Amerika Sertifika Programları

Amerika’da Sertifika ve Diploma programları, lisans veya yüksek lisans eğitimleri ile aynı akademik kazanımlara  daha kısa sürede sahip olma imkanı sunar. Bu programlar, tam zamanlı bir lisans veya yüksek lisans eğitimine kıyasla çok daha uygun maliyetlidir, bu yüzden daha ekonomik bir program isteyen ve hemen iş hayatına atılmak isteyen kişiler için idealdir. Amerika’da Sertifika ve Diploma programları genellikle 2 yıl içinde tamamlanabilecek şekilde tasarlanmıştır ancak Diploma programları çok daha kapsamlı eğitimler sunduğundan Sertifika programlarına göre daha uzun sürmektedir. Sertifika ve diploma programlarına başvuru koşulları, okula/koleje göre değişiklik gösterse de genellikle lise veya üniversite diplomasına sahip olmak ve İngilizce dil yeterliliğini IELTS, TOEFL gibi uluslararası çapta kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamak gerekecektir. Amerika’da Sertifika ve Diploma programları Hukuk, Sağlık, Grafik ve Web Tasarımı, İşletme ve Yönetim, Pazarlama, Bilişim Teknolojileri, Yazılım gibi birçok alanda sunulmaktadır.

Amerika'da Sertifika ve Diploma Program Tür ve İçerikleri

Diploma ve Sertifika terimleri, farklı konu alanlarındaki mesleki eğitim programlarını tamamlayan öğrencilere verilen eğitim yeterliliği anlamına gelir. Diploma ve Sertifikalar devlet kolejlerinde, uygulama veya meslek okullarında ve lisans eğitimi veren belirli kolejlerde ve üniversitelerde mevcuttur. Bazı kurumlar diploma ve sertifika terimlerini aynı anlamda kullanıyor olsa da, diploma programları sertifika programlarından daha uzun ve daha kapsamlı müfredat ve uygulamalara sahiptir.

Sertifika ve diplomaların her biri maksimum iki yılda tamamlanmak üzere tasarlanmıştır, bu da onların lisans derecelerine kıyasla daha kısa süreli alternatifler olduğu anlamına gelmektedir. Sertifika ve Diploma programları, tercih edilen alan ile ilgili mesleki eğitim almak ve tam zamanlı bir derece programını tamamlamadan iş hayatına atılmak isteyen lise mezunları ile daha yüksek maaş almak ve profesyonel anlamda daha fazla gelişmek isteyen meslek sahibi insanlar arasında popüler bir eğitim seçeneğidir.

Amerika'daki Sertifika Programlarının Başvuru Tarihleri ve Süresi

Sertifika programları 20-30 krediliktir ve çoğu, bir yıl veya daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Diploma programları ise daha uzun sürer ve daha kapsamlı bir eğitim sunar. Toplamda 40-60 krediliktir ve genellikle 1-2 yıl içinde tamamlanabilir.

Amerika’da Sertifika ve Diploma programlarına başvuru tarihleri oldukça esnektir. Başvurular genellikle Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında yapılır.

Amerika'daki Sertifika ve Diploma Programlarının Başvuru Koşulları ve Gerekli Belgeler

Amerika’da Sertifika ve Diploma programlarına kabul edilmek için istenen şartlar, bir lise diplomasına veya Genel Eğitim Diplomasına (GED) sahip olmaktır. Bazı konu alanları için kabul şartları farklılık gösterebilir, bunun için tercih edilen kurum ile doğrudan bağlantıya geçmek gerekir.

Uluslararası öğrencilerin, Amerika’da Sertifika ve Diploma programlarına katılabilmeleri için elbette İngilizce dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş IELTS, TOEFL veya Cambridge gibi sınavlarla kanıtlamaları gerekecektir. Özetlemek gerekirse başvuru için istenenler:

 • Lise Diploması veya Genel Eğitim Diploması (GED)
 • İngilizce Dil Yeterliliği (TOEFL, IELTS, Cambridge)
 • Başvuru Ücreti
 • CV
 • Referans Mektupları

Amerika’daki Sertifika ve Diploma Programlarında Konu Alanları

Amerika’daki Sertifika ve Diploma programlarının akademik dereceler ile aynı olmadıklarını bilmek önemlidir, ancak ikisi de derece programlarıyla hemen hemen aynı konu alanlarında sunulur.

Sertifika Programları: Sertifika programları özel teknik alanlarda mevcuttur; genellikle çok az resmi eğitim içerirler. Bunun yerine uygulamalı (veya pratiğe dayalı) eğitime odaklanırlar. Sertifika alabilecek meslek alanları tesisatçılık, otomotiv mekaniği, elektrik/elektronik, BT yöneticiliği, yardımcı avukatlık ve sağlık yöneticiliği olarak sıralanabilir. Sertifikalar, işletme yönetimi ve idaresinin farklı alanlarında da yaygın olarak sunulur.

Diploma Programları: Sertifikalar gibi diplomalar da uzmanlık gerektiren mesleki veya teknik alanlarda mevcuttur. Bununla birlikte, genellikle örgün ve uygulamalı eğitimin bir birleşiminden oluşurlar. Sonuç olarak, diploma programları sertifikalardan daha uzun ve kapsamlı eğitim sunar. BT yönetimi, bilgisayar programlama, grafik ve web tasarımı, tıp ve diş hekimliği yönetimi, yardımcı avukatlık eğitimleri ve gayrimenkul yönetimi gibi alanlarda sunulur.

En çok tercih edilen Sertifika ve Diploma programları şu konu alanlarında sunulur:

 • Bilişim Teknolojileri
 • İşletme ve Yönetim
 • Sağlık Yönetimi
 • Öğretmenlik
 • Turizm ve Otelcilik
 • Pazarlama
 • Lojistik
 • Uluslararası Ticaret
 • Hukuk
 • Grafik ve Web Tasarımı
 • Yazılım

Amerika'daki Sertifika ve Diploma Programlarının Ücretleri

Amerika’da Sertifika ve Diploma programlarının maliyetleri oldukça değişkendir. Aynı konu alanında sertifika veya diploma programları sunan okulların talep ettiği ücretler farklı olabilir. Bunun için programın toplam maliyetini ve saat-ders sayısını karşılaştırmanız da önemlidir.

Bazı sertifika programları çok ucuz olabilir, örneğin online eğitim veren prestijli bir okuldaki kısa süreli programlar yaklaşık 600$ gibi uygun bir maliyette olabilir. Daha kapsamlı sertifika veya diploma programlarının fiyatları, devlet okulları veya üniversitelerinde yaklaşık 2.000$'dan başlayıp, daha gelişmiş sertifika programları için 20.000$ veya üzeri olabilmektedir. Lise mezunlarının iş becerileri kazanmalarını mümkün kılan sertifikalar, daha gelişmiş müfredatları olan yüksek lisans sertifikalarına kıyasla genellikle çok daha ucuz olacaktır.

Amerika’da Sertifika ve Diploma Programlarına Katılmanın Avantajları

Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, Sertifika veya Diploma sahibi kişiler, diğerlerine kıyasla %44 daha fazla kazanç elde etmektedir. Daha fazla eğitim ile daha fazla maaş doğru orantılıdır ve Sertifika-Diploma programları bunu mümkün kılar. Sertifika ve Diploma programlarına katılanlar hem daha yüksek maaş alırlar hem de işsiz kalma olasılıkları oldukça düşük olur.

Amerika’da Sertifika ve Diploma programları, maddi sıkıntılar sebebiyle tam zamanlı bir eğitim alma imkanı olmayan ve hemen iş hayatına atılması gereken kişiler için eşsiz bir fırsattır. Bu programlar aynı zamanda hali hazırda çalışmakta olan ancak profesyonel anlamda kendilerini daha fazla geliştirmek isteyen kişiler için de uygundur.

Amerika’daki Sertifika ve Diploma programlarında sunulan yeterlilikler uluslararası olarak kabul görür, dolayısıyla bu yeterlilikler dünyanın neresine giderseniz gidin size sayısız iş fırsatı sağlayacaktır.

University Of California Sertifika Programları

UC Berkeley Extension

UC Berkeley Extension, Amerika’da San Francisco, Berkeley ve Belmont’da sertifika programları sunmaktadır. Online eğitim imkanı da mevcuttur. Sertifika programları, öğrencilerin mesleki bilgi edinmelerini ve kariyer planlamalarını, üniversiteye hazırlanmalarını sağlar. Sertifika programları kısa dönemli ve örgün eğitim olarak ya da uzun dönemli ikinci öğretim şeklinde alınabilmektedir. Her iki eğitimin sonunda da UC Berkeley Extension’ın kaliteli eğitimini gösteren bir sertifikaya sahip olacaksınız. Berkeley’de yurtlar, öğrenci rezidansları, özel ve ortak apartman daireleri ve aile yanında konaklama imkanları mevcuttur. Konaklama ücretleri aylık 1,000-1,600 dolar arasında değişmektedir.

Sertifika Programları Kabul Koşulları Program Süresi Program Ücretleri
Muhasebe *Başvurmayı düşünen öğrenciler, en az 3 yıllık bir lisans eğitimi almalıdır.

 

*İngilizce dil yeterliliği için en az TOEFL: 79 (iBT), IELTS: 6.5 puan alınmalıdır.

*Başvurular sonbahar için Temmuz, bahar dönemi için Kasım ayındadır.

 

*Programlar 4-12 ay sürmektedir.

*4 aylık programı tamamlayanlar 4 aylık staj yapabilirler.

*4 Aylık Program: 13,600$

 

*8 Aylık Program: (Program + Staj): 16,600$

*12 Aylık Program: 29,300$

İşletme
Klinik Araştırma
Yazı İşleri Yönetimi
Sağlık Enformasyonu
İnsan Kaynakları Yönetimi
Pazarlama
Proje Yönetimi

UCLA Extension

UCLA Extension’da 5,000’den fazla kurs için kayıt imkanı vardır ve 180’in üzerinde sertifika programı mevcuttur.

Sertifika Programları Kabul Koşulları Program Süresi Program Ücretleri
Hukuk Stajyerliği *Kabul edilebilmek için bankada en az 26,300$ olmalı.

 

*TOEFL: 100, IELTS: 7.0.

*Lise ve üniversite diploma ve transkriptleri (İngilizce olmalıdır).

*Vize ve pasaport bilgileri.

*Programlar genelde 9 veya 12 dersten oluşmaktadır.

 

*Her bir ders 12 hafta sürer, genelde akşam 18.30-22.00 saatleri arasındadır ve ders dışı 6-9 saatlik çalıştırma gerektirir.

*Programlar en az 4 aylıktır.

9,250$
Finans 9,200$
Muhasebe 9,450$
İşletme 9,235$
Uluslararası Ticaret 8,500$
İnsan Kaynakları 8,500$
Sürdürebilirlik 4,300$
Pazarlama 5,600$
Gayrimenkul 8,600$
İç Mimarlık 18,200$
Programlama 8,700$

Stafford House International

Stafford House International, genel, akademik ve profesyonel İngilizce eğitimi sunmaktadır. Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri ve özgüven kazanmaları programların amaçları arasındadır. Stafford, Kanada, İngiltere ve Amerika’nın 10 farklı şehrinde eğitim hizmetleri vermektedir. Bunun yanısıra öğrencilerin okula alışmaları için oryantasyon programı yapılmaktadır. Öğrencilerin konaklayacakları ve gezip görecekleri yerler oryantasyonda tanıtılmaktadır. Ayrıca, vize başvurusu, yenilenmesi, havaalanı transferi, uzman eğitimi ve aylık olarak akademik personelle öğrencinin kişisel gelişimi için gerekli hizmetler sunulmaktadır. Öğrencilerin eğitim alacağı sınıflar da son derece modern, teknolojik ve konforludur.

Sertifika Programları Kabul Koşulları Program Süresi Program Ücretleri
Pazarlama ve Reklamcılık Üst Düzey İngilizce

 

(Upper Intermediate)

5 Hafta 2,550$
Proje Yönetimi Üst Düzey İngilizce 4 Hafta 2,200$
İşletme Üst Düzey İngilizce 4 Hafta 2,200$

Amerika'da Sertifika ve Diploma Eğitimi Alın

Amerika'da sertifika ve diploma programlarına katılmak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız programlar, ücretler ve başvuru koşulları hakkında size profesyonel destek sağlayabilir. Bugün ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşın.

Amerika Sertifika Eğitimi Veren Okullar

STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (BOSTON) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur Devamını Gör
STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (CHICAGO) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur Devamını Gör
STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (SAN DIEGO) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur Devamını Gör
STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (SAN FRANCISCO) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Amerika Sertifikalar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!