Kanada Yüksek Lisans

Kanada Yüksek Lisans

Kanada üniversitelerinde MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı) ve MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı), Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı (MFA), Mühendislik Yüksek Lisansı (MEng) ve İşletme Yüksek Lisansı (MBA) gibi çeşitli konu alanlarında kapsamlı yüksek lisans dereceleri bulunur.

Kanada’da yüksek lisans programları genellikle 1-2 yıl sürer. Program bitiminde çoğunlukla öğrencilerin bir tez çalışması yapmaları istenir. Kanada üniversitelerinde, yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ilgili kurumun web sitesi aracılığıyla istenen evrakları tamamlayıp, çevrimiçi olarak başvuruda bulunabilirler.

Kanada’da akademik yıl kış ve yaz olmak üzere iki döneme ayrılır. Kış dönemi için yüksek lisans programlarına son başvuru tarihi 1 Eylül’dür, yaz dönemi için kayıtlar 15 Ocak’ta başlar.

Kanada'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Kanada'da, yüksek lisans dereceleri genellikle Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı (MA) veya Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (MSc) olarak ikiye ayrılır.

Bunun yanı sıra, İngiltere'deki yüksek lisans programlarına benzer şekilde Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı (MFA), Mühendislik Yüksek Lisansı (MEng) ve İşletme Yüksek Lisansı (MBA) gibi çeşitli konu alanlarında uzmanlık eğitimi veren yüksek lisans dereceleri de bulunur.

Kanada'da yüksek lisans dereceleri genellikle bir-iki yıl sürer. Yüksek lisans programları dahilinde bazen işe yerleştirmeler ve stajlar da bulunur.

Yüksek lisans programları geleneksel dersler ve eğitim oturumlarının yanı sıra saha ziyaretleri, projeler ve grup çalışması gibi etkileşimli öğretimi de içerecektir.

Çoğu yüksek lisans programı, ders kredilerinin büyük bir bölümünü oluşturan bir tez (bazen konu alanınıza bağlı olarak bir danışmanlık projesi ile değiştirilir) çalışmasını içerir.

Ortak eğitim programları

Bazı Kanada üniversiteleri, “ortak eğitim seçeneği” sunan yüksek lisans programları bulunur.

Ortak eğitim, öğrencilerin eğitim aldıkları konu alanlarıyla ilgili işe yerleştirme programları sunarak uygulamalı ve ücretli bir iş deneyim kazanmalarını sağlar. Bu fırsatlar tüm disiplinlerde mevcuttur ve eşsiz bir iş deneyimi ve mesleki bağlantı kurma imkanı sağlar.

Ortak eğitim programındaki işverenler, nitelikli ve motive olmuş öğrencileri özel projeler üstlenmeye teşvik eder. Birçoğu ortak eğitim programlarını bir işe alım aracı olarak kullanarak potansiyel adayları ve onların yeteneklerini tanıma şansı bulur. Yüksek lisans öğrencileri için bu stajlar genellikle iki-dört ay sürer.

Kanada'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Kanada üniversitelerinin web sitelerinde öğrencilerin derece programlarına kaydolmasını mümkün kılan bir online başvuru sistemi bulunur. Öğrenciler eğitim almak istedikleri üniversiteyi seçtikten sonra ilgili kurumun web sitesine gerekli evrakları gönderebilirler.

Çoğu Kanada üniversitesinin yüksek lisans programlarına giriş koşulları genellikle yüksek notlara sahip olmayı gerektirir, ancak bazıları esnek olabilir ve genellikle 3.0 veya üzeri bir not ortalaması istenir. Ayrıca, ABD'deye benzer şekilde GMAT ve GRE gibi standart testlere girmeniz de gerekebilir.

İngilizce anadiliniz değilse, TOEFL veya IELTS gibi bir İngilizce dil sınavı yoluyla dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. İki dilde eğitim veren bir programa veya tamamen Fransızca eğitim veren bir yüksek lisans derecesine başvuru yapmanız durumunda ise aynı şekilde Fransızca dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenecektir.

Kanada’da yüksek lisans programlarına başvuru için istenen belgeler şöyledir:

 • Başvuru formu (genellikle çevrimiçi olarak doldurulur)
 • Niteliklerinizin ve transkriptlerinizin onaylı bir fotokopisi
 • CV
 • Başvurduğunuz programa bağlı olarak İngilizce ve/veya Fransızca dil yeterlilik belgesi
 • Referanslar / tavsiye mektupları
 • Motivasyon mektubu / niyet mektubu

Çevrisi yapılan belgeler noterdeki yeminli bir tercüman tarafından tasdik edilmelidir. Belgelerin orijinallerini de evraklara eklemeniz gerekir.

Lise eğitimini Kanada dışında tamamlayan yabancı öğrencilerin yeterliliklerinin Kanada'dakilere eşdeğer olup olmadığını belirlemek ve gönderdikleri akademik belgelerin doğrulanması için bir değerlendirmeden geçmeleri gerekebilir.

Hali hazırda üçüncü taraf bir uluslararası kredi değerlendirme raporunuz yoksa, uluslararası kredi değerlendirme ücreti ödemeniz gerekir. Başvurular, asgari giriş şartlarının tümünün karşılanıp karşılanmadığını denetleyen merkezi bir ofis tarafından değerlendirilecektir.

Kanada'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Kanada üniversitelerinde, yabancı öğrenciler için yüksek lisans eğitimi ücretleri, İngiltere ve Amerika'ya kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Çoğu programın ücreti 13.000 CA$ ile 20.500 CA$ arasında değişir. Sanat ve Beşeri Bilimler bölümleri en uygun fiyatlı programlar olarak öne çıkarken, Diş Hekimliği, Mimarlık ve İşletme programları fiyat olarak en yüksek olanlardır.

Kanada vatandaşı olan öğrenciler, yabancı öğrencilere kıyasla neredeyse yarı yarıya daha az öğretim ücretleri öderler.

Kanada, öğrenci vizesi gereksinimleri, öğretim ücretlerine ek olarak en az 10.000 Kanada Doları (veya Quebec'te eğitim alınacaksa 8.300 ABD Doları) civarında bir bütçeniz olması gerektiğini belirtse de, yaşam masraflarınız için muhtemelen çok daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir.

Yaşam maliyetleriniz, bulunduğunuz yere ve harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir; büyük şehirlerde yaşamak genellikle daha pahalıdır.

Öğrenciler konut, yemek, konaklama, kitap ve ders malzemeleri, telefon ücretleri ve diğer masraflar dahil olmak üzere takriben yılda toplam 14.700 Kanada Doları gibi bir bütçeye sahip olmalıdır.

Kanada Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Kanada’da akademik yıl iki döneme ayrılmıştır. Öğrenciler yüksek lisans eğitimlerine kış ve yaz döneminde başlayabilirler. Kış dönemi için yüksek lisans son başvuru tarihi 1 Eylül’dür. Yaz dönemi için kayıtlar 15 Ocak’ta başlar. Derece programları için son başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir.

Kabul edilme şansını artırmak için program başlamadan 8-12 ay önce başvuru yapılmalıdır. Başvurular kapandıktan bir veya iki ay sonra üniversiteden resmi bir kabul mektubu alırsınız.

Kanada 'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Kanada'da üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin çoğu çalışma izni olmadan haftada 20 saate kadar yarı zamanlı veya yarıyıl tatillerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler.

Onaylanmış Öğrenim Kurumları'ndan (DLI) birine kayıtlı, tam zamanlı eğitim alan ve eğitim izni olan yabancı öğrenciler, çalışma izni olmadan belirli işlerde çalışabilirler.

Kanada'nın herhangi bir yerinde istediğiniz meslek alanında istediğiniz işveren için çalışabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer eğitim izniniz Sosyal Güvenlik Numarasına başvurmak için gerekli ibareyi içermiyorsa eğitim izninizi ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz. Bu işlemi varıştan sonra da yapabilirsiniz, ancak iniş yaptığınız zaman ve eğitim izninizi ilk kez aldığınızda bunu halletmek çok daha kolaydır.

Göçmenlik Bürosu'na geldiğinizde eğitim izniniz ile ilgili bir sorunuz olursa, ofisteki memurlara danışabilirsiniz.

İş aramaya veya başvuru yapmaya başlamadan önce özgeçmişinizi (CV) ve referans mektubunuzu hazırlamanız gerekir.

Özgeçmişiniz ve referans mektubunuz, potansiyel bir işverenin dikkatini çekmek ve iş için en iyi aday olduğunuzu göstermek için en iyi şansınızdır.

Özgeçmişinizin güncel olduğundan ve Kanadalı işverenlerin beklentilerine uygun olarak düzenlendiğinden emin olun. Kapak mektubunuz kişiliğinizi ve başarılarınızı ortaya çıkarma şansınızdır. Her pozisyon için, aradıkları kesin kriterlere nasıl uyduğunuzu vurgulayan ayrı bir ön yazı yazın.

Online (çevrimiçi) olarak başvuru yapıyorsanız, referans mektubunuzu ve özgeçmişinizi PDF dosyası olarak ekleyebilirsiniz.

İş aramaya başlamak için birkaç yöntem vardır. Indeed, Monster ve Craigslist gibi web sitelerinde yüzlerce part-time iş ilanı bulunmaktadır. Şehrinizin veya kasabanızın rekreasyon merkezleri, kütüphaneleri veya yönetim departmanlarında da çeşitli iş ilanları ve imkanları olabilir.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışmak isteyen öğrenciler için iki tür iş seçeneği bulunur.

Kampüs İçi İşler

Yabancı bir öğrenci olarak, eğitiminiz sırasında kampüs içi bir işte çalışabilmek için şunlara sahip olmanız gerekir:

 • Geçerli bir eğitim izni
 • Lise sonrası eğitimi veren bir devlet okulunda (kolej, üniversite veya Quebec'teki CEGEP), devlet okullarıyla aynı kurallar altında çalışan bir özel üniversitede az %50 burslu veya eyalet hukuku uyarınca yasal olarak diploma verme yetkisine sahip olan Kanada özel okulunda tam zamanlı eğitim alan bir öğrenciyseniz
 • Sosyal Sigorta Numaranız varsa

Kampüs Dışı İşler

Yabancı bir öğrenci olarak, eğitiminiz sırasında kampüs dışı bir işte çalışabilmek için şunlara sahip olmanız gerekir:

 • Geçerli bir eğitim izni
 • Onaylanmış öğrenim kurumlarından birinde tam zamanlı bir öğrenciyseniz
 • Eğitim programınız akademik, mesleki veya profesyonel ise, en az altı ay sürüyorsa ve diploma, derece veya sertifika veriyorsa. Örgün akademik oturumlarda haftada en fazla 20 saat, yarıyıl tatillerinde (örneğin kış, yaz veya bahar tatilleri) tam zamanlı çalışıyorsanız.

Neden Kanada 'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Kanada'da 13 vilayet vardır ve her birinde birinci sınıf akademik eğitimler veren üniversiteler bulunur.

Kanada'da yüksek lisans dereceleri sunan üniversiteler pratik bilgi ve araştırma becerilerini geliştirme yoluyla öğrencilerin hem kişisel hem de mesleki becerilerini geliştirmeye odaklanır. Üniversiteler, mükemmel eğitim tesisleri ve birinci sınıf fakülteler ile donatılmıştır.

Kanada'da yüksek lisans eğitimi, ABD veya İngiltere gibi diğer ülkelere kıyasla çok daha hesaplıdır. Kanada üniversiteleri, Çevre Bilimi, Uzay Çalışmaları, Havacılık, Tıp, Bilişim Teknolojisi, Ekonomi, Matematik, İletişim vb. ancak bunlarla sınırlı olmayan geniş konu alanı seçenekleri sunar.

Kanada farklı kültürel atmosferi ile tanınır. Ülke, çeşitli etnik kökenlerden ve çok kültürlü topluluklardan gelen insanlara ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bu insanların sorunsuz bir şekilde uyum içinde yaşamasını sağlayan yaşam koşulları sunar.

Kanada'da yüksek lisans eğitimi almak, çok kültürlü bir toplulukta eşsiz bir eğitim deneyimi kazanmaya ve sayısız iş bağlantısı kurmaya yardımcı olur.

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı – Endless Abroad Yurtdışı Master Danışmanlığı

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Kanada üniversitelerinde, yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Talep ettiğiniz ülkeye göre detaylı bilgiye 444 3 660’ı arayarak ulaşabilir, buradan bilgi istek formu doldurabilir veya buraya tıklayarak online randevu sisteminden randevu oluşturabilirsiniz.

Kanada Yüksek Lisans

HUMBER COLLEGE (TORONTO LAKESHORE CAMPUS) 1 yıl diploma veya sertifika programına katılan 1 yıl çalışma iznine sahip olmaktadır. Devamını Gör
HUMBER COLLEGE (TORONTO NORTH CAMPUS) Kütüphane, kapalı yüzme havuzu ve sauna, atletizm tesisleri ve tam donanımlı spa Devamını Gör
Sheridan College (Sheridan College) 1967'de kurulan Sheridan, Ontario'daki önde gelen kurumlarındadır. Yaklaşık 22.000 tam zamanlı ve 35.000 sürekli ve yarı zamanlı eğitim öğrencisini yetiştirerek üç Ontario şe.. Devamını Gör
endless
endless
endless

Kanada Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!