İspanya Liseleri

İspanya Liseleri Hakkında

İspanya'da Lise Eğitimi ve İspanya'da Lise Okumak

İspanya’da lise eğitimi ortaöğretime dahildir ve toplam dört yıl sürer. Türk eğitim sisteminin son iki yılına denk gelen Bachillerato seviyesini tamamlayan öğrenciler üniversitelere başvuruda bulunabilir veya iş hayatına atılabilirler.

İspanya liseleri Bachillerato veya Mesleki Programları olmak üzere iki seçeneğe sahiptir.

İspanya lise eğitimi içinde sunulan programlar Sanat, Doğa ve Sağlık Bilimleri, Beşeri ve Sosyal bilimler, Felsefe, Tarih, Beden Eğitimi, Edebiyat, İspanyolca, İkinci Yabancı Dil ve Teknoloji olarak sıralanabilir.

Mesleki programlar ise yoğun akademik eğitimleri tercih etmeyen öğrenciler için olup, belirli bir konu alanında uzmanlaşmayı içerir.

İspanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin vize almaları ve İspanyolca (veya kurumun eğitim diline göre İngilizce) dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir.

İspanya liselerinde yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

İspanya Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

İspanya’da eğitim 3-16 yaş arası zorunludur. Lise eğitimi ortaöğretime dahildir ve öğrenciler 12-16 yaşları arasında ortaöğretimi bitirdikten sonra okulu bırakabilirler.

Ortaöğretim seviyesine dahil olan lise eğitiminin ilk iki yılı E.S.O olarak adlandırılır ve Bachillerato eğitimi ile birlikte toplam 4 yıl sürer (Bachillerato, Türk eğitim sisteminde lisenin son 2 yılına tekabül eder). Mezun olan öğrenciler Bachillerato diplomasına sahip olurlar. Öğrenciler bu eğitimi tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlayabilir veya çalışmayı tercih edebilirler.

İspanya’da lise eğitimi zorunlu olmasa da git gide daha çok öğrenci artık lise eğitimini tamamlamayı tercih etmektedir. İtalya’daki eğitim kurumları devlet, özel ve yarı özel olmak üzere üçe ayrılır.

İspanya Lise Eğitim Programları ve Konaklama

İspanya’da lise eğitiminde iki seçenek bulunur:

Bachillerato diploması için alınan eğitim 2 yıl sürer. Mevcut konu alanları Sanat, Doğa ve Sağlık Bilimleri, Beşeri ve Sosyal bilimler, Felsefe, Tarih, Beden Eğitimi, Edebiyat, İspanyolca, İkinci Yabancı Dil ve Teknoloji olarak sıralanabilir.

Mesleki eğitimler, bir öğrencinin sadece belirli bir konu alanında eğitim almasını sağlar ve genellikle daha az akademik eğitim görmek isteyenler için uygun bir seçimdir. Bu yeterliliği elde ettikten sonra, öğrenci seçtiği meslek alanında işe girebilir veya gerekli tüm özel eğitimlerin bir arada sunulduğu başka bir teknik eğitim programına kaydolabilir.

İspanya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

İspanya Yatılı Liseler

İspanya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir ya da tek kişilik odalarda kalabilirler.

Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

İspanya'da Lise Eğitimi Sırasında Aile Yanında Konaklama

İspanya’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İspanyol bir aileyle yaşayacak ve İspanya kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

İspanyol aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İspanya Lise Eğitimi Vizesi

İspanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin vize alması zorunludur. İspanya vizesine başvurmak için İspanya Büyükelçiliği veya ülkenizdeki İspanya Konsolosluğu’nun yardımı ile evrakları tamamlamanız gerekir. İspanya'ya vize başvurusunda bulunurken bazı bilgileri sağlamanız istenecektir. Bunlar:

İspanya'daki bir kuruma devam edildiğinin/kayıt yaptırıldığının kanıtı

  • Pasaport
  • Başvuru Formu
  • Fotoğraflı Kimlik / Sürücü Belgesi
  • Doğum Belgesi

İspanya Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

İspanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin her şeyden önce İspanyolca dil yeterliliklerini veya (tercih ettikleri kurumun eğitim dili İngilizce ise) İngilizce dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir.

İstenen gereklilikler kuruma göre değişiklik gösterebilse de genel olarak aşağıdakiler gibidir:

  • Diploma / Transkript (En az C not ortalaması veya uluslararası eşdeğeri)
  • Okul Başvuru Formu
  • Dil Yeterlilik Belgesi (Eğitim diline göre İspanyolca / İngilizce)
  • Finansal Yeterlilik Kanıtı
  • Fotoğraf

İspanya’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

İleride hangi alanda uzmanlaşmak istiyor olursanız olun ve hangi üniversiteye gitmek isterseniz isteyin, İspanya'da lise eğitimi almak size sayısız avantaj sağlayacaktır.

İspanya lise eğitim sistemi muhteşem bir biçimde planlanmıştır ve düzgün bir şekilde yürütülmektedir; her seviyeden öğrenciye en kapsamlı öğrenim deneyimini sunmak üzere tasarlanmıştır.

İspanya, yabancı öğrencilerin eğitim almak için tercih ettikleri üçüncü en popüler ülkedir. İspanya'da lise eğitimi alarak döneminizin en muhteşem eğitim standartlarından faydalanacağınızdan emin olabilirsiniz.

İspanya’da lise eğitimi alarak elde edeceğiniz Uluslararası Diploma, size dünyanın her yerindeki saygın ve prestijli üniversitelere kabul edilmenin kapısını aralar.

Ayrıca sanat ve tarih alanlarında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için İspanya eşsiz bir konumdur. Asırlık tarihi ve muhteşem kültür ve sanat atmosferi olan İspanya, birçok alanda öğrencilerin ufkunu geliştirecek ve belki de ilerideki eğitimlerinde nereye yönelmek istediklerine karar vermelerini kolaylaştıracaktır.

İspanya’da lise eğitimi alarak İspanyolcanızı kendi ülkenizde alacağınız bir dil eğitimi ile kıyaslanamayacak derecede ilerletme imkanınız olacaktır. Bir dilde anadil yetkinliğine ulaşmanın tek yolu o dili anavatanında öğrenmek olduğundan, bu özellikle yabancı diller üzerine uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsat olacaktır.

İspanya'da Lise Eğitimi Almak İçin Endless Abroad Fırsatları

İspanya'da lise eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz İspanya lise eğitimi, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

 

İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

İspanya Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!