Amerika Yüksek Lisans

Amerika Yüksek Lisans

Amerika’daki yüksek lisans programları akademik/araştırma odaklı ve profesyonel olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Verilen eğitimler eğitim ve araştırma odaklı değildir, araştırma içeren bölümlerde dahi bir dereceye kadar teorik eğitimler bulunur. Amerika’da yüksek lisans eğitimine kabul şartları üniversiteden üniversiteye değişir, ancak temel kriter mükemmel bir akademik sicile ve bir lisans derecesine sahip olmaktır. Amerika üniversitelerinde eğitim dili İngilizce olduğundan, öğrencilerin dil yeterliliklerini TOEFL/IELTS gibi sınavlarla kanıtlamaları gerekir. Amerika’da akademik yıl güz ve bahar dönemi olarak ikiye ayrılır. Güz dönemi için son başvurular Ocak-Mart, bahar dönemi için son başvuru tarihleri ise bir önceki yılın Temmuz-Eylül ayları arasında yapılır.

Amerika'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Amerika’daki yaklaşık 1.700 kurum öğrencilere çeşitli konu alanlarında yüksek lisans dereceleri sunar. İki tür yüksek lisans derecesi vardır:

Akademik/araştırma (MA, MSc) - genellikle iki yıl içinde tamamlanır (bazı bölümlerde bu süre 1 yıl olabilir).

Akademik yüksek lisans dereceleri genellikle akademik veya araştırma alanında bir kariyere yol açar.Profesyonel (MBA, MFA, MSW, MEd)- bunlar öğrencileri belirli mesleklere hazırlamak için tasarlanmıştır. Tamamlanması iki yıl sürer.

Diğer ülkelerin aksine, Amerika’daki yüksek lisans derecelerinin tümünde eğitim ve değerlendirme odaklı programlar sunulur (İngiltere’de bu durum böyle değildir, yüksek lisans eğitimleri ya eğitim ya da araştırma odaklı olur). Amerika'da yüksek lisans dereceleri çok daha yapılandırılmış bir formattadır. Eğitim süresince bağımsız düşünmeniz ve ders çalışmanız beklenir. Bunun yanı sıra program boyunca sık sık değerlendirme/sınavlara girersiniz.

Bu, Amerika'da yalnızca bağımsız araştırma çalışmaları içeren MRes (Araştırma Yüksek Lisansı) veya MPhil (Felsefe Yüksek Lisansı) gibi programlarda sadece araştırma odaklı bir eğitim alamayacağınız anlamına gelir. Bu yaklaşımın avantajları daha düzenli bir eğitim yapısından yararlanmak ve derece programı ile birlikte bir dizi tamamlayıcı beceri kazanmaktır.

Yüksek lisans düzeyinde verilen dereceler, özellikle de akademik Master programları, genellikle eğitimin sonunda bir yüksek lisans tez çalışması yapmayı gerektirir.

Amerika'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Amerika'da yüksek lisans eğitimine kabul şartları kuruma ve bölüme göre farklılık gösterir. Amerika'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yeterliliklerini kanıtlamak için bir dizi sınava girmeleri gerekir. Bunlar, belirli bölümler için standart final sınavlarından, akademik yılın sonunda ve hatta programın sonunda edinilen bilgileri değerlendirmeye yarayan kümülatif sınavlara kadar uzanır. Yüksek lisans programlarının ilk yılında öğrencilerin lisans derecelerinde edindikleri bilgileri sınamak amacıyla ek kümülatif sınavlar yapılır. Amerika’da yüksek lisans programlarına katılmak için gereken koşullar şöyledir:

Mükemmel bir akademik sicile sahip olmak

Amerika'da yüksek lisans eğitimi almak için gereken temel kriterlerden biri, akredite edilmiş bir üniversitede veya uluslararası olarak eşdeğeri bir programda lisans derecesine sahip olmaktır. Üç yıllık eğitim veren bir programdan alınan lisans diploması veya 2.2 not ortalaması kabul edilir ancak adayların önce bir pre-masters programında eğitim almaları beklenir. Bu adayların yüksek lisans eğitiminin baskısına dayanıp dayanamayacaklarını belirlemekte oldukça önemlidir. Öğrencilerden genellikle yüksek notlara sahip olmaları beklense de, bazı üniversiteler minimum yeterliliklere sahip olan kişileri de kabul ederler.

İlgili alanda iş deneyimini gösteren güçlü bir CV’ye sahip olmak

Mesleki eğitimler veren bölümler için kabul personeli genellikle konuyla ilgili iş deneyimi kanıtı ister. En az birkaç yıl sektörde çalışmış olmak, bir adayın okulda öğrendiklerini birinci derecede uygulayabildiğini, ayrıca yüksek lisans eğitimi almak istediği konu alanlarına dair belirli bir bilgiye sahip olduğunu gösterir. İş tecrübesi olan adaylar öğrendiklerini gerçek dünyadaki durumlarla ilişkilendirebilir ve rollerinden edindikleri deneyimleri kullanarak sınıf tartışmalarını zenginleştirebilirler. Bu nedenle, özellikle MBA eğitimi almak isteyenler öğrencilerden CV talep edilmektedir. Kabul personelini etkilemek için özgeçmişiniz mesleki başarılarınızın ayrıntılarını ve elde edilen kazanım ve/veya terfileri içermelidir.

Niyet mektubu

Bu kabul şartı, öğretmenlerin adayları bireysel olarak değerlendirmelerini mümkün kılar. En başarılı niyet mektupları reflektif, dürüst ve ince düşünülerek hazırlanmış olmalı, öğrenci hile yapmadan entelektüel veya kişisel ilgi alanları hakkında önemli noktalara değinmelidir. Kimse karakterini 500 kelimede anlatamaz, bu nedenle adaylar üniversiteye kendileri hakkında en önemli bilgileri vermeye odaklanmalıdır.

İngilizce Dil Yeterliliği

Amerika üniversitelerinde yüksek lisans eğitimlerinin çoğu İngilizce dilinde verildiğinden, öğrencilerin dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Yurtdışından ABD'ye gelen ve uygun öğrenci vizesine sahip olan adaylar yazılı ve sözlü İngilizce becerilerini IELTS/TOEFL gibi sınavlar ile kanıtlamak zorunda kalacaklardır. TOEFL için minimum puanlar; internet tabanlı sınavdan 100, yazılı sınavdan 200, bilgisayar tabanlı sınavdan ise 250'dir. IETLS için istenen minimum puan 7'dir.

Tavsiye mektubu (2 Adet)

Tavsiye mektupları yüksek lisans programlarının kabul personeli için çok önemlidir. Bu mektuplar adayı öğrenci veya çalışan olarak tanıyan ve yüksek lisans eğitimine uygun olup olmadığı hakkında yorum yapma yetkisi olan profesyoneller tarafından yazılır. İçerik, bireyin yeteneklerini sergilemeli ve geçmiş başarılarından belirli örnekler sunmalıdır.

Amerika'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Amerika’da yüksek lisans öğretim ücretleri eğitim alınacak disipline, eğitimin uzunluğuna, üniversiteye, şehre vb. faktörlere göre değişir. Devlet üniversiteleri iki tip ücret almaktadır: Amerika vatandaşı olan öğrenciler için daha düşük bir oran uygulanırken, yabancı öğrenciler için daha yüksek bir oran uygulanır. Özel kurumlar, yerli ve yabancı öğrenciler arasında ayrım yapmazlar ve ücretler devlet üniversitelerinden daha yüksek olmasına rağmen, herkes için aynı oran uygulanır. Yüksek lisans program ücretleri, seçtiğiniz konuya ve kuruma bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, üst düzey bir kurumdaki öğretim ücretleri ve yaşam masrafları 70.000 $ (55.000 £) civarında olabilir, ancak koşullarınıza bağlı olarak mali yardım alma imkanı da olabilir. Yüksek lisans eğitim ücretlerinin tam olarak ne kadar olduğunu öğrenmek ilgili kuruma danışın. Öğretim ücretleri pahalı olmakla birlikte, yıllık yaşam maliyeti genellikle İngiltere gibi diğer ülkelere kıyasla çok daha düşüktür.

Amerika Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Amerika'da akademik yıl güz ve bahar dönemi olarak ikiye ayrılır. Amerika üniversitelerinin yüksek lisans programları için son başvuru tarihleri kayıt olunacak döneme bağlıdır.

Güz dönemi için son başvuru tarihleri Ocak ayından Mart ayına kadardır.

Bahar dönemi için son başvuru tarihleri genellikle bir önceki yılın Temmuz ve Eylül ayları arasındadır.

Son başvuru tarihleri hangi programa başvurduğunuza veya hangi üniversiteye gitmek istediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Kesin başvuru tarihleri hakkında bilgi edinmek için ilgili kurum ile iletişime geçin.

Amerika'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı Var Mıdır?

F-1 vizesine sahip olan öğrenciler Amerika’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışabilirler. Ancak yalnızca ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS) tarafından belirlenen belirli koşullara, yönergelere ve kısıtlamalara uymaları durumunda çalışma hakları olacaktır. Bu koşulların çoğu F-1 vizenizde listelenen verilere göre yapılandırılacaktır. Amerika’da yüksek lisans öğrencilerin çalışabileceği işler kampüs içi ve kampüs dışı olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır.

F-1 ve M-1 vizesi olan yabancı öğrenciler kampüs içinde ve belirli eğitim programlarında çalışabilirler. Öğrencilerin ilk akademik yıllarında kampüs dışında çalışmalarına izin verilmez. Kampüs içi işler kütüphane, kafeterya veya öğrenci merkezinde çalışma gibi öğrenci odaklı işlerden oluşur.

Neden Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almanın en büyük avantajlarından biri, programların sağladığı esnekliktir. Amerika'da tercih edilen yüksek lisans programları, mezun olunan lisans derecesi ile uyumlu olmak zorunda değildir. Örneğin Yabancı Diller üzerine eğitim alan öğrenciler bir MBA (İşletme Yüksek Lisansı) programına kaydolabilirler.

Amerika’da sayısız akademik kurum bulunur. Ivy League üniversitelerinden devlet veya özel üniversitelere kadar birçok kurumda sayısız disiplin mevcuttur. Bu durum öğrencilerin tercih ettikleri konu alanında birçok ücret ve kalite seçeneğine sahip olacakları anlamına gelir.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için sayısız burs seçeneği bulunmaktadır. Yüksek öğretim ve yaşam masrafları konusunda endişelenen öğrenciler, mevcut fon ve burs seçenekleri hakkında bilgi edinmelidirler.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

  • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Amerika üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Amerika Yüksek Lisans

KAPLAN PATHWAY USA - PACE UNIVERSITY (Graduate Global Pathways - USA) Devamını Gör
SHORELIGHT (ADELPHI UNIVERSITY) Adelphi Üniversitesi, yüksek düzeyde ödüllendirilmiş , ulusal düzeyde sıralanmış, güçlü bir şekilde bağlı doktora araştırma üniversitesidir. Adelphi, öğrencilerin yaşamlarını k.. Devamını Gör
SHORELIGHT (AMERICAN UNIVERSITY) Devamını Gör
SHORELIGHT (UNIVERSITY OF ILLINOIS AT CHICAGO) Chicago'daki Illinois Üniversitesi, kökenini 19. yüzyılda Chicago'da kurulmuş olan bazı özel sağlık kolejlerine kadar izlemektedir. 20. yüzyılda, Chicago'da yeni kampüsler inşa edildi ve.. Devamını Gör
endless
endless
endless

Amerika Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!