Yurtdışında Okumanın ve Yurtdışı Eğitimin Avantajları

Yurtdışında Okumanın ve Yurtdışı Eğitimin Avantajları

Giderek küreselleşen dünyada yurtdışında eğitim almanın önemi de günden güne önemini artırmaktadır. Yurtdışında üniversite okuyarak hayatının en güzel dönemleri olan gençlik çağlarında kendine unutulmaz deneyimler bırakmak istemez misin? Yurtdışında eğitim alma fırsatı yakalayan öğrenciler yabancı bir ülkede eğitim görme ve yeni bir ülkenin cazibesini ve kültürünü alma fırsatına sahip olurlar. Hem akademik hem de sosyal hayatlarına birçok katkıda bulunarak kendilerini geliştirme fırsatı yakalarlar. Peki, kendi ülkenden ziyade yurtdışında eğitim almanın sana ne gibi faydaları bulunur? 

1. Dil Becerilerini Geliştirirsin. 

Yurtdışında eğitim alarak dil becerilerini geliştirme fırsatına sahip olacaksın. Kendi dilini konuşanların olduğu bir sınıfta yabancı dil eğitimi almak ile yabancı dillerle tek bir çatı altında okuyarak eğitim almak arasındaki farkları ancak deneyimlediğin zaman anlayacaksın. Düzenli olarak pratik yaptığın için öğrenmek istediğin dili en kısa sürede kavrama şansı yakalayacaksın. Ayrıca, birçok farklı kültürden insanla aynı ortamda olarak diğer dillere de hakimiyetini geliştirecek ve belki de 2. yabancı dil öğrenme isteğini de pekiştireceksin. 

Dil becerilerini geliştirmek sana sadece öğrencilik hayatında katkı sağlamayacak. Mezuniyetin sonrasında zorlu bir kariyer süreci seni bekliyor. Bu aşamada iyi bir yabancı dile sahip olmanın seni ne kadar öne çıkaracağını fark edeceksin. Özellikle global firmalarda işe girmek ve kariyerinde üst noktalara ulaşmayı hedefliyorsan İngilizce’yi neredeyse ana dilin gibi konuşmanın ve bunun yanında başka bir dünya dilini de öğrenmenin sana çok büyük faydaları olacak. Eğitim hayatında kendine katacağın en büyük şeyin dil öğrenmek olduğunu asla unutma! 

2. Dünyayı Görme Şansı Yakalarsın.

Yurtdışında eğitim almanın en büyük nedeni de dünyayı görme fırsatıdır. Yurtdışında eğitim alarak yeni bakış açıları, gelenekleri ve aktiviteleri olan yepyeni bir ülkede yaşama şansına sahip olursun. Eğitim almak için gideceğin ülkenin harika doğasını ve en ünlü yerlerini gezme fırsatı yakalayabilirsin. Özellikle Avrupa ülkelerinden birinde eğitim almak istersen komşu ülkelere rahatlıkla seyahat edebilir ve haritadan birçok ülkeyi “gezdim” olarak işaretleyebilirsin. 

network

3. Network Oluşturabilirsin. 

Yurtdışında okumak, dünyanın her yerinden insanlarla uzun ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Ömür boyu sürecek arkadaşlara dönüşebilecek insanlarla tanışma fırsatını yakalarken uluslararası bağlantılarınızı genişletirsin. Bazı bağlantılar stajlar, iş teklifleri ve iş ortakları dahil olmak üzere kariyer fırsatlarına bile yol açabilir. Okuduğun üniversite, genellikle yerel bölgelerden ve yurtdışından büyük bir öğrenci topluluğuna sahip olacak ve sana farklı geçmişlerden ve kültürlerden insanlarla tanışma fırsatı verecektir. Ağını ne kadar geniş olursa, heyecan verici kariyer ve sosyal fırsatlarla bağlantı kurma olasılığın o kadar artar.

4. Yeni Kültürler ve Bakış Açıları ile Tanışırsın.

Farklı kültürleri deneyimlemek dünya görüşünü genişletmene olanak tanır. Yurtdışında eğitim alarak yeni bakış açıları öğrenecek ve kültürler arası farkındalık geliştirebilirsin.  Örneğin, bir sonraki işinde başka ülkelerden insanlarla çalışma fırsatın olabilir. Yurtdışında eğitim alarak farklı geçmişlere sahip insanlarla daha rahat olacak, onların benzersiz deneyimlerine değer verecek ve onlarla daha güçlü bir ilişki kuracaksın. Çoğu zaman, kültürel geçmişin farklı durumlara nasıl tepki verdiğimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Çeşitli bakış açıları kazanmak, deneyimlere tamamen yeni bir şekilde bakmana yardımcı olabilir. Yurtdışında eğitim alarak aynı zamanda farklı eğitimlere sahip insanlarla tanışacak, ufkunu genişletmeye yardımcı olacaksın. Başka bir kültürü deneyimlemenin en iyi yolu, kendini o kültürün içine koymaktır ve bunu yapmanın en ideal yolu da başka bir ülkede yaşamaktır.

5. Yurtdışındaki Kariyer Fırsatlarını Keşfedersin.

Yeni bir ülkede okumak, çalışma alanına da bağlı olarak seni artan kariyer fırsatlarıyla karşı karşıya bırakır. Örneğin finansla ilgileniyorsan eğer Londra veya Hong Kong gibi iş dünyasıyla ünlü iki şehirde eğitim almayı düşünmelisin. Teknolojiyle ilgileniyorsan da Berlin veya Tel Aviv'e bakabilirsin. Çoğu zaman uluslararası çalışanları işe alan kuruluşlar, adayların küresel bir ortamda başarılı olabileceğine dair kanıt görmek ister. Yurtdışında özellikle de çalışmakla ilgilendiğin bir alanda okumak sana özgeçmişinde kültürlerarası iletişim ve uluslararası politika anlayışı gibi temel becerileri ve ilgili deneyimleri sergileme şansı verir.

travel

6. İşverenler Üzerinde Etki Bırakırsın.

Yurtdışında okumak, kariyerini başlatmana ve işgücünde daha rekabetçi olmaya yardımcı olabilir. Sana farklı bir ortama uyum sağlamak için gereken açık fikirliliğe, beceriye ve dürtüye sahip olduğunu gelecekteki ve mevcut işverenlere gösterme fırsatı verir. Birçok işveren, uluslararası deneyime sahip mezunlar arıyor. Yakın tarihli bir ankete göre işverenlerin yüzde 64'ü yurtdışında eğitim deneyiminin önemli olduğunu düşünüyor ve işverenlerin yüzde 92'si yeni zorluklara karşı esneklik gibi tipik olarak deneyimden kazanılan becerileri arıyor. 

Başka bir araştırma ise şirketlerin yaklaşık yüzde 40'ının uluslararası deneyime sahip personel eksikliği nedeniyle uluslararası iş fırsatlarını kaçırdığını ortaya koydu. Yurtdışında okumak, işverenlere iş hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları becerilere sahip olduğunu gösteren güçlü bir özgeçmiş oluşturmana olanak tanıyabilir. 

7. Yeni Hobiler Edinebilirsin. 

Hala neden yurtdışında eğitim alacağını sorguluyorsan, farklı bir ülkede eğitim almanın, evde kalarak asla keşfedemeyeceğin birçok yeni aktivite ve ilgi alanı sunduğunu bilmelisin. Yürüyüş, su sporları, kayak, golf veya daha önce hiç denememiş olabileceğin diğer çeşitli yeni sporlar için henüz keşfedilmemiş bir yeteneğin olduğunu fark edebilirsin. Ayrıca diğer yeni ve heyecan verici eğlence biçimlerini keşfetme şansın olacak. Oyunlar, filmler, danslar, gece kulüpleri ve konserler tadını çıkarabileceğin aktivitelerden sadece birkaçıdır.

 8. Kişisel Gelişimi Artırırsın. 

Yabancı bir ülkede tek başına olmak gibisi yoktur. Yurtdışında eğitim almanın gerçekten bağımsız doğanı ortaya çıkardığını göreceksin. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler yeni ülkelerinin kaşifleri olurlar ve içlerinde barındırdıkları merak ve heyecanı gerçekten keşfederler. Yurtdışında eğitim almanın bir faydası, farklı bir kültür hakkında bilgi edinirken kendini de keşfetme fırsatıdır. Kendi başına yeni bir yerde olmak bazen bunaltıcı olabilir ve problem çözerken farklı durumlara uyum sağlama yeteneğini ortaya çıkartmış olursun.

Yurtdışında eğitim almanın avantajları eğitimin sürecinin her aşamasında muazzamdır. Ancak, yurtdışında lisansüstü düzeyde eğitim almak isteyen öğrenciler için ihtiyaçlarına uygun doğru programı bulmak zor olabilir. Hedeflerine ulaşmana yardımcı olacak bir program bulmak buradaki en önemli unsur. Bu noktada uzun süreli deneyime sahip uzman bir kadro ile çalışarak sana en iyi olanı bulmaya ihtiyacın var. Yurtdışı eğitimi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Endless Abroad’un uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsin. Bunun gibi bilgilendirici yazılar için bizi takip etmeyi unutma! 

Yayınlayan: Tuğçe Polat Bu sayfa en son 2021-09-13 tarihinde güncellenmiştir.
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

Yurtdışında Okumanın ve Yurtdışı Eğitimin Avantajları

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11