Kanada Üniversiteleri

Kanada Dil Okulları Hakkında

Yurtdışı eğitim denildiğinde Kanada, eğitim sistemine güvenen ve yatırım yapan bir ülke olarak, dünya üniversite sıralamasında çok iyi derecelere ulaşmış üniversiteleri bünyesinde barındıran bir ülkedir.

Gerek eğitim sisteminin farklılığı, gerekse okullarının eğitim kalitesinin yüksek olması sebebiyle Kanada’da üniversitelere başvuru kriterleri yüksektir.

Kanada’da lise eğitimi sonrasında lisans eğitimi, Türkiye’den farklı olarak hem kolej hem de üniversitelerde alınabilir. Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler bu tercihi okuyacakları bölüme göre yaparlar. Bilimsel alanlarda araştırma gerektiren fizik, kimya, genetik, mühendislik, psikoloji, ekonomi gibi bölümleri okumak isteyen öğrenciler üniversitelerde eğitim almayı tercih ederler. Teknikerlik, spor bölümleri, işletme, finans, ,turizm, sanat, radyo, sinema, grafik tasarım gibi bölümleri tercih eden öğrenciler de kolejlerde eğitim alırlar.

Kanada’nın Bilgisayar Bilimleri, Yazılım gibi alanlarda yurt dışında eğitim almak için dünya genelinde öncülük eden okulları bulunmaktadır.

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, Türkiye’de olduğu gibi 4 sene eğitim alır ( Tıp, Eczacılık gibi bölümlerin eğitim süreleri farklıdır) ve Türkiye’de denkliği bulunan lisans diplomasını elde ederler.

Kanada’da Kolej Eğitimi

Kanada’da kolej bünyesinde lisans eğitimleri bir diğer adıyla diploma programları 3 yıl sürmektedir. Ayrıca yine kolej bünyesinde bir ve ya iki yıl süren çeşitli yurt dışı diploma ve sertifika programları da bulunmaktadır. Bu programların Türkiye eğitim sisteminde tam bir karşılığı bulunmadığından Türkiye’de denkliği olmamaktadır. Kanada’da yaşayan insanlar bu tip eğitimler alarak iş hayatına atılma yolunu seçerler. Kanada’da kolej eğitimi sonrasında öğrencilerin staj yapma imkânı bulunmaktadır.

Kolej eğitimleri yıl içinde iki veya üç dönem sürmektedir. Genelde üç dönem de başlangıç yapılabilmektedir. (Ocak, Mayıs, Eylül…)

Devlet okullarında Kanada vatandaşları, eyalet kurallarına göre ücretsiz eğitim alırlar. Vatandaşlığı olmayan öğrenciler uluslararası eğitim ücretlerine tabiidirler.

Kanada’da üniversite eğitim ücretleri, college eğitim ücretlerinden oldukça fazla olabilmektedir.

Üniversite Eğitim Ücretleri; 20.000-60.000 CAD

Kolej Eğitim Ücretleri; 10.000-20.000 CAD

Kanada Üniversiteleri Giriş Koşulları

Kanada’daki okulların eğitim seviyelerinin çok yüksek oluşu, üniversiteye girme koşullarının da yüksek olmasına sebep olmuştur. Kanada’da eğitim almak isteyen bir öğrenciden, yurt dışında diğer ülkelerde eğitim almak isteyen bir çok öğrencinin sağladığı şartların üstünde seviyeler beklenmektedir.

Bu şartlar okuldan okula farklılık göstermekle birlikte şu şekilde sıralanabilir;

  • İngilizce Bilgi Düzeyi (IELTS, TOEFL Skorları)
  • Akademik Başarı Durumları ( Not Ortalaması)
  • Referans Mektuplar ( Hocalarınızdan alacağınız referans yazıları)
  • Niyet mektupları (Okula girme isteğinizi açıklayan yazılar)
  • Sosyal Sorumluluk ve Spor, Sanat gibi alanlardaki yetenekler
  • İstendiği takdirde SAT skoru
  • Bazı okullara Pathway programlarıyla giriş de mümkündür!

Kolejlere giriş koşulları üniversitelerden daha kolaydır.

Çok yüksek lise ortalamaları ve SAT gibi sınav sonuçları istemeyen okullardır, dil skorları yeterli öğrenciler daha kolay eğitim alabilirler.

Kanada Üniversiteleri

HUMBER COLLEGE (TORONTO LAKESHORE CAMPUS) 1 yıl diploma veya sertifika programına katılan 1 yıl çalışma iznine sahip olmaktadır. DEVAMINI GÖR
HUMBER COLLEGE (TORONTO NORTH CAMPUS) Kütüphane, kapalı yüzme havuzu ve sauna, atletizm tesisleri ve tam donanımlı spa DEVAMINI GÖR
Sheridan College (Sheridan College) 1967'de kurulan Sheridan, Ontario'daki önde gelen kurumlarındadır. Yaklaşık 22.000 tam zamanlı ve 35.000 sürekli ve yarı zamanlı eğitim öğrencisini yetiştirerek üç Ontario şehrinde üç kampüste bulunmaktadır. DEVAMINI GÖR

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım