Almanya Devlet Yapısı

Almanya Federal Devleti, merkezi devlet düzeyi ve 16 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin Temel Yasa’sında hangi konuların federal devlet hangilerinin eyaletler tarafından ele alınacağı belirtilmiştir. Bu açıdan diğer federal devlet sistemlerine benzemektedir. Vatandaşlar ise Yetki Dağılımı İlkesi’ne göre neredeyse sadece eyalet resmi makamları ya da eyaletler adına uygulamada bulunan yerel idarelerle ilişkilidirler. Bunun nedeni ise, Temel Yasa’nın üniter devletin faydaları ile federal devletin faydalarını birleştirme çabasıdır. Temel Yasa, hayatın Almanya’nın her yanında eşit olmasını ister. Bu da önemli derecede ekonomi ve sosyal politikalar tarafından belirlenir. Bu nedenden ötürü bu alanı genelde federal yasalar belirler. Bu açıdan Alman Federal Devleti bir üniter devlete benzer. Eyaletler, yine de toplu devlet yönetim yapısının büyük bir bölümünü denetim altında tutmaktadır. Dolayısıyla Alman idari birimlerinde federal yapılar ön plana çıkar.

Almanya’nın şu anki Federal Şansölyesi, yani hükümet başkanı Angela Merkel’dir. Yürütme kendisi tarafından gerçekleştirilir. Parlamenter Demokrasilerdeki başbakan benzeri olduğu söylenebilir. Ana yasama organı Bundestag ve on altı eyaleti temsil eden, yasaların yapılmasına katılan anayasal organ Bundesrat, federal yasama organlarıdır. Yasalar bu iki yapı tarafından yapılır. Bundestag’ta 614 milletvekili yer alır. Alman halkını temsil eden milletvekilleri 4 yılda bir seçilirler. Bundesrat üyeleri on altı eyaletten seçilmiş kişilerden oluşur ve bunlar eyalet kabinelerinde de bulunur. Her eyalet hükümeti, kendi delegesini herhangi bir zamanda değiştirme hakkına sahiptir.

Ülkede 1949’dan beri yapılan seçimleri Hristiyan Demokrat Birliği ile Almanya Sosyal Demokrat Partisi kazanmıştır. Bunun yanında, küçük bir kesim tarafından desteklenmesine rağmen Liberal Demokrat Parti 1949’dan mecliste sürekli yer almıştır ve Birlik 90/Yeşiller partisi ile birlikte Buntestag’ta önemli rol üstlenmektedir.

Bu sayfa en son 2019-08-22 14:27:59 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

Almanya Devlet Yapısı

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için

e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım