Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Fransa

Fransa

Fransa Hakkında

Fransa, Avrupa'nın batı ucunda yer almaktadır. Birleşik Krallık ile deniz sınırları olan Fransa, aynı zamanda Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Akdeniz, Monako, İspanya ve Andorra ile de komşudur.

Fransa, 551.695 km²'lik bir alanı kaplamaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık'ın iki katı veya ABD'nin Colorado eyaletinin iki katından fazla olan Korsika adasını da içinde barındırır.

Fransa'nın toplam nüfusu 67,4 milyon (2021'de), Metropolitan Fransa'da (Fransa artı Korsika) 65,2 milyon ve denizaşırı bölgeleri (Fransız Guyanası, Guadeloupe, Martinique, Mayotte ve Reunion) yaklaşık 2,2 milyon nüfusu vardır.

Fransa'nın en büyük şehri ve başkenti Paris'tir. Fransa'da konuşulan dil Fransızcadır (resmi).

Fransa Ülke profili

Fransa Resmi Adı: République française
Fransa Kısa formu: France
Uluslararası uzun formu: Fransa Cumhuriyeti uluslararası
Kısa formu: Fransa
Fransa ISO Ülke Kodu: FR - FRA - . fr
Fransa Yerel Saati: UTC +1h
Fransa Ülke Telefon Kodu: +33
Fransa’nın Başkenti: Paris
Fransa Nüfusu: 67,4 milyon (2021)
Fransa Resmi Dini: Roma Katolik, %90.
Fransa Resmi Dili: Fransızca.
Fransa’da Okuryazarlık Oranı: %99.
Fransa Para Birimi: Euro (EUR)
Üç temel Avrupa etnik kökeni- Kelt, Latin ve Cermen (Frank) - Fransa'nın mevcut nüfusunu oluşturmaktır.
Fransa, yabancı turistlerin dünyanın en çok ziyaret ettiği ülkelerden biridir.

Fransa'nın şehirleri neler?

Fransa, Bordeaux, Cannes, Chamonix, Chartres, Clermont-Ferrand, Limoges, Marsilya, Nice ve Paris gibi ünlü şehirlere sahiptir.

Paris: 
Fransız başkentidir ve aynı zamanda Romalılar ona Lutetia adını vermiştir. Fransa'nın başkenti ve açık ara en önemli şehri Paristir. Dünyanın önde gelen kültür ve ticaret merkezlerinden biri olan Paris,  ville lumière veya “ışık şehri” olarak bilinir. Paris, 2 milyon 161 bin nüfusu ile Avrupa'nın en büyük yerleşim bölgelerinden biridir.  

Avignon: 
Tarih dolu bir Fransız şehirdir. Avignon aynı zamanda geçici olarak Papa'nın ikametgahı olmuştur (1309-1377). 

Aix-les-Bains:
Doğu Fransa'da, Rhone-Alpes bölgesinde, Lac du Bourget yakınlarındaki kaplıcaları ile ünlü bir Fransız Şehridir.

Bordeaux: 
Fransa'nın şaraplarıyla ünlü şehridir.  

Camembert:
Fransa’nın Orne şehrindeki ünlü Fransız peynirinin çıktığı kasabadır.  

Cannes:
Dünyaca ünlü film festivali olan bir Fransız şehridir. 

Chamonix-Mont-Blanc:
Dünya çapında dağ sporları merkezi olarak kabul edilen bir yerdir. 

Chartres:
Kuzey-orta Fransa'da, Paris'in güneybatısında, katedraliyle ünlü, Dünya Mirası Alanlarından biri olan bir şehir. 

Clermont-Ferrand:
Fransa'nın en eski şehirlerinden biri olan Auvergne bölgesindeki yanardağ zinciri ile çevrili şehirdir. Clermont-Ferrand, aynı zamanda uluslararası kısa film festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.

Clichy-sous-Bois:
Amerikalı yazar Henry Miller’in 1932'den 1934'e kadar yaşadığı Fransız şehridir. 

Colmar:
Özgürlük Anıtı'nın heykeltıraşı Frédéric-Auguste Bartholdi'nin memleketidir. 

Cognac:
Dünyanın en iyi bilinen brendi türlerinden biri “Konyak”a ismini veren Fransız şehridir. 

Grenoble:
Fransız Alpleri'nin başkenti ve birçok kayak merkeziyle çevrili büyük bir bilim merkezidir.  

Lille:
Fransa'nın en büyük onuncu şehridir.  

Limoges 
yüzyıldan beri Limoges porselenleri ile dünya çapında ünlü Fransız şehridir.  

Lourdes 
Hautes-Pyrénées'deki kasaba, Avrupa'daki en büyük Katolik dini hac yerlerinden biridir.  

Lyon 
Eski Galya başkenti.  

Marsilya 
Fransa'nın en eski şehridir.  

Montpellier 
Fransa'nın güneybatısında yer alan Montpellier, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biri olan Montpellier Üniversitesine (Fransızca: Université de Montpellier) ev sahipliği yapmaktadır.  

Nantes 
Brittany Dükalığı'nın tarihi başkentidir. 

Nice 
Ressam Yves Klein'ın memleketidir. 

Nîmes 
Galya'nın en zengin ve en güzel Roma şehirlerinden biriydi.  

Orléans 
Orléans, Paris'in güneybatısında yer alan Fransız Şehirdir.  

Rennes 
Fransa'da bir komündür. Üniversitesi kasabası ve Brittany'nin başkentidir.  

Toulouse 
Avrupa'nın havacılık ve uzay endüstrisinin başkentidir.  

Versay 
Versay, Paris'in Batı banliyösündeki bir Fransız şehridir. Versay Sarayı ya da Versailles Sarayına ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa'nın coğrafi özellikleri nelerdir?

Yer: Orta Batı Avrupa, Biscay Körfezi ve Manş Denizi kıyısında, Belçika ve İspanya arasında, İngiltere'nin güneydoğusunda; Akdeniz kıyısında, İtalya ve İspanya arasında.

Alan: 551,500 km² (220.668 sq. mi.); en büyük batı Avrupa ülkesi.

Arazi yapısı: Kuzey ve batıda çoğunlukla düz ovalar veya hafif inişli çıkışlı tepeler; dağlık, özellikle güneyde Pireneler ve güneydoğuda Alpler.

İklim: Akdeniz boyunca genellikle kışlar serin ve soğuk ve yazlar ılımandır.

Fransa ekonomisi

Fransa, küçük firmaların baskın olduğu gelişmiş bir karma ekonomiye sahiptir. Fransa, dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biridir ve Avrupa Topluluğu'nun kurucu üyesidir . Fransız ekonomisi son derece gelişmiş ve serbest piyasa odaklı bir iş modelidir. Hükümet, Air France, France Telecom (şimdi Orange SA), Renault ve Thales (şimdi Thales Group) dahil olmak 

üzere birçok büyük özel şirketlerin yanı sıra birçok küçük ve orta ölçekli işletmeye de sahiptir. Fransa, makine mühendisliği, tarım, turizm, moda, yemek ve şarap gibi alanlarda önemli bir üretici ve ihracatçıdır. Fransa, Avrupa Birliği'nin en büyük enerji üreticisidir. Fransa, nükleer enerji konusunda da Avrupa'da lider ülke konumundadır. Fransız ekonomisi, turizm, perakende ticaret ve hizmetler gibi sektörlerde de önemli rol oynamaktadır.

Fransa Eğitim Sistemi

Fransa, eğitim yönetimi açısından 31 coğrafi bölgeye bölünmüştür. Bu bölgeler "académies" olarak adlandırılır. Fransa'da her académie, yerel okul yönetimi birimini temsil etmektedir. Fransa'da eğitim, resmi olarak 6 yaşından 16 yaşına kadar zorunludur. Fransa'da çeşitli eğitim düzeyleri mevcuttur. Bunlar; pré-élémentaire (öğretim öncesi), élémentaire (temel), collège (orta), lycée (lise) ve l'enseignement supérieur (üniversite) şeklindedir. Fransa'da üniversite eğitimi genellikle ücretsizdir.

Fransa Dil Okulları ve Dil Eğitimi Fiyatları

Fransa, dil eğitimi için popüler bir ülkedir. Fransa'da dünyaca ünlü birçok dil okulu bulunmaktadır. Fransa dil okulları, Fransızca öğretimi için tasarlanmıştır. Fransa dil okulları fiyatları, okulun konumu, programın süresi ve düzeyine göre değişmektedir. Fransa'da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, üniversiteler tarafından verilen dil eğitimi programları, yerel dil okulları ve uluslararası dil okulları arasından seçim yapabilirler. Fransa'da dil eğitimi alan öğrenciler, Fransa'da çalışma olanaklarına da sahiptir.

Fransa Blog

Fransa Hakkında Blog Yazılarımız

Fransa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fransa Yurtdışı Eğitim Hakkında Sorularınızın Cevapları Burada!

4

Ülke

+750

Global Partner

30

Şube

Daha detaylı bilgi almak için Uzman Endless Abroad Danışman kadrosuyla iletişime geçin!

Fransa, Batı Avrupa'da bulunan bir ülkedir ve yaklaşık 643.801 kilometrekarelik (248.573 mil kare) bir alanı kaplar. Bu, dünya genelindeki ülkelerin sıralandığı en büyük 50 ülke arasında 46. sıraya denk gelir. Fransa, Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biridir ve nüfus yoğunluğu da oldukça yüksektir. Fransa aynı zamanda denizaşırı topraklara da sahiptir, ancak yüzölçümü hesaplamalarında bu topraklar genellikle dahil edilmez.

Fransa Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşu olup, Manş denizinde Dover Boğazı'ndan açılan denizaltı tüneli ile İngiltere ile karayolu bağlantısına sahiptir. Fransa, uluslararası hava ve deniz taşımacılığı ile turizm açısından da ileridir.

Konum: Batı Avrupa'da, kuzeyde Lüksemburg, Belçika ve Marş Denizi, batıda Atlas Okyanusu ve Biskay Körfezi, güneyde İspanya ve Akdeniz, doğuda da İtalya, İsviçre ve Almanya ile çevrilidir.

Kıta Fransası, Avrupa ana karasının batısında, 41 ile 51 kuzey paralelleri arasında yer alır. Kuzey ve kuzeybatı kesimlerinde ılıman iklim egemendir ve denizelliğin etkisi iç bölgelerin de iklimlerini biçimlendirmektedir. Güneydoğuda ise Akdeniz iklimi egemendir.

Fransa'da her kesim tarafından kullanılan dil Fransızca'dır. Resmi dil olarak kabul edilen Fransızca haricinde, İngilizce her kesim tarafından konuşulur. Ülkede Fransızca, özellikle tüm kesimlerce konuşulup, başka diller biraz daha dışlanmış gibidir.

Daha Fazla

Öğrenci Hikayeleri

Birbirinden güzel ülkede, birbirinden güzel deneyim! Öğrenirken eğlenen, yeni bakış açılarıyla gelişen öğrencilerimizin hikayelerine göz at.

wp