Polonya Yüksek Lisans

Polonya Yüksek Lisans

Polonya'da Yüksek Lisans Hakkında


Orta Avrupa’da bulunan Polonya Cumhuriyeti hem konumu hem de kaliteli eğitim seviyesi ile uluslararası öğrenciler tarafından sık tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkenin resmi dili Lehçe olarak geçse de genç nüfusun çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Ancak tarihi açıdan birçok milletle etkileşim içerisine giren Polonya’da, azınlık da olsa da Almanca ve Rusça da konuşulmaktadır. Aynı zamanda bir AB ülkesi olan Polonya, günümüzde hem turistik hem de eğitim amaçlı en çok ziyaretçi alan ülkelerden biridir.


Polonya’da Yüksek Lisans Yapmak


Son yıllarda yurtdışı eğitim sektöründe adını oldukça sık duyduğumuz Polonya, yüksek lisans eğitiminde de öncü ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin eğitim kalitesi ve düşük bütçeli okulları sebebiyle her yıl hem Türkiye’den hem de dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler eğitim amaçlı Polonya’yı tercih etmektedirler. Ülkemizdeki eğitim sisteminin sınavlara dayalı olması ve öğrencilerin sınav kaygısı sebebiyle son yıllarda sınavsız üniversite yerleştirmesi oldukça popüler hale gelmiştir. Bu sebeple birçok öğrenci; gerek lisans gerekse yüksek lisans programlarını sınavsız olarak alabilecekleri ve yeteneklerini daha iyi sergileyebilecekleri ülke arayışı içindedir. Tam bu aşamada Polonya yüksek lisans programlarıyla öğrenciler için oldukça avantajlı bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.
Polonya yüksek lisans eğitiminde en çok dikkat çeken noktalardan biri Türkiye’de emsali bulunan birçok bölümün Polonya’da da olmasıdır. Üstelik bu bölümlerde eğitim dili İngilizcedir. Yüksek lisans planı olan öğrenciler, lisans eğitimleri sonrasında dünya dili olan İngilizceyle eğitim alarak mesleklerini uluslararası standarda taşıyabilirler. İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler ise dil seviyeleri göz önünde bulundurularak 2 ay ile 1 sene arasında hazırlık programında dil eğitimi alarak Polonya’da yüksek lisans programlarına başlayabilirler.


Polonya’da yüksek lisans eğitiminin emsal geçerliliği ve eğitim kalitesini taşıyan ülkelere göre çok çok düşük olması da Türk öğrenciler açısından ciddi önem taşımaktadır. Polonya’nın para biriminin Zloti olması da öğrencilerin yaşam giderlerini ekonomikleştirmesini sağlamaktadır. Bu da uluslararası geçerli olan bu eğitimi minimum bütçe ile maksimum verim alarak tamamlamak anlamına gelmektedir.


Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans planı olan öğrencileri en çok endişelendiren durumlardan biri de YÖK denkliği ve uluslararası geçerliliktir. Çünkü birçok öğrencinin planı eğitimini yurtdışında tamamladıktan sonra ülkesine dönerek mesleğini iyi derecede yapmaktır. Bu aşamada Polonya yüksek lisans eğitiminin hem YÖK hem de uluslararası geçerliliğinin olması da öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Polonya yüksek lisans eğitimi sonrasında öğrenciler; ister AB ülkelerinde farklı fırsatlar yakalarken, isterlerse de Türkiye’ye geri dönerek meslekleri ile ilgili çalışmalar yapabilirler.


Uluslararası öğrencilere sunduğu avantajlarla adından çok sık söz ettiren Polonya’da öğrenciler hem yüksek lisans eğitimlerinde hem yüksek lisans eğitimi bittikten sonra artı iki yıl çalışma iznine sahip olurlar. Bu da iki yıl eğitim süresi ve iki yıl çalışma izniyle birlikte toplamda dört yıl Polonya için oturma ve çalışma izni anlamına gelmektedir.


Polonya ayrıca üniversite sonrasında işe yerleşme oranları yüksek olan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle teknik ve sosyal bilimler alanlarında Avrupa’nın en iyi birkaç üniversitesine sahip olan Polonya’da, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi şirketleri genellikle stajyer ve personel alımlarını üniversite ziyaretlerinde yaparlar. Büyük şirketlerin temsilcileri eğitim kalitesi dünyaca ispatlanmış Polonya üniversitelerini her yıl ziyaret ederek bünyelerinde çalışabilecek öğrencilere iş ve staj görüşmeleri yaparlar. Bu da Polonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere üniversite sonrası işe yerleşme kolaylığı sağlamaktadır.


Polonya Yüksek Lisans ve Konaklama


Polonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin hem ekonomik hem de konforlu birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler ekonomikliği sebebiyle en çok devlet yurtlarını tercih etmektedir. Ancak bu konaklama çeşidinde kontenjanlar çok çabuk dolduğu için genellikle erken başvuru yapmanın önemi büyüktür. Diğer alternatifler ise özel yurtlar ve paylaşılan öğrenci evleridir. Polonya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler hem konforu hem de ekonomikliği sebebiyle paylaşılan öğrenci evi tipi konaklamaları daha çok talep etmektedir.


Polonya Yüksek Lisans Fiyatları


Öncelikle maliyet hesaplaması yapabilmek için Polonya yüksek lisans planı olan öğrencilerin eğitim almak istedikleri bölümün belirlenmesi gerekmektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Polonya yüksek lisans programlarında da alınacak olan eğitimin türü, eğitim alınacak şehir ve üniversite fiyatlandırmada önemli bir role sahiptir. Bu açıdan öncelikle, öğrencinin lisans ders transkripti de göz önünde bulundurularak eğitim alınacak bölüm ve şehir belirlenmelidir. Sonrasında ise Polonya yüksek lisans eğitiminde, mali açıdan öğrenci bütçesine uygun olabilecek birçok üniversite bulabilmek mümkündür. Polonya yüksek lisans eğitiminde en çok tercih edilen bölümlerin genel fiyat ortalamaları şu şekildedir,
Mühendislik ve Teknik Bölümler: 3000-7000 EUR
Sosyal Bilimler Bölümleri: 3000-5000 EUR
Bu fiyatlar ortalama olup öğrencilerin üniversite eğitimi almak istedikleri tarih ve seçilen üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Güncel ve sabit fiyat için danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

 

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

  • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Polonya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Polonya Yüksek Lisans

VINCENT POL UNIVERSITY (VINCENT POL UNIVERSITY) Vincent Pol Üniversitesi, modern binaları ve özel öğretim teknikleri ile farklı sınıflardan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmıştır. Devamını Gör
Lublin Üniversitesi (Lublin) Devamını Gör
POZNAN UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES (POZNAN UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES) Polonya'daki Yaşam Bilimleri ve Tarım Eğitimi üniversitelerinin sıralamasında lider konumdardır. Başlangıçları 1870 yılına dayanıyor ve bugüne kadar Polonya'nın kalkınmasın.. Devamını Gör
Poznan Teknoloji Üniversitesi (Poznan) Devamını Gör
Poznan Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (Poznan) Devamını Gör
LODZ UNIVERSITY (LODZ UNIVERSITY) Devamını Gör
Sopot Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sopot) Devamını Gör
WSB University (Gdansk) Devamını Gör
WSB University (Bydgoszcz) Devamını Gör
WSB University (Poznan) Devamını Gör
WSB University (Wrocław) Devamını Gör
Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Wroclaw) Devamını Gör
Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (Wroclaw) Devamını Gör
Rzeszów Bilgi Teknolojisi ve Yönetimi Üniversitesi (Rzeszow) Devamını Gör
Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS) (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Lazarski Üniversitesi (Varşova) İngiltere, Londra'da bulunan Coventry Üniversitesi partnerlik ve çift diploma şansı Devamını Gör
Varşova Üniversitesi (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Varşova Teknoloji Üniversitesi (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Varşova Tıp Üniversitesi (Varşova) Polonya'nın en iyi tıp üniversitesidir. Devamını Gör
Wroclaw Tıp Üniversitesi (Wroclaw) Polonya, 2004 senesinde AB üyeliğine girmiştir. Devamını Gör
Kozminski Üniversitesi (Varşova) Başkent Varşova'da yer almaktadır. Devamını Gör
Wroclaw Üniversitesi (Wroclaw) 1702'de kurulmuştur ve 300 yıldan daha köklü bir geçmişe sahiptir. Devamını Gör
kanada
amerika
england

Polonya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11