Kemal Göker Gezer İle Dublin Yaşamı..

Bu satırları size Dublin’den yazıyorum. Yurtdışında dil okulu fikri kafamda belirdiğinde pasaportum dahi yoktu. Bir çok acenta gezdikten sonra bir tanıdığım vasıtasıyla Endless Abroad sahibi Gökmen Bey’ in ofisine gittim.

Bu satırları size Dublin’den yazıyorum. Yurtdışında dil okulu fikri kafamda belirdiğinde pasaportum dahi yoktu. Birçok acenta gezdikten sonra bir tanıdığım vasıtasıyla Endless Abroad sahibi Gökmen Bey’ in ofisine gittim. 3 aylığına Kanada‘ya gitme düşüncesiyle gittiğim görüşümeden 6 aylığına İrlanda‘da Work&Studyprogramına gitme kararıyla ayrılmıştım. Daha sonra Gökmen Bey beni Şevval Hanım’a yönlendirdi ve kendisiyle İrlanda’ya gelişime kadar ki tüm süreci beraber yürüttük. Halen daha irtibat halindeyiz. Kendisi sağolsun bana çok yardımcı oldu, bütün sorularımı içtenlikle yanıtladı, karşılaşacağım zorlukları anlattı. Okulum Centre of English Studies ( CES) ve gerçekten kaliteli bir okul.

Konaklama konusunda ise buraya geldiğim ilk ay Şevval Hanım’ın organize ettiği bir öğrenci evi tipi konaklama da kaldım sonrasında kendi çabalarımla daha uygun bir ev buldum ve 4 aydır Brezilyalı arkadaşlarımla beraber bu evde kalıyorum. Vize sürecimde ise karar okul başlangıç tarihime karar verdikten sonra 10 gün içerisinde tüm evrakları toplayıp vize başvurumuyaptım ve 2 hafta sonra da vizem onaylandı. Vize başvurumu yaparken içimde vizeyi alamamaya dair en ufak bir şüphe yoktu Çünkü emindim ki, işinin ehli insanlarla birlikteyim.

İlk geldiğim dönemde İrlanda’da vizemi uzatabilmem ve çalışma izni alabilmem için burada GNIB ofisine başvurmam gerekiyordu. Şevval Hanım GNIB randevumu aldı. Öyle ki buraya geldiğimde ilk gün diğer türk öğrenciler bana,”GNIB randevusu almalısın” dediklerinde; ben onlara “danışmanın gelmeden önce aldı”dediğimde, şöyle tepkiler aldım:”vay bee ne danışmanlar varmış”. Çünkü buraya doğru dürüst bilgilendirilmeden gelen çok fazla Türk öğrenci var.

Şu an burada 5. ayımdayım ve daha şimdiden burada kalıp eğitimime devam etmek için okul araştırmaya başladım. Anlayacağınız 8 ay daha İrlanda’da olacağım. Çünkü buradaki insanları, şehrin sakinliğini ve küçük oluşunu seviyorum. Okula devam ederken aynı zamanda bir restaurantta çalışıyorum. Burada para kazanmaya başladığınız zaman hayatın çok daha kolay olduğunu farkediyorsunuz. İrlandalılar için söyleyecek pek söz bulamıyorum çünkü son derece sıcakkanlı, samimi insanlar. Bazı yönleriyle bizim milletimize benzediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Kısacası burayı gelmek isteyen herkese tavsiye ederim. Şundan kesinlikle emin olmanızı isterim; başka bir ülke de olsa, herkes mutlaka en az 1 kez yurt dışına çıkmalı ve bu deneyimi edinmeli. Manevi açıdan insana çok şey katıyor. Bu benim ilk yurt dışı tecrübem oldu ve devamının geleceğine de inanıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki nereye giderseniz gidin en önce gitmek istediğiniz ülkeyi kendiniz de araştırın. Adeta Google’ın altını üstüne getirin. Yine de ne demek istediğimi geldiğinizde daha iyi kavramış olacaksınız. Bu konuda tabi ki tecrübe her şeyin üstünde.

Son olarak bana bu serüvenimde yardımcı olan Endless Abroadailesine ve başta tabii ki Şevval Hanım’a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sizlere de çıkacağınız bu yolda bol şans diliyorum. Çok fazla düşünmeyin, çıkın gelin!

Not: Çalıştığım yer olan Gemideki Restaurantın, kaldığım evin, arkadaşlarımla okulda çekildiğim fotoğraflardan ve Dublin’de yakaladığım güzel gün batımlarından kendim için oluşturduğum fotoğraf arşivimden küçük kareleri de sizlerle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar.

Bu sayfa en son 2019-08-20 10:18:45 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

Kemal Göker Gezer İle Dublin Yaşamı..

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım