COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

İtalya Üniversiteleri

İtalya Üniversiteleri Hakkında

İtalya üniversiteleri devlet ve özel olarak ikiye ayrılır. Kurumlar, çeşitli disiplinlerde kapsamlı teorik ve akademik eğitimler sunar. İtalya’da lisans eğitimi almak için geçerli bir lise diplomasına sahip olmak ve kendi ülkenizde üniversite eğitimine hak kazanmış olmak yeterlidir. Öğrencilerin İngilizce veya İtalyanca dil yeterliliklerini kanıtlamaları zorunludur. İtalya’da akademik yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlar ve Temmuz sonuna kadar devam eder. Üniversiteler için son başvuru tarihleri Nisan-Mayıs ortasıdır. İtalya üniversitelerinde lisans eğitimi ortalama 3-4 yıl sürer, ayrıca öğrenciler için değişim programları da mevcuttur.


İtalya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

İtalya’nın yüksek öğretim sistemi Üniversiteler, Güzel Sanatlar, Müzik ve Dans Yüksekokulları ve Teknik Enstitüler olarak üçe ayrılır, bunların bir kısmı özel bir kısmı ise devlet tarafından finanse edilen kurumlardır.
İtalya üniversiteleri kapsamlı teorik ve akademik eğitimler içeren derece programları ve geniş bir disiplin/bölüm yelpazesi sunar. Bazı üniversiteler belirli konu alanlarında (Politeknik gibi) uzmanlaşmıştır.

İtalya Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Lizbon Antlaşmasını imzalayan ülkelerden birinde lise eğitimini başarıyla tamamladıysanız, geçerli bir okul bitirme belgesine sahipseniz ve kendi ülkenizde üniversite eğitimi almaya hak kazandıysanız, İtalya'da üniversite eğitimi almak için uygun bir aday olursunuz.

İtalya üniversitelerinde hem İtalyanca hem de İngilizce dilinde eğitim veren programlar mevcuttur. Ancak, İngilizce eğitim veren programların çoğu yüksek lisans ve doktora düzeyindedir. Bu nedenle, bir üniversitede lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin diğer koşulların yanı sıra dil yeterliliklerini de kanıtlamaları istenir. Başvuru için gereken belgeler şöyledir:

 • Kimlik
 • Pasaport tipi fotoğraf
 • Akademik transkript
 • Üniversite başvuru formu
 • Ayrıntılı eğitim programı / ders açıklaması (akademik müfredatınıza göre tamamladığınız derslerin veya eğitim faaliyetlerinin saatlerini içermelidir)
 • Özgeçmiş
 • Tavsiye mektubu
 • Motivasyon mektubu
 • Dil yeterliliği (İngilizce veya İtalyanca)
 • Portfolyo (sadece mimarlık, çevre mühendisliği veya herhangi bir tasarım programına başvuranlar için)


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

İtalya'da akademik yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlar ve Temmuz ayına kadar devam eder. Üniversitelerde akademik yıl iki döneme ayrılmıştır. Birinci dönem Eylül-Ekim'de başlayıp Ocak-Şubat civarı sona ererken, ikinci dönem Şubat ayında başlar ve Temmuz ayında sona erer. İtalya üniversitelerine son başvuru tarihleri üniversite veya bölüme göre değişir, bu yüzden kesin tarihlerle ilgili bilgi almak için ilgili kurumla iletişime geçmek gerekir. Temel olarak son başvuru tarihleri Nisan ortası- Mayıs ortası arasındadır.


İtalya’da Lisans Eğitimi Süresi


İtalya üniversitelerinde lisans eğitimleri genellikle üç veya dört yıl sürer. Buna ek olarak, lisans öğrencileri için değişim programları ve kredi transfer olanakları da mevcuttur.


İtalya Vizesi


Öğrenci vizesi, yasal olarak sertifikalı bir eğitim kurumuna 4 ila 12 aylık bir süre için kayıt yaptırarak temin edilebilir. Ayrıca başvuru sahibi mali teminatlar, konaklama ve sigorta gibi diğer gerekliliklere dair kanıt sunmalıdır. AB vatandaşı olmayan kişiler öğrenci vizesi için kendi ülkelerindeki İtalyan Konsolosluğu’na başvurmalıdır. Vize için istenen belgeler şöyledir:

 • Giriş vizesi başvuru formu
 • Yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Geçerli seyahat belgesi (son geçerlilik tarihi alınacak vizenin süresinden üç ay daha uzun olmalıdır)
 • İtalya'da konaklama yeri ayarladığınızın kanıtı (tüm eğitiminiz boyunca)
 • Eğitiminizi desteklemek için yeterli mali imkanlara sahip olduğunuzun kanıtı (aylık 900 Euro)
 • Eğitimin ilk yılı için ücretli sağlık sigortası (150 Euro)
 • Son alınan eğitim diplomasının fotokopisi
 • Bir İtalya üniversitesinden kabul mektubu
 • Vize başvuru ücretinin faturası (50 EUR)


İtalya’da Konaklama

İtalya'daki öğrenci konaklama birimleri genellikle üniversitelerin ilgili ofisleri tarafından yönetilmektedir. Bu konaklama ofisleri, genellikle özel kiralık konutlara kıyasla daha ucuz olan dairelerin kiralanması konusunda yabancı öğrencilere destek sağlar.

Öğrenciler genellikle tam bir daire yerine tek bir oda kiralamayı tercih ederler. İtalya'daki öğrenci konutları büyük şehirlerde daha pahalıdır ve ücretler büyüklüğe ve konuma bağlı olarak ayda 300-600 € arasında değişebilir.

Kalacakları yeri kendi bulmak isteyen öğrenciler, yerel gazetelerin kiralık konut ilanlarına göz atabilirler. Ayrıca belirli bir ücret karşılığında hizmet sunan emlak acenteleri de mevcuttur. İtalya'daki çoğu konaklama seçeneği için asgari kiralama süresi bir yıldır, ancak mobilyalı öğrenci evlerinde daha kısa süreli konaklama yapma imkanı bulunmaktadır.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


İtalya’da Üniversite Eğitimi Alın

İtalya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

 

İtalya Üniversiteleri

NABA-Nuova Accademia Di Belle Arti (Milano) 1980 yılında İtalya'nın Milano şehrinde kurulan NABA İtalya'nın en iyi özel tasarım okullarından biridir. Devamını Gör

İtalya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım