COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yurtdışında okuma fikri kafanızda oluştuğu andan itibaren araştırmaya başlamanız gereken ilk konu, eğitim alacağınız ülke ve o ülkenin okulları olmalıdır. Özellikle bütçe planlamasına önem veren öğrencilerimizin üstünde durması gereken konu, ülkelerin yaşam maliyetleridir. Tüm bu araştırmalar sonucunda ise çoğu üniversite öğrencisi, Ukrayna’yı tercih etmektedir.  Özellikle son zamanlarda Türkiye’de ciddi bir kitle Ukrayna’da üniversite eğitimi almaya başlamıştır.

Öğrenciler açısından Ukrayna’da okumanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında üniversitelerin öğrencilerden YKS şartı istememesini, okulların eğitim kalitesini, diğer ülkelere kıyasla daha ekonomik olmasını ve son olarak YÖK ve AB denkliğinin olmasını gösterebiliriz. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için Ukrayna’ya cennet diyebiliriz. Peki, Ukrayna eğitim hayatınız boyunca size ne gibi avantajlar sunacak? Kariyerinize etkileri neler? Nerelerde çalışabilirsiniz? Ukrayna’da okumak için size sunulan imkanlar yeterli olacak mı? Ukrayna’da öğrenci vizesi almak kolay mı? 

Tüm bu soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin. 

Neden Ukrayna’da Okumalıyım?

Dünyanın sayılı eğitim kurumları arasına giren Ukrayna üniversiteleri, Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir. YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalara denklik vermektedir.

Ukrayna yaklaşık olarak 75 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve Türkiye‘de girmiş olduğunuz üniversite sınav sonuçlarını dikkate almaksızın sadece lise diploması ile istenilen bölüme kolaylıkla kabul imkanı sağlar. Bunun dışında ön lisans mezunları da lisans tamamlamak için Ukrayna’yı tercih edebilmektedir. 

Ukrayna’da Üniversite Okumanın Avantajları

 • Ukrayna’daki üniversiteler Doğu Avrupa’nın en iyi üniversitelerindendir.
 • Avrupa standartlarında eğitim verilmektedir.
 • Ukrayna’da okuyan öğrenciler Avrupa kültürü ile tanışmakta ve bu kültürle eğitilmektedir.
 • Ukrayna’da eğitim dili İngilizce, Rusça ve Ukraynaca’dır. Bu durum Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler için bir avantajdır. Rus dili, dünyada geçerliliği olan, iş ve kariyer hayatı için son derece önemli bir dildir.
 • Ukrayna, üniversite bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Odessa, Kharkiv, Sumi gibi şehirler öğrenci şehirleridir. Birçok bölümde lisans ya da yüksek lisans eğitimi alınabilmektedir. Eğer dil yeterliliğiniz yok ise dil hazırlık eğitimi almanızın ardından eğitiminize başlayabilirsiniz.
 • Ukrayna halihazırda bir Avrupa ülkesi olmamasına rağmen yapmış olduğu Lizbon Anlaşması gereğince eğitimini tamamlayan öğrencilere vermiş olduğu diploma mavi diplomadır. Mavi diploma tüm Avrupa Birliği tarafından tanınan ve Avrupa ülkelerinde geçerli kabul edilen bir diplomadır.
 • Ukrayna’daki üniversiteler YÖK tarafından tanınırlığı olan okullardır. Bu durum mezun olup Türkiye’de kariyerine devam etmek isteyen öğrencilerin başvuru yapıp diplomalarının denkliklerini alabilecekleri anlamına gelmektedir.
 • Ukrayna’da kullanılan para birimi ise Grivna’dır. Türk lirası karşısındaki farkından dolayı yıllık eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleriyle dünya genelinde en ekonomik ülkelerden biri olarak bilinmektedir.
 • Ukrayna konsolosluğu Türk öğrencilere vize alımında da zorluk çıkarmamaktadır. Hatta öğrencilerin aileleri vize almadan istedikleri zaman sadece kimlikleri ile çocuklarını ziyaret etmeye gidebilirler. 

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi için Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Ukrayna’ya lisans eğitimi için gitmek isteyen öğrencilerin Ukrayna Öğrenci Vizesi almaları gerekmektedir. Vize için Türk öğrencilerin aşağıdaki belgeleri eksiksiz tamamlamaları istenir. Bu belgeler sadece lisans eğitimi için geçerlidir. Yüksek lisans ve doktora eğitimi için öğrencilerden ekstra belgeler istenir.

 • İlgili üniversiteden alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi;
 • Lise diploması, transkriptinin aslı ve fotokopisi;
 • AIDS testinin aslı ve fotokopisi
 • Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun (heyet raporu) aslı ve fotokopisi. (Ukrayna’ya giriş tarihinden en geç 2 ay önce alınmış)
 • Sağlık seyahat sigortası
 • Doğum kayıt örneğinin aslı ve fotokopisi
 • 5x4.5 cm boyutunda 2 fotoğraf
 • Bir yıllık açık dönüş tarihli uçak bileti

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Alın

Öğrenciler için avantajlarla dolu Ukrayna’da eğitim almak istiyorsanız Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktayız. Uzman danışman ekibimiz ile birlikte eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olmaktayız. Detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin, ücretsiz online danışmanlık hizmetimizden yararlanın. 

Yayınlayan: Hande Kanmaz Bu sayfa en son 2020-10-27 13:37:07 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.