İsviçre Liseleri

İsviçre Liseleri Hakkında

İsviçre’de lise eğitimi ortaöğretimin bir kademesi olarak sunulur ve 4 yıl sürer. Eğitim sistemi ve yapısı her kanton tarafından özel olarak belirlenir, ancak müfredat için ülke çapında ortak anlaşmalar bulunur. İsviçre’de lise türleri üçe ayrılır ve hepsi farklı alanlarda eğitim sunar. İsviçre liselerinde temel olarak sunulan programlar ilk milli dil/ikinci milli dil (Fransızca, İtalyanca, Almanca veya Romanşça), üçüncü bir yabancı dil (İngilizce, Latince veya Yunanca), matematik, biyoloji, kimya, fizik, tarih, coğrafya, görsel sanatlar ve müzik olarak sıralanabilir. İsviçre liselerine kabul edilmek için gereken koşullar yine kantonlar ve hükümet tarafından belirlenir ancak genel olarak belirli kabul sınavlarına/mülakatlarına girmek ve eğitim alınacak dildeki yeterliliğin uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlanması gerekir. İsviçre liselerinde yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

İsviçre Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

İsviçre’de lise eğitimi ortaöğretimin bir kademesi olarak sunulur ve “üst ortaöğretim” olarak adlandırılır. Devlet Eğitim, Araştırma ve İnovasyon Müdüriyeti (SERI) İsviçre'de eğitimi denetleyen federal organdır, ancak 26 farklı kantonun her biri kendi eğitiminden sorumludur; eğitim sistemlerini kendileri belirler ve yürütürler.

Her kantonun kendi eğitim departmanı ve kendi akademik takvimi, eğitim yapısı, öğretim yöntemleri ve müfredatları vardır, ancak müfredatı ülke çapında koordine etmek için mevcut olan bazı anlaşmalar vardır.

İsviçre Lise Eğitim Programları ve Konaklama

Öğrenciler, dokuz yıllık zorunlu eğitimin ardından mesleki ve genel eğitim olarak ayrılan lise eğitimine devam ederler. İsviçre'de lise eğitimi isteğe bağlıdır, ancak İsviçreli öğrencilerin yüzde 90'ından fazlası lise eğitimine devam etmeye karar verir. Lise eğitimi, Konfederasyon ve kantonlar tarafından ortaklaşa düzenlenir, bu nedenle düzenlemeler ve müfredatlar ülke çapında farklılık gösterir.

Kantonlar tarafından verilen yeterlilikler İsviçre genelinde tanınır. Üç tip lise bulunmaktadır:

Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) Okulları: 2-4 yıl arası sürer, uygulamalı ve teknik eğitimler sunar.

Bakalorya Okulları: Genel olarak 4 yıl sürer ancak kantonlara göre 3 veya 6 yıl da olabilmektedir. Sunulan temel eğitimler ilk milli dil/ikinci milli dil (Fransızca, İtalyanca, Almanca veya Romanşça), üçüncü bir yabancı dil (İngilizce, Latince veya Yunanca), matematik, biyoloji, kimya, fizik, tarih, coğrafya, görsel sanatlar ve müzik olarak sıralanabilir.

Lise İhtisas Okulları: Öğrenciler temel eğitim ve mesleki eğitimin bir birleşimi olan bir müfredata tabi tutulurlar. Bu okullara girebilmek için genellikle sınava veya mülakata girilmesi gerekmektedir.

İsviçre’de öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yatılı Okullar

İsviçre’de öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

İsviçre’de lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İsviçreli bir aileyle yaşayacak ve İsviçre kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. İsviçreli bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İsviçre Lise Eğitimi Vizesi

İsviçre’de lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin eğitim izni almaları gerekir. AB vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler kendi ülkelerindeki İsviçre Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Sorumlu göçmenlik veya polis yetkilileri başvuruyu onaylarsa, İsviçre'ye giriş ve eğitim amacıyla ikamet şartları karşılanmış olur. İngilizce bir başvuru formu doldurmanız ve istenen evrakları teslim etmeniz gerekir.

Başvuru yapan kişiler, sağlık sigortası ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli ekonomik duruma sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar. Tam zamanlı eğitim almak için İsviçre'ye geldiklerini ve bir üniversiteye, liseye ya da tanınmış bir dil okuluna kayıtlı olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.

İsviçre Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

Kantonlar, bakalorya okulları ve lise ihtisas okullarının kabul koşullarını düzenlemekten sorumludur. Karar, öğrencilerin zorunlu eğitimin (Türk öğrenciler için ortaöğretimin) sonunda gösterdikleri performansa ve kısmen kabul sınavlarına, kabul mülakatlarına ve/veya öğrencinin mezun olduğu okuldaki öğretmenlerinden aldığı tavsiye mektuplarına göre verilir. İsviçre’nin 4 resmi dili bulunur, dolayısıyla öğrencilerin bu dillerden birindeki yeterliliklerini veya İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Özetlemek gerekirse:

  • Diploma / Transkript
  • Kabul Sınavı / Mülakat Puanı
  • Tavsiye Mektubu
  • Dil Yeterlilik Kanıtı (Fransızca, Almanca, İtalyanca, Romanşça veya İngilizce)

İsviçre’de Lise Eğitimi Almanın Avantajları

İsviçre’de lise eğitimi almanın en büyük avantajı, öğrencilerin elde ettikleri uluslararası yeterlilikler ile İsviçre’de ve dünya çapında istedikleri herhangi bir üniversiteye başvuru yapabilecek olmalarıdır. İsviçre, üniversite eğitimi söz konusu olduğunda kusursuz akademik standardı ile ünlüdür. Uzmanlık eğitimi almak için dünyanın en iyi üniversitelerinden ve kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapan İsviçre, yenilikçi ve özgün eğitimin liderlerindendir.

İsviçre, son derece düşük suç oranına sahip olması ile dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Hırsızlık gibi küçük suçlar bile nadir görülür, bu da İsviçre'de eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin bu ülkede gönül rahatlığıyla yaşayabilecekleri anlamına gelir. Ülke ayrıca muhteşem turistik yerleri ile eşsiz maceralar ve sosyal-kültürel deneyimler sunar. İsviçre gerek ülke çapında gerekse diğer ülkeler ile muhteşem ulaşım bağlantılarına sahiptir. İsviçre'de eğitim alacak olan öğrenciler Avrupa'nın diğer ülkelerini her bütçeye ve zevke uygun ulaşım seçenekleriyle keşfetme şansı bulacaklardır.

Yüksek eğitim standardı nedeniyle, İsviçre'de lise eğitimi almak ileride iş ararken özgeçmişinizde kesinlikle iyi görünecektir. İsviçre ayrıca Avrupa'nın en yüksek oranlı ortalama maaşlarına sahip olan

ülkelerinden biridir ve bazı büyük şirketlerin ülkenin birçok bölgesinde ofisleri bulunmaktadır. İsviçre’de alacağınız lise eğitimi geleceğiniz için benzersiz bir yatırım olacaktır. Güvenli, çağdaş ve yüksek standartlara sahip bir ülke olan İsviçre, lise eğitimi almak için ideal bir tercihtir.

İsviçre'de Lise Eğitimi Alın

Benzersiz bir eğitim deneyimi, muhteşem olanaklar ve üstün kaliteyi garanti eden İsviçre liselerinde  eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

İsviçre Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!