İspanya Yüksek Lisans

İspanya Yüksek Lisans

İspanya üniversitelerindeki en popüler yüksek lisans/master programları İşletme, Mimarlık, Ekonomi, Turizm ve Uluslararası İlişkiler olarak sıralanabilir. İspanya’da yüksek lisans eğitimi almak için temel kabul şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır. Eğitimler çoğunlukla İspanyolca dilinde verilse de, İspanya’daki birçok üniversitede İngilizce programlar da bulunmaktadır. Bu yüzden İspanya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin İngilizce/İspanyolca dil yeterliliklerini DELE, TOEFL, IELTS ve C1 Advanced gibi uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir. İspanya’da eğitim aldıkları süre boyunca çalışmak isteyen öğrenciler için prosedür AB vatandaşı olup olmama durumuna göre değişir. Eğitimlerini engellemediği sürece öğrencilerin 20 saat yarı zamanlı veya geçici işlerde çalışmalarına izin verilir. İspanya’da akademik yıl ikiye ayrılır. İspanya’da yüksek lisans eğitimleri için birinci dönem Ekim-Ocak arası, ikinci dönem ise Şubat-Haziran arasıdır.

İspanya'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Çoğu Avrupa ülkesi gibi İspanya da Bologna Süreci'ni imzalayan ülkelerden biridir. Bu, üniversite derecelerinin "üç seviye" sistemine göre düzenlendiği anlamına gelir. Lisans programları "ilk seviye", yüksek lisans dereceleri "ikinci seviye" doktora dereceleri ise “üçüncü seviye” eğitimler olarak adlandırılır.
İspanya üniversitelerindeki en popüler Master programları aşağıdaki gibidir:

 • İşletme Yüksek Lisansı (MBA)
 • Mimarlık Yüksek Lisansı (MArch)
 • Ekonomi Yüksek Lisansı (MEcon)
 • Turizm Yüksek Lisansı
 • Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı

İspanya'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

İspanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak için temel şart bir lisans derecesine sahip olmaktır. Ancak yüksek lisans programlarına başvuru koşulları üniversiteye ve bölüme göre değişir, bu yüzden öğrencilerin kabul şartlarını öğrenmek için tercih ettikleri kurum ile iletişime geçmeleri gerekir. Üniversitelere başvurular internet üzerinden yapılır ve genel olarak belirli bir başvuru ücreti talep edilir.

Avrupa Bakaloryası (EB) veya Uluslararası Bakalorya (IB)'ya sahip olmayan yabancı öğrencilerin üniversite giriş sınavına (orijinal adı 'Prueba de Acceso a la Universidad' veya PAU’dur) girmek için UNED'e kayıt yaptırmaları gerekecektir.

İspanya üniversitelerinde yaklaşık 670 program İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Bu yüzden öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini IELTS, TOEFL, C1 Advanced gibi uluslararası olarak kabul gören sınavlar aracılığıyla kanıtlamaları gerekir. Eğitim dili İspanyolca olan bölümler için DELE sınavıyla İspanyolca dil yeterliliklerini de kanıtlamaları istenir.

İspanya üniversitelerine kabul edilmek için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport veya kimlik fotokopisi
 • Pasaport boyutlu fotoğraflar
 • Niyet mektubu (Neden bir İspanya üniversitesinde eğitim almak istediğinize dair yaklaşık 500 kelimelik bir yazı)
 • Lisans sertifikası/diploması
 • Lisans eğitiminin transkriptleri
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi


Başvuru belgelerinin İspanyolcaya çevrilmiş olması gerekir.

İspanya'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

İspanyolca öğretim ücretleri, Avrupa'nın en düşük oranlı olanlarından biridir. AB vatandaşı olan öğrenciler için İspanyol öğrencilere uygulanan ücretlerin aynısı uygulanırken, AB üyesi olmayan bir ülkeden gelen yabancı öğrenciler için ücretler çok daha yüksek olacaktır.

Ücretler, dönem veya akademik yıl yerine ders kredisi başına alınır. Ödediğiniz miktar, hangi üniversitede veya bölümde eğitim alınacağına bağlıdır.

Devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde yüksek lisans öğretim ücretleri hükümet tarafından düzenlenir. Özel üniversitelerde yıllık öğretim ücretleri yaklaşık 6.000 € civarındadır. Alınan kredi miktarı, hangi bölümde eğitim alındığına ve üniversiteye bağlıdır. Yüksek lisans eğitimleri yılda 60-120 kredi değerindedir ve her bir kredi 22-36 € arasında değişir. Yani, İspanya'da yüksek lisans eğitim ücretleri ortalama 1.320-4.320 € arasında değişir.

Öğrenciler, bulundukları yere ve konaklama türüne bağlı olarak, yaşam masrafları için ayda 900-1.100 € arasında bir bütçeye sahip olmalıdır. Madrid ve Barselona yaşanabilecek en pahalı şehirlerdir.

İspanya'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

İspanya'da akademik yıl iki döneme ayrılır. Yüksek lisans eğitimleri genellikle Ekim ayının başında başlar ve Ocak ayında kadar devam eder. İkinci dönem genellikle Şubat başında başlar ve Haziran ayında sona erer.

İspanya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

İspanya’da yüksek lisans eğitimi alan yabancı öğrencilerin eğitimleri süresince çalışma fırsatı vardır. Ancak prosedür AB vatandaşı olan ve olmayan öğrenciler için farklı işler. AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olan öğrencilerin İspanya’daki eğitimleri boyunca çalışabilmeleri için çalışma izni ve ikamet iznine sahip olmaları gerekir. Bu izinleri almak biraz meşakkatli olabilir.

İspanya ikamet izni, İspanya'da eğitim aldığınız süre boyunca yarı zamanlı ya da geçici işlerde çalışmanıza imkân tanır. İşiniz eğitiminizi engellemediği ve aksatmadığı sürece, eğitim alırken haftada 20 saate kadar çalışmanıza izin verilir.

Çalışacağınız şirketin Yabancılar Bürosu'ndan sizin için çalışma izni alması gerekecektir. İş sözleşmeniz, çalışma vizesinin geçerlilik süresini aşamaz.

Eğitiminiz ile ilgili bir alanda staj yapacaksanız, çalışma iznine ihtiyacınız yoktur.

Neden İspanya'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

İspanya üniversiteleri son yirmi yılda hızla büyüme göstermiştir. Bunun bir sonucu olarak, birçok kurumda öğrenim ortamına ileri teknolojiyi entegre eden çok modern tesisler bulunmaktadır. Yüksek lisans eğitiminde, MBA dereceleri ve işletme alanlarıyla ilgili diğer dereceler oldukça popülerdir ve yüksek kaliteli eğitimleri dünya çapında tanınmaktadır.

İspanya'nın %31'i Latin Amerika'dan, %5'i Kuzey Amerika'dan gelen yabancı öğrenci topluluğu çok kültürlüdür. Eğitimlerin büyük bir çoğunluğu 400 milyondan fazla insanın ana dili olan İspanyolca dilinde verilmektedir. Hali hazırda İspanyolca bilmeyen öğrenciler yüksek lisans eğitimine başlamadan önce İspanyolca dil eğitimi almayı göz önünde bulundurmalıdır. İspanya üniversiteleri, hazırlık kurslarından tam teşekküllü akademik eğitimlere kadar sayısız İspanyolca dil programları sunar.

Ülkenin her bölgesinde çeşitli konu alanlarında kapsamlı eğitimler sunan üniversiteler bulunur ve eğitim ücretleri Avrupa'nın diğer ülkelerine kıyasla oldukça düşüktür. En popüler öğrenci şehirleri Barselona, Granada, Madrid, Sevilla ve Valensiya'dır. İspanya, öğrencilerin keşfedebilecekleri zengin bir tarihe ve kültüre sahip olsa da, muhteşem ulaşım bağlantıları sayesinde Londra ve Paris gibi tanınmış şehirlere de kolayca seyahat etmek mümkündür.

Eğitimden arta kalan zamanda, siesta (İspanya'nın geleneksel öğle uykusu) ve meşhur tapasların (İspanya'nın meşhur yiyeceği) tadını çıkarabilir, Madrid ve Barselona gibi büyük şehirleri gezebilir ve eski İspanya'nın eşsiz sembolleri olan harika sıradağlarına, plajlarına ve şirin köylerine kaçamak yapabilirsiniz. Ayrıca İspanya'nın birçok müzesi, kulübü, tiyatrosu, festivali ve sokak panayırlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

İspanya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

İspanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

kanada
amerika
england

İspanya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!