Amerika Liseleri

Amerika Liseleri Hakkında

Amerika’da lise eğitimi, ortaöğretim kapsamında sunulur. 12. Sınıfı bitiren öğrenciler bir lise diplomasına sahip olurlar ve üniversite eğitimi için başvuruda bulunabilirler. Amerika’daki lise eğitim programlarında İngilizce, Tarih, Fen, Matematik, Sosyal Bilimler ve Bilgisayar Bilimleri gibi dersler sunulmaktadır. Bunun yanı sıra Yaratıcı Sanatlar, Üniversite Hazırlık, Girişimcilik, Gazetecilik ve Medya gibi alanlarda uzmanlık eğitimleri de bulunur. Amerika'da lise eğitimi alacak olan öğrenciler yatılı okullarda veya aile yanında konaklama birimlerinde kalmayı tercih edebilirler.

Amerika’da lise eğitimi alabilmek için F-1 Öğrenci Vizesine sahip olmak gerekir, ancak devlet okullarında 1 yıllık Lise Değişim Programlarına katılmak isteyenlerin J-1 Vizesi almaları gerekecektir. Amerika liselerine kabul şartları eğitim alınacak program türüne göre değişebilmektedir, ancak hepsinde temel olan bir ortaöğretim diplomasına ve TOEFL, IELTS gibi sınavlar ile alınan dil yeterlilik belgesine sahip olmaktır.

Amerika Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

Amerika’nın eğitim sistemi Türkiye’nin eğitim sistemine benzer. İlk ve ortaöğretim 12 yılda tamamlanır. Öğrenciler altı yaşında ilkokula başlar ve beş-altı yıllık bir eğitimin ardından ortaöğretime geçerler.
Ortaöğretim programları “ortaokul” ve “lise” olmak üzere ikiye ayrılır. Lise tamamlandığında öğrenciler bitirme sertifikalarını, bir diğer deyişle “lise diplomasını” alarak üniversite eğitimine devam edebilirler.

Özel Liseler

Amerika’da özel liseler DMD – PHP (private high school programı) olarak adlandırılmaktadır.

 • 14 – 20 yaş aralığında ki öğrenciler lise eğitimi alabilmektedir.
 • F1 vize tipi ile başvurular yapılmaktadır.
 • Öğrencilerimiz özel liselerde, istediği lokasyonu ve okulu seçebilmektedir.
 • Öğrencilerin ELTIS testi ile İngilizce seviyeleri ve İngilizce ders anlama yetenekleri test edilmektedir.
 • Öğrenciler, 1 akademik yılda ortalama 8 ya da 9 ders almaktadır.
 • Başvuru esnasında öğrencilerin transcript ve motivasyon mektubu okulla paylaşılmaktadır.
 • Öğrencilerimizin not ortalaması ve İngilizce seviyesi gideceği okulun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
 • Özellikle 10. Sınıf ve sonrası eğitimine Amerika’da devam edecek öğrencilerin not ortalaması minimum 100/75 olması beklenmektedir.
 • Vizeden önce okulun I-20 göndermesi için, öğrencinin tüm okul ödemesini vizeye girmeden önce yapması gerekmektedir.
 • 4 yılın tamamını Amerika’da okuyan bir öğrenci, üniversite eğitimi için Türkiye’ye dönmek isterse sınavsız üniversiteye geçiş hakkına sahiptir.
 • Aile yanı konaklama ve kampüs için yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.
 • Başlangıç tarihleri Eylül ve Ocak ayıdır. Eylül başlangıcı için en geç Mayıs, Ocak başlangıcı için en geç Ekim ayında başvuru yapılmalıdır.

  Ortama Maliyetler
  Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
  35.000 USD  –  60.000 USD arasında değişmektedir.

Devlet Liseleri

14 – 18 yaş arasında F1 vize ile başvurulan en az 6 ay en fazla 1 yıl eğitim alma izni bulunan lise programıdır.

 • Amerika’da devlet liselerinde uluslar arası öğrenciler en fazla 1 yıl eğitim alabilmektedir. Daha sonra liseye devam etmek isteyen öğrenci ancak özel liselere geçiş yapabilmektedir.
 • Öğrenciler son sınıfta Amerika’ya transfer olmak istediklerinde, son sınıfta transfer kabul eden lise sayısı çok azdır ve bunun için spesifik bir liste bulunmaktadır.
 • Tüm devlet liselerinde ESL desteği (İngilizce dil desteği) bulunmaktadır.
 • İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler, dil desteğini de okuldan alabilmektedir.
 • Başvuru aşamasında: Öğrencilerimize İngilizce seviyesini belirlemek için ELTIS test uygulanmaktadır. Test Reading ve Listening alanında 2 ayrı parttan oluşmaktadır. Taban puan 205 – Tavan puan ise 220’dir. Öğrenci ELTIS test sonucuna göre bir liseye yerleştirilmektedir. Ayrıca öğrencinin transcripti ve motivasyon mektubu da başvuruda ihtiyacımız olan belgelerdir.
 • Devlet liselerinde yalnızca aile yanı konaklama opsiyonu mevcuttur.
 • Öğrenci okul seçme hakkına ne yazık ki sahip değildir. Eyalet, şehir ve bölge seçebilir.
 • Eylül ve Ocak ayı 2 başlangıcı bulunmaktadır.  Eylül başlangıç için en geç Mayıs ayında, Ocak ayı için ise en geç Ekim ayında başvuru yapılması gerekmektedir.Ortama Maliyetler
  Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası
  14.000 USD  –  44.000 USD arasında değişmektedir.


Amerika Lise Eğitim Programları ve Konaklama


Amerika’da ortaöğretim, eyaletlerin ve yerel okul bölgelerinin yasalarına ve politikalarına bağlı olarak 7-12. Sınıflar arasında gerçekleşir. Ulusal bir yapı, müfredat veya geçerli yasa yoktur; tüm yasalar ve politikalar 50 eyalet hükümeti ve 14.000'den fazla yerel okul bölgesi tarafından belirlenir. Tüm eyaletler ve okul bölgeleri ortaokul mezuniyet seviyesini 12. sınıfın tamamlaması olarak belirlemiştir ve ortaöğretim seviyesinden mezun olunduğunda Lise Diploması alınır. Bu diploma, farklı müfredat ve standartlar vasıtasıyla verilen çeşitli dereceler içerir. Bu diploma dereceleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Onur/Regents
 • Akademik/Kolej (Üniversite) Hazırlık
 • Mesleki
 • Genel/Temel Diploma


Her eyalette genellikle genel/temel diplomaya karşılık gelen asgari ders koşulları ve diğer mezuniyet koşulları bulunmaktadır. Mesleki ve Akademik/Üniversite Hazırlık veya Onur / Regent diplomalarının genellikle ek müfredat gereksinimleri ve/veya mezun olan öğrencilerin karşılaması veya aşması gereken standartlar bulunur. Buna ek olarak, Amerika'daki birçok ortaokul bölgesi ve özel okul, öğrencilerin Kolej Kurulu'nun Gelişmiş Yerleştirme (AP) programına katılmalarına imkan tanır. Bu program, nitelikli öğrencilerin sertifikalı bir fakülte tarafından sağlanan akademik programlar aracılığıyla üniversite düzeyinde tanıtım dersleri almalarını sağlar. Gelişmiş Yerleştirme programına sınavlar her yılın sonunda yapılır ve 3 veya daha yüksek bir puana sahip olan öğrenciler için, eğitim alınan konu alanında üniversiteye kabul edilme olanağı sağlar. Bu, öğrencilerin belirli kabul şartlarından muaf olmalarına yol açabilir.


Amerika’da lise eğitimi alacak öğrenciler İngilizce, Tarih, Fen, Matematik, Sosyal Bilimler ve Bilgisayar Bilimleri gibi dersler üzerine eğitim göreceklerdir. Ayrıca aşağıdakiler gibi uzmanlık eğitimleri de mevcuttur:

 • İngilizce Ağırlıklı Eğitim
 • Girişimci Liderlik Eğitimi
 • Üniversite Hazırlık
 • Gazetecilik ve Medya
 • Kolej ve Üniversitelerde Yaz Eğitimleri
 • Kamu Hizmeti
 • Yaratıcı Sanatlar (Müzik, Oyunculuk, Film Yapımcılığı)

Amerika’da lise öğrencileri için iki tür konaklama çeşidi mevcuttur:


Yatılı Okullar

Amerika’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

Amerika’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler Amerikan bir aileyle yaşayacak ve Amerikan kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. Amerikan bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.


Amerika Lise Eğitimi Vizesi

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin F-1 öğrenci vizesine sahip olmaları gerekir. İstenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport (varsa eski pasaportlar)
 • Vize Başvuru Formu
 • Fotoğraf
 • Vize ücreti makbuzu


Finansal yeterlilik kanıtı (Amerika’daki eğitiminiz boyunca masrafları karşılayabileceğinize dair belgeler)
Amerika’daki devlet liselerinde 3 yıllık tam lise eğitimi almak mümkün değildir, bu sadece özel okullarda ve yatılı okullarda mümkündür. Ancak öğrenciler, J-1 Vizesi ile devlet liselerinde 1 yıllık değişim programlarına katılabilirler. Bu programa J-1 Lise Değişim Programı adı verilir.


J-1 Lise Değişim Programı

Amerika J-1 Değişim Programları, eğitiminin yanında kültürel alışverişi teşvik eden programlardır. Hükümet tarafından Amerika’nın diğer ülkeler ile kültürel paylaşımını artırmak ve desteklemek amacıyla planlanmıştır. Amerika'da J-1 Lise Değişim Programına katılan öğrenciler akredite edilmiş devlet okulları, özel okullar ve yatılı okullarda üstün kaliteli eğitim alma şansına sahip olurlar.

J-1 Lise Değişim Programına katılmak isteyen öğrencilerin son 3 yıllık eğitimlerinden en az 70 not ortalamasına, İngilizce dil yeterlilik belgesine sahip olmaları ve daha önce Amerika’daki bir değişim programına katılmamış olmaları gerekmektedir. Amerika J-1 Lise Değişim Programı ücreti 8.500 Dolardır ve buna tüm imkanlar dahildir. Program kapsamında öğrenciler aile yanında veya yatılı okullarda konaklama yapmayı tercih edebilirler. J-1 Lise Değişim Programına 6 ay önceden başvuru yapılmalıdır ve son başvuru tarihleri genellikle 15 Nisan’dır. Bazı durumlarda geç başvurular da kabul edilir.


Amerika Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

Amerika’daki liselere başvuru koşulları programın türüne göre değişiklik gösterebilir (ör: Onur/Regents diplomaları), ancak başvuru için istenen belgeler genellikle aşağıdakiler gibidir:

 • Okul Başvuru Formu
 • Diploma/Transkript (Not Dökümü)
 • Niyet Mektubu (Amerika’da neden lise eğitimi almak istediğinizi açıklayan bir yazı)
 • Sağlık Raporu/Belgesi (Amerika tarafından tanınan kurumlardan alınmalıdır)
 • Finansman kanıtı (Amerika’daki eğitiminiz boyunca masrafları karşılayabileceğinize dair finansal kanıtlar/belgeler)
 • Dil Yeterlilik Belgesi (TOEFL, IELTS vb. Uluslararası çapta görmüş sınavlar ile)


Amerika’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Amerika'da lise eğitimi almanın en önemli avantajlarından biri, gerçek bir Amerikan okulunda tam bir İngilizce dil eğitimi alacak olmaktır. Bu başlarda biraz zorlayıcı bir deneyim olabilse de, dil becerilerini kapsamlı bir şekilde geliştirmenin eşsiz bir yoludur. Eğer Amerika'da bir üniversiteye gitmek istiyorsanız, lise eğitimi ile başlamak muazzam bir avantaj sağlayacaktır.

Amerika'da lise eğitimi, yabancı öğrencilere üniversite eğitimi ve daha birçok akademik ve profesyonel imkan sağlayan dünya çapında kabul görmüş yeterlilikler sunar. Amerika Lise Diploması, IGCSE, IB Diploması veya A-Seviyeleri için eğitim alan yabancı öğrenciler dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumlarından bazılarına kabul edilme fırsatı yakalarlar. Bu yeterlilikler akademik açıdan oldukça kapsamlı ve zorlayıcı olabildiğinden, öğrencileri bağımsız düşünmeye ve çalışmaya zorlar. Bu eğitimler ile öğrenciler ne istediğini bilen, bağımsız düşünen ve sorumlu uluslararası bireyler haline gelirler.

Amerika’da lise eğitimi almak öğrencilere sosyal ve kültürel birçok avantaj sağlayacaktır. Kendi ülkeleri dışında başka birçok ülkenin kültürü ile tanışma imkanı bulan öğrenciler, yaşama dair daha geniş ve bilge bir yaklaşım geliştireceklerdir. Farklı ülkelerden gelen birçok arkadaş edinerek sosyal ağlarını geliştirecek ve ömür boyu süren dostluklar kazanma şansı yakalayacaklardır.

Amerika'da Lise Eğitimi Alın

Benzersiz bir eğitim deneyimi, muhteşem olanaklar ve üstün kaliteyi garanti eden Amerika liselerinde  eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Amerika Liseleri

ROCKFORD CHRISTION SCHOOL (ROCKFORD CHRISTION SCHOOL) Rockford Illinois'de bulunan Rockford Christian Schools, yüksek akademik mükemmellik ve ruhsal gelişim standartlarına adanmış özel, uluslararası bir okuludur. Rockford Hristiyan Okulu 1961'den beri varlığını sürdürmektedir. 6-12. Sınıflar Bell School Kampüsünde bulunmaktadır ve 12. sınıflar arasında 900'den fazla öğrenciyi içerecek şekilde sürekli olarak genişlemiştir. Devamını Gör
MT LEBANON HIGH SCHOOL (MT LEBANON HIGH SCHOOL) Mt.Lebanon High School; 1912’de Pittsburgh’ta kurulmuş ve toplamda 1760 öğrencisi olan geleneksel bir Amerikan lisesidir. Newsweek’e göre Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi ilk 500 lisesi içerisinde ve prestijli ‘Ulusal Mavi Kurdele Okulu(National Blue Ribbon School)’ olma gururunu taşır. Devamını Gör
ST EDWARD HIGH SCHOOL (ST EDWARD HIGH SCHOOL) 1949 yılında, St. Edward Lisesi kapsamlı bir Katolik erkek lisesi olarak kuruldu. Kalıcı okul binası yapım aşamasındayken, öğrenciler okulun mevcut yerinin yaklaşık üç blok batısındaki eski St. Theresa Akademisi'nde derslere başladılar. Okul geçici konumunda büyümeye devam etti ve 1951'de 750'den fazla öğrenci ve 22 öğretim üyesi 13500 Detroit Ave'de okulun kalıcı yerine taşındı . Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Amerika Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!