COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

İsviçre Üniversiteleri

İsviçre Üniversiteleri Hakkında

İsviçre üniversiteleri devlet kurumları ve özel kurumlar olmak üzere ikiye ayrılır. Üniversiteler farklı konu alanlarında kapsamlı eğitimler sunar. İsviçre’de lisans eğitimi almak için uluslararası olarak kabul gören bir lise diplomasına sahip olmak gerekir. Bunun yanı sıra birçok üniversite öğrencilerden eğitim alacakları dildeki yeterliliklerini TOEFL, IELTS gibi sınavlarla kanıtlamalarını isteyecektir. İsviçre’de akademik yıl güz ve bahar dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Güz dönemi Eylül-Aralık, bahar dönemi ise Şubat-Haziran ayları arasındadır. İsviçre’de lisans eğitimi süresi bölüme ve üniversiteye göre değişebilse de, genellikle 3 yıl sürer.


İsviçre Üniversiteleri Eğitim Sistemi 

İsviçre'deki yüksek öğretim sistemi, yüksek akademik standartları, saygın araştırma faaliyetleri ve öğrenci merkezli öğretim yöntemleri ile uluslararası çapta ünlüdür. İsviçre'deki genel eğitim sistemi zorunlu eğitim, lise eğitimi ve yükseköğretim olarak üçe ayrılır.

İsviçre'de eğitim, hem devlet tarafından finanse edilen üniversiteler, hem de özel kuruluşlar tarafından sağlanır. Devlet kurumları ile özel kurumlar, yabancı öğrenciler için çok çeşitli konu alanlarında kapsamlı eğitimler sunar. İsviçre yüksek öğretim sistemi, üniversiteleri ve yüksek mesleki eğitim veren kurumları kapsar. Üniversite sistemi Üniversiteler, Uygulamalı Bilim ve Sanat Üniversiteleri ve Eğitim (Öğretmenlik) Fakültelerinden oluşurken, yüksek mesleki eğitim kurumları farklı alanlarda uzmanlaşmış Meslek Yüksekokullarından oluşmaktadır.


İsviçre Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Bir İsviçre üniversitesinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin devlet tarafından onaylanmış bir İsviçre lise diplomasına veya üniversitelerin istediği kriterleri karşılayan ve uluslararası olarak kabul gören bir lise diplomasına sahip olmaları gerekir.

Bölüme bağlı olarak, eğitim alınacak dilde istenen yeterliliklere sahip olma şartı bulunur. Bazı lisans ve yüksek lisans programlarının eğitim dili İngilizce olmasına rağmen, Avrupa dil pasaportuna (Europass) göre okulların çoğu B1/B2 seviyesinde dil yeterliliği istemektedir. Programın eğitim diline ve önceki eğitiminizin diline bağlı olarak, bir programa kabul edilmeden önce TOEFL veya IELTS gibi bir dil sınavına girmeniz istenebilir. Gereken dil yeterlilikleri hakkında detaylı bilgi için ilgili üniversiteye danışmak gerekir.

İsviçre üniversitelerine başvuru yapabileceğiniz merkezi bir kabul sistemi yoktur. Eğitim almak istediğiniz programı seçtikten sonra, kabul edilmek için istenen akademik kriterleri karşıladığınızdan emin olmak için kurumun web sitesine göz atmalısınız.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

İsviçre’de akademik yıl iki döneme ayrılmıştır.

Güz Dönemi: Eylül-Aralık ayları arasındadır.

Bahar Dönemi: Şubat-Haziran Ayları arasındadır.

İsviçre'de herhangi bir akademik program için son başvuru tarihleri eğitim alınacak bölüme, üniversiteye veya koleje bağlı olarak değişir. Öğrencilerin bir sonraki akademik yılda başlamayı düşündükleri programlara bahar döneminde başvuru yapmaları gerekir.


İsviçre’de Lisans Eğitimi Süresi

İsviçre üniversitelerindeki lisans eğitimlerinin çoğu üç yıl sürer, bazı bölümlerde lisans eğitimleri daha uzun sürebilir. Detaylı bilgi edinmek isteyen öğrencilerin eğitim alacakları üniversite ile görüşmeleri gerekir.İsviçre Vizesi

İsviçre'de eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin, ülkede kalmak için yetkililerden uygun izinleri almaları gerekir. İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla vize başvurusu yapılır. İngilizce bir başvuru formu doldurmanız ve istenen evrakları teslim etmeniz istenir.

Öğrenci vizeleri, yabancı işçi izinleri gibi bir prosedür uygulanarak verilir. Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler üçüncü devletlerin uyruğundan olanlara kıyasla daha rahat prosedürlerden geçerler. AB/ASTB vatandaşları, İsviçre'ye geldikten sonraki 14 gün içinde ikamet izni alabilmek için yaşayacakları şehirdeki yetkili kurumlara giderek kayıt yaptırmalıdır.

Başvuru yapan kişiler, sağlık sigortası ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli ekonomik duruma sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar. Tam zamanlı eğitim almak için İsviçre'ye geldiklerini ve bir üniversiteye ya da tanınmış bir dil okuluna kayıtlı olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.


İsviçre’de Konaklama


İsviçre’de öğrencilerin tercih edebilecekleri üç farklı konaklama seçeneği bulunur.

Öğrenci Yurtları/Evleri

İsviçre üniversitelerinin, yabancı öğrencilere uygun fiyatlı konaklama birimleri sağlayan konut ofisleri bulunmaktadır. Seçeneklerin türü ve sayısı, üniversitenin bulunduğu şehre veya bölgeye göre değişmekte, ücretler ise ayda 500 CHF ila 800 CHF civarında olabilmektedir. Bu konaklama birimleri genellikle şehir merkezine veya kampüse yakın bir konumda olur. Kontenjan sınırlıdır, bu nedenle yer bulabilmek için erken başvuru yapılmalıdır.

Kiralık Konutlar

Üniversitenin sağladığı konutlarda yer olmaması durumunda, özel kiralık odalar veya daireler tercih edilebilir. Bu konaklama seçeneği biraz daha pahalı olsa da, bir başkasıyla ortak bir yer kiraladığınızda ücretler daha makul olabilmektedir. Bir oda arkadaşıyla yaşamak yabancı öğrencilerin sosyalleşmeleri ve ülkenin kültürüne adapte olabilmeleri için çok daha faydalı olacaktır.

Aile Yanında Konaklama

İsviçre kültürünü ilk elden deneyimlemek, dil becerilerini geliştirmek ve bir evin konforunda yaşamak isteyen yabancı öğrenciler, ev sahibi bir ailenin yanında konaklamayı tercih etmektedir. Bu ayrıca uygun fiyatlı bir seçenektir.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

  • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
  • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
  • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler 


İsviçre’de Üniversite Eğitimi Alın

İsviçre’de üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

 

İsviçre Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım