Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Polonya’da Konuşulan Dil Nedir?

Yurtdışı Rehberi 30 Mayıs 2022
Polonya’da Konuşulan Dil Nedir?

Polonya Dili Lehçe (Polonyaca)

Orta Avrupa’nın gözde ülkelerinden Polonya’nın resmi dili olarak 39 milyon, tüm dünyada ise 50 milyonu bulan konuşuruyla Polonya dili, Polakça veya diğer bir ismiyle Lehçe, Hint-Avrupa dil ailesinin Slav dilleri öbeğinin batı kısmında bulunur.

Avrupa Birliği’nin ana dillerinden biri olan Lehçe, standart Latin alfabesine ek olarak 9 harften oluşan bir alfabe kullanmaktadır.

İngilizce gibi Özne-Fiil-Nesne sıralaması ile cümle kurulan Lehçede eril, dişil ve nötr için olmak üzere üç farklı sınıf bulunur.

Polonya’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Polonya’da çoğunluk için ana dil olarak kullanılan Lehçe’nin yanında özellikle gençlerde yoğun bir İngilizce kullanımı ve Almanya’ya yakın bölgelerde Almanca kullanımı görmek mümkün.

Polonya Avrupa’nın merkezindeki konumuyla tarih boyunca onlarca farklı kültür, dil ve milletle etkileşime girmiştir. Bu sebeple Lehçe içerisinde her türlü farklı kültürden farklı farklı kelimeler bulmak mümkün. Bunlara örnek olarak:

17.yüzyılda Osmanlı devleti ile gerçekleşen etkileşimlerden doğan kelimeler borsuk (porsuk), burka (bürük), chałwa (helva), czaprak (çaprak), dywan (divan), harem (harem), jogurt (yoğurt), kawa (kahve), papuga (papağan), sułtan (sultan), temblak (temlik), torba (torba), turban (tülbent), ułan (oğlan), wezyr (vezir), zaszłyk (şişlik), filiżanka (fincan), arbuz (karpuz), dywan (divan)

Türkçeden ödünç alınan kelimelere benzer bir şekilde 10-18. yüzyıllar arasında Latinceden, 10-15. yüzyıllar arasında Çekçeden, 16-17. yüzyıllar arasında İtalyancadan, 17-19. yüzyıllar arasıdna Fransızcadan, 13-15 ve 18-20. yüzyıllar arasında Almancadan ve 15-16. yüzyıllar arasında Macarcadan kelimeler ödünç alınmıştır. Fakat tüm bunların yanında şu anda en yaygın ödünç kelimeler İngilizceden alınmadır.

Lehçe ve Polonya Tarihi

Lehçe tarihsel süreç içerisinde Polonya’nın bulunduğu konum, dönemin Polonya-Litvanya Birliği’nin kültürel, askeri, poitik ve bilimsel gücü sebeiyle 1500-1700 yıllarında Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’nın belirli bölümlerinde lingua-franca yani Fransızcanın 19. yüzyılda İngilizcenin ise şu anda bulunduğu konum olan “geçer dil” pozisyonundaydı. Doğrudan akraba olmasalar da Ukrayna dili ile olan benzerlikleri Lehçenin o bölgede özellikle hüküm sürmesini kolaylaştırdı.

Polonya, dil konusunda Avrupa’nın en homojen ülkelerinden biri. Ülkenin vatandaşlarının %97’si Lehçeyi anadili olarak görmekte. Ülke dışında ise Polaklar Litvanya, Belarus ve Ukrayna’da azınlık olarak sıkça görülmekteler.

Polonya dışında en çok Lehçe konuşulan ülke %26’lık bir azınlıkla Litvanya olarak görülmekte. Amerika Birleşik Devletleri’nde Polak-Amerikalılar 11 milyonu aşkın sayıda bulunmakta fakat çok büyük çoğunluğu akıcı bir şekilde Lehçe konuşamamakta. Yapılan bir araştırmada Amerika’da yalnızca 667.414 Polonyalı Lehçe konuşabildiğini belirtmiş. bu sayı %1.4’lük bir orana denk gelmekte.

Sık kullanılan Lehçe (Polonyaca) Kelimeler

  • Masakra, Tragedia - Çok kötü ya da felaket
  • Bo Tak - Çünkü evet
  • No Ba - Doğruyu söylemek gerekirse
  • No - Evet
  • No Co Ty - Abartma
  • Jak Nie Jak Tak - Nasıl mümkün değil?
  • Spoko, Wporzo - Tamam, pekala, sakin
  • No Nie Off - Hayır, olamaz
  • Ojej, Ojejku - Bu nasıl olur

Lehçe kelimeler :: Biriyle tanışmak (Lehçe Türkçe Çeviri)

 

Merhaba

Cześć

Günaydın

Dzień dobry

Tünaydın

Dzień dobry

İyi akşamlar

Dobry wieczór

İyi geceler

Dobranoc

Adınız nedir?

Jak masz na imię?

Benim adım_____

Nazywam się ___

Pardon, duyamadım

Przepraszam, nie dosłyszałem

Nerede yaşıyorsun?

Gdzie mieszkasz?

Nerelisin?

Skąd pochodzisz?

Nasılsın?

Jak się masz?

İyiyim, teşekkür ederim

Dobrze, dziękuję

Ya sen?

A ty?

Tanıştığımıza memnun oldum

Miło cię poznać

Seni görmek ne güzel

Miło cię widzieć

İyi günler

Miłego dnia

Görüşürüz

Do zobaczenia

Yarın görüşürüz

Do zobaczenia jutro

Hoşça kal

Do widzenia

Neden Lehçe Öğrenmeli?

Polonya’da eğitim almak Lehçe öğrenmek için yeterli bir sebep olsa da tek sebep değil. Diğer Hint-Avrupa dillerine yakın olsa da egzotik özellikler taşıması dili öğrenmeyi eğlenceli kılıyor. Buna ek olarak diğer Slav dillerine yakınlığı sayesinde Lehçe öğrenmek onları da öğrenmek konusunda da yardımcı olacaktır. Polonya’nın Avrupa tarihi için önemi hakkında konuşmuştuk. Bu doğrultuda Lehçe öğrenmek Polonya ve Avrupa tarihine açılan bir kapı olacaktır. Genel olarak yeni bir dil öğrenmek yepyeni bir kültüre adım atmak anlamına geldiği için zengin kültürü ile diğer Polonyalılar ile bir ortak noktada buluşacaksınız.

Polonya’da Eğitim Alın

Orta Avrupa’nın en köklü kültürlerinden birini tarihi dokusunda yansıtan Polonya, dili, kültürü, toplumsal yapısı ve eğitimiyle öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir konum olarak göze çarpıyor. Polonya’da hayal ettiğiniz eğitimi almak ve yurtdışında eğitim planlarınızı gerçeğe dönüştürmek için şimdi Endless Abroad uzman danışman kadromuza ulaşın!

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

Londra’da Gezi Rehberi!

Yurtdışı Rehberi
30 Mayıs 2022

Londra'da Ücretsiz Müzelerin Tam Listesi

Yurtdışı Rehberi
30 Mayıs 2022
wp