SAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? (Scholastic Aptitude Test)

SAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? (Scholastic Aptitude Test)

SAT sınavı (Scholastic Aptitude Test) Amerika üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerinin ve Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği ve aldıkları sonuçları bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır.

The College Board tarafından düzenlenen SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavı, Amerika üniversitelerinde eğitim almak isteyenler için yılda 7 defa, Amerika dışındaki ülkelerde eğitim almak isteyenler için ise yılda 6 defa düzenlenir. Sınavlar genellikle 2 ayda bir uygulanmakta olup sınavlara başvurular ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden yapılır. Sınavlarda herhangi bir katılım sınırlaması yoktur. SAT sınavlarından alınan sonuçlar 2 yıl süreyle geçerlidir.

Amerika başta olmak üzere bazı Kanada ve Avrupa üniversitelerinde de uluslararası geçerliliği olan SAT sınavı, dünya çapındaki seçkin üniversitelerde eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrenciler için iyi bir basamaktır. SAT sınavından alınan iyi bir sonuç herhangi bir eğitim kurumu tarafından öğrenci profilinde bir artı olarak görülmektedir.

2016 yılında değişikliğe uğrayan SAT sınavı eski haline göre çok daha fazla okuma ve paragraf odaklı bir hal almıştır. Öğrenciler ilk olarak 62 dakika süren ve beş uzun paragraftan oluşan 52 soruluk bir test ile karşılanmaktalar. Ardından ise 35 dakikalık ve 44 soruluk yazım ve gramer soruları gelmekte. Burada bulunan dört paragraf da eklenince öğrenciler 100 dakikada 4500 kelimeye varan dokuz paragraftan sorumlu olarak yüze yakın soru çözmekteler.

Bunun ardından gelen matematik testinde ise 25 dakikalık, 20 sorudan oluşan ve hesap makinası kulanımına izin verilmeyen bir bölüm ve sonrasında 55 dakika sürecek olan 38 soruluk ve bu sefer hesap makinasının izin verildiği bölüm bulunmakta. Matematik sorularının türlerinde ve tiplerinde farklılık olmamasına rağmen soruların alanı daraltılarak sorulan sorular derinleştirildi.

Matematik testinin sonrasında öğrencileri bekleyen son kısımda ise makale yazmak gerekli. Yazma bölümü yeni SAT sisteminde direkt olarak puanlamaya dahil edilmeyeceğinden bazı üniversiteler bu skoru istemeyebilirler ve bu sebeple bazı öğrenciler bu bölümü almak gereği duymayacaklar. Fakat öğrencilerin çoğunluğunun testin bu kısmına devam edeceği öngörülmekte.

Writing, yani yazma kısmında öğrenciler artık kişisel bir makale ile kendi düşüncelerini değil, 700 kelimelik bir paragraf üzerinden yazarın savunduğu fikirleri ve bunun hakkında analizlerini sunmakta. Bu bölüm için verilen süre ise 50 dakika.

 

Bu yazımızda SAT sınavının bölümlerini ve sınava hazırlanırken dikkat etmeniz gerekenler maddeleri anlatacağız. Hazırsanız başlayalım!

SAT Sınavı Bölümleri

The College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 (Reasoning Test)

SAT 1 Reasoning Test kısmı tüm okullar ve bölümler için zorunludur.
3 saat 45 dakika sürer ve çoktan seçmeli bir testtir. 
Öğrencinin ağırlıklı olarak sayısal ve sözel yeteneğini ölçer. 
Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce sözel /eleştirel okuma), Writing (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. 
ABD üniversitelerine başvurularda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece Mathematics ve Critical Reading testlerinin sonuçları dikkate alınır. Writing bölümünün sonucu değerlendirmeye alınmaz.
İstatistik, Matematik, Biyokimya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri ve İşletme gibi bölümler için SAT 1 önemli rol oynamaktadır.

SAT 2 (Subject Test)

1 saatlik bir testtir. 
Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. 
Bu test, öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. 
SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince’dir. 
Genellikle sözel, yabancı dil ve eşit ağırlık çıkışlı öğrencilerin seçecekleri bölümleri kapsar. Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Aşçılık, Basın ve Yayın, Coğrafya, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Sinema ve Televizyon, Reklamcılık, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim alanlarında eğitim görmek isterseniz SAT 2 testine de girmeniz gerekebilir.
ABD’deki birçok üniversite SAT testlerinin en az birini isterken daha prestijli üniversiteler her ikisini birden isteyebilir. Türkiye’deki üniversiteler ise yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 sonucunu dikkate almazlar.

SAT Sınavı Ne Sıklıkla Gerçekleşir ve Sınava Nasıl Başvuru Yapılır?

The College Board tarafından düzenlenen SAT sınavı yılda 7 defa ABD’de, 6 defa da diğer ülkelerde uygulanır. Sınavlar genellikle 2 ayda 1 uygulanmakta olup sınavlara başvuru ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden yapılır. Sınavlara katılımda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Sınav Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Nedir?

SAT sınavı sonuçları, ABD üniversitelerine başvuru süresince genel olarak 5 yıl geçerlidir. Türkiye’deki üniversitelere başvuran yabancı uyruklu öğrenciler için ise girilen sınavın geçerliliği 2 yıldır.

SAT Sınavına Hazırlık İçin Neler Yapmak Gerekir?

Öncelikle SAT sınavında başarılı olabilmek için iyi bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Bu nedenle mevcut İngilizce seviyeniz eğer yeterli değilse ya da sınav başarınızı daha da arttırmak istiyorsanız, İngilizcenizi geliştirmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Öncelikle dil yeterliliğinizden emin olmak için İngilizce seviyenizi tespit edebileceğiniz bir deneme sınavına katılabilirsiniz. SAT sınavına hazırlanmak için ise pek çok alternatif mevcuttur. Online eğitimler, akademik alanda yardımcı ders kitapları, deneme sınavları ya da özel kurslar yardımı ile SAT sınavlarına hazırlanabilirsiniz.

Matematik bölümündeki soruları Türkiye’deki üniversite sınavlarının Mat-1 bölümü olarak da düşünebilirsiniz. SAT sınavında başarılı olmanın en belirleyici yolu yardımcı kitaplardan birçok soru çözmek ve bu sayede birbirinden farklı soru tarzlarını görmektir.

Sınavın sözel kısmında İngilizce kelime dağarcığı oldukça önemlidir. Sizi öne çıkaracak sonuçlar için kelimelerin akılda kalması çok önemlidir. Kelimelerin öğrenilmesine yardımcı olacak flashcardları kendiniz hazırlayabilirsiniz. Flashcardlar bir tarafında kelimenin diğer tarafında da anlamının olduğu kartlardır. İnternette hazır olarak da bulunan bu kartlar örnek kullanımlar ve hatırlama teknikleri de içerdiği için özellikle faydalıdır.

Critical Reading kısmı için yoğun olarak okuma egzersizleri önerilir. Okuma yetkinliğinizi geliştirmek için Amerikan dergileri size fayda sağlayacaktır. Bu dergiler günlük hayatta pek sık kullanılmayan ama sınavda karşınıza çıkabilecek potansiyelde akademik kelimeleri de içerir. Sınavda birçok öğrenciyi zorlayan süre problemi için de metinleri okurken süre tutabilir ve kendinizi de bu sayede geliştirebilirsiniz.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Alın

Amerika üniversitelerine başvuruları için ihtiyacınız olan SAT sınavı, Amerika üniversiteleri ve tüm yurtdışı eğitim programları hakkında detaylı bilgi almak için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanın. Gitmek istediğiniz ülkeye, okumak istediğiniz istediğiniz okula, eğitim almak istediğiniz bölüme ve programa birlikte karar verelim, girmeniz gereken sınavlar ve tüm süreçler için yol gösterelim. Detaylı bilgi edinmek için online ücretsiz danışmanlık randevusu alın. 

Yayınlayan: Hande Kanmaz Bu sayfa en son 2021-07-28 tarihinde güncellenmiştir.
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

SAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? (Scholastic Aptitude Test)

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11