İrlanda Liseleri

İrlanda Liseleri Hakkında

İrlanda’da lise eğitimi üç yıl sürer ve 15-18 yaş arası öğrenciler içindir. Geçiş yılı ile başlayan lise eğitimi, akabinde iki yıllık bir program ile tamamlanır ve öğrencilerin bir Bitirme Sertifikasına sahip olmalarını sağlar. Öğrenciler bu sertifika ile üniversitelere başvuruda bulunabilirler. İrlanda liselerinde temel olarak 16 konu alanında dersler sunulur ve bunlar İngilizce/Fransızca/Almanca vb. dil eğitimleri, Matematik, Fizik, Tarih gibi temel konu alanları dışında Grafik, Sanat, Müzik, Ekonomi gibi ek alanları da kapsayabilir.

İrlanda liselerine başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin AVAST web sitesi aracılığıyla öğrenci vizesi için başvuruda bulunmaları gerekir. Vize alındıktan sonra öğrenciler ilgilendikleri kurum ile iletişime geçerek gerekli evrakları ve giriş koşullarını öğrenmelidir. İrlanda’da lise eğitimi alacak olan öğrenciler aile yanında konaklama birimleri ve yatılı okullar olmak üzere iki tür konaklama seçeneği arasından tercih yapabilirler.

İrlanda Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

İrlanda’da lise eğitimi ortaöğretime dahil olarak verilmektedir. Bu sistem kendi içinde iki döngüye ayrılmıştır. Ast (Junior) döngü 12-15 yaş öğrenciler için 3 yıllık ortaöğretimi içerirken, Üst (Senior) döngü ise 15-18 yaş arası öğrenciler için verilen lise eğitimlerine denir.

Üst (Senior) döngü, bir diğer deyişle lise eğitiminin ilk yılı “transition year” adı verilen bir geçiş yılı ile başlar. Geçiş yılı akademik, mesleki ve kişisel/sosyal gelişim alanlarında sunulan programlar vasıtasıyla sağlanır.

Geçiş yılı genellikle 15-16 yaşlarındaki öğrencilerin gelecekteki eğitimleri ve olası üniversite veya diğer Üçüncü Seviye eğitim tercihleri hakkında bilinçli seçimler yapabilmeleri için gerekli araçları kazandırmak üzere tasarlanmıştır.

Üst döngünün son iki yılı, Bitirme Sertifikası olarak adlandırılan ve bir devlet sınavına girilmesini gerektiren iki yıllık bir eğitim programından oluşmaktadır. Bu sınav hem liseyi bitirme, hem de üniversite giriş sınavı olarak iş görür.

 

İrlanda Lise Eğitim Programları ve Konaklama

İrlanda’daki liselerde sunulan eğitim programları aşağıda sıralanmıştır. Ancak sıralanan derslerin tamamı her okulda verilecek diye bir şart yoktur. Genel olarak her lise yaklaşık 16 konudan oluşan bir müfredat sunar. Sunulan eğitimler:

İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Arapça, Japonca, İrlandaca, Latince, Eski Yunanca yabancı dil eğitimleri

 • Klasik/Temel Konu Alanları
 • Tarih, Coğrafya
 • Matematik, Uygulamalı Matematik
 • Kimya, Biyoloji, Fizik, Fizik ve Kimya
 • Tarım Ekonomisi, Mühendislik
 • Tasarım & İletişim, Grafik, Yapım Çalışmaları
 • Muhasebe, Ekonomi, İşletme, Ev Ekonomisi
 • Sanat, Müzik
 • Din Eğitimi

 

Geçiş yılı için sunulan eğitimler Tartışma/Müzakere, Topluluk Önünde Konuşma, Girişimcilik, İş Deneyimi ve okula bağlı olarak değişen çok çeşitli ek modülleri içerebilir.

İrlanda’da öğrenciler aile yanında konaklama ve yatılı okullar olmak üzere iki konaklama seçeneğine sahiptir.

Yatılı Okullar

İrlanda’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

İrlanda’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İrlandalı bir aileyle yaşayacak ve İrlanda kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. İrlandalı bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İrlanda Lise Eğitimi Vizesi

İrlanda’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin öğrenci vizesi için web sitesinden online randevu almaları gerekir. Başvuru yaptıktan sonraki adımlar şunlardır:

Vize tipi hangi ülkeden başvuru yapacağınıza göre değişeceğinden, talimatları dikkatlice okuyun. Başvuru formunuzun, orijinal pasaportunuzun, pasaport boyutlu renkli fotoğraflarınızın imzalı bir özetini göndermeniz, ilgili ücreti ödemeniz ve istenen tüm evrakları eksiksiz sunmanız gerekir.

tıklayarak başvuru durumunuzun 'onaylandı' olarak güncellenip güncellenmediğini kontrol edin, ondan önce uçak bileti almayın. Eğer vizeniz onaylanmazsa, iki ay içinde yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Ülkeye vardıktan sonra, Kayıt Ofisi ile İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'nden randevu alın. Oturma izni almak için 300 € ücret ödemeniz gerekmektedir.

İrlanda Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

İrlanda liselerine kabul şartları ve gerekli belgeler kuruma göre farklılık gösterir. Bazı okullar gerekli belgelerin yanı sıra öğrencilerin ek değerlendirme sınavına girmeleri gibi şartlar koşabilir, bu sebeple tercih edilen kurum ile doğrudan bağlantıya geçerek giriş koşulları ve gerekli evraklar hakkında bilgi edinmek gerekir. Devlet okullarında lise eğitimi ücretsiz, özel okullarda ise ücretlidir. Ancak buna bağlı olarak devlet okulları çok daha yüksek gereksinimleri karşılamanızı talep edebilir. Temel olarak istenen belgeler şöyledir:

 • Akademik Transkript (Matematik, Fen vb. temel konu alanlarında okulun belirlediği not ortalaması)
 • Başvuru Formu
 • İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi (C Seviyesi veya uluslararası eşdeğeri)
 • Öğretim Ücreti
 • Niyet Mektubu (Neden Kanada’da lise eğitimi almak istediğinizi açıklayan bir yazı)

İrlanda’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

İrlanda, heyecan verici bir akademik ve kültürel değişim deneyimi arayan yabancı öğrenciler için mükemmel bir yerdir. İrlanda aynı zamanda dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir, dolayısıyla İrlanda’da lise eğitimi almak öğrencilere uluslararası yeterlilikler kazandıracak ve dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almanın kapısını açacaktır.

İrlanda yaşamak için güvenli ve samimi bir yerdir. Yaşam kalitesi, barış ve insani gelişim bakımından dünyanın en iyi 20 ülkesinden biri olarak sıralanmaktadır. İrlanda nüfusunun üçte biri 25 yaşın altında olan insanları ile genç ağırlıklı bir ülkedir. İrlanda'da lise eğitimi alacak olan yabancı öğrenciler genç ve çok kültürlü bir topluluğun arasında eğitim alma fırsatı bulacaklarından, uluslararası bireyler haline geleceklerdir.

İrlanda, sürekli ilerlemesine ve gelişmesine rağmen doğal güzelliğini korumayı başarmış nadir ülkelerden biridir. Şehirdeki lüks yerler ile harika dış mekanların bir birleşiminden oluşan İrlanda, yabancı öğrenciler için eşsiz bir konumudur.

İrlanda'da Lise Eğitimi Alın

Benzersiz bir eğitim deneyimi, muhteşem olanaklar ve üstün kaliteyi garanti eden İrlanda liselerinde  eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İrlanda Liseleri

HIGH SCHOOLS INTERNATIONAL (HIGH SCHOOLS INTERNATIONAL) Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda dünya çapındaki eğitim kurumları ve üniversiteleri ile Avrupa’nın popüler eğitim merkezlerinden biridir. İrlanda sadece Avrupa değil Kuzey Amerika ve Asya dahil olmak üzere öğrenciler tarafından tercih edilir. İrlanda diğer ülkelere kıyasla öğrencilere daha ekonomik maliyetlerde eğitim imkanı sunmaktadır. İrlanda halkı oldukça yardımsever, yenilikçi, yaratıcı ve sıcakkanlıdır. Türk öğrenciler İrlanda halkının yaşam tarzına rahatlıkla uyum sağlayabilir. Öğrenciler İrlanda liselerinde ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun dersleri tercih ederek hedeflerine yönelir. Devamını Gör
endless

İrlanda Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11