Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri Hakkında

Almanya’daki yüksek öğretim kurumları üniversite, uygulamalı bilimler fakültesi ve sanat, film ve müzik okulları olmak üzere üçe ayrılır. Akademik olarak çok yönlü ve sayısız konu alanında programlar sunan Almanya üniversiteleri, genellikle teorik bilgi üzerine eğitim verir. Almanya’da akademik yıl kış ve yaz dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Kış dönemi 1 Ekim-31 Mart arasıdır. Yaz dönemi 1 Nisan-30 Eylül arasıdır. Almanya’da lisans eğitimleri 3 yıl (altı yarıyıl) sürer.


Almanya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Alman eğitim sistemi “Grundgesetz” Temel Kanununun kural ve yönetmeliklerine göre hareket eder. Federal Eğitim, Kültür İşleri ve Bilim Bakanlıkları, eğitim, bilim ve sanat politikası için tüzük çıkaran ve ilgili yasaları ve idari düzenlemeleri yürüten ana otoritedir.

Almanya'da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunur. Yüksek öğretim kurumları üniversiteler, uygulamalı bilimler fakülteleri ve sanat, film ve müzik okulları olmak üzere üç kategoriye ayrılır.
Üniversiteler temel olarak teorik bilgi üzerine eğitim verir. Programlar akademik olarak çok yönlüdür ve birçok farklı konu alanı vardır. Fakat birçok üniversite sadece belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Bunlara teknik üniversiteleri (Technische Universität, TU) veya eğitim kolejleri (Pädagogische Hochschule, PH) denir.


Almanya Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Almanya üniversitelerinde lisans eğitimi alabilmek için tercih edilecek üniversitenin kabul şartlarına bakılması gerekir. Öğrencilerin kendi ülkelerinde aldıkları notlar ve dereceler Almanya üniversitelerinde istenen yeterliliklere eşdeğer olmalıdır.

Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin Almanya'da bir üniversiteye kabul edilebilmek için lise diploması, okul bitirme sertifikası veya üniversite giriş sınavı puanına sahip olmaları yeterlidir. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD)'nin ülkeler için giriş koşulları hakkında bilgiler içeren bir veritabanı bulunmaktadır. Başvuru koşulları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterse de, öğrencilerin hazırlaması gereken belgeler şöyledir: 

 • Lise diplomasının veya en son alınan eğitim sertifikasının onaylı kopyası
 • Ders modüllerinin ve notlarının çevirisi
 • Pasaport Fotoğrafı
 • Pasaport Fotokopisi
 • Dil Yeterliliği Kanıtı - IELTS/TOEFL/C1 (Almanca- İngilizce)
 • Motivasyon Mektubu
 • Başvuru Ücreti

Gönderilen tüm belgeler resmi bir makam tarafından onaylanmalıdır.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Alman üniversitelerinde akademik yıl iki kış dönemi ve yaz dönemi olarak ikiye ayrılır. Kış dönemi resmi olarak 1 Ekim'de başlar ve 31 Mart'ta sona erer. Yaz dönemi 1 Nisan'da başlar ve 30 Eylül'de sona erer. Almanya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler eğitimlerine iki kayıt döneminden birinde başlayabilir.


Kış dönemi için son başvuru tarihi Mayıs sonu - 15 Temmuz arasıdır.
Yaz dönemi için son başvuru tarihi 15 Aralık - 15 Ocak arasıdır.
Ancak, son başvuru tarihleri de üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterdiğinden, tarihler değişebilmektedir.

Son başvuru tarihinden bir veya iki ay sonra üniversiteden resmi bir cevap alırsınız.


Almanya’da Lisans Eğitimi Süresi

Almanya üniversiteleri, Bologna reformu kapsamında uluslararası çapta tanınan dereceler sunar. Bir lisans eğitimi genellikle altı yarıyıl (üç yıl) sürer. Üniversiteler tam zamanlı, yarı zamanlı veya çevrimiçi (online) eğitimler gibi esneklik sağlayan lisans eğitimleri sunar. Eğitim programının özellikleri üniversiteler ve bölümlere göre farklılık gösterir.

Almanya Vizesi

Çoğu yabancı öğrencinin eğitim almak için Almanya'ya gelmeden önce ülkelerindeki bir Alman Konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi almaları gerekecektir. Bazı durumlarda, hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza bağlı olarak Almanya'da eğitim almak için vize almanız gerekmeyebilir, ancak Almanya'ya vardığınızda 90 gün ve üzeri sürecek eğitimler için oturma izni almanız zorunludur.3 aya kadar süren eğitimler için Schengen Vizesi almanız gerekir.3 aydan fazla sürecek eğitimler için Alman ulusal vizesi almanız gerekir.Almanya'ya ulusal vize ile girerseniz, eğitim alabilmek için Yabancılar Bürosu'ndan bir Alman ikamet izni alarak kalışınızı uzatmanız gerekir. Bu işlemi giriş vizeniz hala geçerliyken yapmalısınız.


Almanya’da Konaklama

Almanya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tip konaklama seçeneği bulunur. Öğrenci yurtları en ekonomik seçenektir. Diğer yandan özel konaklama seçenekleri, yurtlara göre çok daha pahalıdır.


Öğrenci Yurtları

Her üniversite şehrinde birkaç öğrenci yurdu bulunur. Yurtlar genellikle bulabileceğiniz en uygun fiyatlı konaklama birimleridir. Ancak, bazı üniversitelerin yurtlarındaki odalar çok talep görür. Buna rağmen yeterince erken başvurursanız, bir oda alma şansınız yükselir. Gideceğiniz üniversiteden kabul mektubunuzu alır almaz başvuru yapmanız faydalı olacaktır. Başvurular, yurtların işletilmesinden ve odaların tahsis edilmesinden sorumlu Studentenwerk (Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu) tarafından değerlendirilir.


Özel Konaklama Birimleri

En ucuz ve en sosyal seçenek ortak bir mutfak, banyo ve yaşam alanı olan bir daire odası kiralamaktır. Ayrıca iki/yedi yatak odası bulunan müstakil daireleri de tercih edebilirsiniz. Daha özel bir konaklama seçeneği olarak biraz daha pahalı olan tek ve ikiz daireler bulunmaktadır. Fiyatlar mobilyaların kalitesine göre de değişiklik gösterebilir. Tipik olarak bir yatak, masa, gardırop ve raflar gibi temel mobilyalarla döşenmiş veya daha ucuz, mobilyasız konutlar kiralayabilirsiniz.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


Almanya’da Üniversite Eğitimi Alın

Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım