Amerika Üniversiteleri

Amerika Üniversiteleri

Amerika'daki üniversiteler, yapılan öğrenci performans anketlerinde sürekli olarak en üst sıralarda yer almaktadır ve bu durum Amerika Üniversitelerinin dünyadaki en prestijli ve saygın hukuk okulları, tıp okulları ve işletme okulları olarak tanınmasına yol açar. Amerika'da akademik yıl Eylül ayında başlayıp Mayıs'ta sona erer. Başvuru şartları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir. Amerika üniversitelerindeki bölümler oldukça kapsamlı ve çeşitlidir, bu yüzden birçok farklı disiplinde lisans eğitimi almak mümkündür.

Amerika Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Amerika’nın yüksek öğretim sisteminin en çekici özelliği, sahip olduğu kurum türlerinin sayısı ve çeşitliliği sayesinde sağladığı esnekliktir. Bu çeşitlilik öğrencilere çeşitli akademik disiplinlerde uzmanlaşma ve mesleki eğitim alma fırsatları sunar.


Amerika'nın yüksek öğretim sistemini 4,500'nin üzerinde akredite edilmiş kurum oluşturmaktadır. Birçok ülkenin aksine, ABD yüksek öğretim kurumları merkezi olarak örgütlenmez veya yönetilmez, ancak bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından ulusal veya bölgesel düzeyde akredite edilirler.


Birçok kurum türü birbirinden farklı yüksek öğretim dereceleri sunar. Örneğin, sosyal bilimler kurumları sanat, beşeri bilimler, dil ve sosyal ve fiziksel bilimler üzerine eğitim vermektedir ve çoğu özeldir. Özel kolejler ve üniversiteler bağışlar, mezunlardan gelen hediyeler, araştırma hibeleri ve öğrenim ücretlerinin bir birleşimi ile finanse edilmektedir. Özel kolejler ve üniversiteler genellikle kamu kurumlarından daha küçüktür, belirli bir dine mensup veya tek cinsiyetli okullar şeklinde de olabilirler.


Yerel kolejler başka bir seçenektir ve öğrencileri bir lisans derecesine hazırlamak veya hemen işe girebilmelerini sağlamak adına mesleki beceriler kazanmalarına yardımcı olmak için iki yıllık ön lisans programları sunarlar. "Devlet üniversiteleri" olarak da adlandırılan yerel kolejler ve üniversiteler, bulundukları eyaletin sakinlerine düşük maliyetli bir eğitim sağlamak için Amerika devlet hükümetleri tarafından kurulmuştur ve finanse edilmektedir. Devlet üniversiteleri genellikle çok çeşitli eğitim alanlarında araştırma fırsatlarına ve imkanlarına erişim sunar. Bu üniversiteler çok büyük olma eğilimindedir ve genellikle özel üniversitelerden daha geniş bir öğrenci yelpazesini kabul ederler.

Amerika Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Amerika'daki çoğu kolej ve üniversite, kabul sürecinin bir parçası olarak lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin standart testlerle bilgilerini ve İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamalarını zorunlu kılar. Bu testler, farklı eğitim geçmişlerine sahip olan öğrencilerin beceri ve yeteneklerinin ortak bir ölçüsü olduğundan oldukça önemlidir. Bu sınavlardan alınan puanlar, öğrencilerin tercih ettikleri okullara kabul edilip edilmedilmeyeceklerini belirlemekte önemli bir rol oynar, bu yüzden sınavlara girmeden önce onlar hakkında derinlemesine bilgi edinmek önemlidir.


Özet olarak Amerika'daki üniversiteler, üçüncü taraf standart testler de dahil olmak üzere kendi kabul gereksinimlerini belirler. Tercih ettiğiniz kurumun kabul bürosu tarafından belirlenen başvuru koşullarını öğrenin. Başvuru için istenen temel gereklilikler aşağıdakiler gibidir:


Yabancı Diploma ve Kredi Onayı - Her eyaletin yüksek öğretim kurumları ve lisanslama kurulları akademik dersleri, dereceleri ve mesleki lisansları değerlendirir. ABD'nin yabancı sicil bilgilerini değerlendirme yetkisi yoktur.


Standart Testler - Başvuru sürecinin bir parçası olarak, bazı programlar öğrencilerin bir veya daha fazla standart teste (SAT, GRE, GMAT,ACT gibi) girmesini şart koşar. Bu yüzden başvuru yapmadan önce sınavlara girmiş olmak ve puanlarınızın belirlenmiş olması önemlidir.


Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL) - Birçok kolej ve üniversite, İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için bu sınava göre değerlendirme yapar.

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Amerika'nın akademik takvimi genellikle Eylül'de başlayıp Mayıs'ta sona erer. Dönemler 16-18 haftalık iki akademik döneme ayrılabilir. Alternatif olarak, bazı okullar çoklu dönem olarak adlandırılan 10-12 haftalık çeyrek veya üç dönemlik periyotlarda eğitim verebilmektedir. Başvuru tarihleri kuruma veya eğitim alınacak bölüme göre değişiklik gösterebilir. Tıp, hukuk gibi bazı bölümlerin dönem başlangıç ve bitiş tarihleri farklı olabilir.

Amerika’da Lisans Eğitimi Süresi

Amerika’da 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere iki tür lisans eğitimi bulunmaktadır.


2 Yıllık Lisans Eğitimi: İki yıllık lisans eğitimi almayı seçen öğrenciler ön lisans (orta derece olarak da bilinir) derecesi alma hakkı kazanırlar. Ön lisans dereceleri, genel eğitimde geniş bir tabana sahip olan ve belirli bir alanda yoğunlaşan bir eğitim programını tamamladığınızı belirten devlet okulları veya teknik kolejler tarafından verilir. Ön lisans derecesi almak için, 60 dönem kredi saatine sahip olmanız gerekir. Programlar tipik olarak genel eğitim gereksinimleri, ana (veya seçtiğiniz eğitim alanındaki) gereksinimler ve seçmeli dersler (kendi ilgi alanlarınıza göre seçtiğiniz dersler) olmak üzere üç bölümden oluşur.


4 Yıllık Lisans Eğitimi: Bu eğitimin tamamlanması genellikle dört yıl sürer ve 120-128 dönem kredi saatine sahip olmanız gerekir (bunun 60'ı bir devlet üniversitesinden alacağınız ön lisans derecesinden transfer edilebilir).

Amerika Öğrenci Vizesi

Öğrenci vizesine başvurabilmeniz için öncelikle SEVP tarafından onaylanmış bir Amerikan yüksek öğretim kurumu tarafından kabul edilmiş olmanız gerekir. Eğitim programınız veya eğitim almayı planladığınız okul türü, F vizesine mi yoksa M vizesine mi ihtiyacınız olduğunu belirler.


F Kategorisi üniversite veya kolej, lise, özel ilkokul, ilahiyat fakültesi, konservatuar ya da dil eğitimi programları sağlayan akademik kurumlara gidecek olan öğrenciler için verilen vizedir.
M Kategorisi ise dil eğitim programı olmayıp mesleki eğitim veren ya da akademik olmayan diğer tanınmış kurumlarda eğitim alacak öğrenciler için verilen vizedir.

Amerika'da Konaklama

Amerika'da eğitim alırken tercih edebileceğiniz 3 konaklama seçeneği mevcuttur.Kampüs İçi YurtlarBazı üniversiteler yabancı öğrenciler için sınıfların, kütüphanelerin ve diğer tesislerin yakınında kampüs içi konaklama birimleri sunar. Bunlara "yurt" adı verilir. Genellikle her odada 2-3 öğrenci birlikte yaşar, ortak kullanım için büyük duş ve tuvalet alanı bulunur. Kafetaryalara ve yemekhanelere yakın olurlar.


Kampüs Dışı Daireler

Bazı okullar yabancı öğrenciler için kampüs içi konaklama imkanı sağlamaz. Ancak, kampüs dışındaki konut kiralama ofisleri yaşamak için uygun bir yer bulmanıza yardımcı olacaktır. Ofisler, öğrencilerin masrafları paylaşabilecekleri uyumlu bir oda arkadaşı bulmalarına yardımcı olacak faaliyetleri koordine eder; popüler restoranlar, alışveriş alanları, parklar ve rekreasyon alanları ve toplu taşıma gibi yerel mekanlar hakkında ayrıca bilgi sağlarlar.

 Aile Yanında KonaklamaAile yanı konaklamalar 18 yaş altı öğrenciler içindir, özellikle ülkelerinden ayrılmak ve yeni bir ülkede yaşamak konusunda endişe duyanlar için oldukça uygun bir seçenektir. Aile yanında konaklama düzenlemeleri, kampüsten 20 ila 45 dakika uzaklıktaki evlere yapılır. Kendi odanız olacak ve 3 öğün yemeğiniz sağlanacaktır.

Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

  • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
  • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
  • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler

Amerika’da Üniversite Eğitimi Alın

Dünyanın en heyecan verici, çok kültürlü ve gelişmiş ülkelerinden biri olan Amerika’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz Amerika üniversitelerine başvuru süreci, kabul şartları ve diğer konularla ilgili size danışmanlık hizmeti sağlayabilirler. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin.

Amerika Üniversiteleri

STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (SAN DIEGO) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur Devamını Gör
STAFFORD HOUSE INTERNATIONAL (SAN FRANCISCO) Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur. Devamını Gör
endless
endless

Amerika Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11