Almanya Liseleri

Almanya Liseleri Hakkında

Almanya'da Lise Eğitimi ve Almanya'da Lise Okumak

Almanya’da lise eğitimi ortaöğretimin üst seviyesi olarak adlandırılır. Öğrenciler, 15-18 yaşları arasında lise eğitimi alırlar ve eğitimin tamamlanmasının ardından “Abitur” adı verilen genel değerlendirme sınavlarına girerek bu sınavdan aldıkları puan ile üniversitelere başvuru yapabilirler.

Almanya liselerinde, eğitimler zorunlu teorik dersler ve seçmeli dersler olarak verilir. Zorunlu dersler, matematik, Almanca, beden eğitimi, ekonomi gibi konu alanlarını içerirken seçmeli dersler ise bilgisayar bilimleri, iletişim ve reklamcılık, tekstil, sağlık bilimleri gibi konu alanlarını kapsar.

Almanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Almanya’daki liselerde eğitimler genelde Almanca dilinde verildiğinden, öğrencilerin Almanca dil yeterliliklerini kanıtlamaları da gerekecektir.

Almanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunur.

Almanya Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

Almanya'da eğitim, 6-15 yaş arası tüm öğrenciler için zorunludur. Ancak, öğrenciler genellikle 18 yaşına kadar okula devam ederler.

Almanya’da, ortaöğretim “alt” ve “üst” olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve lise eğitimi “üst” ortaöğretim seviyesine girer.

Almanya Lise eğitimi, alt ortaöğretim seviyesini tamamlayan 15-18 yaş arası öğrencilerin üniversiteye giriş yeterliliği veya mesleki yeterlilik kazanmak amacıyla aldıkları eğitimdir. Bu seviye, öğrencilerin ortaokulda aldıkları eğitimlerin bir devamı niteliğindedir. Öğrenciler, lise eğitimini tamamladıktan sonra Abitur denen bir genel değerlendirme sınavına girerler ve buradan aldıkları puanlara göre üniversitelere geçiş yapabilirler.

Almanya Lise Eğitim Programları ve Konaklama

Almanya’da lise eğitim programları zorunlu dersleri içeren genel eğitimlerin yanı sıra eylem ve uygulama odaklı dersler olarak sıralanabilir.

Ayrıca, anadili Almanca olmayan öğrenciler için ek dil eğitimleri ders programlarına eklenebilir. Almanya liselerinde, sunulan programlar aşağıdakiler gibidir:

Zorunlu Teorik Dersler: Din eğitimi, kariyer rehberliği ve yaşam becerileri, vatandaşlık ve ekonomi, Almanca, İngilizce, Matematik, Doğa tarihi ve ekoloji, sağlık bilimleri, beden eğitimi

Seçmeli Dersler: Uygulamalı bilgisayar bilimleri, iletişim ve reklamcılık, tekstil, ileri seviye sağlık bilimleri, anadil eğitimi, özel ilgi alanlarının ve becerilerin geliştirilmesi, spor, yol güvenliği eğitimi

Almanya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Almanya Yatılı Okullar

Almanya’da, öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler, okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler.

Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar.

Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece, öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Almanya'da Lise Eğitimi Sırasında Aile Yanında Konaklama

Almanya’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler, Alman bir aileyle yaşayacak ve Alman kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler, tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

Lise okurken Alman aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

Almanya Lise Eğitimi Vizesi

Almanya’da lise eğitimi alacak olan öğrencilerin varıştan önce kendi ülkelerindeki Alman Konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi için başvuruda bulunmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, ikamet izni de alınmalıdır. Vize için istenen belgeler:

 • Vize başvuru formu ve ücreti
 • Pasaport (ve iki adet fotokopisi)
 • Doğum belgesi
 • Son dönemde çekilmiş pasaport uyumlu / biyometrik fotoğraf (yaklaşık 3 tane)
 • Finansal yeterlilik kanıtı (Almanya’da kalacağınız süre boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinize dair kanıtlar)
 • ğitim alınacak kurumdan kabul mektubu
 • Diploma/transkript
 • Sağlık Sigortası
 • İngilizce / Almanca dil yeterlilik kanıtı

Almanya Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

Almanya’da lise eğitimlerinde istenen gereklilikler ve belgeler kuruma göre değişebilmektedir. Örneğin, İngilizce dilinde eğitim veren uluslararası okullarda lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin üstün başarı göstermeleri istenebilir.

Kesin gereklilikler ve belgeler hakkında bilgi edinmek isteyen öğrencilerin tercih ettikleri kurum ile doğrudan bağlantıya geçmeleri gerekmektedir.

Almanya liselerine kabul edilmek için istenen belgeler genel olarak şöyledir:

 • Not dökümü / transkript
 • Ortaokul diploması
 • Almanca / İngilizce dil yeterlilik belgesi (en az B2 seviyesinde)
 • Başvuru formu (çoğunlukla eğitim alınacak kurumun web sitesinden temin edilir)
 • Tavsiye mektubu (öğretmenlerden alınan)

Almanya’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Almanya, modern ile klasik mimarinin eşsiz bir birleşimine, uzun ve zengin bir tarihe, kentsel ve kırsal kesimlerin harmanlandığı canlı ve dinamik bir yaşam tarzına sahiptir.

Almanya’da lise eğitimi almak çok uluslu ve kültürlü bir topluluğun parçası olmak anlamına geleceğinden, öğrenciler uluslararası bireyler haline gelecek ve dünya görüşlerini muazzam ölçüde genişleteceklerdir. Ayrıca, öğrenciler, lise eğitimi için aldıkları öğrenci vizesi sayesinde Avrupa’nın her yerine seyahat edebilir, yeni ülkeleri ve kültürleri keşfedebilirler.

Almanya’nın eğitim sistemi ve kurumları dünya çapında tanınmaktadır. Almanya’da lise eğitimi alan öğrencilerin elde edecekleri dereceler de dünya çapında kabul göreceğinden, bir lise diplomasına sahip olmak öğrencilere dünyanın her yerindeki saygın üniversitelere kabul edilmenin kapısını açacaktır.

Almanya’da eğitim ücretleri oldukça düşüktür, bu durum ülkeyi yabancı öğrenciler için oldukça tercih edilen bir yer haline getirir. Finansal durumunuz ne olursa olsun, Almanya’da bütçenize uygun ve üstün kaliteli eğitim alma imkanınız olacaktır.

Almanya’da lise eğitimi almanın Türk öğrenciler için en büyük avantajı ise ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun Türklerden oluşmasıdır. Dolayısıyla öğrenciler Almanya’daki eğitimleri süresince gerek kültürel gerek sosyal anlamda hiç yabancılık çekmeyeceklerdir.

Almanya'da Lise Eğitimi Almak İçin Endless Abroad Fırsatları

Almanya'da lise eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz Almanya lise eğitimi, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Almanya Liseleri

BERLIN BRANDENBURG INTERNATIONAL SCHOOL BBIS, dünya çapında eşine az rastlanan okullardan biridir ve 3-19 yaş arası öğrenciler için Uluslararası Bakalorya Örgütü'nün (IB) dört programını da sunan Berlin'deki tek okuldur. Eleştirel düşünme, yabancı diller ve kültürlerarası yetkinlikler gibi 21. Yüzyıl becerileri müfredatımızın yapı taşlarıdır. Akademik mükemmelliğe olan bağlılığımız, tüm insanları eğitmeye olan inancımızla bağdaşır. Her öğrencinin tutkularını keşfetmesine yardımcı olan kapsamlı bir müfredat dışı program sunuyoruz ve öğrencilerimizin fiziksel sağlık ve zindeliklerini geliştirmek için son teknoloji spor tesislerine sahibiz. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Almanya Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!