Almanya Yüksek Lisans

Almanya Yüksek Lisans

Almanya'da yüksek lisans eğitimleri ardışık olan ve olmayan programlar olarak ikiye ayrılır. Almanya'da Yüksek Lisans - Almanya'da Master - derecelerinin büyük bir çoğunluğu eğitim odaklıdır.

Almanya’daki yüksek lisans programlarına kayıt olmak için istenen temel şart, uluslararası olarak geçerli bir lisans diplomasına sahip olmaktır, ancak saygın üniversitelere giriş koşulları çok daha kapsamlıdır.

Almanya’daki ardışık yüksek lisans programlarının temsili ücretleri vardır, ancak özel üniversiteler programın türüne bakmaksızın belirli bir öğretim ücreti talep ederler. Almanya’da akademik yıl güz ve kış dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Güz dönemi için başvurular 15 Ocak’tan önce, kış dönemi için başvurular 15 Temmuz’dan önce yapılmış olmalıdır. Almanya’da yüksek lisans eğitimi alan yabancı öğrenciler eğitimleri boyunca 120 tam gün veya 240 yarım gün limiti ile çalışabilirler.


Almanya'da Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Almanya'da yüksek lisans programları Bologna Süreci kapsamında geliştirilen ortak bir Avrupa formatını izler. Yüksek lisans eğitimleri "ikinci seviye derece programları" olarak adlandırılır ve genellikle bir lisans derecesinin ardından gelen ve doktora eğitimlerine bir geçiş niteliğindeki eğitimlerdir.


Almanya'daki yüksek lisans derecelerinin çoğu eğitim/ders odaklıdır. Derece eğitimi boyunca öğrencilerden bir dizi akademik modülü veya diğer ders bileşenlerini tamamlamaları, ardından bağımsız bir tez veya proje çalışması yapmaları beklenir.

Eğitim odaklı yüksek lisans dereceleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı) veya MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) alanlarında yeterlilikler sunar. Programlar arasındaki temel fark, derece eğitimlerinin ne türde olduğuna bağlıdır. Almanya'da yüksek lisans eğitimleri ardışık ve ardışık olmayan olarak ikiye ayrılır.
Ardışık yüksek lisans dereceleri lisans eğitimiyle doğrudan ilişkili bir konu alanını takip eder. Örneğin, kimya veya biyoloji alanında alınan bir lisans derecesinin ardından biyokimya üzerine yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitimler genellikle ücretsizdir. (temsili ücretlere sahiptirler)


Ardışık olmayan yüksek lisans dereceleri farklı veya daha çok uzmanlık gerektiren bir konu alanına odaklanır. Böyle bir program, lisans derecesinin yanı sıra pratik veya mesleki deneyim gerektirebilir. Bu tür programların ücretli olma olasılığı daha yüksektir.


Almanya'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak için en önemli şart, bir lisans diplomasına sahip olmaktır. Lisans diplomasının bir Alman üniversitesinden alınması şart değildir, ancak derecenin Alman üniversitelerince onaylanıyor/tanınıyor olması gerekir.


Üniversiteler ayrıca yeterliliklerinizin uygunluğunu teyit etmek için onları daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir. Bu, lisans eğitiminde aldığınız derslerin içeriğinin kontrol edilmesini ve ilgili konu alanında yeterli krediye sahip olup olmadığınızı doğrulama gibi belirli adımları içerebilir. Bunlara ek olarak Almanya'da "Abitur" olarak bilinen lise diplomanızı sunmanız istenebilir.


Almanya’da yüksek lisans eğitimine başvuru yapmak için istenen gereklilikler şunlardır:

 • Lisans eğitimi sertifikası ve not dökümü/transkript.
 • Lise eğitimi ile ilgili detaylar - çok talep gören bazı bölümlerin kabul komiteleri yabancı öğrencilerin eğitim geçmişleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyebilir.
 • Mülakat - Almanya üniversiteleri başvurunuz ve deneyimleriniz ile ilgili bir mülakat yapmak isteyebilir.
 • Mülakat süreci, sınırlı kontenjanı olan saygın üniversitelerde oldukça resmi olabilir ve bazen yabancı öğrencilere kolaylık sağlamak adına Skype üzerinden de yapılabilir.
  Ek giriş sınavları - Saygın üniversiteler, başvuru sürecinin bir parçası olarak çoğunlukla ek bir giriş sınavına veya standart bir yüksek lisans kabul sınavına girmenizi talep edebilir. Bu, önceki eğitimlerinizin yüksek lisans eğitimine uyumlu olup olmadığını değerlendirmek içindir. Bu tip sınavlar hukuk, tıp ve benzeri bölümler için de talep edilir. Ayrıca, işletme okulları ve MBA programları GMAT veya GRE gibi tanınmış sınavlardan belirli bir puana sahip olmanızı isteyebilir.

 

Almanya'da Master Ücreti ve Yaşam Masrafları

Almanya üniversitelerindeki yüksek lisans öğretim ücretleri, programın ardışık olup olmadığına göre değişecektir.


Ardışık programlar genellikle ücretsiz olarak değerlendirilen programlardır, çünkü sadece 100-200 € kadar bir maliyeti olan kayıt, onay, yönetim ve Semesterticket (aylık toplu taşıma bileti) gibi ücretlerin ödenmesi gerekir.


Ardışık olmayan yüksek lisans programlarında tercih edilen üniversiteye ve bölüme bağlı olarak belirli bir öğretim ücreti ödenmesi gerekir. Ardışık olmayan yüksek lisans programları için dönem başına öğretim ücreti yaklaşık 6000 Euro'dan başlar.


Özel üniversiteler hem ardışık hem de ardışık olmayan programlar için ayrım yapmaksızın öğretim ücreti talep ederler.


Birçok öğrenci Almanya'de eğitim alabilse de, kaçınılmaz olarak yaşam masrafları için belirli bir bütçe ayırmaları gerekir. Almanya'da yaşam maliyetleri bazı bölgelerde diğerlerine kıyasla çok daha pahalıdır. Örneğin Münih, Almanya'nın yaşanacak en pahalı şehri olarak kabul edilir ve yaşam maliyetleri yıllık yaklaşık 12.000 € civarındadır. Genel olarak Almanya'da yıllık ortalama yaşam maliyeti 10.200 € civarındadır.
Paranızın büyük bir bölümü kiraya gidecektir, ancak bir ev arkadaşıyla ortak bir dairede (aylık ortalama 280 €/340 $) veya bir öğrenci yurdunda (aylık 234 € - 290 $) yaşamak çok daha düşük maliyetli olacaktır. 


Almanya'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

 
Son başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir, ancak genel olarak başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir:

Güz dönemi için 15 Ocak'tan önce başvuru yapılmalıdır.
Kış dönemi için 15 Temmuz'dan önce başvuru yapılmalıdır.


Almanya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı Var

Yabancı öğrenciler, Almanya’da yüksek lisans eğitimi sırasında 120 tam gün veya 240 yarım gün limiti ile çalışabilirler. Üniversitede öğrenci asistan veya araştırma asistanı olarak görev yapılması durumunda gün sınırı yoktur. Yabancı öğrencilerin kendi işlerini kurma ya da serbest çalışma izinleri yoktur.


Almanya'da eğitim alan öğrenciler genellikle vergiden muaf olarak ayda yaklaşık 450 € kazanabilirler. Bundan daha fazla maaş alanlara gelir vergisi numarası verilir ve bu vergiler alınan maaştan otomatik olarak düşülür. Bazı işverenler düşük maaş vermelerine rağmen gelir vergisi alabilir, ancak gelir vergisi beyanında bulunduktan sonra kesilen meblağı geri alabilirsiniz.

 

Neden Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

“Fikirlerin ülkesi” Almanya'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için eşsiz imkanlar bulunur. Almanya'da yüksek lisans eğitimi, yabancı öğrencilere ülkenin önemli akademik siciline katkıda bulunma şansı sunar. Almanya'da öğretim ücretlerinin diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun olması, onu yüksek lisans eğitiminde bir adım öne çıkarır.


Hem aydınlanma çağı hem de Sanayi Devrimi'nin merkezi olan Almanya'nın bilim ve mühendislik alanındaki atılımları ve felsefe, teoloji ve sanata olan katkıları dünyaca ünlüdür.


Wilhelm von Humboldt gibi Alman düşünürler akademik özgürlük, titizlik ve dürüstlüğe vurgu yaparak, 19. yüzyılda ilk modern araştırma üniversitesinin geliştirilmesine öncülük etmişlerdir.


Almanya’nın öğrenci nüfusunun yaklaşık %13’ü yabancı öğrencilerden oluşur. Bu durum, çok uluslu ve kültürlü bir topluluk oluşturarak verilen eğitimlerin son derece uluslararası bir formatta ilerlemesini mümkün kılar. Almanya, İngiltere’den sonra dünya sıralamalarında en yüksek derecelere sahip üniversiteleriyle tanınır. Bu da sunulan programların birinci sınıf bir kalitede olduğunun kanıtıdır.


Yüksek lisans eğitimlerinin büyük bir çoğunluğunun yok denecek kadar düşük maliyetli olması, Almanya’yı yüksek öğretim konusunda rakipsiz bir konuma taşır.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Almanya'da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Almanya Yüksek Lisans

Berlin School of Business and Innovation Berlin İşletme ve İnovasyon Okulu (BSBI), Berlin'in kalbinde yer alır ve mezunların seçtikleri alanda istisnai liderler olmalarına yardımcı olmaya odaklanır Devamını Gör
GISMA BUSINESS SCHOOL (HAMBURG) Alman Uluslararası İşletme ve İdare Enstitüsü GISMA İşletme Okulu, 1999 yılında eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in girişimi üzerine kuruldu . Amacı, dünya çapında tanınan y.. Devamını Gör
Arden University Devamını Gör
endless
endless
endless

Almanya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!