Ukrayna’da Üniversite & Yüksek Lisans Sistemi

 

Güney Ukrayna Universitesi incelemek için tıklayınız..

Taras Schevchenko Universitesi incelemek için tıklayınız..

Sumy Devlet Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa U. P. Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa U. D. Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Tarım Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Müh. Mim. Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Milli D. Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Devlet Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Mechnikov Universitesi incelemek için tıklayınız..

Kharkiv Karazin Universitesi incelemek için tıklayınız..

Kharkiv Politeknik Universitesi incelemek için tıklayınız..

Odessa Beseri Universitesi incelemek için tıklayınız..

Kiev Maup Universitesi incelemek için tıklayınız..

 

 

 

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, son yıllarda lisans ve yüksek lisans eğitiminde tercih edilen ülkeler arasındadır. Ukrayna’da yaklaşık 400 üniversite bulunmaktadır. Bu 400 üniversitenin 35 tanesine öğrenci yerleştirmekte; Dünya sıralamasında yer alan 6 üniversiteden 5’i ile iş birliği içerisindeyiz. Ukrayna’da eğitim almanın en büyük kolaylığı sadece lise diplomanız ile istediğiniz bölümü, istediğiniz okulda okuyabilecek olmanızdır.

Ukrayna’da genel eğitim dili Rusça’dır bu nedenle 1 sene hazırlık eğitimi almak gerekmektedir. İngilizce ve Ukraynaca eğitim seçenekleri de bulunmaktadır fakat İngilizce eğitim alınabilecek bölümlerin sayısı Rusça eğitim alınabileceklere göre daha sınırlıdır. Ukraynaca eğitim de genel olarak tercih edilmemektedir. Ukrayna eğitim sisteminde hazırlık, Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Foundation) olarak verilir. Hazırlık eğitiminden önce öğrenci, hangi alanda lisans eğitimi almak istediğine karar vermeli ve eğitimini buna göre almalıdır.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından Ukrayna’da tanınmakta olan 90 adet üniversite bulunmakta olup, bu üniversitelerde eğitimini tamamlayan öğrenciler, YÖK’e müracaat ettikten sonra YÖK’ün ön gördüğü koşulları yerine getirmesi durumunda (fark ders, proje tamamlama, yeterlik ve/veya STS sınavı) diploma denkliğini rahatlıkla alabilmektedirler. Hatta bizler öğrencimize YÖK’e dilekçe yazması için yardımcı olmaktayız. Ayrıca Ukrayna’daki üniversitelerin tamamından alınan diplomalar, 2007 yılında yapılan Lizbon anlaşması ile Avrupa Birliğinde de geçerlilik kazanmıştır.

Ukrayna’da Eğitim Almak İçin 10 Neden

 • Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta olup rahatlıkla denklik alınabilmektedir.
 • Ukrayna yıllık üniversite harç fiyatlarının ve yaşam maliyetlerinin dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkelerden biridir.
 • Ukrayna 75 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, YKS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul alınabilmektedir.
 • Ukrayna halkı aynı zamanda kültür ve sanata önem veren bir ülkedir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere farklı bir vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.
 • Ukrayna konsolosluğu Türk öğrencilere vize alımında zorluk çıkarmaz.
 • Odessa, Kharkiv, Sumi gibi öğrenci şehirlerinde eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça olup, aynı zamanda günlük yaşamda da Rusça konuşulmaktadır.
 • Tıp ve Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.
 • Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli ve aynı zamanda eğlenceli bir atmosfer mevcuttur.
 • Ukrayna Türkiye arasında pasaport olmadan kimlik ile giriş çıkış yapılabilmektedir.
 • Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna Üniversitelerinin YÖK Denkliği ve Dünyadaki Geçerliliği

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından Ukrayna’da tanınmakta olan 90 adet üniversite bulunmakta olup, bu üniversitelerde eğitimini tamamlayan öğrenciler, YÖK’e müracat ettikten sonra YÖK’ün ön gördüğü koşulları yerine getirmesi durumunda (fark ders, proje tamamlama, yeterlik ve/veya STS sınavı) diploma denkliğini rahatlıkla alabilmektedirler. Hatta bizler öğrencimize YÖK’e dilekçe yazması için yardımcı olmaktayız. Ayrıca Ukrayna’daki üniversitelerin tamamından alınan diplomalar, 2007 yılında yapılan Lizbon anlaşması ile Avrupa Birliğinde de geçerlilik kazanmıştır.

Ukrayna’da Üniversite Tercih Etmek İçin 10 Neden

1. Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmakta olup rahatlıkla denklik alınabilmektedir.

2. Ukrayna yıllık üniversite harç fiyatlarının ve yaşam maliyetlerinin dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkelerden biridir.

3. Ukrayna 75 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, YKS puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul alınabilmektedir.

4. Ukrayna halkı aynı zamanda kültür ve sanata önem veren bir ülkedir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere farklı bir vizyon ve kişisel gelişim kazandırır. 5. Ukrayna konsolosluğu Türk öğrencilere vize alımında zorluk çıkarmaz.

6. Odessa, Kharkiv, Sumi gibi öğrenci şehirlerinde eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Rusça olup, aynı zamanda günlük yaşamda da Rusça konuşulmaktadır.

7. Tıp ve Diş Hekimliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.

8. Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli ve aynı zamanda eğlenceli bir atmosfer mevcuttur.

9. Ukrayna Türkiye arasında pasaport olmadan kimlik ile giriş çıkış yapılabilmektedir.

10. Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’da istediğiniz üniversitede, istediğiniz bölüme YKS okul puanı ve dil yeterlilik gibi herhangi bir temel şart aranmadan, resmi Türkiye temsilcisi Endless Yurtdışı Eğitim aracılığı ile kayıt olabilirsiniz.

Ukrayna’da Bölümlere Göre Yıllık Eğitim Ücretleri

Ukrayna’da Rusça ve İngilizce Hazırlık Paket Programları

Not: Odessa Beşeri Bilimler Akademisi (Odessa International Humanitarian University) (Üniversitenin kendi yurdu olmadığından paketlere yurt dahil değildir.)

Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim Dili

Ukrayna’da anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde genelde eğitim dili Rusça ve İngilizcedir. İngilizce seçenekler Tıp, Diş Hekimliği, Ezcacılık, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği gibi bölümler ile sınırlıdır. Fakat bazı ingilizce bölümlerine yeterince talep gelmediği taktirde, İngilizce lisans programları açılmayabilir. Eğitim kalitesi, üniversite ve bölüm çeşitliliğini göz önünde bulundurduğumuzda Rusça eğitim dili ile programlara başlanılmasını tavsiye ederiz.

İngilizce Hazırlık Paket Programların Ücretleri

Hazırlık Program Fiyatlarına Dahil Olanlar

 • 1 akademik yıl hazırlık eğitimi ücreti (850 saat). ›
 • 1 yıllık devlet yurdu konaklaması (3-4 kişilik odalarda). ›
 • 1 yıllık oturum izni. ›
 • 1 yıllık devlet sağlık sigortası. ›
 • Evrakların Ukraynaca’ya tercümesi ve noter tastik işlemleri. ›
 • Vize harç ücretinin ödenmesi. ›
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması. ›
 • Seyahat sağlık sigortası. ›
 • Okul kabul mektubunun başvurusu. ›
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti. ›
 • Okul kayıt ücretleri. ›
 • Uçak bileti tek yön (İstanbul veya Ankara çıkışlı). ›
 • Yurtdışı çıkış harç pulu. ›
 • Ukrayna’da kullanılabilir telefon hattı (5GB internet, Lifecell arası sınırsız konuşma, 150 dk diğer yönlere). ›
 • Havalimanı karşılama. ›
 • Hoşgeldin paketi. ›
 • Okul ve yurt transferi. ›
 • Şehir oryantasyonu (tarihi yerler, yemek yenilebilecek yerler, ulaşım ve şehir hakkında detaylı bilgi). ›
 • Kurs bitiminde hazırlık sertifikası’nın alınması. ›
 • İstenilen üniversite de istenilen bölüme hazırlık sonrası 1. sınıf kayıt işlemlerinin yapılması. ›
 • Ukrayna ve Türkiye ofislerinden 1 yıl danışmanlık.

Not: Paket içerisinde yer alan yurtlar üniversiteye ait devlet yurtları olup, Türk öğrenci standartlarını karşılamamaktadır. Üniversiteye ait devlet yurtlarında bazı odalar iyi durumdayken bazı odalar çok kötü durumda olabilir. Devlet yurtlarının standartları maalesef yoktur. Odessa Politeknik Üniversitesinde geçerli olan standart ve lüks paket seçenekleri sınırlı sayıdadır. Standart Paketlerde 39 öğrencilik kontenjan var iken, lüks pakette 26 kişilik kontenjan ile sınırlıdır. Yemek paketi opsiyoneldir, isteyen öğrenci bu paketi seçebilir. Toplam 100 öğrenci ile kontenjanı sınırlandırılmış olup, Endless Eğitim’in Odessa öğrencilerine özel bir pakettir. Yemekler, profesyonel türk aşçı tarafından Endless Eğitime ait bir alanda, sabah 07:00 ile 23:00 saatleri arasında herhangi bir sınır olmadan öğrenciye sunulacaktır. Aylık abonelik fiyatı ise 250 $’dir.

Türkiye ve Ukrayna’da Eğitim Arasındaki Farklar

Ukrayna’da okuma yazma oranı %99,5 olup, eğitime önem veren bir ülkedir. Eğitim seviyesi yüksek olan Ukrayna’da, gelir seviyesi düşük olsa da, hayat kalitesi yüksek olan ülkelerden biridir.

Ekonomik Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Ukrayna dünya genelinde eğitim ve yaşam maliyetlerinin en düşük olduğu ülkelerden biridir. Ukrayna’da üniversite eğitimleri 1500 ile 4500 $ arasında değişmektedir. Ukrayna’da bir öğrenci konaklama hariç 200-250 $ ile rahatlıkla geçim sağlayabilmektedir. Ukrayna’da devlet yurtları aylık 35 $ civarındayken, Özel yurtlar 80-120 $ arasındadır. Ev konaklamaları ile eşyalı evler yaklaşık 350-500 $ arasındadır.

Ukrayna’da Çeşitli Konaklama Seçenekleri

Yaşam maliyetlerine baktığımızda gıda, ulaşım, elektrik, su ve doğalgaz bedelleri oldukça uygunken, konaklama biraz pahalı sayılabilir. Sovyet ülkelerindeki devlet yurtları maalesef Türk öğrenci beklentisini karşılayamamaktadır. Özellikle ortak kullanım alanlarındaki temizlik standartları Türk öğrencileri memnun etmekten çok uzaktır. Öte yandan öğrencilerin oturum izni ve sağlık sigortasının yapılabilmesi için, gerekli olan ikamet belgesi, yıllık yurt ücretlerini ödeyerek alınabilmektedir. Bu sebeple yurt ücretleri yıllık ödenmektedir. Kiev’de ev konaklama seçeneği diğer şehirlere göre pahalı olduğundan ve genelde devlet yurdu konaklaması tercih etmektedir. Sumi, Kharkiv ve Odessa şehirlerinde ise özel yurt ve ev konaklaması en fazla tercih edilen seçenektir.

Devlet Yurdu Konaklaması

Özel Yurdu Konaklaması

Otel Veya Apart Konaklaması

Ev Konaklaması

Ukrayna ile ilgili daha detaylı bilgi için katalogumuzu inceleyebilirsiniz.