Avustralya Üniversiteleri

Avustralya Üniversiteleri

Avustralya’nın yüksek öğretim sektörü üniversiteler ve teknik kolejlerden oluşur. Bunlardan 37’si devlet, 2’si ise özel üniversitedir. Avustralya üniversitelerine kabul şartları bölüme ve kuruma göre değişir, ancak öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul gören sınavlar ile (IELTS, TOEFL gibi) kanıtlamaları zorunludur. Avustralya’da ilk dönem (güz dönemi) başvuruları Ekim sonu-Kasım ortası, ikinci dönem (bahar dönemi) başvuruları ise Nisan-Mayıs ortasında yapılır. Avustralya üniversitelerinde lisans eğitimleri genellikle 3 yıl sürer, ancak bazı kurumlar 3 yıllık eğitimi 2 yılda bitirmeyi mümkün kılan hızlandırılmış derece programları sunar.


Avustralya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Avustralya’nın yüksek öğretim sektörü, teknik yeterliliklerin yanı sıra lisans ve yüksek lisans derece programları sunan teknik kolejlerden ve üniversitelerden oluşur. Kurumların yabancı öğrencileri kabul edebilmeleri için bir hükümet organına kayıtlı olmaları gerekir.

Avustralya'da 37'si devlet, 2'si özel olmak üzere 39 üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler tercih ettikleri konu alanlarında lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilirler.


Avustralya Lisans Eğitimi Kabul Şartları ve Foundation Programı

Avustralya'da lisans eğitimi almak için istenen akademik gereksinimler eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişir. Her üniversitenin farklı giriş koşulları bulunur, bu nedenle detaylı bilgi almak için ilgili kuruma danışmak gerekir. Temel olarak istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Akademik transkript
 • Diploma
 • Kişisel bilgiler
 • İngilizce dil yeterliliği sertifikası
 • İş deneyimi (varsa)
 • Başvuru ücreti


Bir Avustralya üniversitesine kabul edilmek için gerekli yeterliliklere sahip olmayan öğrenciler için foundation programları mevcuttur. Foundation programları, öğrencilerin lisans eğitimine başlamadan önce gerekli yeterlilikleri edinebilmeleri için katıldıkları eğitimlerdir. Bazı programlar öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra bir üniversiteye yerleşmelerini garanti eder.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Avustralya’da üniversite eğitimi almak için başvuru dönemleri üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterir. Ancak tarihler genellikle aşağıdaki gibidir:
Ekim Sonu - Kasım Ortası: ilk dönem başvuruları
Nisan Ortası - Mayıs Ortası: ikinci dönem başvuruları


Avustralya’da Lisans Eğitimi Süresi


Avustralya üniversitelerine lisans dereceleri ikiye ayrılır.

Lisans Derecesi: Lisans dereceleri profesyonel kariyer ve yüksek lisans eğitimine ilk hazırlıktır ve en az üç yıl süren tam zamanlı bir programdır (bazı kurumlar öğrencilerin iki yıl içinde üç yıllık bir derece eğitimini tamamlamalarını mümkün kılan hızlı eğitimler sunar).

Lisans Onur Derecesi: Onur dereceleri, üç yıllık derece eğitiminin ardından (genellikle araştırma odaklı) bir yıllık bir ek eğitim almayı gerektirebilir. Bazı durumlarda 4 veya daha fazla yıl süren eğitimlerin ardından da onur derecesi verilebilmektedir.Avustralya Vizesi

Avustralya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrenci vizesi almak zorunludur. İçişleri Bakanlığı'na temel Avustralya öğrenci vizesi gereksinimlerini karşıladığınızı kanıtlayabilmeniz gerekir. Bunlar Orijinal Geçici Giriş (GTE) gereksinimi, finansal gereksinimler, İngilizce yeterlilik gereksinimleri ile sağlık ve kişilik gereksinimleri olarak sıralanabilir.

Ayrıca, Avustralya öğrenci vizesi başvuru formunu doldurmanız, vize başvuru ücretini ödemeniz gerekir ve bazı durumlarda mülakata girmeniz istenebilir. Daha detaylı bilgi için İçişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

Diğer yandan, tercih ettiğiniz kurumun yabancı öğrenci destek ekibi de vize gereksinimleri ve başvuru süreci konusunda size yardımcı olabilir.


Avustralya’da Konaklama

Avustralya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri 6 konaklama seçeneği bulunur.

Aile Yanında Konaklama

Aile yanında konaklama birimleri, yabancı öğrencilerin Avustralyalı bir ailenin yanında kalarak ülkenin yaşam tarzını ilk elden deneyimlemelerine yardımcı olur. Bu seçenek lise öğrencileri veya kısa süreli İngilizce kurslarına kayıtlı öğrenciler arasında popülerdir. Tek kişilik veya ortak odalar bulunur ve ücretler oda tipine göre değişir. Genellikle haftada 110-270 Avustralya Doları civarındadır.

Pansiyon ve Konukevi

Bu seçenekte mutfak ve banyo olanakları ortaktır ve öğrencilerin yemeklerini kendileri pişirmeleri gerekir. Haftada yaklaşık 80-135 Avustralya Doları civarında olan bu konaklama birimleri, genellikle üniversite veya aile yanında konaklama seçeneklerinden daha ucuz olur.

Kiralık Konutlar

Avustralya'da birçok öğrenci, kiralık bir evin maliyetini birkaç ev arkadaşıyla bölüşmeyi tercih eder. Kiralık mülkler genellikle mobilyasız olduğundan, öğrencilerin ev eşyalarını kendileri temin etmeleri gerekir. Kiralık konaklama birimleri genellikle haftada yaklaşık 100-400 Avustralya Doları, bir odanın kirası ise 70-250 Avustralya Doları civarındadır. Bu seçenekte ödemeler genellikle peşin olur ve bir aylık kira önden depozito olarak istenir.


Kampüs İçi Konaklama

Bazı Avustralya üniversiteleri öğrencilerine yatılı kolejler, yurtlar veya apartman daireleri aracılığıyla barınma imkanı sağlar. Konaklama fiyatları ve uygunluk durumu üniversiteye göre değişir, bu nedenle yabancı öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce ilgili kurumla iletişime geçmeleri gerekir. Bu konaklama seçeneklerinde kontenjan sınırlıdır ve çok rağbet görür, bu yüzden öğrencilerin erken başvuru yapmaları gerekir. Kampüs içi konaklama genellikle haftada 80-250 Avustralya Doları civarındadır.

Yatılı Kolejler

Yatılı kolejleri öğrencilere konaklama, yemek, temizlik, sosyal ve akademik ihtiyaçlar için çeşitli hizmetler sunar. Sunulan geniş hizmet yelpazesi nedeniyle, genellikle öğrenci yurtlarından daha pahalıdırlar.

Apartmanlar

Bazı üniversiteler, kampüs içinde veya yakınında öğrencilerinin kiralayabilecekleri daireler sunar. Bu konaklama seçeneği, öğrencilere güvenlik hizmeti sunar, ayrıca öğrencilerin kendi yemeklerini pişirmelerine imkan kılar ve onlara daha bağımsız bir yaşam fırsatı verir.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


Avustralya’da Üniversite Eğitimi Alın

Avustralya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

 

 

İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

Avustralya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!