COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

Yurtdışında İş Bulmanızı Kolaylaştıracak Bilgiler

Yurtdışında Nasıl İş Bulurum

Kariyer planlaması yaparken dikkat edilen en önemli konu kuşkusuz seçtiğiniz meslek dalı ve bu mesleğin icra edildiği konumdur. Günümüzde insanlar iş ararken yurtdışını hedefliyorlar. Bunun birçok sebebi vardır. Öncelikle uluslararası alanda bir iş hayatı, kişiye her zaman daha iyi bir kariyer fırsatı sunar. Diliniz gelişir ve çalıştığınız sektördeki rakiplerinizle aranızdaki mesafeler azalır. Bu ve bunun gibi maddeler yurtdışında iş bulma isteğinizi artıracaktır.

Yurtdışında iş bulmanın birçok yolu vardır. Öncelikle yurtdışında iş ararken izlediğiniz yol önemlidir. Yurtdışında çalışmak için gereken özelliklerin sizde mevcut olup olmadığın bilmeniz gerekir. İş bulma süreciniz, nerede çalışacağınız, işi bulacağınız kanal, ilgili işi bulduktan sonra izleyeceğiniz yol ve daha fazla süreçlere hazırlıklı olmanızda fayda var.

Uluslararası bir iş hayatı önünüze kariyer fırsatları çıkarabilir. Farklı bir kültürün içinde çalışmak ufkunuzu genişletebilir. En önemlisi hanenize yeni bir dil katmak çalıştığınız sektördeki rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Yurtdışında çalışma şansınız zaten varsa mutlaka bu şansı kullanın. Bu imkanı siz yaratmak istiyorsanız hazır olun, yurtdışına çıkma fikrinden korkmayın ve yazımızın devamını okuyun.

Yurtdışında Ne İş Yapabilirim?

Yapılan birçok araştırmaya göre son bir yılda Türkler tarafından yurt dışında en çok iş başvurusu yapılan ülkeler; ABD, İngiltere/Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada ve İtalya’dır. Bu ülkelerde en çok kazandıran meslek dalları ise hemşirelik, bilgisayar programcılığı, tüm mühendislik dalları, cerrahlık, ve şef aşçılıktır.

Yurt dışında çalışmanın birçok avantajı vardır. Örneğin yabancı dil üzerine kendinizi geliştirmek istiyorsanız, yurtdışında çalışmak bu açıdan harika bir fırsattır. Yabancı bir dili ileri seviyede bilen ve yurt dışında çalışmış kişiler deneyimi olan adaylar, işverenler tarafından her zaman daha önceliklidir. Farklı kültürden insanlarla aynı çatı altında çalışmak, kişiler arası ilişkileri geliştirir. 

Adım Adım Yurtdışında İş Bulmanın Yolları

Araştırma Yapın
Yeni bir hayata zihnen hazır olmalısınız. Gittiğiniz ülkede konuşulan dili çok iyi konuşuyor olabilirsiniz. Ancak kültürel değişikliklere, gündelik yaşamda karşılaşacağınız farklılıklara karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Yaşamaya başlayacağınız ülkenin kültürünü anlamaya çalışın. Gitmek istediğiniz ülkeyi belirleyin ve ülke ekonomisini inceleyin. Yabancı piyasaları araştırın. Çünkü her ülkenin kendine özgü çalışma kuralları vardır. Bunlara ek olarak vize araştırması yapın. Gideceğiniz ülkenin vize ve çalışma şartları iş başvurularında dikkate alınacak en önemli konudur.

Etkili Bir CV ve Niyet Mektubu Oluşturun
İşe başlamak için gereken bütün belgeleri hazırlayın. Gideceğiniz ülkenin, çalışacağınız sektörün kullandığı bütün sayfa düzeni ve içerik formalitelerini öğrenin. Ayrıca hangi belge/referansları eklemeniz gerektiğinden emin olun.

Mülakata İyi Hazırlanın
Başvurunuzu tamamladıktan sonra çağrıldığınız mülakatlara iyi hazırlanmanız gerekir. Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında detaylı bir araştırma yapın. Örneğin, İngiltere’de psikometrik test ve “case study” çalışmaları yaygındır. Brezilya’da takım çalışması önemliyken ABD’de bireysel başarılar daha önemlidir.

Yabancı Medyayı Takip Edin
İş arama sürecinde yabancı medya kaynaklarıyla ilgili fikir edinmekte yarar var. Sektördeki değişikliklerle ilgili bilginiz olursa iş bulma süreciniz ve iş bulma ihtimaliniz kolaylaşır. Farklı kültürlerin iş bulma konusunda da farklı yaklaşımları olabilir. Bazı ülkelerde pek çok evrak işi gerektiren resmi başvurular kabul görürken, bazı ülkelerdeki işverenler yüz yüze mülakatlardan hoşlanır. Gideceğiniz ülkede yaşayan insanların bunlardan hangilerini kullandığını öğrenin.

Network ağlarınızı kullanın
Gitmek istediğiniz ülkede arkadaşlarınız varsa onlardan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda rotanızı oluşturabilirsiniz. Gideceğiniz ülkede yaşayan insanlarla internet aracılığıyla sohbet edebilir, o ülkenin yaşam şartları ve iş olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz. Dünyaya açılmış ve şu anda kendi mesleklerini icra eden insanlarla mezun olduğunuz okulun kariyer ofislerinden de ulaşabilirsiniz. Global bir firmada çalışıyorsanız ve dil seviyeniz yeterli olduğunda yöneticileriniz tarafından başka alanlara yönlendirebilirsiniz.

Ülkenin İş Bulma Sitelerine Girin
Gideceğiniz ülkenin bütün iş bulma sitelerini listeleyin ve iş arayışınıza bu şekilde de devam edin. Örneğin Jobmaster adlı mobil uygulamayı kullanarak, dünya çapında pek çok ülkede yüzlerce iş ilanı listeleyebilirsiniz.

Spesifik Bir Alanda Uzmanlaşın
Klasik işler her zaman aynı özellikleri taşır. Bu nedenle işveren eleman aradığında aynı özelliklere sahip onlarca kişiyle iletişime geçebilir. Daha niş bir alanda uzmanlaşmak ise sizi diğer adaylardan ayıran en büyük özellik olacaktır. Örneğin İnternet sektöründe veri analizi, ilaç sektöründe pazarlama gibi.

Temel Becerilerinize Odaklanın
Günümüzde yoğun iş temposuna ara verip kendi hobilerini gerçekleştirmek isteyen çokça insan var. Yurtdışı deneyimi sürecinde kendi hobilerinizi meslek dalına dönüştürebilirsiniz. Müzisyen olabilir, heykeltıraşta ustalaşabilir, yemek yapmakta iyi olup aşçılık anlamında kendinize bir iş alanı oluşturabilirsiniz.

Sertifika Programlarıyla Çalışma İmkanı Yakalayın
Sertifika ve diploma programlarının çeşitli sürelerden oluşan çalışma olanakları bulunur. Sertifika ve diploma programları yurtdışında size çalışma deneyimi sağlarken, ülkenize geri döndüğünüzde daha kolay iş bulma ve kariyerinizde fark yaratabilmeniz için büyük avantaj. Üstelik bazı programların sunduğu ücretli iş imkanı ile birikim yaparak eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Dil Eğitimi Alın
Hem çalışıp hem dil eğitimi alabilirsiniz. İş bulma olanağınız çoğunlukla dil seviyesi yeterliliğinizle alakalı olduğundan work and study programları en cazip kanallar arasındadır. Dil eğitimi aldığınız süre boyunca İngilizce seviyenizi geliştirirken part time çalışma fırsatları da yakalayabilirsiniz. Dil eğitimi sürecinde edineceğiniz uluslararası arkadaşlarınız ve gideceğiniz ülkenin yerli halkıyla yakın temaslar kurarak iş bulma olanaklarınız artacaktır.

Yurtdışında daha kolay iş bulabilmek için Yurtdışı Eğitim Programlarına Katılın

Yurtdışında çalışmaya karar verdiyseniz dil eğitim almayı geciktirmeyin. Endless Abroad’un Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hizmetinden yararlanarak daha iyi bir meslek için dil eğitimini nerede nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetinden yararlanmak ve bu konu hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.


Yayınlayan: Hande Kanmaz Bu sayfa en son 2020-06-23 15:15:43 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

Yurtdışında İş Bulmanızı Kolaylaştıracak Bilgiler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım