İtalya Yüksek Lisans

İtalya Yüksek Lisans

İtalya üniversitelerinde, sunulan en popüler yüksek lisans programları Ekonomi, Çevre ve Kültürel Çalışmalar, Mimarlık, Uluslararası İlişkiler, Moda Tasarımı ve MBA (İşletme) olarak sıralanabilir. Bologna Çerçevesi’ne göre, İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak için bir lisans diplomasına sahip olmak zorunludur. Bunun yanı sıra, öğrencilerin İtalyanca ve/veya İngilizce dil yeterliliklerini uluslararası çapta kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları istenir. İtalya’da yüksek lisans için sunulması gereken belgelerin İtalyancaya çevrilmesi gerekir. İtalya üniversitelerine başvuru dönemleri üniversiteye göre değişmekle birlikte genel olarak başvurular Mayıs-Haziran arası yapılır. İtalya’da eğitimleri süresince çalışmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler yarı zamanlı işlerde 20 saat çalışabilirler, ancak tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışamazlar.


İtalya'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

İtalya'da yüksek lisans eğitimleri iki yıl sürer ve zorunlu dersler, seçmeli dersler, seminerler ve tez çalışmaları içeren programda toplam 120 krediye sahip olan öğrencilere bitirme diploması verilir. Yüksek lisans eğitimlerinin çoğu konferanslar, eğitim oturumları, grup çalışması ve dersler vasıtasıyla verilir (eğer bilim veya mühendislik alanında yüksek lisans eğitimi alacaksanız, muhtemelen uygulamalı eğitimler de olacaktır). Amaç; teknik, sosyal ve araştırma becerilerinin yanı sıra tercih edilen konu alanında profesyonel bilgi sağlamaktır.
İtalya’da Master eğitimleri “Laurea Magistrale” olarak adlandırılır. Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (MSc) anlamına gelen "Laurea Magistrale" derecesi, iki yıllık yüksek lisans eğitiminden sonra elde edilir ve belirli profesyonel sektörlerde titiz ve ileri eğitim sağlama amacı güder.


İtalya’nın en popüler Master dereceleri şöyledir:

 • Ekonomi Yüksek Lisansı (MEcon)
 • Çevre ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisansı
 • Mimarlık Yüksek Lisansı (MArch)
 • Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı
 • Moda Tasarımı Yüksek Lisansı
 • İşletme Yüksek Lisansı (MBA)


İtalya'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Üç aşamalı Bologna Çerçevesi'ne göre, İtalya'da yüksek lisans eğitimlerine kabul edilebilmek için bir lisans (veya uluslararası bir eşdeğeri) derecesine sahip olmak gerekir.


Bunun yanı sıra, İtalya üniversiteleri, kabul şartı olarak ek bir giriş sınavına girmenizi talep edebilir. Örneğin; ekonomi, yönetim, finans ve işletme alanında yüksek lisans eğitimi almak için başvuru yapılacaksa, muhtemelen GMAT veya GRE sınav puanlarını sunmanız istenecektir.


İtalya'da yüksek lisans eğitimleri için bir diğer önemli kriter de dil yeterliliklerinin kanıtlanmasıdır.

Üniversiteleri yüksek ihtimalle İtalyanca dil yeterliliğine sahip olmanızı isteyecektir.


İtalya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istenen belgeler aşağıdakiler gibidir:

 • Kimlik
 • Biyometrik fotoğraf
 • Akademik transkriptler
 • Üniversite başvuru formu
 • Akademik müfredatınıza göre tamamladığınız derslerin veya eğitim faaliyetlerinin saatlerini içeren ayrıntılı bir çalışma programı veya ders açıklaması
 • Özgeçmiş/CV
 • Tavsiye mektubu
 • Bir motivasyon mektubu/niyet mektubu
 • Dil yeterlilik belgesi (İngilizce veya İtalyanca)
 • Portfolyo (Mimarlık, Şehir Planlama veya Tasarım programları için)
 • Resmi SAT veya ACT puanları


Bazı üniversiteler İngilizce ve Fransızca belgeleri kabul etmesine rağmen, önceki niteliklerin (diploma ve transkriptlerin) İtalyancaya çevrilmiş olarak sunulması gerekir. Bu belgeleri ve kendi ülkenizde aldığınız notları veya puanları İtalya'da geçerli olan not sistemine uyumlu olarak dönüştürdükten sonra göndermeniz gerekebilir. NARIC,1 derece ve not denklikleri konusunda öğrencilere yardımcı olabilir.


AB vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin, derece programlarına kayıt olmak için en yakın İtalyan Elçiliği veya Konsolosluğu'na giderek bir ön kayıt başvurusunda bulunmaları gerekir.


İtalya'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

İtalya'daki üniversitelerin ve diğer yüksek öğretim kurumlarının çoğu öğretim ücretlerini kendi belirler ve ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Ancak, kayıt için yasal bir asgari ücret talep edilir ve devlet fonunun %20'sini geçememek kaydıyla maliyet ve hizmetler için öğrenci katkı payı alınır.
İtalya'daki üniversiteler, yabancı öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencilerden son derece düşük öğretim ücretleri talep eder. Lisans ve yüksek lisans programları için ortalama öğretim ücreti her bir akademik yıl için 1500 Euro'dur. Bazı durumlarda, öğrenciler finansal durumlarına veya akademik performanslarına göre öğretim ücreti ödemekten muaf olurlar.


İtalya'da öğrenciler için yaşam maliyetleri, yaşamak istenilen yere bağlı olarak oldukça yüksek veya düşük olabilir. Örneğin, ülkenin kuzeyindeki turizm bölgeleri ve ana şehirlerde yaşam, küçük kasabalara kıyasla daha pahalıdır. Aylık 1000-1500 Euro kadar bir bütçeye sahip olmak, beslenme, konaklama, ulaşım, ders materyalleri vb. yaşam giderlerini karşılamaya yetecektir.


İtalya'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri


İtalya’da yüksek lisans eğitimleri için başvuru tarihleri üniversiteye göre değişmekle birlikte başvuru dönemleri Mayıs-Haziran arasıdır. Ancak, vize alması gereken yabancı öğrenciler için bu tarih değişecektir. İtalya’da başvuru dönemleri:
Nisan ortası-Mayıs ortası: Öğrencilerin Akademik Uygunluk ve Liyakat Belgesi almak ve tercih ettikleri derece programına başvurmak için kendi ülkelerindeki İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçmeleri gereken tarih.


Ağustos: Öğrencilerin seçtikleri derece programına kabul edilip edilmediklerine ve sınırlı kontenjanı olan rekabete dayalı programlar için İtalyanca dil sınavına ve ek sınavlara girecekleri kesin tarihlere dair bildirim aldıkları dönem.


Eylül: Öğrencilerin İtalyanca sınavına ve gerekirse ek sınavlara girdikleri dönem.İtalya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Öğrencilerin eğitimleri süresince, kendilerini destekleyebilmeleri için yarı zamanlı işlerde 150 saat çalışmalarına izin verilir. İşler, derslere düzenli katılım veya kayıt ve not dökümlerinin değerlendirilmesi ile doğrulanan iyi akademik performansa göre verilir. Bu tür pozisyonlar için, EDISU'dan burs almayan öğrencilere öncelik verilir. AB vatandaşı öğrencilerin İtalya'da çalışmak için çalışma izni almalarına gerek yoktur.
AB vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler, haftada 20 saatten fazla ve tatiller sırasında tam zamanlı çalışamama gibi bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yabancı öğrenciler İtalya'da eğitim aldıkları sürece kendi işlerini kuramazlar.


Saati 5-15 € arasında değişen yarı zamanlı işler, İtalya'daki öğrencilerin eğitim ücretlerini karşılamak için yeterli değildir ancak yemekleri, faturaları ve diğer masrafları karşılamaya yardımcı olabilir. Öğrenciler üniversitelerde kütüphane asistanı ve ofis görevlisi olarak çalışabilirler, bunun dışında bilişim ve medya sektörlerinde, çağrı merkezleri ve fuarlarda da iş imkanları mevcuttur.


Neden İtalya'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?


Birçok öğrenci, düşük eğitim ücretleri ve yüksek eğitim standartları nedeniyle İtalya'da eğitim almayı tercih etmektedir.


İtalya'nın yüksek öğretim sistemi, Avrupa kurumları ve ortaklarının katılımı ile güçlü bir koalisyondan faydalanır, bu da İtalyan üniversitelerinin Avrupa'daki diğer üniversitelerle sayısız değişim ve çift diploma anlaşması olduğu anlamına gelmektedir. İtalya'dan yüksek lisans eğitimi almak, Avrupa'daki diğer yüksek kaliteli kurumlarda ileri eğitimlere bir kapı açabilir.


İtalya'da yüksek lisans eğitimi almak, eğitim ve gelecekteki kariyeriniz için son derece faydalı ve hayat boyu unutamayacağınız bir deneyim olacaktır. Öğrenciler, tarihi üniversitelerde eğitim alma, en modern araştırma olanaklarından faydalanma ve eğitimleri süresince Avrupa'nın en güzel bölgelerinden birini keşfetme fırsatının tadını çıkarma şansına sahip olurlar.


İtalya'da yüksek lisans eğitimi almak, dünyanın en prestijli yüksek öğretim geleneklerine sahip olan ülkelerden birinde eğitim almak demektir. İtalya'da asırlar boyu var olan çok eski ve köklü üniversiteler bulunmaktadır. Örneğin Bologna Üniversitesi Batı dünyasının en eski üniversitesidir.


Avrupa akademik topluluğunun kilit bir üyesi olan İtalya üniversite sistemi, bulunduğu kıta ve ötesindeki diğer kurumlarla mükemmel ilişkilere sahiptir. İtalya’nın gastronomi, kültür ve eğitim merkezi olarak konumu tartışılmazdır ve burası yabancı öğrencilerin ufkunu genişletmeyi garanti eden eşsiz bir yerdir.

 

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

İtalya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

İtalya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İtalya Yüksek Lisans

NABA-Nuova Accademia Di Belle Arti (Milano) 1980 yılında İtalya'nın Milano şehrinde kurulan NABA İtalya'nın en iyi özel tasarım okullarından biridir. Devamını Gör
endless
endless
endless

İtalya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!