Ukrayna'da Dil Eğitimi

Ukrayna'da Dil Eğitimi

Ukrayna'da Dil Öğrenmek

Son 20 yılda üniversite eğitimiyle dünya çapında popülerlik yakalayan Ukrayna, aynı zamanda verdiği kaliteli dil eğitimi ve öğrencilere sağladığı imkanlar yönüyle de oldukça çok talep görmektedir. Ülkemizin Karadeniz kıyısına komşu olan Ukrayna, bir dönem Sovyetler Birliği ve yakın tarihte Rusya ile olan bağımsızlık mücadelesi ile de uluslararası gündemden aşina olduğumuz bir ülke… Ancak son 20 yılda ciddi anlamda bir büyüme ivmesi kat eden Ukrayna, AB ve NATO aday ülkelerinden de biridir. Ukrayna’ya yakın zamanda verilen AB vize serbestliği ile de ülkede yapılan kalkınma ve gelişme çabaları, artış göstermiştir. Ukrayna; geçmişten günümüze ülkemizle komşuluk ilişkilerinde oldukça sıcak ve samimi olmuştur. Bu da iki ülke arasındaki eğitim ve turizm amaçlı ziyaretleri artırmıştır. Nüfusu 50 milyon olan ülkenin, para birimi Ukrayna Grivna’sıdır. Resmi dil olarak Ukraynaca ve Rusçayı kullanan ülkede,  AB üyelik sürecinin de başlamasıyla İngilizce de oldukça sık kullanılan bir dil haline gelmiştir.

Ukrayna Dil Okulları Hakkında

Ukrayna’nın uluslararası öğrencilere dil okulu eğitiminde sunduğu en büyük avantaj 3 farklı dilde verilen profesyonel dil okulu eğitimidir. Uluslararası öğrenciler, Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olmak üzere 3 farklı dilde, üniversite bünyesinde, Ukrayna’da dil okulu eğitimi alabilmektedirler. Üniversitelerde verilen Ukrayna dil okulu eğitimleri, ‘Üniversite Hazırlık’ programı kapsamındadır.  Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istesin ya da istemesin her öğrenci bu programa katılarak Ukrayna’da dil okulu eğitimi alabilir. Ayrıca alınan dil eğitimi üniversite bünyesinde alındığı için de oldukça kaliteli ve prestijlidir diyebiliriz. Üstelik hazırlık eğitiminin maliyetlerinin düşük olması sebebiyle de yurtdışında dil eğitimi planı olan öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Ukrayna’da dil okulu eğitimi için en çok tercih edilen şehirler ise şu şekildedir; Kiev(başkent), Sumi, Odessa, Harkov, ve Lviv’dir.

Ukrayna’da Yaşam  

Ülkede siyasal sistemler ve devlet yapısı yeni yeni oturduğu için diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik ve daha özgür yaşanabileceğinizi söylemek mümkündür.  Ülkenin para birimi olan Grivna TL ile kıyaslandığında oldukça düşük olduğu için konaklama, yeme/içme ve ulaşım Türkiye şartlarına göre bile ekonomiktir. Ülkede Grivna dışında hemen hemen her yerde USD VE EUR da harcanabilmektedir. Ancak ürün maliyetleri Grivna cinsinden hesaplandığı için ödenen bedeller düşüktür. Ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine göre ekonomik gücü zayıf olan Ukrayna döviz birimlerindeki dalgalanmadan çekinen öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Ülke turistik açıdan birçok merkeze ev sahipliği yaptığı gibi doğal güzellikleri ile de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak birçok aktiviteye uygundur.  Genel olarak nüfus yoğunluğunun fazla olduğu, Kiev ve Odessa gibi şehirlerde yaşamayı planlayan öğrenciler için kendi yaşıtlarıyla sosyal ortam yaratabilecekleri öğrenci popülasyonunu yakalayabilmeleri kolay olacaktır.

 

ukrayna-dil-okullari

Ukrayna ‘da İklim

Ukrayna’nın güneyi iklim olarak Ülkemizin Karadeniz kıyılarına benzerlik göstermektedir. Yazları hava sıcaklığı güney kıyılarda max 36-40 derecelere ulaşırken, kışları da ciddi bir soğuk hava etkisi görülmez. Ülkenin kuzey kesimi ise biraz daha soğuktur. Yazları max sıcaklık 25 dereceyken kışları ortalama sıcaklık -30/-40 dereceye kadar düşebilmektedir. Ülkenin şehirleri metropol olacak büyüklükte olmadığı için yeşil alanlar oldukça fazladır.

Ukrayna’da Ulaşım

Ukrayna’da şehir içi ulaşımda, büyük şehirlerde genellikle metro kullanılmaktadır. Metronun dışında en çok kullanılan şehir içinde sürekli hizmet veren otobüsler ve taksiler bulunmaktadır. Bunun dışında ülkemizdeki dolmuşlara benzer Marşrutka adı verilen dolmuşlar da ekonomikliği ve ulaşım kolaylığı sağlaması yönüyle sık tercih edilmektedir. Ukrayna’da şehirlerarası ulaşımda ise genellikle trenler kullanılmaktadır. Bazı büyük şehirlerin arasında ulaşım hızlı trenlerle sağlanmaktadır. Şehirlerarası ulaşımda en yaygın kullanılan ise her saat hizmet veren otobüslerdir.

Ukrayna Dil Okulu ve Konaklama

Ukrayna’da dil okulu eğitimi almak isteyen öğrenciler ister Rusça ve Ukraynaca isterlerse de İngilizce öğrenebilirler. Bu dillerden herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrenciler üniversitelere ait devlet yurtlarında konaklama imkanına sahiptirler. Ukrayna’da dil eğitimi üniversite kampüsünde olduğu için birçok üniversitenin yurt konaklaması da kampüs içerisindedir. Vize kuralları gereği hazırlık programına kayıt olan öğrenciler devlet yurdu konaklama kaydını da yaptırmak zorundadır. Ancak öğrencilerin devlet yurdunda kalma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Devlet yurtlarının konfor seviyeleri Türk öğrencilerin beklentilerini karşılamakta yetersiz olduğu için birçok öğrenci özel yurt, apart konaklama ya da otel konaklama seçeneklerini kullanmaktadır. Ancak bu konaklama tipleri de ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ekonomiktir. Örnek vermek gerekirse 5 yıldızlı otellerin ortalama gecelik konaklama bedeli 50 USD’dir. Özel yurt ve apart konaklamalar ise ortalama senelik 1000-2500 arasındadır. Ayrıca Ukrayna Hazırlık eğitimine özel eğitim +konaklama + vize +uçak bileti+ sağlık sigortası gibi ücretlerin içerisinde bulunduğu Hazırlık Paket Programlarının fiyatları da oldukça ekonomiktir.

Ukrayna Dil Okulu Süresi Ve Fiyatlandırma

Ukrayna dil okulu programları genellikle 1 senelik olarak organize edilir. Öğrenciler seçtikleri dilde bir yıl boyunca profesyonel bir dil eğitimi alırlar. Amaç, öğrencileri üniversitedeki bölümlere hazırlayacak düzeyde dil öğretmek olduğu için de birçok öğrenci hedeflerinin çok daha üstünde seviyelerle eğitimlerini tamamlarlar.  

Ukrayna’da dil okulu fiyatları ise hazırlık programına özel paketler olduğu için aynı sürede dil eğitimi alınabilecek benzer ülkelere göre fazlaca ekonomiktir. Hazırlık programında seçilen dil, üniversite ve seçilen konaklama türü paket fiyatlarını etkilemektedir. İngilizce Hazırlık Programları için öğrenciler, 2000-5000 USD arasında bir senelik paket programa dahil olabilirler.

Ukrayna'da Dil Eğitimi

KHARKIV KARAZIN ÜNİVERSİTESİ(V.N. KARAZIN KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY) (KHARKOV) Ukrayna’da en çok tercih edilen üniversitelerden biri olan Kharkiv Karazin Üniversite, 1804 yılında kurulan köklü bir eğitim kurumudur. Devamını Gör
ODESSA DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİ (ODESSA NATIONAL MARITIME UNIVERSITY) (ODESSA) 1944 yılında Odessa Deniz Yüksekokulu olarak eğitim faaliyetlerine başlayan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, günümüzde yeni adı ile başarılı eğitim faaliyetlerine devam etmektedir... Devamını Gör
ODESSA POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ ( ODESSA NATIONAL POLYTECHNIC UNIVERSITY) (Özel Yurt, 2 kişilik odalar, Lüks Paket, KONTENJAN DOLU) (ODESSA) Devamını Gör
ODESSA POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ(ODESSA NATIONAL POLYTECHNIC UNIVERSITY) / HAZIRLIK PAKETİ (ODESSA) Devamını Gör
kanada
amerika
england

Ukrayna Dil Okulları

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11