Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Avustralya Hakkında

Yurtdışı Rehberi 28 Kasım 2019
Avustralya Hakkında

Avustralya Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey 

Avustralya, Pasifik Okyanusu’nun güneybatısında yer alan, dünyanın hem kıta olup hem de ülke olan tek ülkesidir. Güney yarım kürede bulunur; popülasyonu 25 milyon civarındadır. Yakınlardaki komşularının arasında Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine yer alır. 

Avustralya, güney yarım kürede yer alan yüksek teknoloji, madencilik, tarım ve hayvancılık konularında gelişmiş bir ülkedir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanır. Avustralya üçte biri tropik geri kalanı ılıman bölgelerden oluşur. Avustralya’da iklim, bölgelere göre değişiklik gösterir ve güney yarımkürede olduğundan mevsimler, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşanan mevsimlerin tam tersi zamanlarda gerçekleşir. Avustralya’nın çoğunluğu çöllerle kaplıdır ve geneli kuraktır, fakat güneydoğu ve güneybatı bölgeleri ılıman iklimi ile ve kuzey bölgesi tropik iklimiyle bu genellemenin dışına çıkar. Güneybatıda dağlar kışın karlarla kaplanır ve Avustralyalıların kayak ve snowboard yapmak için gözde mekânlarıdır.

Avustralya'nın Başkenti

Avustralya’nın en bilinen şehri Sidney olduğu için çoğu insan başkentin de Sidney olduğunu düşünür. Ancak, Avustralya’nın başkenti Kanberra’dır. Kanberra Avustralya’daki şehirler arasında en büyük 8. şehirdir. Burada yaklaşık 400 bin insan yaşamaktadır. 

Avustralya'nın En Büyük Şehri

Avustralya’nın en kalabalık ve en popüler şehri olan Sidney, ülkenin güneydoğusunda yaklaşık 5 milyonluk nüfusa sahiptir.  Şehir aynı zamanda 1788 yılında İngilizler tarafından kurulmuş ilk kolonidir. İş merkezlerinin ve Avustralya’nın finans sektörünün yoğunlaştığı bir kent olan Sydney aynı zamanda ikonik yapıları, ülkenin sunduğu doğal güzelliklere olan yakınlığı, müzik ve sanat etkinlikleri ile de öne çıkmaktadır. 

Avustralya'nın Resmi Dil

Avustralya'da İngilizce nüfusun büyük çoğunluğu tarafından konuşulur ve resmi kurumlarda da kabul edilen dil İngilizcedir, fakat Avustralya'nın henüz kabul edilmiş resmi bir dili yoktur.

Avustralya'nın İklimi

Avustralya'nın genel olarak tropikal bir iklimi bulunmaktadır. Avustralya'nın güneyi genellikle daha serindir, en güneydeki eyalet olan Tasmania, Antarktika'dan buz gibi bir esinti almaktadır.

Avustralya Ekonomisi ve Para Birimi

Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılık çok önemlidir. Dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, büyük ölçüde et, günlük ürünler, tahıl, meyve, sebze ve şeker ihtiyacını karşılamaktadır. Avustralya’nın para birimi Avustralya dolarıdır. 

Avustralya'da Gezilecek Yerler ve Sosyal Aktiviteler

Doğal güzellikleriyle ünlü Avustralya’da yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Avustralya’nın en popüler öğrenci şehirlerinde yapılabilecek, bizim favorilerimiz olan sosyal aktiviteleri sizin için sıraladık.

Sidney'de Gezilecek Yerler

  • Ünlü Sidney Opera Binası’nı (Sydney Opera House) ziyaret etmek.

  • ManlyBeach’te(sahilinde) güneşlenmek.

  • Sidney Liman Köprüsü’nü (Sydney Harbour Bridge) tırmanmak.

  • Blue Mountains’in keyfini çıkarmak.

  • Taronga Hayvanat Bahçesi’ni turlamak.

  • TheRocks bölgesini keşfetmek.

  • Bondive Coogeesahilinde yürüyüş yapmak.

  • Avustralya’nın ünlü etli böreklerini tatmak.

  • Sabah balkonunuza gelen papağanlarla sohbet etmek. 

   Melbourne'da Gezilecek Yerler

 • Federation Merkezini ziyaret etmek.

 • Yarra Nehri’nden Southgate’eyönüne doğru yürüyüş yapmak.

 • Sea Life Melbourne Akvaryumu’nda selfie çekmek.

 • Queen Victoria Marketi’nde alışveriş yapmak.

 • Melbourne Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlarla tanışmak.

 • Crown Gazinosu’nun atmosferine girmek.

 • Eureka Sky deck’ten tüm şehri izlemek. 

avustralya

Avustralya Kültürü - Tarihi ve Toplumsal Yapı

Avustralya etnik anlamda çeşitli toplumlardan biridir. Genç bir ülke olan Avustralya her yıl kapılarını göçmen ve sığınmacılara açmaktadır. 6 milyondan fazla göçmen Avustralya’da yaşamaktadır. Çok fazla İngiliz gurbetçinin yaşadığı Avustralya’da aynı zamanda Britanya etkileri de gözükmektedir. Diğer kültürlerin aksine dinamik bir doğaya sahiptirler. 

Avustralya’da İnanç 

Avustralya’da resmi bir din yoktur. Halkın büyük bir çoğunluğu Hristiyandır. Hristiyanların da birçoğu Katoliktir. Geriye kalan insanların çoğunun dini inancı yoktur. Ülkenin en eski yerli halkı Aborjinlerin ise kendilerine ait bir inancı vardır. 

Eğlence ve Sanat

Avustralya’da çok uzun yıllar insanlar kendilerini sanat yapabilme yeteneğinden yoksun gördüler. Avustralya toplumundaki entelektüellik karşıtı yaklaşım yüzünden sanatçıların ortaya çıkması güçleşmiştir. İlerleyen yıllarda bu tabular ortadan kalktı ve Avustralyalı oyuncu, yazar, müzisyen, ressam ve diğer tüm sanatçıların eserleri hem yurt içinde hem de yurt dışında beğeni kazandıkça sanatın gelişmesi de hız kazanmıştır.

Avustralya'da Sağlık Hizmetleri

Avustralya'daki sağlık hizmetleri, Avustralya Hükümeti ve özel sağlık sigortası tarafından finanse edilmektedir. Avustralya'nın halk sağlığı sistemine Medicare deniyor. Bu hizmet Avustralya vatandaşları için ücretsiz veya genel olarak düşük maliyeti olan bir hizmettir. Ödenilen vergiler ile karşılanır. Hepsi olmasa da birçok tedaviyi karşılar. Kamu hastanelerinde tıbbi olarak gerekli hastane prosedürleri, doktor ziyaretleri ve bazı ilaçlar gibi şeyleri kapsar. 

Avustralya'da Popüler Şehirler

Sidney

Sidney, Avustralya’nın en büyük ve en kalabalık şehridir. Ülkedeki en çok turist çeken şehir de aynı zamanda burasıdır. Toplamda 4.8 milyon civarında insan yaşamaktadır. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen başkenti değildir. Sidney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamış ve şehir altmış yıl boyunca İngiliz toplumunun istenmeyen, suçlu kişilerini barındırmıştır. Bu kötü başlangıca rağmen Sidney şu anda dünyaca ünlü bir kültür ve sanat merkezi hâline gelmeyi başarmıştır.

Melbourne

Melbourne, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri, ayrıca ülkenin en kalabalık ikinci şehridir Melbourne, 1 milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunuyor. 4 milyona yaklaşan nüfusu vardır. Avustralya’nın kültür, ekonomi ve spor gibi alanlarda önde gelen şehridir. Ayrıca turistik açıdan da en gözde şehirler arasında gelmektedir. Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listesinde ilk sıraya yerleşmiştir. Melbourne büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ekonomisini sağlayan en büyük 3 şirketi de barındırmaktadır.

Brisbane 

Brisbane, Avustralya’daki Queensland eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Avustralya’nın en kalabalık 3. şehri olan bu kentin aynı zamanda 2.4 milyonluk bir nüfusu vardır. Brisbane 1824 yılında kurulmuştur. Önceleri bir sömürgeyken, 1834'te Güney Galler valisi Lord Brisbane'in adı verilmiştir. Gökdelenler, parklar ve yapay plaj gibi birçok farklı manzaraya ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehirdir. 

avustralya

Avustralya'da Dil Eğitimi 

Avustralya’da anaokulu, ilkokul, lise, mesleki eğitim, lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi de dahil olmak üzere her seviyede eğitim alınabilmektedir. 1200’den fazla kurum ve 22000’den fazla eğitim programı seçeneğiyle, Avustralya’da uluslararası öğrenciler için çok çeşitli eğitim seçenekleri bulunur.

Avustralya kanunları, uluslararası öğrencilere -hangi eğitim programına dahil olurlarsa olsunlar- eğitimin kalitesini koruma konusunda katkıda bulunur.

Öğrenci vizesine sahip olan uluslarası bir öğrenci olarak kaydınızı Common Wealth Register of Institutionsand Courses for Overseas Students (CRICOS) kayıtlı olan bir okula ve programına yaptırırsınız. CRICOS kaydı, kurumların ve sundukları eğitim programlarının uluslararası öğrencilerin beklentilerini karşılayacak şekilde, yüksek standartlarda olmasını sağlar.

Avustralya’da 43 üniversite bulunur. Bunların 40’ı Avustralya üniversitesi, 2’si uluslararası üniversite ve 1’i özel uzmanlık alanı üniversitesidir. Üniversitelerin yanında birçok kurum da yüksek eğitim programları sunmaktadır.

Avustralya’da üç ana yüksek eğitim programı tipi bulunmaktadır: Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora. Spesifik bir alanda mesleki eğitim almak isterseniz, Australian Vocational Educationand Training (VET) programlarından birini seçebilirsiniz. Sadece dil eğitimi almak için gidebilir; vizenizi Avustralya sınırları içerisinde uzatarak daha uzun süre eğitim alabilirsiniz.

Kayıt olmak istediğiniz yüksek eğitim programı için İngilizce seviyeniz yeterli bulunmazsa, Pathway sistemi sayesinde önce ihtiyacınız kadar İngilizce eğitimi alır ve İngilizce eğitiminizi tamamladıktan sonra IELTS, TOEFL gibi İngilizce düzey belirleme sınavlarından birine girmenize gerek kalmadan direkt tercih ettiğiniz akademik programa başlayabilirsiniz. Aynı durum, mesleki eğitim seçenekleri için de geçerlidir. 

Avustralya’da İngilizce eğitimi almak, bir derslikte İngilizce kelimeleri tekrar tekrar söylemekten çok daha fazlasıdır. Avustralya eğitim sistemi, eleştirel düşünme, araştırma ve grup proje çalışmaları üzerine dayalıdır. Bu sistem sayesinde öğrenciler, sadece İngilizcenin kurallarını öğrenmekle kalmayarak İngilizceyi günlük hayatta nasıl kullanmaları gerektiğini de öğrenirler.

Avustralya’da çok çeşitli İngilizce kursu bulunmaktadır. Öğrencilerin spesifik ihtiyaçlarına göre birçok seçenek bulunur. Bunların arasında, Genel İngilizce, Akademik İngilizce, Özel ihtiyaca yönelik İngilizce, Sınava Hazırlık (TOEFL, IELTS, PTE Academic…vb) Dersi gibi dersler bulunur. Tam zamanlı İngilizce eğitimi, genel olarak haftada 20 saattir; öğrencilerin hedeflerine göre daha yoğun programlar seçilebilmektedir.

Avustralya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere çalışma izni tanınması en çok tercih edilme nedenlerinden biridir.

Avustralya’da her bireyin İngilizce seviyesine yönelik dil eğitimleri mevcuttur. Eğitimler pazartesiden cumaya, hafta içi şeklindedir. Uluslararası öğrenciler tatil günleri dışında her pazartesi programa başlayabilirler. Okulun ilk günü yapılan Seviye Tespit Sınavı ile birlikte öğrenci seviyesine en uygun sınıfa yerleştirilir. Öğrenciye ihtiyaç duyacağı eğitim materyalleri ve kitaplar dil okulları tarafından verilir. Okullarda “nationality mix” adı verilen milliyet dağılım tablosu vardır ve öğrenciler bu tablo baz alınarak okula kabul edilir. Öğrencilerin sınırlı devamsızlık hakları vardır. Devamsızlık %20 ‘yi aşamaz.

avustralya
Konaklama

Avustralya’da dil eğitimi sırasında uluslararası öğrencilerin konaklayabileceği birçok alternatif bulunmaktadır. Bütçenize ve tercihinize göre aile yanı konaklama, rezidans konaklama yada paylaşımlı ev tipi konaklamayı seçebilirsiniz. Konaklamalar dil okulları tarafından öğrenciye sunulan aynı zamanda yine dil okulları tarafından denetime tabii tutulan, güvenli yerleşimlerdir.

Konaklama seçenekleri arasında, Avustralya’da en çok paylaşımlı evler ve aile yanı tercih edilmektedir. Paylaşımlı evler, şehir merkezlerine daha yakın olacak şekilde konumlandırılmıştır. Aile yanı konaklama seçenekleri genel olarak merkezden biraz daha uzak oturan ailelerden oluşmaktadır.

Öğrenciler isteklerine göre aile yanı konaklamalarında ise tek kişilik sabah kahvaltı dahil ya da yarım pansiyon seçeneğini tercih edebilirler. İngilizce konuşulan ülkelerde olduğu gibi Aile yanı opsiyonu, öğrencinin bulunduğu ülkenin, kültürü tanımak, teorideki eğitimi pratiğe taşımak adına  en etkili seçeneklerden biridir.

Avustralya’da Work & Study 

Avustralya, İngilizceyi tam anlamıyla yaşayarak öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler için dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Harika bir yaşam tarzı, çok kültürlü bir topluluk ve İngilizcenizi günlük yaşamda geliştirmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyan samimi yerel halkı ile Avustralya eğitim almak, çalışmak ve seyahat etmek için mükemmel bir yerdir. Avustralya Work & Study yapabileceğiniz ülkelerden biri aynı zamanda. Avustralya’daki bir Work and Study programına katılabilmeniz için öncelikle öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Avustralya göçmenlik sistemi, öğrenci vizesi ile ülkede bulunan yabancı öğrencilerin akademik dönem boyunca haftada 20 saate kadar ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışmalarına izin verir. Bu fırsat, öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerini oldukça kolaylaştırır ve eğitimlerinin bir kısmını iş yoluyla finanse etmelerine imkân sağlar. 

Yabancı öğrenciler veya sadece tatil vizesi alan kişiler de dahil olmak üzere, Avustralya'da çalışan herkesin temel işçi hakları vardır. Bu haklar asgari ücret alma hakkı, haksız yere işten çıkarılma, molalar veya dinlenme süreleri ile mücadele hakkı ve sağlıklı/güvenli bir çalışma ortamı hakkı olarak sıralanabilir. Avustralya'daki çoğu işveren, belirli bir iş veya endüstri alanı için asgari ücret ve koşullarını karşılayan akreditasyonlara sahiptir. 

Avustralya Vizesi 

Avustralya’da eğitim almak isteyenler, Student Visa (Subclass 500) adıyla bilinen öğrenci vizesine başvuru yapmalıdırlar.

Bu Vizeyle Neler Yapabilirsiniz?

 • Tercih ettiğiniz nitelikli eğitim programına katılabilirsiniz.

 • Aile üyelerinizi (eş, çocuk, partner) vizeye dahil edebilirsiniz.

 • Eğitiminiz devam ederken, haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz.

 • Avustralya sınırları içerisinde veya dışarısında başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğitim Vizesi 

Avustralya öğrenci vizesi, Avustralya’da alınacak eğitiminin türüne bakılmaksızın 1 Temmuz 2016’da tek bir vize kategorisi ( Student Visa 500) altında toplanmıştır ve  İngilizce dil eğitimi için yapılan başvurularda  eğitim, yol ve konaklama giderlerinin toplam tutarının bankada en az 3 aydır bekliyor olma şartı kaldırılmıştır.  Bunun yerine Avustralya Hükümetinin yeni düzenlemesiyle öğrencilerin geldikleri ülkeler ve başvuru yaptıkları okullar level sistemine göre vizede sunacakları belgeler farklılaşabilmektedir.

Yeni gelen düzenlemelerden bir diğeri vizeye okul ödemesi yapıldıktan sonra gelen COE (Confirmation of Enrolment) belgesi ile başvuru yapılabilmesidir.

Turistik Vize 

Avustralya’ya kısa süreli turistik bir seyahat için gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türü standart Avustralya turistik vize olmalıdır. Avustralya turist vizesi çoğunlukla tek girişli olarak verilmektedir. Tek girişli bir vizeniz olması durumunda, süresi geçmemiş bile olsa Avustralya’ya giriş yapıp çıktığınız zaman tekrar girmeniz mümkün olmayacak ve yeniden bir Avustralya vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir. Vizenizin çok girişli olması durumunda, vize geçerlilik süreniz boyunca Avustralya’ya istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilme hakkına sahipsiniz. Turist Vizesi Avustralya'ya turistik amaçlı veya aile/arkadaş ziyareti sebebiyle (iş seyahati ve tıbbi tedavi dışında) gidecek kişilere uygundur. 

Önemli Noktalar:

 • Bu vizeye başvurmadan önce Avustralya’da bir eğitim programına kaydınızı yaptırmış ve kesin kayıt belgenizi almış olmanız gerekmektedir.

 • Eğitim alacağınız süreyi kapsayan ve Avustralya Hükümeti tarafından kabul edilen zorunlu öğrenci sağlık sigortanızla (Overseas Student Health Cover - OSHC) vizeye başvurmanız gerekmektedir.

 • Eğer 18 yaşından küçükseniz, vizeye başvurmadan önce, gerekli hizmetlerin ayarlanmış olması gerekmektedir.

 • Avustralya uluslararası öğrenci vizeleri oldukça sıkı değerlendirmeye tabii tutmaktadır. Ülkesine gelecek bireyden çok çeşitli dokümanlar konsolosluğun bir araştırma sürecine girmektedir.

 • Bu bilgiler doğrultusunda okul seçimi ve vize konusunda Endless Abroad ailesinden alacağınız danışmanlık hizmeti profesyonel bir vize süreci geçirmenize fayda sağlayacaktır.

avustralya

Avustralya’da Eğitim Almak İçin 10 Neden!

 1. 23 milyon civarı bir popülasyonu olmasına rağmen, uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen dünyanın üçüncü ülkesidir.

 2. 1200’den fazla eğitim kurumunda 22000 adet, çok çeşitli eğitim programları sunulmaktadır.

 3. Para birimi olarak Avustralya Doları kullanılır; İngiltere ve Amerika gibi seçeneklerle kıyaslandığı zaman kur bakımından daha avantajlıdır.

 4. Öğrenci vizesiyle Avustralya’da eğitim almaya giden öğrencilerin, haftada 20 saat yarı zamanlı yasal çalışma izni olmasından dolayı öğrenciler günlük harçlıklarını çıkarma şansını yakalarlar. Ayrıca, tatil dönemlerinde bu çalışma izni tam zamanlı olarak değerlendirilebilmektedir.

 5. Dünyanın en iyi 100 üniversiteleri listesinde ilk 10’da sık sık adından söz edilir.

 6. Dünyanın her köşesinden, farklı kültürlerden birçok sakini bulunması sebebiyle farklı kültürleri yakından tanıma ayrıcalığı tanır.

 7. Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri listesinde birçok Avustralya şehri bulunmaktadır.

 8. Okul sıralamaların Avustralya Dil Okulları başarı sıralamasında en iyiler arasında gelir.

 9. Mühendislik, teknoloji, sosyal, fizik, çeşitli bilim alanları gibi daha birçok alanda en iyi eğitim programlarını sunan üniversiteler listesinde ilk 50’de birçok Avustralya üniversitesi bulunur.

 10. İnovasyon ülkesi olarak tanınır; her gün 1,000,000,000’den fazla insan Avustralyalı bilim adamlarının keşiflerinden faydalanır.

 

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

Londra’da Gezi Rehberi!

Yurtdışı Rehberi
28 Kasım 2019

Londra'da Ücretsiz Müzelerin Tam Listesi

Yurtdışı Rehberi
28 Kasım 2019
wp