Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri

Almanya’daki yüksek öğretim kurumları üniversite, uygulamalı bilimler fakültesi ve sanat, film ve müzik okulları olmak üzere üçe ayrılır. Akademik olarak çok yönlü ve sayısız konu alanında programlar sunan Almanya üniversiteleri, genellikle teorik bilgi üzerine eğitim verir. Almanya’da akademik yıl kış ve yaz dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Kış dönemi 1 Ekim-31 Mart arasıdır. Yaz dönemi 1 Nisan-30 Eylül arasıdır. Almanya’da lisans eğitimleri 3 yıl (altı yarıyıl) sürer.


Almanya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Alman eğitim sistemi “Grundgesetz” Temel Kanununun kural ve yönetmeliklerine göre hareket eder. Federal Eğitim, Kültür İşleri ve Bilim Bakanlıkları, eğitim, bilim ve sanat politikası için tüzük çıkaran ve ilgili yasaları ve idari düzenlemeleri yürüten ana otoritedir.

Almanya'da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunur. Yüksek öğretim kurumları üniversiteler, uygulamalı bilimler fakülteleri ve sanat, film ve müzik okulları olmak üzere üç kategoriye ayrılır.
Üniversiteler temel olarak teorik bilgi üzerine eğitim verir. Programlar akademik olarak çok yönlüdür ve birçok farklı konu alanı vardır. Fakat birçok üniversite sadece belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bunlara teknik üniversiteleri (Technische Universität, TU) veya eğitim kolejleri (Pädagogische Hochschule, PH) denir.


Almanya Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Almanya üniversitelerinde lisans eğitimi alabilmek için tercih edilecek üniversitenin kabul şartlarına bakılması gerekir. Öğrencilerin kendi ülkelerinde aldıkları notlar ve dereceler Almanya üniversitelerinde istenen yeterliliklere eşdeğer olmalıdır.

Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin Almanya'da bir üniversiteye kabul edilebilmek için lise diploması, okul bitirme sertifikası veya üniversite giriş sınavı puanına sahip olmaları yeterlidir. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD)'nin ülkeler için giriş koşulları hakkında bilgiler içeren bir veritabanı bulunmaktadır. Başvuru koşulları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterse de, öğrencilerin hazırlaması gereken belgeler şöyledir: 

 • Lise diplomasının veya en son alınan eğitim sertifikasının onaylı kopyası
 • Ders modüllerinin ve notlarının çevirisi
 • Pasaport Fotoğrafı
 • Pasaport Fotokopisi
 • Dil Yeterliliği Kanıtı - IELTS/TOEFL/C1 (Almanca- İngilizce)
 • Motivasyon Mektubu
 • Başvuru Ücreti

Gönderilen tüm belgeler resmi bir makam tarafından onaylanmalıdır.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Alman üniversitelerinde akademik yıl iki kış dönemi ve yaz dönemi olarak ikiye ayrılır. Kış dönemi resmi olarak 1 Ekim'de başlar ve 31 Mart'ta sona erer. Yaz dönemi 1 Nisan'da başlar ve 30 Eylül'de sona erer. Almanya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler eğitimlerine iki kayıt döneminden birinde başlayabilir.


Kış dönemi için son başvuru tarihi Mayıs sonu - 15 Temmuz arasıdır.
Yaz dönemi için son başvuru tarihi 15 Aralık - 15 Ocak arasıdır.
Ancak, son başvuru tarihleri de üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterdiğinden, tarihler değişebilmektedir.

Son başvuru tarihinden bir veya iki ay sonra üniversiteden resmi bir cevap alırsınız.


Almanya’da Lisans Eğitimi Süresi

Almanya üniversiteleri, Bologna reformu kapsamında uluslararası çapta tanınan dereceler sunar. Bir lisans eğitimi genellikle altı yarıyıl (üç yıl) sürer. Üniversiteler tam zamanlı, yarı zamanlı veya çevrimiçi (online) eğitimler gibi esneklik sağlayan lisans eğitimleri sunar. Eğitim programının özellikleri üniversiteler ve bölümlere göre farklılık gösterir.

Almanya Vizesi

Çoğu yabancı öğrencinin eğitim almak için Almanya'ya gelmeden önce ülkelerindeki bir Alman Konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi almaları gerekecektir. Bazı durumlarda, hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza bağlı olarak Almanya'da eğitim almak için vize almanız gerekmeyebilir, ancak Almanya'ya vardığınızda 90 gün ve üzeri sürecek eğitimler için oturma izni almanız zorunludur.3 aya kadar süren eğitimler için Schengen Vizesi almanız gerekir.3 aydan fazla sürecek eğitimler için Alman ulusal vizesi almanız gerekir.Almanya'ya ulusal vize ile girerseniz, eğitim alabilmek için Yabancılar Bürosu'ndan bir Alman ikamet izni alarak kalışınızı uzatmanız gerekir. Bu işlemi giriş vizeniz hala geçerliyken yapmalısınız.


Almanya’da Konaklama

Almanya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tip konaklama seçeneği bulunur. Öğrenci yurtları en ekonomik seçenektir. Diğer yandan özel konaklama seçenekleri, yurtlara göre çok daha pahalıdır.


Öğrenci Yurtları

Her üniversite şehrinde birkaç öğrenci yurdu bulunur. Yurtlar genellikle bulabileceğiniz en uygun fiyatlı konaklama birimleridir. Ancak, bazı üniversitelerin yurtlarındaki odalar çok talep görür. Buna rağmen yeterince erken başvurursanız, bir oda alma şansınız yükselir. Gideceğiniz üniversiteden kabul mektubunuzu alır almaz başvuru yapmanız faydalı olacaktır. Başvurular, yurtların işletilmesinden ve odaların tahsis edilmesinden sorumlu Studentenwerk (Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu) tarafından değerlendirilir.


Özel Konaklama Birimleri

En ucuz ve en sosyal seçenek ortak bir mutfak, banyo ve yaşam alanı olan bir daire odası kiralamaktır. Ayrıca iki/yedi yatak odası bulunan müstakil daireleri de tercih edebilirsiniz. Daha özel bir konaklama seçeneği olarak biraz daha pahalı olan tek ve ikiz daireler bulunmaktadır. Fiyatlar mobilyaların kalitesine göre de değişiklik gösterebilir. Tipik olarak bir yatak, masa, gardırop ve raflar gibi temel mobilyalarla döşenmiş veya daha ucuz, mobilyasız konutlar kiralayabilirsiniz.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


Almanya’da Üniversite Eğitimi Alın

Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Almanya Üniversiteleri

Berlin School of Business and Innovation Berlin İşletme ve İnovasyon Okulu (BSBI), Berlin'in kalbinde yer alır ve mezunların seçtikleri alanda istisnai liderler olmalarına yardımcı olmaya odaklanır Devamını Gör
Arden University (GISMA BERLIN) Arden Üniversitesi, Birleşik Krallık'ta özel, kar amacı gütmeyen bir eğitim üniversitesidir. Devamını Gör
GISMA BUSINESS SCHOOL (HANNOVER) GISMA Business School Almanya’nın eski Başbakanlarından Gerhard Schröder tarafından 1999 yılında kurulan ve Berlin ve Hannover’de iki kampüsü bulunan bir yüksek lisans okuludur. Okulu İdari Bilimler alanında uluslararası tanınırlığı ve denkliği olan akademik eğitimlerini Almanya’nın yüksek kalitede iş, eğitim, yaşama ve çalışma fırsatları ile öğrenciye sunmak amacıyla kurulmuştur. GISMA, Aşağı Saksonya Eyaleti ile işbirliği içinde, SIEMENS, VOLKSWAGEN, CONTINENTAL, NORD/LB, TUI ve GEORGSMARIENHUTTE gibi uluslararası şirketlerin yatırımlarıyla, kalifiye ve yüksek eğitimli bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Devamını Gör
GISMA BUSINESS SCHOOL (BERLIN) Berlin, AB'deki ikinci büyük şehirdir ve genç profesyoneller ve mezunlar için çeşitli iş olanakları sunan gelişen bir iş dünyasıdır. Zengin kültürel ve politik tarihine ek olarak, günümüzde gelişen teknoloji şirketlerinin zenginliği ve artan sayıda başarılı girişimci ile ün kazanmaktadır. Almanya, Avrupa'da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için en popüler seçenektir. Yüksek kaliteli eğitimi ile tanınır ve bunu GISMA ile deneyimleyebilirsiniz. Devamını Gör
DID Deutsch Institue (HAMBURG) 1970 yılında kurulmuş olan DID (Deutsch in Deutschland) adından da anlaşıldığı üzere Almanca'yı Almanya'da öğrenin felsefesi üzerine kuruludur. Öğrencilere Almanca öğrenmenin yanında Alman kültürünü, Almanya'daki günlük yaşamı ve iş yaşamını, heyecan verici şehirleri ve çok çeşitli güzelliklere sahip alanları tanıma fırsatını sağlamaktadır. Devamını Gör
Almanya Üniversite Eğitimi - Lisans ve Diploma | Endless Abroad
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Almanya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11