COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

SAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? (Scholastic Aptitude Test)

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerika üniversitelerinde üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin girdiği ve aldıkları sonuçları bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenir ve SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 (Reasoning Test) 

 • SAT 1 Reasoning Test kısmı tüm okullar ve bölümler için zorunludur.
 • 3 saat 45 dakika sürer ve çoktan seçmeli bir testtir.
 • Öğrencinin ağırlıklı olarak sayısal ve sözel yeteneğini ölçer. 
 • Mathematics (Matematik – Geometri)
 • Critical Reading (İngilizce sözel/eleştirel okuma),

 Writing  (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. 

 • ABD üniversitelerine başvurulurda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınırken, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere başvurularında sadece “Mathematics” ve “Critical” Reading testlerinin sonuçları dikkate alınır, “Writing” bölümü skoru değerlendirmeye alınmaz.
 • İstatistik, Matematik, Biyokimya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri ve İşletme gibi bölümler için SAT 1 önemli rol oynamaktadır.

SAT 2 (Subject Test)

 • 1 saatlik bir testtir.
 • Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir.
 • Bu test, öğrencinin özel olarak bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. 
 • SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince’dir.
 • Genellikle sözel, yabancı dil ve eşit ağırlık çıkışlı öğrencilerin seçecekleri bölümleri kapsar. Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Aşçılık, Basın ve Yayın, Coğrafya, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Sinema ve Televizyon, Reklamcılık, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim alanlarında eğitim görmek isterseniz SAT 2 testine de girmeniz gerekebilir.

ABD’deki birçok üniversite SAT testlerinin en az birini isterken daha prestijli üniversiteler her ikisini birden isteyebilir. Türkiye’deki üniversiteler ise yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT 2 sonucunu dikkate almazlar.

Sınavlar Ne Sıklıkla Olur ve Başvurular Nasıl Yapılır?

 • The College Board tarafından düzenlenen SAT (Scholastic Aptitude Test), yılda yedi defa ABD’de, altı defa diğer ülkelerde uygulanır. Sınavlar genellikle 2 ayda bir uygulanmakta olup sınavlara başvurular ve kayıt, ilgili ülkelerdeki başvuru merkezlerinden veya internet üzerinden (https://sat.collegeboard.com/) adresinden yapılır. Sınavlara katılımda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Sınav Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

 • SAT sınav sonuçları, ABD üniversitelerine başvuru sürecinde genel olarak 5 yıl için geçerlidir. Türkiye üniversitelerine başvuran yabancı uyruklu öğrenciler için ise girilen sınavın geçerliliği 2 yıldır.

SAT Sınavına Hazırlık İçin Neler Yapmak Gerekir?

 1. Öncelikle en önemlisi SAT sınavında başarılı olabilmek için üst seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Akademik anlamdaki başarınızı sınav başarınıza yansıtabilmek için iyi seviyede bir İngilizce’ye ihtiyacınız var. O nedenle mevcut İngilizce seviyeniz eğer yeterli değilse ya da sınav başarınızı daha da arttırmak için de İngilizcenizi geliştirmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Öncelikle dil yeterliliğinizden emin olmak adına İngilizce seviyenizi tespit edebileceğiniz bir deneme sınavına katılabilirsiniz. 
 2. SAT sınavına hazırlanmak için ise pek çok alternatif mevcuttur. Online eğitimler, akademik alanda yardımcı ders kitapları, deneme sınavları ya da özel kurslar yardımı ile SAT sınavlarına hazırlanabilirsiniz. 
 3. Matematik bölümündeki soruları Türkiye’deki Mat-1 olarak da düşünebilirsiniz. Başarı elde etmenizin en belirleyici yolu yardımcı kitaplardan birçok soru çözmek ve bu sayede birbirinden farklı soru tarzlarını görmektir.,
 4. Sınavın sözel kısmında İngilizce kelime dağarcığı oldukça önemli ve belirleyici bir rol oynamaktadır. Sizi öne çıkaracak sonuçlar için kelimelerin akılda kalması oldukça önemlidir. Kelimelerin öğrenilmesine yardımcı olacak flashcardları kendiniz hazırlayabilirsiniz. Flashcardlar, bir tarafında kelimenin diğer tarafında da anlamının yazdığı kartlardır. İnternette hazır olarak da bulunan bu kartlar örnek kullanımlar ve hatırlama taktikleri de içerdiği için özellikle faydalıdır.
 5. Critical Reading kısmı için yoğun olarak okuma egzersizleri önerilir. Okuma yetkinliğinizi geliştirmek için Amerikan dergileri size oldukça fayda sağlayacak yardımcılardır. Bu dergiler günlük hayatta pek sık kullanılmayan ama sınavda karşınıza çıkabilecek potansiyelde akademik kelimeleri de içerir. Sınavda birçok öğrenciyi zorlayan süre problemi için de metinleri okurken süre tutabilir ve kendinizi de bu sayede geliştirebilirsiniz.

Amerika Üniversitelerinde Eğitim Alın

Dünyanın en heyecan verici, çok kültürlü ve gelişmiş ülkelerinden biri olan Amerika’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz Amerika üniversitelerine başvuru süreci, kabul şartları ve diğer konularla ilgili size danışmanlık hizmeti sağlayabilirler. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin.


Yayınlayan: Hande Kanmaz Bu sayfa en son 2020-10-27 13:37:07 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

SAT Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır? (Scholastic Aptitude Test)

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım