İrlanda Liseleri

İrlanda Liseleri Hakkında

İrlanda'da Lise Eğitimi Hakkında

İrlanda'da lise eğitimi üç yıl sürmektedir.  İrlanda Lise Eğitimi, 15-18 yaş arası öğrenciler içindir.

Geçiş yılı (transition year) ile başlayan İrlanda Lise Eğitimi, akabinde iki yıllık bir program ile tamamlanır ve öğrencilerin bir bitirme sertifikasına sahip olmalarını sağlar.

Öğrenciler bu sertifika ile Türkiye'deki veya yurtdışında herhangi bir ülkedeki üniversitelere başvuruda bulunabilirler.

İrlanda'da Lise Eğitiminde temel olarak 16 konu alanında dersler sunulur ve bunlar İngilizce/Fransızca/Almanca vb. dil eğitimleri, Matematik, Fizik, Tarih gibi temel konu alanları dışında Grafik, Sanat, Müzik, Ekonomi gibi ek alanları da kapsayabilir.

İrlanda'da Lise Eğitimi için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin AVATS web sitesi (https://www.visas.inis.gov.ie/avats/OnlineHome2.aspx) aracılığıyla öğrenci vizesi için başvuruda bulunmaları gerekir.

İrlanda Vizesi alındıktan sonra öğrenciler ilgilendikleri kurum ile iletişime geçerek gerekli evrakları ve giriş koşullarını öğrenmelidir.

İrlanda'da Lise Eğitimi alacak olan öğrenciler aile yanında konaklama birimleri ve yatılı okullar olmak üzere iki tür konaklama seçeneği arasından tercih yapabilirler.

İrlanda'da Lise Eğitimi ve Yapısı

İrlanda'da Lise Eğitimi ortaöğretime dahil olarak verilmektedir. Bu sistem kendi içinde iki döngüye ayrılmıştır.

 • Ast (Junior) döngü 12-15 yaş öğrenciler için 3 yıllık ortaöğretimi içerirken,
 • Üst (Senior) döngü ise 15-18 yaş arası öğrenciler için verilen lise eğitimlerini içerir.

Üst (Senior) döngü, bir diğer deyişle lise eğitiminin ilk yılı “transition year” adı verilen bir geçiş yılı ile başlar. Geçiş yılı akademik, mesleki ve kişisel/sosyal gelişim alanlarında sunulan programlar vasıtasıyla sağlanır.

Geçiş yılı genellikle 15-16 yaşlarındaki öğrencilerin gelecekteki eğitimleri ve olası Üniversite veya diğer Üçüncü Seviye Eğitim (Diploma & Sertifika) tercihleri hakkında bilinçli seçimler yapabilmeleri için gerekli araçları kazandırmak üzere tasarlanmıştır.

Üst döngünün son iki yılı, Bitirme Sertifikası olarak adlandırılan ve bir bitirme sınavına girilmesini gerektiren iki yıllık bir eğitim programından oluşmaktadır. Bu sınav hem liseyi bitirme hem de üniversite giriş sınavı olarak iş görür.

İrlanda Lise Eğitim Programları ve Konaklama

İrlanda’da lise eğitim programları aşağıda sıralanmıştır. Ancak sıralanan derslerin tamamı her okulda verilecek diye bir şart yoktur. Genel olarak İrlanda’da her lise yaklaşık 16 konudan oluşan bir müfredat sunar.

İrlanda Liselerinde Sunulan Eğitimler

İrlanda’da lise eğitim programlarında; İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Arapça, Japonca, İrlandaca, Latince, Eski Yunanca yabancı dil eğitimleri verilmektedir. Ayrıca İrlanda lise eğitim programlarında:

 • Klasik/Temel Konu Alanları
 • Tarih, Coğrafya
 • Matematik, Uygulamalı Matematik
 • Kimya, Biyoloji, Fizik, Fizik ve Kimya
 • Tarım Ekonomisi, Mühendislik
 • Tasarım & İletişim, Grafik, Yapım Çalışmaları
 • Muhasebe, Ekonomi, İşletme, Ev Ekonomisi
 • Sanat, Müzik
 • Din Eğitimi

İrlanda’da Lise Eğitim Programlarında Geçiş Yılı İçin Sunulan Eğitimler

 • Tartışma/Müzakere,
 • Topluluk Önünde Konuşma,
 • Girişimcilik,
 • İş Deneyimi,
 • Okula bağlı olarak değişen çok çeşitli ek modülleri içerebilir.

İrlanda'da Konaklama

İrlanda’da lise eğitimi için bulunan öğrenciler aile yanında konaklama veya yatılı okul yurtları olmak üzere iki konaklama seçeneğine sahiptir.

 • İrlanda Yatılı Okullar

İrlanda’da lise eğitimi alan öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır.

Öğrenciler, okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme alanı, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

 • Aile Yanında Konaklama

İrlanda’da lise eğitimi alan öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir.

Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İrlandalı bir aileyle yaşayacak ve İrlanda kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler, bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

İrlandalı bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İrlanda Lise Eğitimi Vizesi

İrlanda’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin öğrenci vizesi için web sitesinden online randevu almaları gerekir. Başvuru yaptıktan sonraki adımlar şunlardır:

Vize tipi hangi ülkeden başvuru yapacağınıza göre değişeceğinden talimatları dikkatlice okuyun. Başvuru formunuzun, orijinal pasaportunuzun, pasaport boyutlu renkli fotoğraflarınızın imzalı bir özetini göndermeniz, ilgili ücreti ödemeniz ve istenen tüm evrakları eksiksiz sunmanız gerekir.

Tıklayarak başvuru durumunuzun 'onaylandı' olarak güncellenip güncellenmediğini kontrol edin, ondan önce uçak bileti almayın. Eğer vizeniz onaylanmazsa, iki ay içinde yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Ülkeye vardıktan sonra, Kayıt Ofisi ile İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'nden randevu alın. Oturma izni almak için 300€ ücret ödemeniz gerekmektedir.

İrlanda Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

İrlanda lise kabul şartları ve gerekli belgeler kuruma göre farklılık gösterir. Bazı İrlanda Liseleri gerekli belgelerin yanı sıra öğrencilerin ek değerlendirme sınavına girmeleri gibi şartlar koşabilir, bu sebeple tercih edilen kurum ile doğrudan bağlantıya geçerek giriş koşulları ve gerekli evraklar hakkında bilgi edinmek gerekir.

İrlanda'da Lise Okumak

İrlanda Devlet okullarında lise eğitimi ücretsiz, özel okullarda ise ücretlidir. Ancak buna bağlı olarak İrlanda devlet liseleri çok daha yüksek gereksinimleri karşılamanızı talep edebilir. Temel olarak istenen belgeler şöyledir:

 • Akademik Transkript (Matematik, Fen vb. temel konu alanlarında okulun belirlediği not ortalaması)
 • Başvuru Formu
 • İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi (C Seviyesi veya uluslararası eşdeğeri)
 • Öğretim Ücreti
 • Niyet Mektubu (Neden İrlanda’da lise eğitimi almak istediğinizi açıklayan bir yazı)

İrlanda’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

İrlanda, heyecan verici bir akademik ve kültürel gelişim deneyimi arayan yabancı öğrenciler için mükemmel bir yerdir.

İrlanda aynı zamanda dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İrlanda’da lise eğitimi almak öğrencilere uluslararası yeterlilikler kazandıracak ve dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almanın kapısını açacaktır. İrlanda'da bulunan ve QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında her yıl ilk 500'de yer alan üniversiteler şöyledir: Trinity College Dublin (101.), University College Dublin (173.), National University of Ireland Galway (258.), University College Cork (298.), Dublin City University (490.) ve University of Limerick (500.).

İrlanda Lise Eğitimi Almak İçin Güvenli Bir Ülke Mi?

İrlanda yaşamak için güvenli ve samimi bir yerdir. Yaşam kalitesi, barış ve insani gelişim bakımından dünyanın en iyi 20 ülkesinden biri olarak sıralanmaktadır. İrlanda nüfusunun üçte biri 25 yaşın altında olan insanları ile genç ağırlıklı bir ülkedir. İrlanda'da lise eğitimi alacak olan yabancı öğrenciler genç ve çok kültürlü bir topluluğun arasında eğitim alma fırsatı bulacağından, uluslararası bireyler haline geleceklerdir.

İrlanda, sürekli ilerlemesine ve gelişmesine rağmen doğal güzelliğini korumayı başarmış nadir ülkelerden biridir. Şehirdeki lüks yerler ile harika dış mekanların bir birleşiminden oluşan İrlanda, yabancı öğrenciler için Avrupa'daki eşsiz bir konumdur.

İrlanda'da Lise Eğitimi Alın

İrlanda’da lise eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman danışmanlarımız eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olacaktır. Bugün bir Endless Abroad ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İrlanda Lise Eğitimi ve İngilizce dil kursları için Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı web veya Instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz.

İrlanda Liseleri

HIGH SCHOOLS INTERNATIONAL (HIGH SCHOOLS INTERNATIONAL) Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda dünya çapındaki eğitim kurumları ve üniversiteleri ile Avrupa’nın popüler eğitim merkezlerinden biridir. İrlanda sadece Avrupa değil Kuzey Amerika ve Asya dahil olmak üzere öğrenciler tarafından tercih edilir. İrlanda diğer ülkelere kıyasla öğrencilere daha ekonomik maliyetlerde eğitim imkanı sunmaktadır. İrlanda halkı oldukça yardımsever, yenilikçi, yaratıcı ve sıcakkanlıdır. Türk öğrenciler İrlanda halkının yaşam tarzına rahatlıkla uyum sağlayabilir. Öğrenciler İrlanda liselerinde ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun dersleri tercih ederek hedeflerine yönelir. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

İrlanda Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!