Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Amerika Lise

Size en uygun Amerika Liseleri fırsatlarını Endless Abroad Uzman danışman kadrosu ile keşfedin!

20+ Ülke
750+ Global Partner
26+ Şube

Sıkça Sorulan Sorular

Lise Hakkında Sorularınızın Cevapları Burada!

20+

Ülke

750+

Global Partner

24+

Şube

Daha detaylı bilgi almak için Uzman Endless Abroad Danışman kadrosuyla iletişime geçin!

ABD’de temel eğitim devlet ve özel eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Eyalet yönetimleri genel eğitim standartlarını düzenlerler ve devlet okulları için standart testler oluştururlar. Eğitim kurumları genellikle eyalet üniversitelerinin, devlet kolejlerinin ve eğitim kurumunun vekillerinden oluşan heyetler tarafından denetlenir. 

Lise eğitimi genellikle 9.sınıftan 12. sınıfa kadar süren bir süreci kapsar. Bazı kurumlar 10.sınıftan 12.sınıfa kadar süren bir müfredatı da uygulayabilirler. 9.sınıf genelde 14 yaşındaki öğrencilerden oluşur ve lise eğitimi genelde 18 yaşında tamamlanır. 

Çoğu lise eğitimi veren kurum günlük 5 ve 6 ders periyodundan oluşan bir müfredat işler ve her ders için farklı bir öğretmen tarafından eğitim alınır. Genelde öğretmenlere özel bir sınıf atanır ve öğrenciler alacakları derse ve konuya göre bu sınıflara katılırlar. Öğrencilerin ders programı çoğu zaman tek tip değildir. Genelde ders programları veliler, rehber eğitimciler ve öğrenci işbirliği ile öğrencinin ilgi alanları, kariyer hedefleri ve akademik yeterliliğine göre şekillendirilir.

Tipik bir lise müfredatı İngilizce, matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, güzel sanatlar ve beden eğitiminden oluşur. ABD eğitim bakanlığı’nın belirlediği genel standartlara göre tipik bir lise müfredatı aşağıda listelenen senelik derslerden oluşur.

  • 4 sene İngilizce dersleri (Dil bilgisi, Edebiyat, Yazarlık vs.) 
  • 4 sene Tarih veya Sosyal Bilimler dersleri
  • 3 sene Matematik dersleri
  • 3 sene Fen bilimleri dersleri
  • 2 sene Yabancı Dil( İngilizce dışındaki diller, Genellikle İspanyolca tercih edilir) dersleri
  • 2 sene Güzel Sanatlar dersleri
  • 4 sene teknik, meslek veya işletme dersleri
  • 1 sene Bilgisayar Bilimleri dersleri
  • 2 veya 3 senelik diğer alanlardaki seçmeli dersler

9.sınıf genelde 14 yaşındaki öğrencilerden oluşur ve lise eğitimi genelde 18 yaşında tamamlanır. 

Yani 4 yıllık  bir süreçtir.

Amerika'da değişim programının (Amerika'da devlet liselerinde eğitim) yanı sıra uzun dönem lise okuma imkanı da vardır. Amerika'daki liselerde yıldan fazla okumak isteyen öğrenciler 1 yılın sonunda özel okullara geçmeli veya en baştan özel okula yazılmalıdır.

Uzman Endless Abroad danışman kadrosu burs süreciyle ilgili her detay ile ilgilenmektedir.

Yurtdışında bulunan çoğu lisenin MEB tarafından denkliği bulunmaktadır.Daha detaylı bilgi için Endless Abroad uzman danışman kadrosuyla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla

Blog

Yurtdışı eğitim programları, ülkeler, konaklama, kısacası yurtdışında öğrenci olmak ile ilgili tüm bilgiler için blog sayfamıza göz at.

wp