Kanada Üniversiteleri

Kanada Üniversiteleri

Kanada'da üniversite okumak için öğrencilerin notlarını ve kredilerini ülkenin gerekliliklerine göre eşdeğer hale getirerek transfer etmeleri gerekir.

Kanada'da üniversite okuma şartları üniversiteden üniversiteye değişir. Bunun yanı sıra, Kanada'da üniversite okumak için İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinin kanıtlanması zorunludur.

Kanada'da kış dönemi üniversite eğitimi için son başvuru tarihi 1 Eylül'dür. Kanada üniversiteleri 3-4 yıl lisans eğitimi vermektedir.

Kanada'da üniversite eğitim ücretleri, İngilizce konuşulan diğer ülkelere kıyasla oldukça düşüktür.

Kanada'da üniversite nasıl okunur?

Kanada 10 eyalet ve üç bölgeden oluşan bir federasyondur. Her birinin kendi eğitim sistemi vardır.

Kanada, Anayasası uyarınca, her eyalet kendi eğitim sisteminden sorumludur. Federal düzeyde bakanlık veya eğitim bakanlığı yoktur.

Kanada'nın üç bölgesi (Yukon, Kuzeybatı Toprakları ve Nunavut) diğer eyaletlerle aynı anayasal konuma sahip değildir ve birçok alanda federal hükümetçe doğrudan denetlenirler.

Federal hükümet, eğitimle ilgili sorumlulukları bölgesel hükümetlere devretmiştir ve lise sonrası programlar için eyaletlerle iş birliği yapmaktadır.

Kanada’nın 100'den fazla devlet ve özel üniversitesi, tüm seviyelerde 15.000'in üzerinde akademik program sunmaktadır ve programlar tüm eğitim alanlarını kapsar:

 • Lisans ve yüksek lisans programları
 • Profesyonel atamalar
 • Sertifika ve diploma kursları
 • Kısa kariyer odaklı programlar
 • İş birlikçi eğitim ve staj

Kanada'da İngilizce – Fransızca Üniversite Eğitimi

Kanada'da üniversite okumak için diğer kurumlardan kredi kabulü ve transferini yapmak için kendi koşul ve gereklilikleri bulunur.

Kanada'da Lisans eğitimi almak istediğiniz programın kabul koşulları hakkında bilgi edinmek için o üniversitenin web sitesine göz atabilir, mevcut kredilerinizin bu programa uygulanıp uygulanamayacağını öğrenmek için doğrudan üniversite ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada'da üniversitede eğitim almak için eğitim alacağınız dile bağlı olarak İngilizce veya Fransızca dil yeterliliklerinizin kanıtını sunmanız gerekir.

Kanada'da İngilizce eğitim veren üniversiteler, Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL), Uluslararası İngilizce Sınav Sistemi (IELTS) veya Kanada Akademik İngilizce Dil Değerlendirmesi (CAEL) sınavlarına girmenizi isteyebilir.

Kanada'da Fransızca eğitim veren üniversiteler ise öğrencileri bireysel olarak sınava tabi tutar. Tercih ettiğiniz üniversitenin giriş koşullarını öğrenmek için o üniversitenin Öğrenci İşleri'ne gidebilirsiniz.

Kanada'da Üniversite Programları

Bazı üniversite programları, hemen hemen tüm yabancı öğrencilerden bir makale veya niyet mektubu sunmalarını isteyecektir. Genel olarak istenen belgeler:

 • Referans mektupları
 • Müfredat dışı etkinlik örnekleri
 • Kamu hizmeti kanıtı
 • Spor etkinliklerine katılım
 • Kazanılan burslar veya ödüller

Kanada'da Üniversite Eğitimi İçin Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Kanada'da üniversite eğitimi almayı planlayan yabancı öğrenciler, iki farklı kayıt döneminde eğitimlerine başlayabilirler.

Kanada kış dönemi üniversite kayıtları için son başvuru tarihi 1 Eylül'dür. Yaz dönemi kayıtları yüksek lisans öğrencileri için 15 Ocak'ta, lisans öğrencileri için ise daha erken bir tarihte başlar. Son başvuru tarihleri ise Kanada'da üniversiteden üniversiteye değişir.

Aynı üniversitedeki farklı bölümlerin farklı son başvuru tarihleri olabilir. Kabul edilme şansınızı artırmak için eğitiminiz başlamadan 8-12 ay önce başvuru yapmalısınız. Başvuru alımı kapandıktan bir ya da iki ay sonra üniversiteden resmi bir kabul mektubu alırsınız.

Kanada’da Lisans Eğitimi Süresi

Kanada'daki lisans eğitimleri genel olarak 3-4 yıl sürer, bu eğitimler iyi bireyler yetiştirmeye ve onların başarılı bir profesyonel kariyere hazırlanmalarına yardımcı olur.

Kanada'nın üniversite eğitimi, muhteşem akademik kalite ve kazançlı iş fırsatları sunması ile dünyaca ünlüdür.

Kanada'daki eğitim modeli diğer ülkelerden oldukça farklıdır ve eyaletten eyalete/bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Kanada’da lisans eğitimi genellikle üç yıl sürer, ancak en fazla dört yıla kadar uzayabilir. Seçilen konu alanlarına göre, bir lisans sertifika eğitimi 1-2 yıl sürebilmektedir.

Kanada’da üniversite eğitimi alınan kuruma bağlı olarak, söz konusu bölümü veya programı başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika, diploma veya derece verilir.

Kanada’da üniversiteler ve kolejler sertifika, diploma ve dereceler sunarken, devlet üniversiteleri ise mezun olan öğrencilere sadece diploma ve sertifika verir.

Kanada’da eğitim dili İngilizce ve Fransızca verilir. Öğrencilerin ileri eğitime devam etmek ya da üzerine kariyer yapmak istedikleri ana dalı seçmeleri gerekir.

Kanada’da Lise Sonrası Üniversite Eğitimi

Kanada’da lise sonrası üniversite eğitimi iki ye ayrılır.

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğreniciler öncelikle kolejlere kayıt yaptırarak sonrasında isteğe bağlı olarak üniversiteye geçiş yaparlar.

Kanada üniversiteleri bu yönü ile Türk üniversite sistemine benzediklerini söyleyebilmek mümkündür.

Kanada’da Kolej Eğitimi

Kanada’da kolej bünyesinde lisans eğitimleri bir diğer adıyla diploma programları 3 yıl sürmektedir.

Ayrıca, yine kolej bünyesinde bir veya iki yıl süren çeşitli yurt dışı diploma ve sertifika programları da bulunmaktadır. Bu programların Türkiye eğitim sisteminde tam bir karşılığı bulunmadığından Türkiye’de denkliği olmamaktadır.

Kanada’da yaşayan insanlar bu tip eğitimler alarak iş hayatına atılma yolunu seçerler. Kanada’da kolej eğitimi sonrasında öğrencilerin staj yapma imkânı bulunmaktadır.

Kolej eğitimleri yıl içinde iki veya üç dönem sürmektedir. Genelde, üç dönem de başlangıç yapılabilmektedir. (Ocak, Mayıs, Eylül…)

Devlet okullarında Kanada vatandaşları, eyalet kurallarına göre ücretsiz eğitim alırlar. Vatandaşlığı olmayan öğrenciler uluslararası eğitim ücretlerine tabiidirler.

Kanada Üniversiteleri Fiyatları ve Ücretleri

Kanada’da üniversite eğitim ücretleri, college eğitim ücretlerinden oldukça fazla olabilmektedir.

Kanada Üniversite Eğitim Ücretleri; 20.000-60.000 CAD

Kanada Kolej Eğitim Ücretleri; 10.000-20.000 CAD

Kanada Üniversite Vizesi

Kanada Üniversite Vizesi için yabancı öğrencilerin Kanada'nın tayin edilmiş eğitim kurumlarında (DLI) öğrenim görmelerine izin veren bir belgedir.

Genel olarak, Kanada'ya gelmeden önce eğitim izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bazı durumlarda, giriş limanından Kanada'ya vardığınız zaman da eğitim izni almak mümkündür. Hangi seçeneğin size uygun olduğunu bilmeniz gerekir.

Eğitim izni vize değildir. Kanada'ya giriş izni vermez. Ayrıca ziyaretçi vizesine veya elektronik seyahat yetkisine (eTA) ihtiyacınız olabilir. Eğer eğitim izniniz onaylanırsa, vize de alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Kanada Vizesi sayfamıza bakınız.

Kanada’da Yaşam Masrafları ve Konaklama

Kanada'da üniversite okumak için gelen yabancı öğrenciler için 2 çeşit konaklama seçeneği bulunur.

1- Kampüs İçi Konaklama Birimleri

Kanada'daki birçok üniversite kampüs içinde veya yakınında yurtlar /yatakhaneler, şehir evleri ve daireler şeklinde konaklama seçenekleri sunar.

Kanada’da üniversite yurtları birçok öğrenciyi barındıran daha büyük binalardan oluşur, şehir evleri ise bağımsızdır ve 3-6 kişinin konaklayabileceği büyüklüktedir.

Kanada’da üniversite yurt odaları boyut ve kalite olarak çeşitlidir, bu nedenle okulunuzun web sitesindeki resimleri incelemeniz genel bir çıkarım yapmanıza yardımcı olacaktır. Genellikle, ortak mutfak, banyo ve çamaşır yıkama olanakları vardır ve doğrudan okul tarafından yönetilirler. Birçok yurtta öğrencilerin kullanabileceği ve bir paralı olarak üç öğün yemek planları bulunan bir yemek salonu vardır. Genellikle odalar bir veya iki kişiyle (hemcinsinizden) paylaşılır. Yurtlar genellikle, birinci sınıf öğrencilerine önerilir ve tüm öğrencilerin yeni arkadaşlarla tanışmaları ve kampüse alışmaları için harika bir yoldur.

Şehir evleri, tek kişilik odalardan oluşur ve üç-altı öğrencinin barınabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bir mutfak ve oturma odası alanı içeren bir ana kat bulunur. Bu konaklama türü genellikle üçüncü veya dördüncü sınıf öğrencileri için ayrılmıştır.

2- Kampüs Dışı Konaklama Birimleri

Kanada’da üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerin tercih edebileceği çeşitli konut türleri bulunmaktadır. Bir evi tek başına kiralamak bir öğrenci için genellikle zor olacaktır, bu nedenle öğrenciler büyük bir evi arkadaşlarıyla ortak paylaşmayı veya kiralamayı tercih eder. Bir veya üç yatak odalı daireler de bir seçenektir.

Çoğu kiralık daire mobilyasız olur, ancak Kanada'ya gelmeden önce geçici olarak döşenmiş daireler bulmak da mümkün olabilir. Ülkede kısa bir süre kalmayı planlıyorsanız, bu sizin için en iyi seçenek olacaktır. Aksi takdirde mobilyalarınızı kendiniz temin etmeniz gerekecektir.

Endless Abraod Kanada Üniversite Danışmanlığı

Kanada’da üniversite eğitimi veya Kanada dil okulu hakkında bilgi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

Kanada’da Üniversite Eğitimi için Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler

 

 

Kanada Üniversiteleri

Algonquin College | Kanada Üniversite Ottowa Kampüsü, Algonquin College’ın ana kampüsü, ülkenin başkenti olan ve güçlü bir tarih duygusu veren bir şehir olan Ottawa’da bulunmaktadır. Burada, her şeyden 15 dakika uzaktasınız. 361 kilometrekarelik milli park, müzeler ve galeriler, Kanada'nın en büyük yüksek teknoloji topluluğu ve bir Dünya Mirası Alanı olan Rideau Kanalını ziyaret edebilirsiniz. Algonquin College'ın güzel kampüsünden sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Devamını Gör
Stafford House International - Toronto Uluslar arası bir okuldur. 1952 yılında kurulmuştur Devamını Gör
UNIVERSITY CANADA WEST UCW (VANCOUVER) UCW, dünya çapında 45' ten fazla ülkeden gelen öğrencilere kapılarını açıyor. İster lise mezunu, ister kolej, ister üniversite mezunu yada çalışan bir profesyonel olun, ihtiyacınız olanı bu okulda bulabileceksiniz. Devamını Gör
Centennial College (TORONTO) Kanada'nın en canlı şehri Toronto'da yer alır. Devamını Gör
Georgian College (GEORGIAN COLLEGE) Simcoe Gölünün kıyısında bulunan Barrie şehri, kumlu plajlar, ekolojik parklar ve doğal teperlerle çevrili zengin bir doğal manzaraya sahiptir. Devamını Gör
NIAGARA COLLEGE (NIAGARA ON THE LAKE) Niagara College Kampüsleri: Welland Campus ,Niagara-on-the-Lake Campus ,Niagara Fall Campüs'leridir. Devamını Gör
George Brown College George Brown College, Kanada’da’nın en büyük kolejidir. Ontario bölgesinde Toronto’nun merkezinde bulunan kolej öğrencilerine Lisans, yüksek lisans, master, diploma ve sertifika programları sunmaktadır. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce dil eğitimi programları da bulunmaktadır. Devamını Gör
LAMBTON COLLEGE Lambton College, 50 yıldan fazla bir süredir Kanadalı ve uluslararası öğrencilere hizmet vermektedir ve kar amacı gütmeyen bir kolejden, lise sonrası küresel bir eğitim sağlayıcıya dönüşmüştür. Devamını Gör
CONESTOGA (CONESTOGA) Conestoga College, erişilebilirliğin üniversite çapında bir sorumluluk sahibidir. Kolej, programlarına, hizmetlerine ve olanaklarına Kolej Erişilebilirlik Komitesi tarafından kolaylaştırılan devam eden bir süreçte erişilebilir olmasını taahhüt etmektedir. Devamını Gör
CANADORE COLLEGE (CANADORE COLLEGE) Canadore, genel olarak öğrenme deneyiminin genel kalitesi için İl ortalamasının üzerinde bir lider olmaya devam etmektedir ve ısrarla, öğrencilerinin ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olmak için imkanlar sağlamaktadır. Devamını Gör
SENECA (SENECA) Kanada'nın Toronto ve York bölgesinde toplamda 10 kampüse sahip olan Seneca College öğrencilere 150'den fazla program sunmaktadır. Bu programlar arasında 4 yıllık lisans programları, 1 yıllık lisansüstü programları ve 2 -3 yıllık iş hayatına yönelik diploma programları bulunmaktadır. Devamını Gör
MICHENER INSTITUTE (MICHENER INSTITUTE) 60 yıldan fazla bir süredir, Michener Kanada sağlık sistemine mevcut ve ortaya çıkan hasta ve iş piyasası ihtiyaçlarını karşılamaya hazır yüksek nitelikli profesyoneller sunmaktadır. Devamını Gör
Durham College Kanada Üniversite 1967'den beri, öğrencilerin başarısına sarsılmaz bir bağlılık, gerçek dünya deneyimine sahip istisnai profesörlerin önderlik ettiği yüksek kaliteli programlar, olağanüstü kariyer başarısına devam eden mezunlar ve toplumla değerli bir ilişki içinde olan Durham Koleji (DC) bu ideallere rehberlik etmiştir. Devamını Gör
FANSHAWE COLLEGE Fanshawe ayrıca, federal ve il sponsorluğundaki kursiyerler, topluluk kuruluşları, sektörel eğitim konseyleri ve iş, sağlık, endüstri alanındaki özel sektör işverenleri için özel eğitim tasarlama ve sunma yoluyla olgun öğrenciler için yeniden beceri ve beceri geliştirme olanakları sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Devamını Gör
ST CLAIR COLLEGE (ST CLAIR COLLEGE) St. Clair'in ana kampüsü, nüfusu 220.000'in üzerinde olan çok kültürlü bir şehir olan Windsor'da yer almaktadır. Öğrenciler festivaller, etkinlikler, ilgi çekici yerler ve seçkin yemekler ile güzel zaman geçirebilme imkanına sahip olabiliyor. Windsor, teknoloji, turizm, bağcılık ve girişimciliğe odaklanan çok çeşitli şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler, büyük bir metropol kentinin olanaklarını ve küçük topluluk yaşamının konforunu deneyimleme fırsatı bulur. Profesyonel sporlara, seçkin konserlere, tiyatrolara ve harika alışveriş olanakları, Windsor şehir merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Devamını Gör
ST LAWRENCE COLLEGE (KINGSTON) St. Lawrence College, dünyadaki her kıtadan gelen insanlar için bir destinasyondur. Her yıl 40'tan fazla ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciyi ağırlıyoruz. Nerede olursanız olun, St Lawrence College'da kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Devamını Gör
Algonquin College Toronto Üniversite Ottowa Kampüsü, Algonquin College’ın ana kampüsü, ülkenin başkenti olan ve güçlü bir tarih duygusu veren bir şehir olan Ottawa’da bulunmaktadır. Burada, her şeyden 15 dakika uzaktasınız. 361 kilometrekarelik milli park, müzeler ve galeriler, Kanada'nın en büyük yüksek teknoloji topluluğu ve bir Dünya Mirası Alanı olan Rideau Kanalını ziyaret edebilirsiniz. Algonquin College'ın güzel kampüsünden sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Devamını Gör
LOYALIST COLLEGE (LOYALIST COLLEGE) Gelecek odaklı deneyimsel öğrenme fırsatları Loyalist'te öğrenme, sınıfın ötesine geçer. Eğitiminizi işe yerleştirme, saha gezileri, fuarlar, işe entegre öğrenme, misafir konuşmacılar ve eğlence dolu topluluk etkinlikleriyle zenginleştirebilirsiniz. Kapsamlı endüstri tecrübesiyle, öğretim üyelerimiz en yeni trendler, teknolojiler ve iş uygulamaları hakkında bilgi sahibidir. Değerli işyeri bağlantılarına, endüstri etkinliklerine, yerel ve uluslararası yerleştirme fırsatlarına ve büyük olasılıkla bir sonraki işinize kapılar açabilirler. Devamını Gör
LA CITE (LA CITE) 25 yıldan fazla bir zamandır La Cité öğrenci başarısını ana önceliği haline getirmiştir. Öğrencilere sunulan çeşitli programlar ve destek hizmetleri, bu öğrencilerin her birinin üniversite mezuniyetinden en iyi şekilde yararlanmasını ve işgücü piyasasında başarılı olmaya hazır olmasını sağlamaya yardımcı olur. Şimdiye kadar, 30.000'den fazla mezun, yaklaşımımızın verimli olduğunu kanıtladı. Devamını Gör
NORTHERN COLLEGE Northern kampüsünde kapalı alan aktiviteleri sıkıntısı yaşamazsınız. Öğrenci olarak atletik tesislere ücretsiz girebilirsiniz. Tüm kampüs lokasyonlarında ağırlık odası, kardiyo ekipmanları ve tam boy spor salonu bulunmaktadır. İntramurallar ve aktiviteler her kampusun bulunduğu yere özgüdür ve yıl boyunca düzenlenir. Akademik büyümenizi spor aktivitelerinizle tamamyabilirsiniz. Diğer programlardan öğrencileri basketbol, ​​badminton ya da hokey oyunuyla tanıyın. Devamını Gör
HUMBER COLLEGE (TORONTO LAKESHORE CAMPUS) Lakeshore Kampüsü, göl kıyısındaki güzel park alanını ve tarihi binaları ileri teknoloji sınıfları ve laboratuarlarla birleştirir. Yerel dükkanları keşfedebilir, parkurlarda bisiklet sürebilir ve Toronto siluetine binebilirsiniz. Devamını Gör
HUMBER COLLEGE (TORONTO NORTH CAMPUS) 1967 yılından beri kariyer odaklı, pratiğe yönelik eğitim sunan Humber College, Kanada eğitim sisteminde çok sayıda lisans programı, mesleki sertifika ve diplomalar ve lisansüstü diploma programları sunmaktadır. Devamını Gör
Sheridan College (SHERIDAN COLLEGE) 1967'de kurulan Sheridan, Ontario'daki önde gelen kurumlarındadır. Yaklaşık 22.000 tam zamanlı ve 35.000 sürekli ve yarı zamanlı eğitim öğrencisini yetiştirerek üç Ontario şehrinde üç kampüste bulunmaktadır. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Kanada Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!