Malta’da Üniversite & Yüksek Lisans

Malta’da Üniversite Eğitimi

Malta dünyadaki en küçük ülkelerden biridir. Akdeniz’in ortasındaki yedi adacığın birleşiminden oluşan Malta, 1800 ve 1964 yılları arasında bir İngiliz kolonisiydi. Bu nedenle eğitim sistemi İngiltere’yle benzerlik göstermektedir. Aynı İngiltere gibi, Malta’da lisans süresi 3, yüksek lisans süresi ise genelde 1 yıldır.Ana dillerinden birinin İngilizce olması, sıcak iklimi ve ekonomik yaşam koşulları Malta’yı İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için bir odak noktası haline getirmektedir. Bu ilgi, ülkeye büyük bir etnik çeşitlilik katmaktadır. Malta aynı zamanda öğrenciler için çalışma izni imkanı sunar, bu sayede eğitim giderlerini karşılamak kolaylaşmaktadır. Eğitim ücretleri üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Kabul koşulları arasında başlıca gelen şartlardan biri İngilizce yeterliliktir. Öğrencinin IELTS 6.0 veya eşdeğer bir dil yeterliliğine ihtiyacı vardır. Bazı üniversiteler bu dil yeterliliğine sahip olmayan öğrenciler için İngilizce hazırlık kursu hizmeti sunmaktadır.

Malta’daki Üniversiteler

Malta’daki üniversitelerin birçoğu başkent Valletta çevresinde bulunur. Şehir Malta adasının kuzey doğusunda yer almaktadır.

Bu üniversiteler arasından en büyüğü The University of Malta’dır. Bu üniversite devlet tarafından finanse edilmektedir. Üniversitedeki 11,000’e yakın öğrencin yaklaşık 700’ü uluslararası öğrencilerden oluşur. Ana kampüs, Valletta’nın hemen batısındaki Msida şehrinin liman bölgesinde yer almaktadır. Buna ek olarak, üniversitenin Valletta ve Gozo şehirlerinde daha küçük kampüsleri de bulunmaktadır.

Malta’daki devlet üniversitesi sistemi ayrıca, Paola şehrinde the Malta College of Arts, Science and Technology okullarını, St.Julian şehrinde ise the Institute of Tourism Studies okulunu kapsamaktadır. Aynı the University of Malta gibi bu okullar da Erasmus öğrenci değişim programında ve Bolonya sürecinde yer almaktadır.

Malta’daki devlet üniversitelerinin yanında özel üniversiteler de bulunmaktadır.

 Bunlardan bazıları:

LSC Malta Üniversitesini incelemek için tıklayınız..

Malta’da Yüksek Lisans Eğitimi

  • Malta’da yüksek lisans eğitimleri genelde 1 yıl sürmektedir.
  • Malta’da yüksek lisans ücretleri bölüme ve üniversiteye göre çok farlılık gösterebilmektedir.
  • Malta’da yüksek lisans başvurularında bazı üniversiteler ve bazı bölümler için özel giriş koşulları (belirli bir not ortalaması ya da portfolyo hazırlanması gibi) söz konusu olabilmektedir.

Malta’da Eğitim Almanın Avantajları

Uluslararası tanınmış bir derece sahibi olursunuz. Malta’dan alınan lisans ve yüksek lisans dereceleri dünyanın pek çok ülkesinde geçerlidir. İngilizce konuşulan bir ülkede okuma imkanı edinirsiniz. Böylece İngilizce dil becerilerinizi sürekli geliştirebilirsiniz.Malta birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ekonomik bir ülkedir. Eğitiminizi daha uygun fiyatlara alabilir ve çalışma vizesi fırsatı sayesinde eğitim giderlerinizi kendiniz karşılayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Malta’nın yazın sıcak, kışın ılıman ikliminin ve tarihi dokusunun keyfini çıkarabilirsiniz.