İrlanda Üniversiteleri

İrlanda Üniversiteleri

İrlanda üniversiteleri geleneksel ancak modern bir ortamda birinci sınıf eğitim sunar. İki düzineden fazla yüksek öğretim kurumunda binlerce akademik program mevcuttur. İrlanda üniversitelerinin uzmanlaştığı bazı temel alanlar doğa bilimleri, teknoloji, ekonomi ve sosyal bilimler olarak sıralanabilir. İrlanda'da yaklaşık iki düzine üniversite ve teknoloji enstitüsü bulunmaktadır. Ancak İrlanda'da lisans eğitimi almak Avrupa'nın diğer yerlerine göre biraz daha maliyetlidir. İrlanda'da lisans eğitimi genellikle 3-4 yıl sürer. Başvuru tarihleri kuruma ve öğrencilerin AB üyesi olan bir ülkenin vatandaşı olup olmadığına göre değişir. Dolayısıyla Türk öğrenciler için başvuru tarihleri eğitim alınacak üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterecektir.


İrlanda Üniversiteleri Eğitim Sistemi

İrlanda'da üniversite eğitimleri, üniversiteler ve yüksek öğretim alanında uzmanlaşmış kurumlar tarafından sunulmaktadır. Üniversiteler %90’ı devlet tarafından sağlanan yıllık yardım bedeli ve aynı zamanda öğrenci harçları, vakıflar, özel bağışlar ve tek seferlik hibeler ile finanse edilmektedir. Her üniversite kendi yönetim organına sahiptir ve mali durumu üzerinde tam kontrol sağlamakla yükümlüdür. Üniversiteler fakülte ve bölümlerden oluşur.


İrlanda üniversitelerinin eğitim sistemi “3. seviye eğitim” olarak da adlandırılır. 3. seviye eğitimler, üniversite sektörü, teknoloji sektörü ve eğitim kolejleri olarak üçe ayrılır. Bunlar, büyük ölçüde devlet tarafından finanse edilirler. Diğer yandan tercih edebileceğiniz birçok bağımız özel kolej de mevcuttur.
İrlanda'da özerk ve kendi kendini yöneten üniversiteler de bulunur. Bu kurumlar lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde akademik programlar sunarlar.


İrlanda Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Lizbon Antlaşması’nı imzalayan ülkelerden birinde lise eğitimini başarıyla tamamladıysanız, geçerli bir okul bitirme belgesine sahipseniz ve kendi ülkenizde üniversite eğitimi almaya hak kazandıysanız, İrlanda'da üniversite eğitimi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, İngilizce seviyenizi kanıtlamanız ve daha önce ikinci bir dil eğitimi almış olmanız istenir. Bazı durumlarda, eğitim almak istediğiniz bölüme özgü gereksinimleri de karşılamanız gerekir. Örneğin, matematik bölümüne başvuruyorsanız, önceden matematik eğitimi almış olmanız gerekir.


Eğer İngilizce ana diliniz değilse, İngilizce dil yeterliliğinizi lise eğitiminiz sırasında aldığınız notlar veya TOEFL/IELTS sınavlarından aldığınız puanlarla kanıtlamanız gerekir. TOEFL sınavı için istenen minimum puan genellikle 570 (yazılı sınav) veya 90 (online sınav) olup, IELTS sınavı için 6.5 puandır.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Son başvuru tarihleri kuruma ve üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin AB üyesi olup olmadığına göre değişir. AB vatandaşı olup lisans eğitimi alacak yabancı öğrenciler için son başvuru tarihi 1 Şubat'tır. Geç başvurular için son tarih 1 Mayıs'tır.

AB vatandaşı olan/olmayan mezunlar ve AB vatandaşı olmayan lisans öğrencileri için son başvuru tarihleri eğitim alınacak bölüme göre farklılık gösterir. Bu nedenle, akademik programın veya bölümün web sitesinde yayınlanan son başvuru tarihlerine bakmak gerekir.


İrlanda’da Lisans Eğitimi Süresi

İrlanda'da lisans eğitimleri, eğitim alacağınız yere bağlı olarak 3-4 yıl sürecektir. İrlanda'da lisans eğitimi alırken ayrıca 4 yıllık bileştirilmiş yüksek lisans eğitimi almak da mümkündür. Ancak bu tip birleştirilmiş programlar sadece bilim ve mühendislik gibi belirli bölümlerde mevcuttur.


İrlanda Vizesi

Yabancı öğrencilerin vize almak için AVATS web sitesinden online randevu almaları gerekir. Başvuru yaptıktan sonraki adımlar şunlardır;
Vize tipi hangi ülkeden başvuru yapacağınıza göre değişeceğinden, talimatları dikkatlice okuyun. Başvuru formunuzun, orijinal pasaportunuzun, pasaport boyutlu renkli fotoğraflarınızın imzalı bir özetini göndermeniz, ilgili ücreti ödemeniz ve istenen tüm evrakları eksiksiz sunmanız gerekir.
Buraya tıklayarak başvuru durumunuzun 'onaylandı' olarak güncellenip güncellenmediğini kontrol edin, ondan önce uçak bileti almayın. Eğer vizeniz onaylanmazsa, iki ay içinde yeniden başvuru yapabilirsiniz.
Ülkeye vardıktan sonra, Kayıt Ofisi ile İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'nden randevu alın. Oturma izni almak için 300 € ücret ödemeniz gerekmektedir.


İrlanda'da Konaklama

İrlanda'da üniversite öğrencileri konaklama konusunda geniş bir seçeneğe sahiptir. Bazı öğrenciler, birçok kolejde bulunan kampüs içi konaklama birimlerinde kalmayı tercih eder. Kampüste konaklama her zaman çok talep görür, ancak oldukça pahalı olabilir ve yer bulmak zordur.


Öğrenci Yurtları

Tüm üniversitelerde, özel yatak odası ve ortak mutfak, oturma odası ve banyo bulunan, genellikle 4-8 kişilik dairelerden oluşan yurtlar bulunur. Kampüs içi konaklamalar, Eylül ve Şubat aylarında olmak üzere 2 taksitte ödenmelidir. Bu konaklama birimlerinin çoğunda, kirayıı aylık olarak ödemek mümkün değildir. Genellikle depozito olarak bir aylık kirayı peşin ödemeniz gerekir, depozito mezun olduğunuzda size geri ödenecektir.


Kiralık Daireler

Tamamen bağımsız olmak isteyen öğrenciler yemeksiz (kendi yemeklerini kendileri yapmaları gerekir), kiralık konutları/daireleri tercih ederler. Öğrenciler kiralarını aylık ve peşin olarak öderler. Kira döneminin başlangıcında, bir aylık kirayı depozito olarak ödemeniz gerekir, bu depozito evden ayrılacağınız zaman size geri ödenir (eve herhangi bir zarar vermemiş olmanız koşuluyla). Bir kira sözleşmesinin normal süresi 9 veya 12 aydır. Bir kira sözleşmesini önceden bildirmeksizin bozar veya kira sözleşmesine uymazsanız depozitoyu geri alamazsınız. Tesisten ayrılmadan bir ay önce ayrılacağınızı bildimeniz gerekir.


Aile Yanında Konaklama

Bazı öğrenciler bir ailenin yanında konaklamayı tercih ederler. Bu şekilde yine bağımsız olursunuz, ancak yeni bir ülkede yaşama deneyiminizde size yardımcı olacak bir ailenin yanında, bir evin konforunda yaşamış olursunuz. Ev sahibi bir ailenin yanında kalmak, öğrencilerin yeni bir ülkede yaşamaya alışmaları için harika bir yoldur.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

  • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
  • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
  • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
  • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
  • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
  • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
  • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
  • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
  • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
  • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler 

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Alın

Sıcak kanlı vatandaşları, yeşil tepeleri ve meşhur barları ile ünlü olan İrlanda’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz başvuru süreci ve eğitiminizle ilgili her türlü konuda size yardımcı olacaktır. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

 

 

İrlanda Üniversiteleri

TECHNOLOGICAL UNIVERSITY DUBLIN TU Dublin, Dublin şehir merkezine en yakın olan okul olup ve sunmuş olduğu farklı kampüsler ve konaklama seçenekleri ile bütün öğrencilerin taleplerine karşılık verebilmektedir. Devamını Gör
MAYNOOTH UNIVERSITY Maynooth University, Dublin şehir merkezine 50 dakika mesafede yer alır(tek tren ile ulaşım) ve sahip olduğu kampüs ve konaklama seçenekleri ile bütün öğrencilerin taleplerine karşılık verebilmektedir. Devamını Gör
INSTITUTE OF TECHNOLOGY SLIGO Yaklaşık 50 yıldır İrlanda'nın önde gelen üçüncü düzey kurumlarından biri olan IT Sligo, lisans, lisansüstü ve çıraklık programlarında 6.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Devamını Gör
DUBLIN CITY UNIVERSITY 1989 yılında kurulan üniversite 16,000 öğrenciye en iyi eğitimi sunmaktadır. 80'den fazla ülkeden gelen anadili İngilizce olmayan öğrencilere İngilizce dil eğitimi sunmaktadır. Devamını Gör
endless

İrlanda Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11