Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’nin kuruluşuna duyulan gereksinim Genelkurmay P.Zaleski’nin 1874’teki raporunda belirtilmiş olsa da üniversite ancak 1918 yılında kurulabilmiştir. Günümüzde Ukrayna’daki en önemli eğitim kurumlarından biridir ve öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etmesi için pek çok neden bulunmaktadır.

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’nde 13 binadan oluşan akademik departmanlar, 5 koridordan oluşan ve 1.5 milyondan fazla kitap bulunan bir kütüphane, 7 profesyonel spor sahası, yüzme havuzu, tenis kortları, atış galerisi bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde 500 PhD sahibi eğitmen çalışmaktadır.  Kurumun tarihinde pek çok bilimsel ödül almış eğitmeni bulunmaktadır ve 1958 Nobel ödüllü Igor Tamm kurumda fizik eğitimi vermiştir. Ayrıca, öğrencilerin Karadeniz’in hemen yanındaki sağlık ve spor kompleksine erişimi vardır.   

Üniversite sadece bir eğitim kurumu değil aynı zamanda Ukrayna’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biridir ve bunun kanıtı olarak üniversite bünyesinde pek çok laboratuar ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Bunların yanında araç güvenilirliğini ölçen bir eğitimsel test merkezi de bulunmaktadır.

Üniversite sürekli olarak Ukrayna ve yabancı kurum, kuruluş ve organizasyonlarla ilişkilerini geliştirmektedir ve Ukrayna’daki yüksek eğitime katkı sağlayacak her kişiyle işbirliğine açıktır.

Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesinin 91 ülkeden 4000 mezunu bulunmaktadır. Üniversitenin eğitim dili Rusça ve Ukraynacadır ve bu nedenle dil yeterliliği gösteremeyen öğrenciler 4 senelik lisans eğitimi öncesinde 1 senelik hazırlık okumak durumundadır. Ülkedeki en iyi hazırlık eğitimi veren kurumlardan biri olan Odessa Ulusal Politeknik Üniversitesi’nin bir avantajı da yüksek lisans derecesinde Berlin Teknik Üniversitesi ile anlaşması olmasıdır. Öğrenciler bu anlaşma ile eğer isterlerse bir dönemi Berlin’de okurlar ve yüksek lisans programından mezun olan bir öğrenci her iki üniversitenin diplomasına sahip olabilir.

Ayrıca UNESCO ve Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ile eğitim alanında uluslararası işbirliği içinde olan Odessa Politeknik Üniversitesi, diğer ülkelerden de toplamda 28 yüksekokul ve üniversiteler ile işbirliği sağlamıştır.Üniversitede 4 fakülte ve 5 enstitü kapsamında eğitim  verilmektedir. Odessa Politeknik Üniversitesi’nde tüm bölümlerde toplamda 15 bin öğrenci eğitim hayatına devam etmektedir.