Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi

İş hayatına tarım alanında devam etmek isteyen bireylerin başlıca tercihlerinden olan Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi 1977 yılında kurulmuştur. Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi tarım alanında uzmanlar yetiştirirken aynı zamanda derin bir yabancı dil ve bilgisayar bilgisi verir.

Üniversite 8 fakülte, bir enstitü ve beş kolejden oluşmaktadır. Üniversite öğrencileri teorik  bilgiyi üniversiteden alıp Ukrayna ve üniversitenin anlaşmalı olduğu yabancı ülkelerin önde gelen tarım kurumlarında ilk elden deneyimleme şansı bulabilmektedirler.Öğrencilerin İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Fransa, ABD, Avustralya ve Hollanda gibi ülkelerin tarım çiftliklerinde çalışarak profesyonel anlamda kendilerini geliştirmeleri ve sonrasında en iyi tarım şirketlerinde çalışmaları Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi’nin sunduğu avantajlardan birkaçıdır.

Üniversitede 19 araştırma laboratuarında bilimsel araştırma çalışmaları yapılmaktadır ve üniversitenin 26 ayrı uzmanlık alanında lisansüstü programları bulunmaktadır.

Ekonomi ve Yönetim Eğitim-bilimsel Enstitüsü

İktisat ve Girişimcilik Dairesi

Yönetimi Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Veterinerlik Eğitim-bilimsel Enstitüsü

Biyoteknolojik Fakültesi

Veterinerlik Fakültesi

Eğitim-bilimsel mühendislik-teknolojik Enstitüsü

Mühendislik-teknolojik Fakültesi

Yapı Fakültesi

Gıda teknolojileri Fakültesi

Agronomik Fakültesi

Lisansüstü Eğitimi Fakültesi

Yazışma Eğitimi Fakültesi

Ön eğitim Bölümü, Pazarlama Fakültesi