İngiltere Liseleri

İngiltere Liseleri Hakkında

İngiltere’de eğitim sistemi 5 etaba ayrılmıştır. İngiltere’de lise eğitiminin de dahil olduğu ortaöğretim etabı 5-7 yıl arası sürer. Ortaöğretimi tamamlayan öğrenciler GCSE diplomasına sahip olurlar ve tercihlerine göre işe girmeyi veya mesleki eğitim almayı seçebilirler. Üniversiteye gitmek isteyen yabancı öğrenciler lise eğitimini tamamladıktan sonra A-Level diplomasına sahip olmak için ek iki yıllık bir eğitim alırlar. İngiltere liselerinde eğitimler temel ve altyapı konu alanları olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Temel eğitimler İngilizce, Matematik ve Bilim/Fen gibi dersleri içerirken, altyapı eğitimleri Programlama, Beden Eğitimi ve Vatandaşlık gibi dersleri içermektedir. Ayrıca her lise Sanat, Sosyal Bilimler, Modern Yabancı Diller gibi ek konu alanlarından birini müfredata eklemek zorundadır. İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin Tier-4 (Çocuk) Öğrenci Vizesine sahip olmaları gerekir. İngiltere liselerinde konaklama türleri yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere ikiye ayrılır. 

İngiltere Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı 

İngiltere’de eğitim sistemi 5 etaba ayrılmıştır. Lise eğitiminin de dahil olduğu ortaöğretim (secondary school) etabı beş-yedi yıl arası sürer. İngiltere’de 12-16 yaş arası öğrencilerin bu eğitimi alması zorunludur. Bu zorunlu eğitime “lower secondary”, yani alt ortaöğretim adı verilir. Alt ortaöğretimi tamamlayan öğrenciler GCSE’ye (Genel Orta Öğretim Sertifikası) sahip olurlar ve akabinde işe başlayabilir veya mesleki eğitim alabilir ya da 2 yıllık A-Level programlarına katılarak üniversite eğitimi için hazırlanabilirler.

İngiltere üniversitelerine kabul edilmek isteyen öğrenciler lise döneminde (okuldaki 12. ve 13. yıllarında) A-Level sınavları için hazırlanırlar. Öğrenciler A-Level sınavları için ilgi duydukları 4 konu alanını seçerler ve bu alanlara ağırlık verilen bir eğitim alırlar. A-Level diplomaları dünya çapında kabul görür ve öğrencilere dünyanın her yerindeki üniversitelere başvuru yapabilme imkanı tanır.

GCSE Programı

GCSE programının Türkiye karşılığı 9. ve 10. Sınıf olarak düşünülmelidir. Yaş aralığı 14 – 16 yaş aralığı arasındadır. Türkiye’de 8. Sınıfı bitirmiş öğrencilerimiz 9. ve 10. Sınıfları GCSE olarak alırlar, 16 – 18 yaş aralığı öğrenciler ise 2 yıl  A – level programına katılırlar.

GCSE Eğitim Sistemi

8. Sınıfı bitirmiş, 14 – 16 yaş aralığında olan lise öğrencilerinin 2 yıl almak zorunda oldukları akademik yıldır. 1 Akademik yıl içerisinde öğrenciler ortalama, 12 ders almaktadır. Zorunlu olarak aldıkları kor dersler Matematik, Fizik, Kimya, İngilizce ve Biyoloji dersleridir. Bunların dışındaki dersler, öğrencilerin Üniversite’de eğitim almayı planladıkları bölümle ilgili seçmeli alabilecekleri derslerden oluşmaktadır.

GCSE programı öğrenciyi seçmeli derslerle daha özgür bırakan, hedefledikleri kariyer planına uygun seçim yapmalarını sağlayan bir lise programıdır. Öğrenciler 2 akademik GCSE yılında toplamda 9 sınava girerler. Sınav başarılarına göre liseden mezun olup, A-Level programına devam ederler. İngiltere’de Üniversite yerleştirmesinde öğrencilerin hem GCSE sınavlarında ki başarısı hem de A-Level programlarında ki başarısı dikkate alınmaktadır.

9. Sınıf GCSE programına başlayacak bir öğrencide istenen başvuru şartları arasında minimum IELTS 4.5 şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra orta okul transcripti ve ortalaması başvuru esnasında önemli rol oynamaktadır. İngiltere’de yatılı (boarding school) okulların yanı sıra, yalnızca aile yani konaklama opsiyonu sunan, bir okul binasından oluşan konsepte eğitim veren kolejlerde mevcuttur.

A – Level Programı

A – Level programının Türkiye eğitim sisteminde net bir karşılığı bulunmamaktadır. Lise programı sonrası Üniversite öncesi 2 yıl alınan eğitim yılıdır. 16 -18 yaş aralığında 11. sınıfa geçmiş öğrenciler katılabilmektedir. 2 yıl GCSE programını tamamlayan öğrenciler 2 yıl  A-Level programına devam etmektedirler. İlk yıl AS yılı 2. Yıl ise A2 yılı olarak adlandırılmaktadır.

A – Level Eğitim Sistemi

A – Level programı GCSE programı sonrası 2 yıl devam etmektedir. İlk yıl As yılı, 2. Yıl ise A2 yılı olarak 2’ye ayrılmaktadır. A – Level, ilk yılında öğrenciler 4 ders, 2. Yılında ise 3 ders almaktadırlar. Öğrenciler Üniversite’de eğitim almak istedikleri bölüme göre; A – Level dersleri seçerler. Bunlardan bazıları, Art & Design, İşletme, Matematik, Mühendislik, Hukuk ve Tıp vb. A- Level puanlamalarına göre öğrenciler Üniversiteye yerleşmektedirler.

Yüksek ortalamalı üniversitelerin çoğu Oxford, Cambridge ve Imperial Üniversiteleri gibi lisans kabullerinde A-Level eğitimi ve yüksek sınav skorları aramaktadır. A- Level programları yatılı okullarda verildiği gibi yalnızca kurs binası konsepti ile düzenlenmiş okullarda da verilmektedir. Çoğu A- Level programında üniforma zorunlu değildir. Aile yanı konaklama ve Yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.

İngiltere Lise Eğitim Programları ve Konaklama

İngiltere’de lise eğitiminde sunulan programlar “temel” ve “altyapı” konu alanları olmak üzere ikiye ayrılır.

Temel konu alanları: İngilizce, Matematik, Bilim/Fen

Altyapı konu alanları: Programlama, Beden Eğitimi, Vatandaşlık

Buna ek olarak İngiltere liseleri Sanat, Tasarım ve Teknoloji, Sosyal Bilimler ve Modern Yabancı Diller alanlarından birini müfredata koymak ile yükümlüdürler.

İngiltere’deki lise öğrencileri yatılı okullar veya aile yanında konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirler

İngiltere Lise Yatılı Okulları

İngiltere’deki liselerin büyük bir çoğunluğu yatılı okullar olarak hizmet vermektedir. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

İngiltere’de lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İngiliz bir aileyle yaşayacak ve

İngiliz kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. İngiliz bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur. 

İngiltere Lise Eğitimi Vizesi

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen ve AB vatandaşı olmayan öğrencilerin Tier-4 (Çocuk) Öğrenci Vizesine sahip olmaları gerekmektedir. AB vatandaşı olan öğrencilerin vize almaları gerekmez. Vize başvurusu yapacak olan öğrenciler eğitimlerinin başlayacağı tarihten 3 ay önce başvuru sürecine başlayabilirler. Başvuru onayı, öğrencilerin gerekli kriterleri karşılamaları durumunda başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 3 hafta içinde açıklanacaktır. 

İngiltere Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

İngiltere’de lise eğitimi için gereklilikler kurumdan kuruma göre farklılık gösterse de istenen temel belgeler aşağıdakiler gibidir:

  • Ortaokul Diploma / transkript (en az 80 not ortalaması)
  • Öğrenci Vizesi Belgeleri (başvuru formu, pasaport, fotoğraf vb.)
  • Niyet Mektubu
  • Dil Yeterlilik Belgesi (TOEFL, IELTS vb.)
  • Eğitimi ve yaşam masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren finansman kanıtı
  • Aile izni (noter onaylı)
  • Tavsiye mektubu (talebe göre 1-3 adet)

İngiltere’de Lise Eğitimi Almanın Avantajları

İngiltere akademik eğitim konusunda dünya lideridir. Asırlık eğitim geleneği, öğrencilere birçok konu alanında üstün kaliteli eğitim alma imkanı tanır. İngiltere’de lise eğitiminin ardından elde edilen A-Level diploması uluslararası olarak kabul görmektedir ve dünya çapındaki tüm saygın üniversitelere başvuru yapmayı mümkün kılar.

İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler daha bağımsız bireyler haline gelirler. Küçük yaşta aileden uzakta eğitim almak öğrencilerin çok daha kendine yeten, özgüvenli ve olgun bireylere dönüşmelerine olanak sağlar.

İngilizce evrensel dil olduğundan, İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler çok avantajlı olacaktır. Öğrencilerin İngilizce seviyeleri lise eğitimleri boyunca oldukça gelişecek ve anadili İngilizce olan biri kadar dile hakim olacaklardır. Bu durum onların üniversite eğitimlerini de nispeten kolaylaştıracaktır, çünkü İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın her ülkesi İngilizce dilinde eğitim veren çok sayıda lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

İngiltere, çok uluslu bir nüfusa sahiptir. Dolayısıyla İngiltere’de lise eğitimi öğrencilere uluslararası bir ortamda ömür boyu sürecek arkadaşlıklar edinme şansı sunar. Öğrenciler yatılı okullarda veya aile yanında konaklama birimlerinde birlikte yaşadığı insanlar ile derin bağlar kurma ve kültürel alışverişte bulunma fırsatına sahip olurlar.

Özetlemek gerekirse, İngiltere’de lise eğitimi almak öğrencilerin akademik, kültürel ve sosyal anlamda olağanüstü derecede gelişmelerine katkı sağlayan eşsiz bir deneyim olacaktır.

İngiltere'de Lise Eğitimi Almak İçin Endless Abroad Fırsatları

Benzersiz bir eğitim deneyimi, muhteşem olanaklar ve üstün kaliteyi garanti eden İngiltere'de lise eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız.

Uzman personelimiz İngiltere lise eğitimi, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İngiltere Liseleri

WOODBRIDGE HIGH SCHOOL (WOODBRIDGE HIGH SCHOOL) WOODBRIDGE HIGH SCHOOL, İngiltere' de, 1.5 saat uzaklıktaki güvenli ve sakin Suffolk şehrinde yer alan 1577 yılından beri öğrencilere hizmet veren özel bir lisedir. Geleneksel İngiliz eğitiminin verildiği okulda, GCSE ve sonrasında A-Level programlarına katılır. Woodbridge Lisesi, öğrencilerin derslerinde başarılı olmasının yanı sıra daha bağımsız ve kendi kendine de kolay öğrenebilen bir birey olmasını sağlamak için Learning@Woodbridge sistemini geliştirmiştir. Woodbridge Lisesi, öğrencilerin daha sonraki eğitimlerinde başarıyı yakalaması için onları üniversite eğitim sistemine hazırlar. Okul, özellikle STEM(Science, Technology, Engineering and Mathematics) yani bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öne çıkar. Yazılım mühendisliği, uçak mühendisliği, biyoteknoloji , otomotiv mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik gibi bölümlerde lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için oldukça uygun bir ders programı vardır. Woodbridge’de öğrenciler akademik eğitim almanın yanı sıra sosyal faaliyetlerde de bulunmaları için teşvik edilir. Her bir öğrencinin ayrı ayrı gelişimi takip edilir, ve ders dışı hangi aktivitelerde bulundukları gözlemlenir. Devamını Gör
Ashbourne College (Kensington) Londra'nın en elit bölgesinde kurulmuştur. Devamını Gör
Cats College (London) İngiltere'de üç ayrı lokasyonda eğitim vermektedir. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

İngiltere Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!