COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

Macaristan Yüksek Lisans

Macaristan Yüksek Lisans Hakkında

Macaristan üniversitelerinde sunulan en popüler yüksek lisans dereceleri Sanat ve Sosyal Bilimler, Matematik, Mühendislik (MEng), Bilim, Ekonomi (MEcon) ve MBA olarak sıralanabilir. Macaristan’da yüksek lisans eğitimleri genellikle 1-2 yıl sürer, ancak bazı özel üniversitelerde 1 yıllık programlar da mevcuttur. Macaristan üniversitelerindeki yüksek lisans programlarına temel kabul şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır.

Eğitim alınan programa göre öğrencilerin İngilizce/Macarca dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekir. Macaristan’da akademik yıl Eylül-Ekim aylarında başlar. Eylül ayında başlayacak programlar için son başvuru tarihi 15 Şubat, Şubat ayında başlayacak programlar için son başvuru tarihleri ise 15 Kasım’dır. Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alan ve AB vatandaşı olmayan öğrenciler çalışma izni aldıkları takdirde dönem içinde haftada 24 saat, tatil dönemlerinde ise 66 güne kadar çalışabilirler.

Macaristan'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Macaristan'da yüksek lisans eğitimleri bir-iki yıl sürer. Macaristan devlet üniversitelerindeki programlar her zaman iki yıl sürer, ancak özel ve uluslararası üniversitelerde bir yıllık yüksek lisans programları da sunmaktadır.

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, yüksek lisans programlarında krediler zorunlu/temel dersler, seçmeli dersler veya aktivitelerin bir karışımı ile elde edilir. Yüksek lisans programları dersler, seminerler, konferanslar ve uygulamalı eğitimler yoluyla verilir. Değerlendirmeler ders, sınav ve bitirme tezi aracılığıyla yapılır. Eğitim dili Macarcadır, ancak birçok kurum hem yerli hem de yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için İngilizce dilinde eğitim veren tam zamanlı yüksek lisans programları da sunar.

Macaristan üniversitelerinde sunulan en popüler Master dereceleri şöyledir:

 • Sanat ve Sosyal Bilimler (MA)
 • Matematik
 • Mühendislik (MEng)
 • Bilim (Araştırma çalışmaları dahil)
 • İşletme ve Ekonomi
 • MBA (İşletme Yüksek Lisansı)

Macaristan'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Öğrencilerin genel olarak iki yıllık bir yüksek lisans programına kabul edilmek için, üç yıllık bir lisans eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekir. Bir yıllık yüksek lisans programlarına (özellikle yabancı otoriteler tarafından akredite edilmiş eğitimler sunan özel kurumlarda) kabul edilmek için dört yıllık bir lisans derecesine sahip olmak gerekir. Macaristan üniversitelerine iki şekilde başvuru yapılabilir. FEVLI sistemi aracılığıyla internet üzerinden veya direkt ilgili kuruma mail atarak ya da internet üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Macaristan üniversitelerine kabul edilmek akademik performans, İngilizce/Macarca dil yeterlilikleri ve kuruma özgü şartlara bağlıdır. Başvuru için istenen belgeler:

 • Başvuru formu
 • Diplomalar ve transkriptler
 • CV
 • Pasaport fotokopisi
 • (Gerekirse) mesleki deneyim kanıtı
 • Tavsiye mektupları
 • Eğitim diline bağlı olarak İngilizce veya Macarca dil yeterlilik sertifikası

Macaristan'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Macaristan'da yüksek lisans eğitimleri oldukça uygun fiyatlı olabilmektedir, ancak kesin ücretler genellikle uyruğunuza, tercih ettiğiniz üniversitenin politikasına ve elbette bütçenize bağlı olacaktır. Macaristan üniversitelerindeki öğretim ücretleri söz konusu olduğunda iki öğrenci kategorisi bulunur: devlet tarafından finanse edilen öğrenciler ve kendi finansmanını sağlayan öğrenciler.

Macar öğrenciler ve AB vatandaşı olan öğrenciler devlet bursu için hak kazanabilirler, ancak diğer yabancı öğrencilerin belirli öğretim ücretleri ödemeleri gerekir. Öğretim ücretleri devlet tarafından belirlenmez, dolayısıyla her üniversitenin ve bölümün farklı fiyatları olacaktır. En basit örnekle, bazı üniversiteler farklı para birimlerini kabul eder (Dolar, Euro, Macar Forinti gibi). Genel olarak ücretler yıllık 940-8.500 Euro arasında değişmektedir. Master dereceleri için ücretler 3.000-5.000 Euro arasında değişir.

Tüm öğrenciler başvuru ücreti, kayıt ücreti ve sınav ücreti ödemek zorundadır. Bu, tercih edilen üniversiteye göre önemli ölçüde farklılık gösterir, ancak ücretler genellikle 100-150 € arasındadır. Ayrıca öğrenci kartı için de ödeme yapmanız gerekebilir.

Öğrencilerin konaklama, hizmet, yerel ulaşım ve seyahat masraflarını karşılamak için ayda en az 650-700 € bütçeye sahip olmaları gerekir. Budapeşte, yaşanabilecek en pahalı şehirdir ve Macaristan'ın diğer şehirlerinde yaşayacak öğrenciler nispeten daha düşük yaşam maliyetlerinden faydalanacaktır. Diğer şehirlerde yaşamak için 300-400 € kadar bir bütçeye sahip olmak yeterli olacaktır.

Maliyetler öğrencilerin yaşam tarzına, harcama alışkanlıklarına ve konaklama tercihlerine göre değişecektir. Ancak yemek ücreti için en az 100-200 € değerinde bir aylık bütçe ayırmak gerekir. Yemeklerinizi kendiniz yaparsanız ve öğrenci yurtlarında konaklamayı tercih ederseniz epey tasarruf etmeniz mümkündür.
Sınırlı bütçeye sahip olan öğrenciler, üniversite restoranlarında ve kafeteryalarında, toplu taşıma araçlarında, sinemalarda vb. yerlerde öğrenci indiriminden faydalanabilirler.

Macaristan'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Macaristan'da akademik yıl Eylül-Ekim aylarında başlar. Macaristan üniversitelerinde yüksek lisans programlarına son başvuru tarihi aynı yılın Eylül ayında başlayacak olan eğitimler için 15 Şubat, Şubat ayında başlayacak olan eğitimler için ise 15 Kasım'dır. Eğitim dili İngilizce olan programlar için kayıt ve son başvuru tarihleri farklı olabilir, bu yüzden öğrencilerin doğrudan ilgili kurumla iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Macaristan'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Macaristan'da yarı zamanlı çalışma ücretleri oldukça düşüktür ve Macarca bilmiyorsanız iş bulmak oldukça zordur. AB ve AEA vatandaşı olan yabancı öğrencilerin tıpkı diğer Macar vatandaşları gibi çalışmalarına izin verilirken, AB üyesi olmayan yabancı öğrencilerin çalışma izni almaları gerekecektir. Çalışma izni başvurusu, ikamet başvurunuzun bir parçası olarak yapılır.

Öğrencilerin dönem içinde haftada 24 saat, dönem dışında (örneğin tatillerde) ise 66 güne kadar çalışmalarına izin verilir.

Neden Macaristan'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Macaristan yüksek öğretim sektörü son yıllarda önemli ölçüde büyüme göstermiştir, dolayısıyla yüksek lisans eğitimi için sayısız seçenek bulunmaktadır. Macaristan yüksek öğretim sistemi dünyaca ünlüdür. Ülke, 650 yıllık deneyimiyle asırlardır akademik mükemmelliğin eşsiz bir örneği olarak geleneğini sürdürmektedir. Macaristan üniversiteleri, yabancı öğrencileri çekmek için İngilizce dilinde eğitim veren programlarını artırmıştır. Bu, Macarca dilini öğrenmeye gerek kalmadan çeşitli konu alanlarında eğitim alınabileceği anlamına gelir.

Macaristan üniversitelerinde yüksek lisans program ücretleri üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterse de, diğer ülkelere kıyasla oldukça uygun öğretim ücretleri sunar. Bu, bütçeniz ne olursa olsun Macaristan’ın eşsiz akademik standartlarından faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Macaristan, Orta ve Doğu Avrupa arasındaki kavşak noktasında yer alır ve her iki kültürün de en büyüleyici yanlarına sahiptir. Macaristan'da yüksek lisans dereceleri Bologna Sürecine göre planlanmıştır, dolayısıyla öğrencilerin sahip olduğu dereceler dünya çapında kabul ve saygı görecek geçerlilikte olacaktır. 

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Macaristan'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Macaristan üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Macaristan Yüksek Lisans

PECS UNIVERSITESI (PECS UNIVERSITESI) Peç (Pecs) üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. 10 fakülteye sahip Peç (Pecs) üniversitesi, 2000 öğretim ve araştırma görevlisi personeli ile eğitim ve lisans programlarını yürütme.. Devamını Gör
IBS INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL (INTERNATIONAL BUSINESS SCHOOL) YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi’ne ( BUTE ) , YKS ve TYT sınavlarına girmeden, doğrudan lise diploma.. Devamını Gör
BUDAPESTE TEKNOLOJI VE EKONOMI UNIVERSITESI (BUDAPESTE) Macaristan’ın en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ( BUTE ) 1782 yılında kurulmuş olup ; 8 fakülte , 1100 öğretim üyesi ve 24.00.. Devamını Gör
CORVINUS UNIVERSITESI (CORVINUS UNIVERSITESI) Corvius Üniversitesi, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yer alır. İngilizce Hazırlık, lisans, master ve doktora programları bulunmaktadır. Financial Times tarafından Avrupa'.. Devamını Gör
EOTVOS LORAND UNIVERSITESI - ELTE (BUDAPESTE) EÖTVÖS LORÁND ÜNİVERSİTESİ, Başkent Budapeşte'de yer alır ve 30,000 öğrencisi ile oldukça büyük bir üniversitedir. YÖK düzeyinde mezuniyet belgesi verir. Dünya sıralamasında .. Devamını Gör
BUDAPESTE METROPOLITAN UYGULAMALI BILIMLER UNIVERSITESI- MET (BUDAPESTE METROPOLITAN UYGULAMALI BILIMLER UNIVERSITESI) Budapeşte Metropolitan Üniversitesi, 2000 yılında devlet akreditasyonu ile kurulmuştur. 2001 yılından bu yana uygulamalı iletişim ve işletme bilimleri alanında yüksek uluslararası ve Avru.. Devamını Gör
DEBRECEN UNIVERSITESI (DEBRECEN) Debrecen Üniversitesi, Macaristan'ın 2.büyük kenti Debrecen'de yer almaktadır. Macaristan'ın en iyi devlet üniversiteleri arasında yer almaktadır. İngilizcesi yeterli olmayan .. Devamını Gör
DUNAUJVAROS UNIVERSITESI (DUNAUJVAROS UNIVERSITESI) DUNAUJVAROS UNIVERSITESI'nde kaliteli eğitim, Tuna Nehri kıyısında efsanevi öğrenci hayatı ve her şeyi tek bir yerde bulabileceğiniz çok kültürlü bir Avrupa kampüsü! Dunaújváros&.. Devamını Gör
OBUDA UNIVERSITESI BUDAPESTE (OBUDA UNIVERSITESI BUDAPESTE) Teknik bilgilerin yanı sıra, öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini amaçlayan, yeteneklerini kullanan, ileri görüşlü, yaratıcı, yenilikçi, teknolojik gelişimleri takip eden, sosyal soru.. Devamını Gör

Macaristan Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.