Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya Yüksek Lisans

Avustralya’da yüksek lisans eğitimleri üniversiteler ve özel yüksekokullar tarafından verilir, ancak bazı disiplinler sadece tıp ve mimarlık üzerine eğitim veren fakülteler tarafından sunulur. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak için genellikle oldukça yüksek not ortalamalarına sahip olmak gerekse de bu durum üniversiteye ve bölüme göre büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca anadili İngilizce olmayan öğrencilerin dil yeterliliklerini TOEFL, IELTS veya C1 Advanced gibi uluslararası olarak kabul gören sınavlar ile kanıtlamaları gerekir. Avustralya’da akademik yıl iki döneme ayrılır. Avustralya’da yüksek lisans programlarına başvuru dönemleri genellikle Şubat ayında başlar ve Kasım ortasına kadar sürer. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler eğitimleri süresince çalışabilirler. 

Avustralya 'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Avustralya'da hükümet tarafından onaylanan birçok ulusal yeterlilik bulunur. Yüksek lisans eğitimleri üniversiteler ve özel yüksekokullar tarafından verilmektedir. Bazı disiplinler sadece tıp ve mimarlık eğitimleri veren üniversiteler tarafından sunulmaktadır.

Avustralya üniversitelerindeki en popüler yüksek lisans dereceleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) olarak sıralanabilir.

Yüksek öğretim kurumları tarafından sunulan temel yüksek lisans dereceleri aşağıdakiler gibidir:

Yüksek lisans sertifikası/diploması

Bu yeterlilikler genellikle belirli mesleki amaçlar için tasarlanmıştır. Bir lisans programında kazanılmış bilgi ve becerilerin ya da yeni bir mesleki alandaki mesleki beceri ve bilginin geliştirilmesi amacı güder. Yüksek lisans sertifika programına kabul için temel şart altı aydan bir yıla kadar tam zamanlı eğitim almış olmaktır. Yüksek lisans diploması için ise için bir-iki yıllık tam zamanlı eğitim almış olmak gerekir. Programlara kabul edilmek için lisans diploması veya ileri seviye bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir.

Master Dereceleri

Yüksek lisans/Master derecesi, bir konu alanı veya profesyonel uygulama alanı üzerine uzmanlık veya üst düzey hakimiyet sağlar. Programlar genellikle 1-2 yıl sürer ve eğitim-araştırma çalışmalarının bir birleşiminden oluşur. Geleneksel Master programlarının çoğu öğrencilerin program bitiminde bir tez çalışması veya savunması sunmalarını gerektirir. MA, MSc ve MBA gibi geleneksel Master derecelerinin yanı sıra, eğitim aldıkları konu alanından farklı bir branşa yönelmek isteyen öğrenciler için sunulan Master programları da mevcuttur. Bu tip programlar genellikle yeni konu alanı ile ilgili derin bilgi sağlamayı amaçlayan temel eğitimler sunar, bunun ardından uzmanlık veya uygulamalı eğitimlere geçilir. Master dereceleri üç kategoriye ayrılır:

Eğitim/ders odaklı Master derecesi: Bu programlar dersler, proje çalışmaları ve çeşitli türlerde araştırma çalışmalarından oluşur. Giriş koşulu olarak genellikle bir lisans derecesi, bir lisans onur derecesi, lisans sertifikası veya diplomasına sahip olmanız istenir.

Araştırma odaklı Master derecesi: Yüksek lisans derecesi (araştırma): Bu programların en az üçte ikisi araştırma çalışmalarından oluşur ve genellikle harici olarak değerlendirilen önemli bir tez veya araştırma projesi yapılmasını içerir. Giriş koşulu olarak lisans onur derecesi veya Pre-Masters (Master eğitimine hazırlık programı) programına katılmış olmak istenir.

Geniş çaplı/genişletilmiş Master derecesi: Bu programlar çoğunlukla işe dayalı bir proje çalışmasından oluşur.

Avustralya’daki üniversitelerde yoğunluklu olarak şu konu alanlarında yüksek lisans eğitimleri verilmektedir:

 • İşletme Yönetimi
 • Tıp
 • Muhasebe
 • Mühendislik
 • Yönetim
 • Mimarlık
 • Hukuk
 • Güzel Sanatlar
 • Çevre Bilimleri
 • Sosyal Bilimler

Avustralya 'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Avustralya üniversitelerine kabul şartları çoğunlukla üniversiteye, seçtiğiniz derse ve hangi ülkenin vatandaşı olduğunuza bağlı olarak çeşitli faktörlere göre değişir. Örneğin, İngilizcenin resmi dil olmadığı bir ülkenin vatandaşıysanız, dil yeterliliğinizi IELTS, TOEFL veya C1 Advanced gibi uluslararası olarak kabul gören sınavlarla kanıtlamanız gerekir. İngilizce konuşulan bir ülkeden gelen bir adayın dil yeterliliğini kanıtlaması gerekmez.

Bazı üniversitelerdeki programlar belirli konu alanlarında ön bilgi sahibi olmak, iş deneyimi, portfolyo, sınav veya mülakata girmek gibi ek giriş koşullarına sahiptir. Üniversitelerin giriş koşulları hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili kurumla iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Avustralya üniversitelerine başvuruda bulunmak için gereken belgeler şöyledir:

Hedeflenen konu alanında bir lisans derecesine sahip olmak (Avustralya'da onaylanan veya eşdeğeri)

 • Not dökümü / transkript
 • Dil Yeterlilik Belgesi
 • Kimlik Belgesi
 • İlgili referanslar veya Motivasyon Mektubu
 • İş deneyimi (varsa)
 • Avustralya 'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Avustralya'da yüksek öğretim, ülkenin öğrenci vizesi gerekliliklerinde belirtildiği üzere diğer ülkelere kıyasla oldukça pahalıdır. Öğrencilerin sadece yaşam masraflarını karşılayabilmek için her yıl otalama 14.600 dolar bütçe ayırmaları gerekir. Avustralya üniversitelerindeki öğrenim ücretleri, nerede, hangi bölümde ve hangi düzeyde eğitim alınacağına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterir.

Yüksek lisans eğitimleri için yıllık öğrenim ücretleri 20.000-40.000 $ arasında değişmektedir. Ancak bazı bölümlerin öğretim ücretleri çok daha pahalı olabilir. En pahalı yüksek lisans dereceleri veterinerlik ve tıp programlarıdır.

Avustralya 'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Avustralya üniversitelerindeki yüksek lisans programlarına başvuru tarihleri eğitim alınacak bölüme göre büyük farklılıklar gösterir. Yüksek lisans programları genellikle Şubat'ta başlar ve Kasım ortasına kadar devam eder.

Akademik yıl genellikle iki döneme ayrılır, ancak bazı kurumlar üç dönemlik bir sisteme sahiptir veya toplam eğitim süresini azaltmak adına Aralık-Şubat ayları arasında yaz okulları sunarlar. Öğrenciler programlara yılın başında (genellikle Ocak ya da Şubat ayında) kaydolurlar, ancak başvuru tarihleri genellikle bir önceki yılın sonunda olur. Bazı üniversiteler belirli bölümlere yıl ortasında da alım yapar (genellikle Temmuz ayında).

Avustralya 'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışabilmek için öncelikle öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Avustralya göçmenlik sistemi, öğrenci vizesi ile ülkede bulunan yabancı öğrencilerin akademik dönem boyunca haftada 20 saate kadar ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışmalarına izin verir. Bu fırsat, öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerini oldukça kolaylaştırır ve eğitimlerinin bir kısmını iş yoluyla finanse etmelerine imkân sağlar. Aşağıda Avustralya’da eğitim alırken çalışmak ile ilgili detaylı bilgiler iki başlık altında toplanmıştır:

Yarı Zamanlı İşler: Mevcut niteliklere veya iş tecrübesine sahip öğrenciler, seçtikleri alanda birçok yarı zamanlı iş bulabilirler.

Vergi Numarası: Yabancı öğrencilerin Avustralya'da çalışabilmek için Vergi Dairesine giderek bir Vergi Dosya Numarası (TFN) almaları gerekir.

Neden Avustralya 'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Avustralya, İngiltere ve Amerika'dan sonra yabancı öğrenciler için dünyanın en popüler 3. eğitim merkezidir. Avustralya'nın sıralamalarda üst seviyede derecelendirilen birkaç saygın üniversitesi bulunur. Bu kurumlardaki eğitimler İngiltere eğitim modeline dayandığından, öğrenciler seçtikleri konu alanında birinci sınıf eğitim alacaklarından emin olabilirler. Buna ek olarak, üniversiteler en gelişmiş öğrenci tesislerinden bazılarına sahiptir ve hepsi ülke ve dünya çapında tanınmış araştırma merkezleri ile iş birliği yapmaktadır. Avustralya üniversiteleri ve büyük şehirlerinin tümü oldukça kozmopolit bir atmosfere sahiptir.

Avustralya üniversiteleri, kolejleri ve okulları öğrencileri farklı sektörlerde başarılı olmalarına yardımcı olacak pratik beceriler ve bilgilerle donatmayı garanti eder. Avustralyalı eğitim sağlayıcıları, (girişimci ve yenilikçi düşünürlere yoğun talep olduğundan) öğrencilerin özgün düşünürler haline gelmeleri ve yaratıcılıklarını teşvik etmek için eğitim ve öğretim yaklaşımlarını yeniden tasarlamışlardır.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Avustralya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

kanada
amerika
england

Avustralya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!