Kanada Liseleri

Kanada Liseleri Hakkında

Kanada Lise Eğitimi: Kanada Lise Eğitim Sistemi ve Fiyatları

Kanada’da lise eğitimi 9-12. yıllar arasında verilmektedir (Quebec hariç). Lise eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, değerlendirme sınavlarına girerek üniversite eğitimi almak için başvuruda bulunabilirler.

Kanada’daki her il ve bölge akademik yıl süresine kendi karar verir, ancak eğitimler genellikle Eylül’de başlayıp, Haziran ayında sona erer. Kanada’daki devlet okulları ve özel okullar aynı müfredatı sunmakla yükümlüdür.

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin eğitim izni/öğrenci vizesi almaları gerekir. Ayrıca, eğitim alacakları programın diline göre İngilizce/Fransızca dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekir.

Kanada'da öğrenci vizesi alabilmek için öğrencilerin eğitim alacakları kurumdan bir kabul mektubuna sahip olmaları gerekmektedir, bunun için öğrenciler kurumla doğrudan bağlantıya geçerek gerekli belgelerin ne olduğunu öğrenmeli ve başvuru formunu talep etmelidirler.

Kanada’da lise eğitimi alacak olan öğrenciler için yatılı okullar ve aile yanında konaklama birimleri olmak üzere iki çeşit konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Kanada Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

Quebec hariç (7- 12. yıllar), Kanada’nın her bölgesinde lise eğitimi 9-12. yıllar arasında verilir. Kanada’da öğrenciler 17-18 yaşlarında lise eğitimini tamamlar ve üniversite eğitimine başlayabilirler. 

Kanada'da her il ve bölge okul yılının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğine karar kendisi karar verir, ancak akademik yıl genellikle Eylül ayında başlayıp Haziran ayında sonra erer. Okullar Pazartesi başlayıp Cuma günleri tatile girer ve eğitim saatleri genellikle sabah 8-akşam 3 arasındadır.

Kanada devlet lisesi artık yabancı öğrencileri de eğitim programlarına kabul etmektedir.

Kanada devlet okulu sistemine dahil olan öğrencilerden herhangi bir öğretim ücreti alınmaz.

Kamu tarafından finanse edilen okullar, standart bir müfredat veya çalışma programı sunar ve atanmış okul kurulları tarafından yerel düzeyde yönetilirler. Neredeyse tüm devlet okulları kız-erkek karışık eğitim verir. Yalnızca gündüz programları sunulur.


Kanada'da yabancı öğrencilerin tercih edebilecekleri özel liseler de bulunmaktadır. Ancak, bu kurumlar katılım için ücret talep ederler.

Kanada'da özel okullar eyalet veya bölgedeki devlet okullarıyla aynı müfredatı sağlamakla yükümlüdür. Bu, öğrencilerin devlet okulu sistemindekiyle aynı ders alanlarında eğitim gördüklerini garanti eder. Özel okullardaki sınıf boyutları, öğrencilerin daha özelleştirilmiş eğitim programlarından faydalanabilmeleri için genellikle devlet okullarından daha küçüktür. Bazı özel okullarda, standart ders konularının yanı sıra din eğitimleri de olacaktır. Bazı okullar, sadece kız veya erkeklerden oluşan topluluklara eğitim sunmak için tasarlanmıştır.

Kanada Özel Liseler

 • Öğrenci özel liselerde, istediği lokasyonu ve okulu seçebilmektedir.
 • Hemen hemen her özel lisenin ESL desteği bulunmaktadır.
 • Öğrenciler, 1 akademik yılda ortalama 8 ya da 9 ders almaktadır.
 • Başvuru esnasında transcript, motivasyon mektubu okulla paylaşılmaktadır. Öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesi gideceği okulun belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
 • Özellikle 10. Sınıf ve sonrası eğitimine Kanada’da devam edecek öğrencilerin not ortalaması minimum 100/75 olması beklenmektedir.
 • Vizeden önce okulun vize evraklarını göndermesi için, öğrencinin tüm okul ödemesini vizeye girmeden önce yapması gerekmektedir.
 • 4 yılın tamamını Kanada’da okuyan bir öğrenci, üniversite eğitimi için Türkiye’ye dönmek isterse sınavsız üniversiteye geçiş hakkına sahiptir.
 • Aile yanı konaklama ve kampüs için yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.
 • Başlangıç tarihleri Eylül ve Ocak ayıdır. Eylül başlangıcı için en geç Mayıs, Ocak başlangıcı için en geç Ekim ayında başvuru yapılmalıdır.

Kanada Lise Eğitimi Ortama Maliyetleri

Yıllık ortalama eğitim + Aile yanı konaklama + Havaalanı transferi + Sağlık sigortası 25.000 CAD  –  60.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada Devlet Liseleri

Her alanda standartları ile bilinen Kanada,  eğitim alanında da ‘’standartlar ülkesi’’ benzetmesini tam anlamıyla hakkını vermektedir. Kanada devlet liseleri bazında yaklaşık 209 liseye direk yerleştirme yapılabilmektedir.

Kanada’nın birçok eyaletinde ve bir çok bölgesinde farklı özelliklerde ve kapasitelerde liseler mevcuttur.

Öğrencilerimizin ilgi alanlarına, başarılarına ve üniversitede seçmek istedikleri bölüme göre uygun liseler seçilip öğrencilerimiz ile eşleştirilmektedir.

Kanada'da devlet lisesi seçimi yaparken dikkat edilen en önemli hususlar; öğrencilerimizin başarı ortalaması, eyalet ve şehir tercihleri, spor aktiviteleri ve ders seçimleridir.

Kanada Eğitim sistemi:

8 sınıfı bitirmiş, 14 – 19 yaş arasında ki her öğrenci 9. Sınıf itibari ile Kanada’da lise eğitimine başlayabilmektedir. Öğrenciler lisede herhangi bir sınıfta Kanada’ya transfer olabilmektedir. Örn; öğrenci 11. ve 12. sınıfı Kanada’da okuyabilmektedir.

Son sınıfta yani 12. Sınıfta liseyi bitirmek üzere Kanada’da lise eğitimi alan bir öğrenci tüm kredilerini 1 yılda verememesi durumunda, süre 1 sömestr kadar daha uzayabilmektedir. Yani, 1 akademik yıl içerisinde öğrenci mezuniyetini alamayabilir.

Tüm devlet okullarının ESL desteği bulunmaktadır (İngilizce Dil desteği). Öğrencinin İngilizce seviyesini belirlemek için herhangi bir zorunlu sınava girmesi gerekmemektedir.

Ancak elbette ki 11 ve 12. Sınıflarda öğrencilerin İngilizce seviyesinin minimum orta düzey olması istenmektedir. Aksi durum öğrencinin de derslerdeki başarısı olumsuz etkileyecektir.

Sınıfta lise eğitimine başlayan, dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler İngilizce desteği ile beraber basit akademik dersleri de almaya başlamaktadır. Öğrenci örn; 9. Sınıfı Kanada’da okuyup, 10. Sınıfta Türkiye’ye dönmek istediğinde Kanada transcriptine sahip olacağı için Türkiye’de direk 10. Sınıftan devam edebilmektedir.

Kanada’da Üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için minimum 2 yıl liseye Kanada’da devam etmesi tavsiye edilmektedir.

Öğrenciler gitmek istedikleri Eyaleti, şehri hatta okulu bile seçebilmektedir.

Tüm konaklamalar aile yanı konaklamadır ve öğrenci istediği özelliklere göre aileyi seçme hatta vizeden önce değiştirme hakkına dahi sahiptir.

Okulların Eylül ve Ocak ayları içinde 2 başlangıç tarihleri bulunmaktadır.

Özellikle 9. Ya da 10. Sınıfta Kanada’da lise eğitimi alan öğrencilerin daha küçük şehirlerde eğitim alması tavsiye edilmektedir. 200.000 – 500.000 nüfuslu şehirlerde yaşam ve sosyal hayat lise öğrencilerinin adapte olması için daha kolay ve güvenlidir.

12. Sınıf eğitimi alan öğrenciler için Toronto ve Vancouver seçeneği daha uygun olacaktır. Her iki şehirde Kanada’nın en hareketli ve kozmopolit şehirleri olduğundan, özellikle aile yanı konaklama ile okul arasındaki mesafelerin daha uzun olması, daha büyük yaş aralığında olan öğrencilerin seçimi için daha doğru tercihtir, denilebilir.

Her bir öğrencinin konsolosluk kuralları gereği yasal bir vasisi bulunmaktadır. Bu vasiler okul yöneticileri ya da öğrencinin yanında konakladığı ailesi olmaktadır. Öğrencinin Kanada’da ki tüm sorumluluğu vasilere verilmektedir.

Kanada Lise Eğitim Programları ve Konaklama

Kanada’da lise eğitim programları ndaki dersler artık çok daha özelleştirilmiş ve uzmanlık alanlarına odaklıdır. Sadece “fen” dersi görmenin yanı sıra öğrenciler fizik veya biyoloji gibi alanlarda ders alabilir, akademik bilgilerini belirli bir yönde geliştirmeyi tercih edebilirler. Bu tip programlarda yazılı ödevler ve sınavlar çok daha uzun ve detaylı olma eğilimindedir, ayrıca öğretmenler çok daha katı ve talepkardır.

Kanada’nın birçok bölgesinde yabancı öğrenciler İngilizce, Fransızca veya her iki dilde birden eğitim almayı tercih edebilirler. Bazı okullar sadece din eğitimi veren bir sisteme sahiptir.

Kanada’da öğrenciler aile yanında konaklama ve yatılı okullar olmak üzere iki konaklama seçeneğine sahiptir.

Kanada Yatılı Okullar

Kanada’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar.

Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece, öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Kanada'da Lise Eğitimi Sırasında Aile Yanında Konaklama

Kanada’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler Kanadalı bir aileyle yaşayacak ve Kanada kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır.

Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler, tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler.

Kanadalı aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

Kanada Lise Eğitimi Vizesi

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikle gitmek istedikleri okuldan bir kabul mektubu almaları gerekmektedir. Öğrenciler, kabul mektubu aldıktan sonra eğitim izni/öğrenci vizesi alabilirler.

Eğitim izni, Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilmektedir ve Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’ndan temin edilmektedir. Vize için gereken belgeler:

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu
 • Finansal yeterlilik kanıtı (Kanada’da eğitiminiz süresince masraflarınızı karşılayabileceğinize dair)
 • Sağlık Raporu

Kanada Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

Kanada’da lise eğitimi almak için gereklilikler kuruma göre değişmektedir. Öğrenciler doğrudan okul ile iletişime geçerek gereken belgeleri ve kabul şartlarını öğrenebilir, başvuru formunu temin edebilirler. Gerekli belgeler genellikle şöyledir:

 • Akademik Transkript
 • Başvuru Formu
 • Dil Yeterlilik Belgesi (Eğitim alınacak dile göre İngilizce / Fransızca veya her ikisi)
 • Öğretim Ücreti
 • Niyet Mektubu (Neden Kanada’da lise eğitimi almak istediğinizi açıklayan bir yazı)
 • Belgeler İngilizce veya Fransızca dillerinden birine çevrilmiş olmalıdır.

Kanada’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Kanada’daki eğitim kurumları uzun yıllardır dünyanın her yerinden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Kanada ilkokul, lise ve üniversite seviyelerinde üstün kaliteli eğitimler sunmasıyla dünyaca ünlüdür.

Öğretmenler, oldukça eğitimlidir ve bu şekilde dersleri farklı bakış açılarıyla verirler. Bu da yabancı öğrencilerin tekdüze bir eğitim yerine daha farklı ve yenilikçi bir eğitim deneyiminden faydalanmalarına imkan sağlar.

Kanada halkının 'sıcak ve samimi' insanlar olduğu doğrudur. Kanada'ya geldiğinizde, çeşitliliği benimsemiş benzersiz bir kültürü olan harika bir ülkede eğitim almaya karar verdiğiniz için oldukça mutlu olacaksınız. Ayrıca, kent merkezlerinden küçük kasabalara kadar her yanı ile Kanada, yabancı öğrenciler için dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kanada İngilizce konuşulan diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük öğretim ücretlerine sahiptir. Bütçeleri ne olursa olsun her öğrenci, çeşitli eğitim seçenekleri sayesinde hem uygun fiyatlı hem de kaliteli eğitim alma şansına sahip olacaktır.

Kanada, yaşam kalitesi ile dünyada birinci sıradadır. Bu sebeple, öğrenciler üstün kaliteli eğitimin yanı sıra eşsiz yaşam standartlarından da faydalanma şansı bulacaklardır. 

Kanada'da Lise Eğitimi Almak İçin Endless Abroad Fırsatları

Benzersiz bir eğitim deneyimi, muhteşem olanaklar ve üstün kaliteyi garanti eden Kanada'da lise eğitim almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz Kanada Lise eğitimi, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Kanada Liseleri

ARKANA EDUCATION Arkana Education, Kanada merkezli özel bir eğitim kurumudur. Arkana, 1- 12. sınıflar için birçok program sunmaktadır. Devamını Gör
EDUCATIUS GROUP (BRAEMAR COLLEGE) Educatius Group, uluslararası öğrencilere yönelik lise programlarına adanmış dünyanın en büyük organizasyonudur. Devamını Gör
FIELDSTONE SCHOOL (FIELDSTONE SCHOOL) Fieldstone Gündüz Okulu, 1997 yılında Toronto şehir merkezinde bir kilisenin bodrumunda, Anaokulunda 8 öğrenci ile 6. Sınıftan başladı. Devamını Gör
BICC HIGH SCHOOL (BICC HIGH SCHOOL) Kanada' da lise eğitimi 4 sene olmakla beraber eğer öğrenci kendi ülkesinde liseye başlamışsa o derslerini burada saydırabilmekte ve kaldığı yerden eğitimine devam edebilmektedir. Kanada'da eyaletlere ''provience'' denilmektedir. Toronto Ontario Province nin başkentidir. Bir lise öğrencisinin Ontario lise diploması (OSSD) almaya hak kazanabilmesi için mecburi, 12 seçmeli ders (kredi), 40 saat gönüllü bir projeye katılması ve Ontario eyalet İngilizce dil seviye sınavını (OSSLT) geçmesi gerekir. OSSLT lise 2. sınıfta uygulanır eğer öğrenci sınavı geçemezse bu sınavın dersini (OLC40) olarak geçebilir. Devamını Gör
ROYAL CROWN ACADEMIC SCHOOL (TORONTO) Yatılı eğitim veren bir okuldur. Mezun olan öğrenciler %100 oranında ABD, Kanada ve Avustralya'daki üniversitelere yerleşmektedir. Öğrencilerin AP derslerine katılma imkanı vardır. Devamını Gör
UMC (NORTH YORK CAMPUS) UMC Lisesi 2008 yılında Toronto'nun bölgesi olan North York'ta kurulmuştur. Özel bir lise olarak hem yerel hem de uluslararası öğrencilere 8. ve 12. sınıflar arasında hizmet verilemektedir. UMC Lisesi'nin amacı, bugünün tutkulu dünya liderlerini disipline etmek ve desteklemek. Dünyanın her yerinden öğrencileri bir araya getirerek, her öğrencinin topluma bakış açısının genişletildiği bir okuldur. Devamını Gör
EDUCATIUS GROUP (Educatius Group / Vankleek Hill High School) Educatius Group, uluslararası öğrencilere yönelik lise programlarına adanmış dünyanın en büyük organizasyonudur. Devamını Gör
Bodwell High School (Vancouver) Yatılı eğitim veren bir okuldur. Devamını Gör
STUDENT MANAGEMENT PROGRAM / High Scool Program (Prince Edward Island / Canada) Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Kanada Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!