Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna 800'den fazla yüksek öğretim enstitüsüne sahiptir. Ayrıca, eğitim ücretleri hem Avrupa hem de dünya çapında birçok ülkeye kıyasla çok daha düşüktür. Ukrayna üniversitelerine başvuru yapmak için tercih edilen üniversiteye pasaportun bir kopyası ve en son alınan akademik notlar ile kolayca başvuru yapılabilir, ancak yabancı öğrencilerin tercih etmek istedikleri üniversiteden bir kabul mektubu almış olmaları gerekir. Ukrayna üniversitelerine alımlar yılda iki kere yapılır. İlk alımlar 1 Eylül-1 Kasım, ikinci alımlar ise 1 Ocak-1 Mart arasında olur. Ukrayna'da lisans eğitimi dört yıl sürer.

Ukrayna Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Ukrayna'da altı çeşit yüksek öğretim kurumu vardır ve her biri belirli akreditasyon seviyelerine sahiptir. Lisans, yüksek lisans ve doktora gibi derece programları üniversiteler, akademiler ve konservatuarlar olarak bilinen, en yüksek seviyede akredite edilmiş kurumlar tarafından sunulur.

Konservatuarlar çoğunlukla kültür, sanat ve müzikle ilgilenir. Üniversiteler, çeşitli uzmanlık bölümleri ile çok disiplinli kurumlar olma eğilimindedir, ancak bazıları sadece belirli bir dalda veya tek-disiplinli programlar sunar. Akademiler, tek disiplinli üniversiteler gibi belirli bir konu alanına odaklanırlar.

Üniversiteler teknik, tıp, tarım, pedagoji, teknoloji (inşaat ve ulaşım), ekonomi (finans, yönetim ve girişimcilik dahil), kültür (sanat ve tasarım), sağlık ve hukuk alanlarında eğitimler sunar. Araştırma ve bilimsel etkinliklerde üstün performans derecesi olan 'Ulusal' statüsüne sahip üniversiteleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

Ukrayna Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Ukrayna'daki üniversitelere başvurmak oldukça kolaydır. Tercih ettiğiniz üniversiteye pasaportunuzun bir kopyası ve en son akademik notlarınızla (yani lisans eğitimi için lise notları veya yüksek lisans eğitimi için lisans diploması gerekir) doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz.

Yabancı öğrencilerin Ukrayna'da üniversite eğitimi alabilmeleri için seçtikleri üniversiteye kabul edildiklerini gösteren bir davet mektubuna sahip olmaları gerekir. Davet mektubunu doğrudan üniversiteden ya da Ocak ve Eylül girişleri için bu hizmeti veren birçok kuruluştan birine giderek temin edebilirsiniz. Bu hizmet lisans programları için 300 Dolar, yüksek lisans ve doktora programları için 400 Dolar'dır. Hizmet aldığınız bir ajans varsa, seçtiğiniz kuruluşun Ukrayna Dış ve İçişleri Bakanlıkları tarafından yetkilendirildiğinden emin olmalısınız.

Davet mektubu talep etmek için öğrencilerin pasaportlarının ve okul bitirme sertifikalarının bir kopyasını (en son mezun olduğunuz okulun diploması) ve başvuru formunu doldurup göndermeleri gerekmektedir. Bir davet mektubunun işleme konması genellikle 2-4 gün civarı sürer.

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Ukrayna üniversitelerine alımlar yılda iki kere yapılmaktadır. Hazırlık eğitimi almak isteyenler yılın herhangi bir zamanı eğitime başlayabilirler.

İlk alımlar 1 Eylül - 1 Kasım arasında olur ve son başvuru tarihi 15 Kasım’dır.
İkinci alımlar 1 Ocak - 1 Mart arası olur ve son başvuru tarihi 15 Şubat’tır.

Ukrayna’da Lisans Eğitimi Süresi

Ukrayna üniversitelerindeki lisans eğitimleri genellikle dört yıl sürer. Eğitim dilleri Rusça, Ukraynaca, İngilizce ve Fransızcadır (yalnızca tıp programları için). Yabancı öğrencilerin bir dil yeterlilik sınavına girmeleri veya bir yıl hazırlık okuyarak Rusça veya Ukraynaca öğrenmeleri gerekebilir. İngilizce veya Fransızca eğitim alan öğrencilerin hazırlık okumaları gerekmez, ancak lisans eğitimleri sırasında bağımsız olarak dil eğitimi alabilirler. Başvuru yapmadan önceden hangi dersleri alacağınızı bilmeniz önemlidir.

Ukrayna Vizesi

Ülkenizde bir Ukrayna Büyükelçiliği bulunduğu sürece, Ukrayna vizesi almak oldukça kolaydır. Davet mektubunuzu aldıktan sonra http://visa.mfa.gov.ua adresinden çevrimiçi olarak başvuru yapabilir ve en yakın konsolosluktan randevu alabilirsiniz. Gerekli belgelerin asıllarını ve ayrıca kopyalarını yanınızda bulundurmanız gerekebilir (gecikmeleri önlemek için önceden ülkenizin büyükelçiliğine danışın). İstenecek belgelerden bazıları şunlardır:

Pasaport (en az bir yıl geçerli olmalı)
8-18 adet pasaport boyutunda fotoğraf (bazı elçilikler sadece iki veya üç tane isteyebilir)
Finansal yeterliliği kanıtlamak için banka ekstresi veya Ukrayna'da kaldığınız süre boyunca masraflarınızı karşılayacak kişiden sponsorluk mektubu (bu her ülke için geçerli olmayabilir, büyükelçiliğe danışabilirsiniz)
Tıbbi sağlık sertifikası (eğitim almaya başlamadan en az 2 ay önce genel muayeneye girmiş olmanız gerekir)
Sağlık sigortası onay mektubu

Ukrayna'da Konaklama

Ukraynada, yaygın olarak tercih edilen iki konaklama seçeneği bulunur. Ancak, en yaygın olan seçenek üniversite yurtlarıdır. Ukrayna genelindeki hemen hemen tüm üniversitelerde yurtlar bulunur ve bunlar genellikle oldukça konforlu ve uygun fiyatlıdır.

Üniversite Yurdu

Birçok öğrenci yurtta yaşamayı tercih eder. (Yılda 500$- 2400$ civarındadır) Yurtlar okula bağlıdır.Tüm odalar mobilyalıdır ve büyüklük ve sunduğu olanaklara göre değişiklik gösterir. Yurt odalarında bir veya iki öğrenci konaklayabilir.Tüm odalar yatak, nevresim, yastık, battaniye, çalışma masası, sandalye, ısıtma, su sistemi ve hem çalışma hem de dinlenmeye uygun aydınlatma sistemi ile donatılmıştır. Öğrencilerin oyun oynayabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri ortak alanlar vardır. Öğrencilere varışlarının ardından özel konaklama yerleri tahsis edilir ve geçerli bir sağlık raporuna sahip olduğu onaylandıktan sonra öğrenci kendisine tahsis edilen odaya yerleştirilir. Yurtlardaki tüm odalarda yüksek hızlı Wi-Fi (fiber internet) bulunur. Öğrenciler yurtlarda bulunan mutfaklarda kendi zevklerine göre yemek pişirebilirler, ancak kendi mutfak gereçlerini tedarik etmeleri gerekecektir. Yemek pişirmek istemeyen öğrenciler civardaki restoran ve kafelerde yemek yiyebilirler.


Özel DaireBirinci sınıf öğrencilerinin kolaylık ve güvenlik nedeniyle bir yurtta kalmaları önerilir. Ancak, yabancı öğrenciler ikinci yıldan itibaren daire kiralamak isteyebilirler. Yabancı öğrenciler için çok çeşitli daire seçenekleri bulunur. Bu tür konaklama birimlerinde fiyatlar bölgeye ve oda sayısına göre değişir. Ayrıca su, ısıtma, elektrik ve internet gibi ekstra maliyetler de farklılık gösterebilir. Yabancı öğrenciler tek kişilik bir daire veya ortak paylaşacakları çok odalı bir daireyi tercih edebilirler.

Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

  • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
  • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
  • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Alın

Köklü tarihi, mimarisi ve birinci sınıf akademik eğitimi ile ünlü olan Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz başvuru süreci ve eğitiminizle ilgili her türlü konuda size yardımcı olacaktır. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

 

 

Ukrayna Üniversiteleri

ODESSA TARIM ÜNİVERSİTESİ (ODESSA STATE AGRARIAN UNIVERSITY) HAZIRLIK PAKETİ (ODESSA) Devamını Gör
KIEV MAUP UNIVERSITESI- KYIV MAUP UNIVERSITY (KIEV MAUP UNIVERSITESI) Maup Üniversitesi 1989 yılında kurulmuştur. Maup Üniversitesi Ukrayna’nın özerklik sahibi hem özel bir üniversite hem de devlet üniversitesi geçerliliğine sahip bir üniversitedir. Ukrayna’nın en önemli özel üniversite kuruluşları arasında yer alan Maup Üniversitesi, önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Maup Üniversitesi bulunmaz fırsatları, birbirinden önemli bölümleri ile üniversitesi öğrencilerinin ilk tercihleri arasında yer alan bir yurtdışı üniversitesidir. Devamını Gör
KIEV POLITEKNIK ÜNİVERSİTESİ - IGOR SIKORSKY KYIV POLYTECHNIC INSTITUTE (KIEV POLITEKNIK ÜNİVERSİTESİ) Eğitim hayatına 1898 yılında başlamış olan Kiev Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’daki en köklü üniversitelerden biridir. Geçmiş başarıları ve eğitim kalitesi ile Kiev Politeknik Üniversitesi /Igor Sikorsky Kiev Polytechnic İnstitute en çok rağbet gören eğitim kurumları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 23 fakülte bulunan üniversitede 10 tane mühendislik merkezi, 13 tane araştırma enstitüsü ve 8 tane eğitim merkezi bulunmaktadır. 1800 doçent ve 200 profesörü ile donanımlı bir eğitim veren Kiev Politeknik Üniversitesi, 112 ayrı ülkeden 6000 civarında öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Devamını Gör
KİEV ULUSAL HAVACILIK ÜNİVERSİTESİ (KİEV) Devamını Gör
KİEV ULUSLARARASI üNİVERSİTESİ (KİEV) Devamını Gör
SUMY DEVLET UNIVERSITESI- SUMY STATE UNIVERSITY (SUMY DEVLET UNIVERSITESI) 1948 yılında kurulan Sumy Devlet Üniversitesi, Ukrayna ülkesinin Kuzeydoğu bölümündeki Sumy kentinde bulunmaktadır. Ukraynaca, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim veren Sumy Devlet Üniversitesi, bu dillerden herhangi birinde yeterliliğiniz olması durumunda direkt olarak lisans eğitimine birinci sınıftan başlamanıza fırsat veriyor. Eğitim dillerinden herhangi birinde yeterliliğiniz yok ise Sumy Devlet Üniversitesi’nde 1 yıl hazırlık eğitimi alarak kendinizi ve dilinizi geliştirebiliyorsunuz. Devamını Gör
SUMY DEVLET UNIVERSITESI- PASIF (SUMY) Devamını Gör
KHARKIV MİLLİ TIP ÜNİVERSİTESİ (KHARKIV NATIONAL MEDICAL UNIVERSITY) Devamını Gör
KHARKIV MİLLİ TIP ÜNİVERSİTESİ (KHARKIV NATIONAL MEDICAL UNIVERSITY) (KHARKOV) Devamını Gör
KHARKIV KARAZİN ÜNİVERSİTESİ (V.N. KARAZİN KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY) Devamını Gör
KHARKIV KARAZIN UNIVERSITESI - V N KARAZIN KHARKIV NATIONAL UNIVERSITY Ukrayna’da en çok tercih edilen üniversitelerden biri olan Kharkiv Karazin Üniversite, 1804 yılında kurulan köklü bir eğitim kurumudur. Ukrayna’daki üniversiteler arasında ilk 3’e giren Kharkiv Karazin Üniversite /V. N. Karazin Kharkiv National University, 1956 yılından bu yana dünya ülkelerinden öğrencilere eğitim vermektedir. Üniversite bünyesinde lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, doktora ve master programları yer almaktadır. Devamını Gör
ODESSA DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ(ODESSA STATE MEDICAL UNIVERSITY) (ODESSA) Devamını Gör
ODESSA DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ(ODESSA STATE MEDICAL UNIVERSITY) (ODESSA) Devamını Gör
KİEV TARAS SHEVCHENKO ÜNİVERSİTESİ(TARAS SHEVCHENKO NATIONAL UNIVERSITY OF KYIV) (KİEV) Devamını Gör
ODESSA DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ(ODESSA STATE MEDICAL UNIVERSITY) (ODESSA) Devamını Gör
ODESSA DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ (ODESSA STATE MEDICAL UNIVERSITY) (ODESSA) Devamını Gör
KHARKIV MİLLİ TIP ÜNİVERSİTESİ (KHARKIV NATIONAL MEDICAL UNIVERSITY) Devamını Gör
KHARKIV MİLLİ TIP ÜNİVERSİTESİ(KHARKIV NATIONAL MEDICAL UNIVERSITY) (KHARKOV) Devamını Gör
ODESSA DEVLET MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK AKADEMİSİ(ODESSA STATE ACADEMY OF ENGINEERING AND ARCHITECTURE) (ODESSA) Devamını Gör
ODESSA BEŞERİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (ODESSA) Devamını Gör
Ukrayna’da Lisans Yerleştirme Başvuru Paketi Dil yeterliliği olan öğrenciler sadece bu paketi tercih edebilir! Devamını Gör
ODESSA DENIZCILIK AKADEMISI -ODESSA NATIONAL MARITIME ACADEMY (ODESSA DENIZCILIK AKADEMISI) 1930 yılından bu yana akademik eğitim veren Odessa Denizcilik Akademisi ülkenin en önemli limanlarından birinde kurulmuştur. Başarılı eğitim anlayışı ile yerli ve yabancı öğrenciler tarafından ilgi gören Odessa Denizcilik Akademisi / Odessa National Maritime Academy öğrencilerine lisans eğitimini 5 yıl sürede vermektedir. Bunun bir yılı hazırlık olarak değerlendirilmektedir. Devamını Gör
ODESSA DENIZCILIK UNIVERSITESI - ODESSA NATIONAL MARITIME UNIVERSITY 1944 yılında Odessa Deniz Yüksekokulu olarak eğitim faaliyetlerine başlayan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi, günümüzde eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Devamını Gör
KHARKIV POLITEKNIK UNIVERSITESI- KHARKIV POLYTECHNIC INSTITUTE (KHARKIV POLITEKNIK UNIVERSITESI) Ukrayna’da kaliteli bir mühendislik eğitimi almak isteyenler için ideal seçimlerden biri olan Kharkiv Politeknik Üniversitesi, 1885 yılında kurularak hizmetlerine başlamıştır. Ukrayna’da teknoloji, kazan – reaktör alanlarında mühendis yetiştiren tek yükseköğrenim kurumu olan Kharkiv Politeknik Üniversitesi/Kharkiv Polytechnic Institute, 5600 öğrenci kapasitesi ile adından sıkça söz ettirmektedir. Devamını Gör
ODESSA POLITEKNIK UNIVERSITESI- ODESSA NATIONAL POLYTECHNIC UNIVERSITY (ODESSA POLITEKNIK UNIVERSITESI) Odessa Politeknik Üniversitesi 1918 yılında kurulmuştur. Başarılı mühendisler ve bilim adamları yetiştirmek amacı ile kaliteli eğitim çalışmaları yürüten Odessa Politeknik Üniversitesi / Odessa National Polytechnic University, Güney Ukrayna’nın merkezinde yer almaktadır. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

Ukrayna Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!