaparlar. Bilimsel alanlarda araştırma gerektiren fizik, kimya, genetik, mühendislik, psikoloji, ekonomi gibi bölümleri okumak isteyen öğrenciler üniversitelerde eğitim almayı tercih ederler. Teknikerlik, spor bölümleri, işletme, finans, ,turizm, sanat, radyo, sinema, grafik tasarım gibi bölümleri tercih eden öğrenciler de kolejlerde eğitim alırlar.

Kanada’nın Bilgisayar Bilimleri, Yazılım gibi alanlarda yurt dışında eğitim almak için dünya genelinde öncülük eden okulları bulunmaktadır.

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, Türkiye’de olduğu gibi 4 sene eğitim alır ( Tıp, Eczacılık gibi bölümlerin eğitim süreleri farklıdır) ve Türkiye’de denkliği bulunan lisans diplomasını elde ederler.

Kanada’da Kolej Eğitimi

Kanada’da kolej bünyesinde lisans eğitimleri bir diğer adıyla diploma programları 3 yıl sürmektedir. Ayrıca yine kolej bünyesinde bir ve ya iki yıl süren çeşitli yurt dışı diploma ve sertifika programları da bulunmaktadır. Bu programların Türkiye eğitim sisteminde tam bir karşılığı bulunmadığından Türkiye’de denkliği olmamaktadır. Kanada’da yaşayan insanlar bu tip eğitimler alarak iş hayatına atılma yolunu seçerler. Kanada’da kolej eğitimi sonrasında öğrencilerin staj yapma imkânı bulunmaktadır.

Kolej eğitimleri yıl içinde iki veya üç dönem sürmektedir. Genelde üç dönem de başlangıç yapılabilmektedir. (Ocak, Mayıs, Eylül…)

Devlet okullarında Kanada vatandaşları, eyalet kurallarına göre ücretsiz eğitim alırlar. Vatandaşlığı olmayan öğrenciler uluslararası eğitim ücretlerine tabiidirler.

Kanada’da üniversite eğitim ücretleri, college eğitim ücretlerinden oldukça fazla olabilmektedir.

Üniversite Eğitim Ücretleri; 20.000-60.000 CAD

Kolej Eğitim Ücretleri; 10.000-20.000 CAD

Kanada Üniversiteleri Giriş Koşulları

Kanada’daki okulların eğitim seviyelerinin çok yüksek oluşu, üniversiteye girme koşullarının da yüksek olmasına sebep olmuştur. Kanada’da eğitim almak isteyen bir öğrenciden, yurt dışında diğer ülkelerde eğitim almak isteyen bir çok öğrencinin sağladığı şartların üstünde seviyeler beklenmektedir.

Bu şartlar okuldan okula farklılık göstermekle birlikte şu şekilde sıralanabilir;

 • İngilizce Bilgi Düzeyi (IELTS, TOEFL Skorları)
 • Akademik Başarı Durumları ( Not Ortalaması)
 • Referans Mektuplar ( Hocalarınızdan alacağınız referans yazıları)
 • Niyet mektupları (Okula girme isteğinizi açıklayan yazılar)
 • Sosyal Sorumluluk ve Spor, Sanat gibi alanlardaki yetenekler
 • İstendiği takdirde SAT skoru
 • Bazı okullara Pathway programlarıyla giriş de mümkündür!

Kolejlere giriş koşulları üniversitelerden daha kolaydır.

Çok yüksek lise ortalamaları ve SAT gibi sınav sonuçları istemeyen okullardır, dil skorları yeterli öğrenciler daha kolay eğitim alabilirler.

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

 Yurtdışındaki yüksek lisans programları arasında, Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak oldukça zor olmasına rağmen en çok tercih edilen ülkedir. Yurtdışında master yapmak isteyen bir öğrenci şartları sağlayabiliyorsa, Kanada’da eğitim almayı tercih eder. Kanada öğrenciye, gerek eğitim alırken gerekse eğitim bittikten sonra sağladığı avantajlar sebebiyle eğitim seviyesi en yüksek ülkeler arasındadır.

Kanada’da yüksek lisans eğitimine kabul edilebilmek için genellikle 3.00/4 (GPA) not ortalamasının mümkün olduğunca üzerinde bir ortalamayla başvuru yapmak gerekir. Öğrencinin dil puanı (IELTS/TOEFL) oldukça yüksek olması beklenir. Bunların yanı sıra öğrencinin lisans eğitimi esnasındaki akademik başarıları dikkate alınmaktadır. Kimi zaman özel projelerle başvuru yapılıp, danışman hocalar tarafından mülakat sonrasında kabul değerlendirmesi yapılır. Lisans eğitimi esnasında hocalarınızdan elde edebileceğiniz akademik referanslar Kanada’da master başvurularınızda titizlikle değerlendirilir.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler genellikle akademisyen olarak devam etme yolunu tercih ederler. Çünkü Kanada’daki üniversiteler genelde akademisyen yetiştirmeye özen gösterirler.

Lisans üstü eğitimi sadece iş hayatı için düşünen uluslararası öğrenciler, akademisyenlik düşünmüyorlarsa Kanada’da college bünyesinde ‘post-graduate diploma’ yada ‘post-graduate sertifika’ programlarına katılırlar.

Kanada’da Sertifika Eğitimi

Yurt dışında sertifika programları arasında yine en çok tercih edilen ülke Kanada’dır. Kanada’da college bünyesinde elde edilen sertifikalar uluslararası düzeyde geçerliliğe sahiptir. Yüksek lisans programlarına alternatif oluşturan yurt dışında sertifika programları, Kanada’da oldukça çeşitlidir.

Kanada’da sertifika programlara giriş şartları, master giriş koşullarına kıyasla daha kolaydır.

Düşük eğitim ücretleri, eğitim sonrasında sağlanan staj programları, eğitim süresinde elde edilen part-time çalışma izni ve giriş esnasında yüksek lisans giriş sınavlarını( GMAT, GRE) istemeyişi gibi sebeplerle yurt dışı sertifika programı için en avantajlı ülke Kanada diyebiliriz.

Aldığı lisans eğitimi üstüne bir alanda uzmanlaşmak isteyip master yapabilmek için yeterli olmayan öğrenciler Kanada’da sertifika programlarına yönelirler.

Kanada’da sertifika programları, sayıca ve içerik olarak birçok program bulunan, isimleri fazlasıyla bilinen Kanada’da birçok kolej bünyesinde alınabilir.

Kanada’nın En İyi Üniversiteleri

 • University of British Colombia (Dünya sıralaması #51)
 • University of Toronto (Dünya sıralaması #31)
 • McGill University (Dünya sıralaması #32)
 • Simon Fraser University (Dünya sıralaması #245)
 • University of Victoria (Dünya sıralaması #346)

               #QS Rankings 2018 Dünya Sıralaması

Kanada’nın En İyi College’ları

 • Seneca College
 • George Brown College
 • Humber College
 • Georgian College
 • Centennial College
 • Niagara College