Kanada Üniversiteleri

Kanada Üniversiteleri Hakkında

Kanada üniversitelerinde eğitim almak için öğrencilerin notlarını ve kredilerini ülkenin gerekliliklerine göre eşdeğer hale getirerek transfer etmeleri gerekir. Şartlar üniversiteden üniversiteye değişir. Bunun yanı sıra İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinin kanıtlanması zorunludur. Kış dönemi için son başvuru tarihi 1 Eylül'dür. Kanada üniversitelerinde lisans eğitimi 3-4 yıl sürer. Kanada'da eğitim ücretleri, İngilizce konuşulan diğer ülkelere kıyasla oldukça düşüktür.


Kanada Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Kanada 10 eyalet ve üç bölgeden oluşan bir federasyondur. Her birinin kendi eğitim sistemi vardır. Kanada Anayasası uyarınca, her eyalet kendi eğitim sisteminden sorumludur. Federal düzeyde bakanlık veya eğitim bakanlığı yoktur. Kanada'nın üç bölgesi (Yukon, Kuzeybatı Toprakları ve Nunavut) diğer eyaletlerle aynı anayasal konuma sahip değildir ve birçok alanda federal hükümetçe doğrudan denetlenirler. Federal hükümet, eğitimle ilgili sorumlulukları bölgesel hükümetlere devretmiştir ve lise sonrası programlar için eyaletlerle iş birliği yapmaktadır.


Kanada’nın 100'den fazla devlet ve özel üniversitesi, tüm seviyelerde 15.000'in üzerinde akademik program sunmaktadır ve programlar tüm eğitim alanlarını kapsar:

 • Lisans ve yüksek lisans programları
 • Profesyonel atamalar
 • Sertifika ve diploma kursları
 • Kısa kariyer odaklı programlar
 • İş birlikçi eğitim ve staj


Kanada Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Kanada'daki her üniversitenin, diğer kurumlardan kredi kabulü ve transferini yapmak için kendi koşul ve gereklilikleri bulunur. Eğitim almak istediğiniz programın kabul koşulları hakkında bilgi edinmek için o üniversitenin web sitesine göz atabilir, mevcut kredilerinizin bu programa uygulanıp uygulanamayacağını öğrenmek için doğrudan üniversite ile iletişime geçebilirsiniz.


Kanada'daki bir üniversitede eğitim almak için, eğitim alacağınız dile bağlı olarak İngilizce veya Fransızca dil yeterliliklerinizin kanıtını sunmanız gerekir. İngilizce eğitim veren üniversiteler, Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL), Uluslararası İngilizce Sınav Sistemi (IELTS) veya Kanada Akademik İngilizce Dil Değerlendirmesi (CAEL) sınavlarına girmenizi isteyebilir. Fransızca eğitim veren üniversiteler öğrencileri bireysel olarak sınava tabi tutar. Tercih ettiğiniz üniversitenin giriş koşullarını öğrenmek için o üniversitenin Öğrenci İşleri'ne gidebilirsiniz.


Bazı üniversite programları, hemen hemen tüm yabancı öğrencilerden bir makale veya niyet mektubu sunmalarını isteyecektir. Genel olarak istenen belgeler:

 • Referans mektupları
 • Müfredat dışı etkinlik örnekleri
 • Kamu hizmeti kanıtı
 • Spor etkinliklerine katılım
 • Kazanılan burslar veya ödüller

 


Başvuru Dönemi ve Tarihleri


Kanada'da üniversite eğitimi almayı planlayan yabancı öğrenciler iki farklı kayıt döneminde eğitimlerine başlayabilirler. Kış dönemi kayıtları için son başvuru tarihi 1 Eylül'dür. Yaz dönemi kayıtları yüksek lisans öğrencileri için 15 Ocak'ta, lisans öğrencileri için ise daha erken bir tarihte başlar. Son başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişir. Aynı üniversitedeki farklı bölümlerin farklı son başvuru tarihleri olabilir. Kabul edilme şansınızı artırmak için eğitiminiz başlamadan 8-12 ay önce başvuru yapmalısınız. Başvuru alımı kapandıktan bir ya da iki ay sonra üniversiteden resmi bir kabul mektubu alırsınız.


Kanada’da Lisans Eğitimi Süresi

Kanada'daki lisans eğitimleri genel olarak 3-4 yıl sürer, bu eğitimler iyi bireyler yetiştirmeye ve onların başarılı bir profesyonel kariyere hazırlanmalarına yardımcı olur. Kanada'nın üniversite eğitimi, muhteşem akademik kalite ve kazançlı iş fırsatları sunması ile dünyaca ünlüdür.


Kanada'daki eğitim modeli diğer ülkelerden oldukça farklıdır ve eyaletten eyalete/bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bir lisans eğitiminin tamamlanması genellikle üç yıl sürer, ancak en fazla dört yıla kadar uzayabilir. Seçilen konu alanlarına göre, bir lisans sertifika eğitimi 1-2 yıl sürebilmektedir. Eğitim alınan kuruma bağlı olarak, söz konusu bölümü veya programı başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika, diploma veya derece verilir. Üniversiteler ve kolejler sertifika, diploma ve dereceler sunarken, devlet üniversiteleri ise mezun olan öğrencilere sadece diploma ve sertifika verir. Eğitimler genellikle hem İngilizce hem de Fransızca verilir. Öğrencilerin ileri eğitime devam etmek ya da üzerine kariyer yapmak istedikleri ana dalı seçmeleri gerekir.

Kanada’da lise sonrası üniversite eğitimi iki ye ayrılır.

İlki, 4-6 yıllık ülkemizle benzer yapıda olan üniversite sistemi; ikincisi ise iki yıl eğitim veren meslek ve sanat okullarıdır. Öğrenciler lise sonrasında eğitim almak istedikleri alanlarda uzmanlaşmak ve daha detaylı bir eğitim almak isterlerse üniversite programlarına katılabilirler. Liseden sonra kısa bir üniversite eğitimi sonrasında direk meslek hayatına giriş yapmak isteyen öğrenciler ise iki yıllık meslek ve sanat okullarını seçebilirler. Bu doğrultuda öğrencinin gelecek planları oldukça önemlidir. Ayrıca iki yıllık meslek ve sanat okuluna giden öğrenciler için sonrasında üniversiteye geçiş yapabilmek de mümkündür. Öğrenciler ilk iki yıllık eğitimlerini bu okullarda aldıktan sonra yine alanları ile ilgili üniversite bölümlerine başvuru yapabilirler. İki yıllık kolej maliyetleri üniversite maliyetlerine göre daha ekonomiktir. Bu sebeple Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğreniciler öncelikle kolejlere kayıt yaptırarak sonrasında isteğe bağlı olarak üniversiteye geçiş yaparlar. Kanada üniversitelerinin bu yönü ile Türk üniversite sistemine benzediklerini söyleyebilmek mümkündür.


Kanada üniversite eğitimi genellikle 2 dönemlik programlardan oluşur. Öğrenciler her yıl Eylül-Ocak/ Şubat-Mayıs ayları arasında iki dönem olarak eğitim alırlar. Ancak bazı üniversiteler üç dönemde eğitim vermektedir. Bu üniversitelerin dersleri yaz döneminde de devam etmektedir. İsteyen öğrenciler yaz dönemindeki bu derslere katılarak 2.5 senede eğitimlerini tamamlayabilirler.
Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler İngilizce ya da Fransızca üzerine eğitim alabilirler. Bu dillerin seçim hakkı öğrenicin gelecek planlarına göre yapılır. Öğrenciler seçtikleri dilde uluslararası geçerli sınavlardan yeterli puanı alarak direkt üniversite eğitimlerine başlayabilirler. Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler ise şartlı kabul ile Kanada dil okullarında eğitim alarak üniversite kabullerini alabilirler.

 

Kanada’da Kolej Eğitimi


Kanada’da kolej bünyesinde lisans eğitimleri bir diğer adıyla diploma programları 3 yıl sürmektedir. Ayrıca yine kolej bünyesinde bir ve ya iki yıl süren çeşitli yurt dışı diploma ve sertifika programları da bulunmaktadır. Bu programların Türkiye eğitim sisteminde tam bir karşılığı bulunmadığından Türkiye’de denkliği olmamaktadır. Kanada’da yaşayan insanlar bu tip eğitimler alarak iş hayatına atılma yolunu seçerler. Kanada’da kolej eğitimi sonrasında öğrencilerin staj yapma imkânı bulunmaktadır.

Kolej eğitimleri yıl içinde iki veya üç dönem sürmektedir. Genelde üç dönem de başlangıç yapılabilmektedir. (Ocak, Mayıs, Eylül…)

Devlet okullarında Kanada vatandaşları, eyalet kurallarına göre ücretsiz eğitim alırlar. Vatandaşlığı olmayan öğrenciler uluslararası eğitim ücretlerine tabiidirler.

Kanada’da üniversite eğitim ücretleri, college eğitim ücretlerinden oldukça fazla olabilmektedir.

Üniversite Eğitim Ücretleri; 20.000-60.000 CAD

Kolej Eğitim Ücretleri; 10.000-20.000 CAD


Kanada Vizesi


Eğitim izni, yabancı öğrencilerin Kanada'nın tayin edilmiş eğitim kurumlarında (DLI) öğrenim görmelerine izin veren bir belgedir. Genel olarak, Kanada'ya gelmeden önce eğitim izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bazı durumlarda, giriş limanından Kanada'ya vardığınız zaman da eğitim izni almak mümkündür. Hangi seçeneğin size uygun olduğunu bilmeniz gerekir.


Eğitim izni vize değildir. Kanada'ya giriş izni vermez. Ayrıca ziyaretçi vizesine veya elektronik seyahat yetkisine (eTA) ihtiyacınız olabilir. Eğer eğitim izniniz onaylanırsa, vize de alabilirsiniz.

Ziyaretçi vizesi (geçici ikamet vizesi olarak da bilinir) pasaportunuza eklenen resmi bir belgedir. Kanada'ya girmek için gereken gereksinimleri karşıladığınızı gösterir. İnternet üzerinden ya da yazılı olarak başvuru yapabilirsiniz. Bu vizeyle 6 aya kadar Kanada’da kalabilirsiniz.

eTA(Elektronik Seyahat Yetkisi)'ya başvurmak basit bir çevrimiçi işlemden ibarettir. Başvuru sahiplerinin çoğu eTA onaylarını (e-posta yoluyla) birkaç dakika içinde alırlar. Ancak, gerekli evraklar göndermeniz istenirse bazı başvuruların işleme koyulması birkaç gün sürebilir. Kanada'ya uçuş rezervasyonu yapmadan önce bir eTA almak en iyisidir.


Kanada'da Konaklama

Kanada'da yabancı öğrenciler için 2 çeşit konaklama seçeneği bulunur.Kampüs İçi Konaklama BirimleriKanada'daki birçok okul kampüs içinde veya yakınında yurtlar /yatakhaneler, şehir evleri ve daireler şeklinde konaklama seçenekleri sunar. Yurtlar (yurtlar) birçok öğrenciyi barındıran daha büyük binalardan oluşur, şehir evleri ise bağımsızdır ve 3-6 kişinin konaklayabileceği büyüklüktedir.

Yurt odaları boyut ve kalite olarak çeşitlidir, bu nedenle okulunuzun web sitesindeki resimleri incelemeniz genel bir çıkarım yapmanıza yardımcı olacaktır. Genellikle ortak mutfak, banyo ve çamaşır yıkama olanakları vardır ve doğrudan okul tarafından yönetilirler. Birçok yurtta öğrencilerin kullanabileceği ve bir paralı olarak üç öğün yemek planları bulunan bir yemek salonu vardır. Genellikle odalar bir veya iki kişiyle (hemcinsinizden) paylaşılır. Yurtlar genellikle birinci sınıf öğrencilerine önerilir ve tüm öğrencilerin yeni arkadaşlarla tanışmaları ve kampüse alışmaları için harika bir yoldur.

Şehir evleri, tek kişilik odalardan oluşur ve üç-altı öğrencinin barınabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bir mutfak ve oturma odası alanı içeren bir ana kat bulunur. Bu konaklama türü genellikle üçüncü veya dördüncü sınıf öğrencileri için ayrılmıştır.


Kampüs Dışı Konaklama Birimleri


Öğrencilerin tercih edebileceği çeşitli konut türleri bulunmaktadır. Bir evi tek başına kiralamak bir öğrenci için genellikle zor olacaktır, bu nedenle öğrenciler büyük bir evi arkadaşlarıyla ortak paylaşmayı veya kiralamayı tercih eder. Bir veya üç yatak odalı daireler de bir seçenektir. Çoğu kiralık daire mobilyasız olur, ancak Kanada'ya gelmeden önce geçici olarak döşenmiş daireler bulmak da mümkün olabilir. Ülkede kısa bir süre kalmayı planlıyorsanız, bu sizin için en iyi seçenek olacaktır. Aksi takdirde mobilyalarınızı kendiniz temin etmeniz gerekecektir.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler

 

Kanada’da Üniversite Eğitimi Alın

Dünyanın en huzurlu ve güvenli ülkelerinden biri olan Kanada’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

 

Kanada Üniversiteleri

HUMBER COLLEGE (TORONTO LAKESHORE CAMPUS) 1 yıl diploma veya sertifika programına katılan 1 yıl çalışma iznine sahip olmaktadır. DEVAMINI GÖR
HUMBER COLLEGE (TORONTO NORTH CAMPUS) Kütüphane, kapalı yüzme havuzu ve sauna, atletizm tesisleri ve tam donanımlı spa DEVAMINI GÖR
Sheridan College (Sheridan College) 1967'de kurulan Sheridan, Ontario'daki önde gelen kurumlarındadır. Yaklaşık 22.000 tam zamanlı ve 35.000 sürekli ve yarı zamanlı eğitim öğrencisini yetiştirerek üç Ontario şehrinde üç kampüste bulunmaktadır. DEVAMINI GÖR

Kanada Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım