Dubai

Dubai Hakkında

Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliğinden biridir. Arap Yarımadası’nın turizm ve iş merkezi olan Dubai, Dünya’nın en hızlı gelişen şehirleri arasındadır. 1968 yılına kadar İngiltere’nin himayesinde bulunan şehir, 1969 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu sebeple İngiliz kültürünü şehrin her yerinde gözlemleyebilirsiniz. Resmi dili Arapça’dır ancak turizmin yoğun hissedildiği şehirde nüfusun ortalama %(85-90) ‘ı İngilizce bilmektedir. Ayrıca şehirdeki tabelaların altında İngilizce açıklamalar da bulunmaktadır.Birçok milletten insanı içinde barındıran, kozmopolit yapısı ile Dubai; İngilizce öğrenmek ve dil bilgisini geliştirmek isteyen kişiler içinde tercih edilen şehirler arasında olmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dhabi’den sonra ikinci en büyük emirliği Dubai’dir. Türkiye’den uçakla yaklaşık 4 saat sürmektedir. Sürekli güneşli bir havası olan, çöl iklimine sahip olan Dubai’de sıcaklıklar kış aylarında 30 derecenin altına düşerken, yaz aylarında 50 derecelere çıkmaktadır. Yaşanan aşırı sıcaklık klimayı vazgeçilmez yapmaktadır. Yaşanılan çöl sıcakları nedeni ile otobüs durakları kapalı ve klimalıdır.

Dubai kurallar şehriymiş, orada istediğim kıyafeti giyemem’ gibi bir düşünceye sahip olan kişiler ön yargılı davranıyor demektir. İstediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Dubai’de yaşananların %70’den fazlası göçmen. Şehrin nüfusunun çoğunluğunu Emirati yani yerel halk oluşturmaktadır.

Dubai’de çok kültürlü bir yapı olduğu için farklı eğitim sistemleri mevcut. Yerel halkın seçenekleri ve göçmenlerin seçenekleri farklılık göstermektedir. Bazı ırkların kendi sistem ve dillerini kullandığı okulları Dubai’de bulabilir. Orada yaşamını devam ettirmek isteyen bireyler çocuklarını bir okula yazdırmak istediklerinde kendilerine uygun olan sistemi seçerek, çocuklarının eğitimini planlayabilir.

Dubai yıllarca yerli halkın geçimini balıkçılık ve benzeri işlerle sürdürdüğü küçük bir şehir olmuştur. Sonrasında İngiltere’nin Dubai’yi korumaya alması, Dubai’nin İran’a yakın bir konumda olup ticari faaliyetlerini artırması şehrin önemini artırmaya başlamıştır. Dubai, tarihi açıdan çok zenginliği olmasa da günümüzde modern yapısıyla, inşaat ve turizm sektöründe “en”lerin şehri olması sebebi ile önemini artırmıştır. Bilinenin aksine şehrin geliri petrolden daha çok ticaret ve turizmden sağlanmaktadır. Petrol rezervlerinde yaşanan tükenme nedeniyle; turizm, ticaret, inşaat sektörüne önemli yatırımlar olmuştur.

Dubai’de 12 hafta ve üzeri dil eğitimi almaya gelen kişilerin vize prosedürü açısından haftada 20 saatlik çalışma izinleri olur. Kazanılan ücret saatlik olarak 15-20 dirhem arası değişmektedir. Ancak iş yerlerinin çoğu çalışanlarına aylık ücret vermektedir. Hatta bazı işyerleri çalışanlarına konaklama imkanı da sunmaktadır. İngilizce bilgisinin yeterliliğine ve kişisel becerilerine, donanımına göre kişinin aldığı ücret değişim göstermektedir.

Dubai Blog

Dubai Hakkında Blog Yazılarımız

Dubai

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım