Avustralya Liseleri

Avustralya Liseleri Hakkında

Avustralya’da lise eğitimi ortaöğretim seviyesi içerisinde verilmektedir. 11. ve 12. sınıfları başarıyla tamamlayan öğrenciler Lise Bitirme Sertifikası alarak üniversite eğitimi için başvuruda bulunabilirler. Avustralya liseleri ulusal müfredat çerçevesine uygun olarak İngilizce, matematik, fen, tarih, yabancı diller, coğrafya, sanat, sağlık ve beden eğitimi, bilgi ve iletişim teknolojileri, yurttaşlık ve vatandaşlık, ekonomi ve işletme gibi konu alanlarında eğitimler sunar.

Avustralya’daki tüm liselerde İngilizce zorunlu ders olarak verilmektedir. Eğitim dili her lisede İngilizce olduğundan, öğrencilerin dil yeterliliklerini IELTS, TOEFL gibi uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir. Avustralya liselerine kabul edilmek isteyen öğrencilerin “Subclass 571” kategorisinde öğrenci vizesine başvurmaları gerekecektir. Avustralya’da lise eğitimi alacak öğrenciler için aile yanında konaklama birimleri ve yatılı okullar olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Avustralya Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

Avustralya eğitim sistemi altı yıllık ilköğretim (1-6. sınıf) seviyesi ve altı yıllık ortaöğretim/lise (7-12. sınıf) seviyesinden oluşur. Öğrenciler genellikle 5 yaşında ilkokula başlar ve 17-18 yaşlarında liseden mezun olurlar.

11. ve 12. sınıfları başarıyla tamamlayan öğrenciler bir Lise Sertifikası (Bakalorya ve Alman "Abitur" eşdeğeri) alırlar ve ardından üniversite veya yüksekokullara başlayabilirler.

Her öğrencinin Lise Sertifikası performansı, eğitim alınan konulara ve notlara bağlı olarak 1 (en yüksek) ile 25 (en düşük) olarak tayin edilmiş bir puan sistemi ile değerlendirilir. Çoğu Avustralya üniversitesi minimum Lise Sertifikası puanlarına sahip olan öğrencileri kabul eder.

Öğrenci vizesine sahip olan uluslararası bir öğrenci olarak kaydınızı Common Wealth Register of Institutionsand Courses for Overseas Students (CRICOS) kayıtlı olan bir okula ve programına yaptırırsınız. CRICOS kaydı, kurumların ve sundukları eğitim programlarının uluslararası öğrencilerin beklentilerini karşılayacak şekilde, yüksek standartlarda olmasını sağlar.

Avustralya’da 43 üniversite bulunur. Bunların 40’ı Avustralya üniversitesi, 2’si uluslararası üniversite ve 1’i özel uzmanlık alanı üniversitesidir. Üniversitelerin yanında birçok kurum da yüksek eğitim programları sunmaktadır.

Avustralya’da üç ana yüksek eğitim programı tipi bulunmaktadır: Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora. Spesifik bir alanda mesleki eğitim almak isterseniz, Australian Vocational Educationand Training (VET) programlarından birini seçebilirsiniz. Sadece dil eğitimi almak için gidebilir; vizenizi Avustralya sınırları içerisinde uzatarak daha uzun süre eğitim alabilirsiniz.

Kayıt olmak istediğiniz yüksek eğitim programı için İngilizce seviyeniz yeterli bulunmazsa, Pathway sistemi sayesinde önce ihtiyacınız kadar İngilizce eğitimi alır ve İngilizce eğitiminizi tamamladıktan sonra IELTS, TOEFL gibi İngilizce düzey belirleme sınavlarından birine girmenize gerek kalmadan direkt tercih ettiğiniz akademik programa başlayabilirsiniz. Aynı durum, mesleki eğitim seçenekleri için de geçerlidir.

Avustralya liselerinde öğretmen eşliğinde öğrenme, öğrenci araştırmaları, grup projeleri ve sunumları, görsel sunumlar, e-öğrenme ve interaktif sınıflar da dahil olmak üzere çeşitli öğretim yöntemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca, öğrencileri değerlendirmek için çeşitli değerlendirme yöntemleri kullanılır. Bunlar, bireysel araştırma projeleri, grup ödevleri ya da sözlü ve görsel sunumların yanı sıra PowerPoint, podcast veya vodcast sunumlarını içeren teknolojik çalışmalar ile geleneksel sınavları ve ödevleri içerir.

Ulusal ve bölgesel değerlendirme sınavları yüksek eğitim standartlarının karşılanmasına ve sürdürülmesine imkan sağlar.

Avustralya Lise Eğitim Programları ve Konaklama

Avustralya liseleri İngilizce, matematik, fen, tarih, yabancı diller, coğrafya, sanat, sağlık ve beden eğitimi, bilgi ve iletişim teknolojileri, yurttaşlık ve vatandaşlık, ekonomi ve işletme gibi konu alanlarında yüksek ulusal standartlar belirlemek için okullarda aşamalı olarak geliştirilmekte ve uygulanmakta olan ulusal bir müfredat çerçevesine uygun eğitimler sunmaktadır.

Avustralya'nın tüm liselerinde İngilizce zorunlu ders olarak sunulur. Çoğu okulda matematik, doğa bilimleri ve beden eğitimi dersleri de zorunludur. Üstün başarılı öğrenciler için matematik gibi alanlarda ileri seviye eğitimler de bulunmaktadır.

Avustralya liselerinin hepsinin müfredatında zorunlu ve temel dersler bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı okullar müfredatlarına seçmeli dersler de eklemiştir. Bu Avustralya’daki devlet liseleri ve özel okullar temel olan derslerin aynı şekilde işlendiği anlamına gelir.

Avustralya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Avustralya’da Lise Eğitimi İçin Yatılı Okullar

Avustralya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar.

Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

Avustralya’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler Avustralyalı bir aileyle yaşayacak ve Avustralya kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

Avustralyalı bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

Avustralya Lise Eğitimi Vizesi

Avustralya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin Subclass 571 kategorisi altında bir öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Bu vizeyi almak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları karşılamaları gerekir:

 • Avustralya’da bir ilkokul, ortaokul veya liseye kayıtlı olmak
 • Akademik ve yaş gereksinimlerini karşılamak
 • Koşullara bağlı olarak Avustralya’da geçici olarak ikamet edileceğini kanıtlamak
 • İngilizce dil gereksinimlerini karşılamak
 • Finansal yeterlilik kanıtı
 • Sağlık, sigorta ve karakter gereksinimlerini karşılamak

Avustralya Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

Avustralya’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için başvuru koşulları kuruma göre farklılık gösterir, ancak Avustralya liselerinin tamamı İngilizce dilinde eğitim verdiğinden yabancı öğrencilerin IELTS, TOEFL gibi sınavlar ile dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir.

Gereklilikler aşağıdaki gibidir:

 • Öğrenci vizesi
 • Minimum 5.0 IELTS puanı veya eşdeğeri
 • Lise Kayıt Formu
 • Pasaport fotokopisi
 • Diploma/Transkript
 • Niyet Mektubu (öğrenci veya veli tarafından)
 • Öğretim Ücreti

Avustralya’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Avustralya'daki okullar sadece öğrencileri eğitmekle kalmaz, onları yaşama da hazırlarlar. Avustralya'da lise eğitimi alan öğrenciler iletişim becerilerini geliştirir, öz disiplinlerini sağlamayı ve kendilerine, arkadaşlarına ve dünyaya saygı duymayı öğrenirler. Avustralya liseleri İngilizce, matematik, toplum ve çevre çalışmaları, bilim, sanat, diğer yabancı diller (LOTE), teknoloji, sağlık ve beden eğitimi gibi temel konu alanlarında geniş bir müfredat sunmaktadır. Ayrıca okullar sınıf dışında yapılan takım çalışması, kendini ifade etme ve kişisel gelişim etkinliklerini de kullanarak çok daha kapsamlı ve faydalı bir eğitim sağlar.

Avustralya dünyanın diğer ucunda olmasına rağmen yabancı öğrenciler için oldukça güvenli ve eğlenceli bir ülkedir. Çok kültürlü bir topluma sahip olan Avustralya'nın nüfusunun yaklaşık üçte biri başka bir ülkede doğmuştur. Bu durum yabancı öğrencilerin kendi ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden arkadaş edinebileceği ve kendini rahat hissedebilecekleri anlamına gelmektedir.

Avustralya’da lise eğitimi almak, dünyaca ünlü ve prestijli birçok üniversiteye kabul edilmenin kapılarını açar. Lise eğitiminde elde edilen yeterlilikler dünya çapında tanınır, bu da yabancı öğrenciler için oldukça avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra öğrenciler anadili İngilizce olan bir ülkede yaşayacaklarından, İngilizcelerini çok hızlı bir şekilde ilerletme şansına sahip olurlar.

Avustralya liselerinde yabancı öğrencilere sayısız destek sağlanır, dolayısıyla başka bir ülkede eğitim alacak olsalar da öğrenciler asla kendilerini yalnız hissetmeyeceklerdir.

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı – Endless Abroad Yurtdışı Lise Danışmanlığı

Akademik yurtdışı eğitim danışmanlığı sunan Endless Abroad yurtdışı Eğitim Danışmanlığı; İngiltere Lise Eğitimi, Amerika Lise Eğitimi, Kanada Lise Eğitimi, İrlanda Lise Eğitimi, Almanya Lise Eğitimi, İspanya Lise Eğitimi, İsviçre Lise Eğitimi, Avustralya Lise Eğitimi, İtalya Lise Eğitimi gibi lise eğitim programları için de danışmanlık vermektedir.

Talep ettiğiniz ülkeye göre detaylı bilgiye 444 3 660’ı arayarak ulaşabilir, buradan bilgi istek formu doldurabilir veya buraya tıklayarak online randevu sisteminden randevu oluşturabilirsiniz.

Avustralya Liseleri

EDUCATIUS GROUP-Victorian Government Schools (Victorian Government Schools-International Education Division) Educatius Group, uluslararası öğrencilere yönelik lise programlarına adanmış dünyanın en büyük organizasyonudur. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Avustralya Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!